killboro
13.06.10,23:42
Dobrý deň, poprosím o radu.
V prípade, že zamestnanec dostane výpoveď pre nadbytočnosť podľa §63 b, ma odpracované viac ako 5 rokov, začne mu plynúť 3-mesačná výpovedná lehota a po jej skončení má dostať vyplatené 3-mesačné odstupné. Potiaľto mi je to jasné a dúfam, že aj správne.
A teraz otázka, ak si zamestnanec počas výpovednej lehoty nájde nové zamestnanie a potrebuje čím skôr nastúpiť - môže ukončiť výpovednú lehotu dohodou so zamestnávateľom a ak áno, má stále nárok na odstupné ?

Ďakujem za rady.
vieraaaa
14.06.10,03:42
Dobrý deň, poprosím o radu.
V prípade, že zamestnanec dostane výpoveď pre nadbytočnosť podľa §63 b, ma odpracované viac ako 5 rokov, začne mu plynúť 3-mesačná výpovedná lehota a po jej skončení má dostať vyplatené 3-mesačné odstupné. Potiaľto mi je to jasné a dúfam, že aj správne.
A teraz otázka, ak si zamestnanec počas výpovednej lehoty nájde nové zamestnanie a potrebuje čím skôr nastúpiť - môže ukončiť výpovednú lehotu dohodou so zamestnávateľom a ak áno, má stále nárok na odstupné ?

Ďakujem za rady.
Áno, môže ukončiť výpovednú dobu dohodou so zamestnávateľom skôr (písomne) a keďže ide o výpoveď v zmysle § 63 ods. b), nárok na odchodné odstupné má i keď ukončí PP dohodou z uvedeného dôvodu, tj. pre nadbytočnosť.
Tweety
14.06.10,05:24
Áno, môže ukončiť výpovednú dobu dohodou so zamestnávateľom skôr (písomne) a keďže ide o výpoveď v zmysle § 63 ods. b), nárok na odchodné má i keď ukončí PP dohodou z uvedeného dôvodu, tj. pre nadbytočnosť.
Len poopravím, pretože v tých pojmoch je podstatný rozdiel: nie odchodné, ale odstupné.:)
killboro
14.06.10,10:06
Ďakujem pekne...za rady...aj dobré správy. :)
Jeniffer
18.06.10,09:14
Môžem sa pripojiť k téme
Mám taký istý prípad len mi nie je jasné, patri mu aj mzda ešte napríklad za jeden mesiac čo už vo firme nebude, alebo len odstupne?
Ďakujem za odpoveď
Jeniffer
18.06.10,09:26
..prosím skúste mi niekto pomôcť
ivka70
18.06.10,09:44
Ja by som to upresnila : ak ukonci PP dohodou vo vypovednej dobe, ma narok na odstupne v pripade, ze ta dohoda bude z organizacnych dovodov a ze to odstupne v nej bude definovvane.

Pri ukonceni PP dohodou podla par. 60 (aj ked vo vypovednej dobe kvoli par. 63 1b) ) nevyplyva narok na odstupne automaticky.

A k Jeniffer:
Narok na mzdu ma iba do dna, na ktorom sa dohodli ako na poslednom pracovnom dni.
Samozrejme, v dohode je mozne dohodnut aj vyssie odstupne ako vyplyva zo zakona, teda odstupne moze byt navysene o tu mzdu za 1 mesiac. Je to ale dohoda, musia sa na tom obe strany dohodnut.
Jeniffer
18.06.10,09:55
..to som sa potrebovala uistiť, pretože som sa obávala toho, že mu musím vyplatiť ešte jedno mesačnú mzdu, pretože mesiac skôr ako by mu skončila výpovedná doba požiadal o dohodu.
Ďakujem