aja24
25.10.05,12:49
Ahojte, prosím poraďte mi.

Kúpili sme Mercedes-Benz 316 CDI a neviem ho zaradiť do daňového priznania k motorovým vozidlam. Je to vlastne karaván a patrí medzi nákladné motorové vozidlo? Má 3,8 tony. Prosím Vás, musím odovzdať daňové a neviem sa k tomu dopracovať. ;)
Monika1
25.10.05,11:41
Pozri čo má uvedené v technickom preukaze. M1 alebo N1 alebo niečo iné?
aja24
25.10.05,11:58
Ďakujem pekne Monika, pomohla si mi.
va1ke
07.10.06,14:55
Ahojte mám jednu otázočku. SZČO podniká v nákladnej doprave. Kúpil Liaz-ku, vo výške 150 000,- zaplatiť zákonnú poistku, ale na aute ešte nevykonáva podnikateľskú činnosť, lebo auto nieje v takom technickom stave aby mohol s ním pracovať. Takže ho teraz opravuje. Chcem sa spýtať, či musí zaplatiť cestnú daň a kedy auto môže odpisovať?
Dav
07.10.06,19:07
Cestnú daň musí zaplatiť do 15 dní od prvého použitia na podnikanie, aj podať daňové priznanie. Kým vozidlo opravuje, tak ho na podnikanie nepoužíva. V PÚ by som ho zaúčtovala na 042 /321, a sledovala by som náklady na opravu 511 a materiál na 501, prípadne aj mzdy s odvodmi, aspoň alikvotnú časť. Po ukončení opráv by som to vyhodnotila, či náhodou nešlo o technické zhodnotenie. Teda či namiesto obyčajnej korby nemá napríklad chladiacu skriňu a podobne. Do majetku by som ho zaradila až po ukončení opráv. Daňový odpis ma bude zaujímať 31.12.2006- či je už zaradené, a účtovné odpisy podľa odpisového plánu rovnomerné alebo zrýchlené... V JÚ to tu už bolo riešené. Akonáhle auto aj nedoopravované úplne vykoná prepravu, a bude to fakturované, alebo dovezie niečo pre firmu - daň do 15. dní.
va1ke
08.10.06,16:54
Ďakujem za odpoved. Účtujem v JU. Na aute sa zatial nevykonáva žiadna podnikateľská činnosť. Takže zatial cestnú daň nemusím zaplatiť? Predpokladaný termín skončenia opráv je asi tak v decembri. TAkže vtedy ho zaradím do užívania a zaplatím cestnú daň?
andrej_rv
08.10.06,18:44
Ďakujem za odpoved. Účtujem v JU. Na aute sa zatial nevykonáva žiadna podnikateľská činnosť. Takže zatial cestnú daň nemusím zaplatiť? Predpokladaný termín skončenia opráv je asi tak v decembri. TAkže vtedy ho zaradím do užívania a zaplatím cestnú daň?
Z riešených otázok a odpovedí na portáli DRSR ( http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3NfAOAcmB2I76ke hCQHYQkqivR35uKlAu0hwoYunt66UflZOanphcqR-s760foF-QGxpRnu-oCAAVYSah/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzlLTUovMTExMTIw L3NhLlRyZWU!?message=VIEW_DOCUMENT&id=618&idparent=null&query=&criteria=1 )

Otázka: Čo sa rozumie pod pojmom deň začatia používania vozidla na podnikanie? Deň zaradenia vozidla do majetku firmy alebo deň, keď sa začalo vozidlo prvýkrát používať na podnikanie (zaevidované v knihe jázd vozidla) ?
Odpoveď: Vznik daňovej povinnosti je upravený v § 89 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach). Daňová povinnosť vzniká dňom začatia používania vozidla na podnikanie, a to aj vtedy, ak ide o vozidlo, ktoré nie je evidované v SR, ale je v SR používané na podnikanie. Ak daňovník používa vozidlo na podnikanie, ktoré je predmetom dane v zmysle § 84 zákona o miestnych daniach, daňová povinnosť vzniká dňom začatia používania vozidla na podnikanie.