jelenka
14.06.10,09:42
dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Otec pracuje v bani Nováky ale na povrchu od roku 1973. Uvažuje nad odchodom do dôchodku, nakoľko veľmi málo zarobí v priemere okolo 350 eur v čistom. Chcel by popri dôchodku pracovať normálne na zmluvu aby si prilepšil a zároveň by si zhodnotil dôchodok, lebo by si ho dal potom znovu prehodnotiť. viete mi poradiť kedy by mohol nastúpiť na starobný dôchodok a keby išiel do predčasného kedy by to tiež mohlo byť aj s následným krátením dôchodku? Narodil sa v novembri 1954. ďakujem
veronikasad
14.06.10,07:48
dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Otec pracuje v bani Nováky ale na povrchu od roku 1973. Uvažuje nad odchodom do dôchodku, nakoľko veľmi málo zarobí v priemere okolo 350 eur v čistom. Chcel by popri dôchodku pracovať normálne na zmluvu aby si prilepšil a zároveň by si zhodnotil dôchodok, lebo by si ho dal potom znovu prehodnotiť. viete mi poradiť kedy by mohol nastúpiť na starobný dôchodok a keby išiel do predčasného kedy by to tiež mohlo byť aj s následným krátením dôchodku? Narodil sa v novembri 1954. ďakujem
Dôchodkový vek muža pracujúceho v III. prac. kategorii je 62 rokov. O predčasný dôchodok môže požiadať najskôr dva roky pred dovršením dôchodkového veku.

Keďže v prípade tvojho otca ide o pracovisko bane, zisti si, či nie je zaradený do inej pracovnej kategorie.
jelenka
14.06.10,07:50
ďakujem pekne
jelenka
14.06.10,08:02
ešte by som poprosila info keby bol zaradený do II.prac.kategórie pri týchto istých podmienkach...
veronikasad
14.06.10,08:42
ešte by som poprosila info keby bol zaradený do II.prac.kategórie pri týchto istých podmienkach...
osobnú skúsenosť s tým nemám - pozri na stránke sociálnej poisťovne

http://www.socpoist.sk/starobny-dochodok/1286s#dochodkovy-vek

príp. sa informuje na bezplatnej infolinke o dôchodkoch

Informácie o dôchodkoch,
bezplatná linka
0800 123 123