alicacka
14.06.10,07:40
Dobrý deň, prečítala som si toho veľa v porade, predsa som sa nedopátrala k odpovedi na moju otázku:
Ak mi podnikateľ teraz povie, že on si rozmyslel a chcel by si uplatňovať PHM vo výšk 80 %, lebo sa mu nechce viesť kniha jázd, môže sa to aj na konci roka nejako vyčísliť? Alebo sa to malo už od začiatku roka ? Doteraz eviduje aspoň nákup PHM od začiatku roka a vie aký bol počiatočný stav tachometra.
Čo s DPH ? Dá sa to aj na konci roka redukovať z celkovej ročnej spotreby ?
IvoM
14.06.10,06:09
Alicacka, asi si pátrala málo, lebo toto tu bolo na začiatku roka viackrát riešené, prípadne stačilo pozrieť si zákon §49.5. Od 1.1.2010 ak si plátca DPH musíš priebežne na vstupe krátiť aj DPH.


§49
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
babi2
14.06.10,06:22
Dobrý deň, prečítala som si toho veľa v porade, predsa som sa nedopátrala k odpovedi na moju otázku:
Ak mi podnikateľ teraz povie, že on si rozmyslel a chcel by si uplatňovať PHM vo výšk 80 %, lebo sa mu nechce viesť kniha jázd, môže sa to aj na konci roka nejako vyčísliť? Alebo sa to malo už od začiatku roka ? Doteraz eviduje aspoň nákup PHM od začiatku roka a vie aký bol počiatočný stav tachometra.
Čo s DPH ? Dá sa to aj na konci roka redukovať z celkovej ročnej spotreby ?
Ak vie preukázať, že auto využíval 100% na služobné účely, tak si môže uplatniť celú DPH aj pri paušálnych výdavkoch na PHM. Ak to preukázať nevie a nechce robiť knihu jázd, v tom prípade, by so urobila DDP k DPH za obdobia, kedy bola uplatňovaná celá DPH z PHM
alicacka
14.06.10,10:21
Poprosila by som doplniť, lebo nechápem. Auto využíva plne na služobné účely. Uplatňujeme aj plné DPH, nič nekrátime počas účtovania. Zaujímalo by ma, keď sa rozhodol, že si chce uplatniť len 80 % PHM,lebo nechce viesť knihu jázd, tak to na konci teraz z celkového ročného množstva nakúpených PHM môžem krátiť na konci roka o 20 % bez DPH a DPH tiež krátiť o 20 % ? Alebo ako sa to vlastne robí ?
IvoM
14.06.10,11:49
Ešte raz a pomali :-)
Keď nechceš robiť knihu jázd a auto používaš len na podnikanie, tak použiješ paušálne výdavky na nákup PHM vo výške 80% a v takej istej výške, teda 80% si môžeš uplatniť aj DPH, musíš to však robiť priebežne, teda ak je štvrťročný plátca tak musí DPH na vstupe z PHM krátiť štvrťročne.
alicacka
08.07.10,05:23
Ďakujem veľmi pekne.