ihonka
14.06.10,09:53
Dobrý deň.
Otec môjho syna neplatil výživné a preto som sa rozhodla túto situáciu riešiť cez exekútora. Exekútorka mi všetko vybavila, aj keď sa mi ten proces napriek včasnému dodaniu všetkých potrebných dokladov a informácií zdal nejako umelo naťahovaný z jej strany, ale nakoniec som sa predsa dočkala.. Bývalému jeho zamestnávateľ strháva a posiela peniaze (výživné+odmenu pre exekútorku) na účet exekútorky najskôr 8-ho a najneskôr 11-ho v mesiaci, tento fakt mám od nich aj potvrdené cez bankové príkazy. Ona má tie peniaze fakticky okamžite na účte, keďže prevod je z tej istej banky. Problém je v tom, že ja dostávam peniaze na svoj účet väčšinou 15-ho (raz som dostala 17-ho). Podľa rozsudku ich mám dostávať do 15-ho v mesiaci, ja len nechápem, prečo ich drží na svojom účte niekedy aj týždeň? Má na to právo? Keď som sa jej spýtala narovinu, tvrdila mi, že peniaze preposiela ešte v ten deň, keď jej prídu na účet a keď som jej povedala, že zamestnávateľ bývalého mi poskytol kópiu príkazu spred týždňa tak mi povedala, že ona má právo držať na účte 5 dní tie peniaze.
arizona
14.06.10,08:02
A prečo posiela zamestnávateľ tvojho ex všetky peniaze na účet exekútorky?
Nemôže jej posielať iba peniaze, ktoré patria jej a Tvoje na tvoj účet?
Zdá sa mi to nezmyselné...
Xanti
14.06.10,08:06
A prečo posiela zamestnávateľ tvojho ex všetky peniaze na účet exekútorky?
Nemôže jej posielať iba peniaze, ktoré patria jej a Tvoje na tvoj účet?
Zdá sa mi to nezmyselné...To robia bežne,
kamoške takto chodí od exekútorky výživné ku koncu mesiaca 28osmeho a neskôr. A tiež má súdne dané do 15 v mesiaci.

Exekútorka si ich necháva na účte a podľa neoficiálnych zdrojov z danej exekútorskej kancelárie, ich úročí ( od jedného povinného je to malá suma ale ked tak robí všetkým tak sa jej nejaké euráče nazbierajú ).
arizona
14.06.10,08:20
To robia bežne,
kamoške takto chodí od exekútorky výživné ku koncu mesiaca 28osmeho a neskôr. A tiež má súdne dané do 15 v mesiaci.

Exekútorka si ich necháva na účte a podľa neoficiálnych zdrojov z danej exekútorskej kancelárie, ich úročí ( od jedného povinného je to malá suma ale ked tak robí všetkým tak sa jej nejaké euráče nazbierajú ).
Ale ved tým sa bezdôvodne obohacuje, nie? Je to v súlade zo zákonom, že zadržiava tie peniaze niekoľko dní?
Xanti
14.06.10,08:22
Ale ved tým sa bezdôvodne obohacuje, nie? Je to v súlade zo zákonom, že zadržiava tie peniaze niekoľko dní?
No ani mne sa to nepozdáva, asi by som chcela od exekútorky písomné vyjadrenie, ktorým §§ sa to oháňa.

Btw. exekútorka mojej kamošky jej dala podpísať papier, že výživné sa započítava. Lebo na začiatku povinný sa pomýlil a poslal aj kamoške aj exekútorke papiere. Vôbec ju netrklo, že spotrebované výživné u maloletých sa nevracia, takže ho nemôže ani započítať.

Takže ak môžem varovať, pozor aj na exekútorov, mali by konať vo Vašom mene ale občas konajú v mene protistrany.
ihonka
14.06.10,09:48
A prečo posiela zamestnávateľ tvojho ex všetky peniaze na účet exekútorky?
Nemôže jej posielať iba peniaze, ktoré patria jej a Tvoje na tvoj účet?
Zdá sa mi to nezmyselné...

vraj aby mala prehľad o tom, či zamestnávateľ plní svoju povinnosť..
dokonca sa mi zdá, že ona to dostáva na 2 odlišné účty, aspoň čo som dostala kópiu o tom, čo poslala bývalému, tak tam bolo písané, že zaostalé výživné uhraďte na účet č.X a odmenu pre exekútora+trovy+náklady na č.účtu Y. Inak skoro som odpadla, keď som videla, že ona má za to koľko peňazí a hneď vyúčtovala svoju odmenu na 3 roky dopredu, čo je teda pekná sumička.. (ale na to má právo, to som zistila)
Jo a to je teda tiež super, že ja som musela dopredu zaplatiť za spísanie návrhu 20 Eur, čo potom dala preplatiť bývalému, ale ja som nato musela čakať pokiaľ prvýkrát mu strhli z výplaty a to boli 2,5 mesiaca.. Si myslím, že ak je žena sama s deťmi (našťastie ja nie som) tak tých 20 Eur len tak "požičiavať" niekomu, kto aj tak má dosť je trochu nefér.. Apropo - keby mu nebolo z čoho strhávať, tak svojich 20 Eur by som už neuvidela..
Flinstone
14.06.10,13:31
...Btw. exekútorka mojej kamošky jej dala podpísať papier, že výživné sa započítava. Lebo na začiatku povinný sa pomýlil a poslal aj kamoške aj exekútorke papiere. Vôbec ju netrklo, že spotrebované výživné u maloletých sa nevracia, takže ho nemôže ani započítať.

Nie celkom som pochopil, čo básnik tým chcel povedať... ak platiteľ neplatí, tak vrhneme po ňom exekútora, ak náhodou zaplatí viac nezapočítame mu to ako ďaľšiu splátku dlžoby ale vysmejeme sa mu do ksichtu?
Xanti
14.06.10,14:10
Nie celkom som pochopil, čo básnik tým chcel povedať... ak platiteľ neplatí, tak vrhneme po ňom exekútora, ak náhodou zaplatí viac nezapočítame mu to ako ďaľšiu splátku dlžoby ale vysmejeme sa mu do ksichtu?
Už som to spomínala v jednom príspevku aj sme sa o tom bavili .. nepamätáš?
Nedopatrenie pri výživnom je tri roky stará záležitosť, kt. exekútorka išla riešiť zápočtom. Pričom zákon hovorí, že spotrebované výživné u maloletých detí sa nevracia. A to výživné bolo spotrebované už pred troma rokmi.

A kedže pred exekúciou povinný neplatil viac ako platil tak ani známa nemala dôvod sa domnievať, že tie peniaze sú navyše kedže jej dosť podstatnú čiastku dlhoval. Keby bol platil podľa súdneho rozhodnutia, včas a v súdom určenej výške tak toto sa nestane.

Či máš pocit, že je to niečo nemorálne? Že známa nesúhlasí zo započítaním týchto peňazí?
iriska
14.06.10,15:28
Takže chcela by som reagovať na všetko, čo ma napadlo pri čítaní:

exekútor si napočítava predbežné trovy na 3 roky dopredu, lebo výživné je dlhodobá záležitosť a je to podložené zákonom. tieto trovy sú predbežné a môžu byť aj nižšie (alebo vyššie)

za spísanie zápisnice u exekútora sa platí 19,75 EUR vr. DPH, ktoré sa následne vymáhajú od povinného

v prípade, že je vedená exekúcia, neplatí, že výživné má byť poukazované k tomu ktorému dňu, exekútor sa snaží vymôcť sumy, ktoré má. uvediem príklad - zameškané výživné od 1/10 do 5/10 = 500,- EUR , bežné výživné za 6/10 a ďalej 100,- EUR mesačne (k 15.temu dňu v mesiaci podľa rozsudku)... v 8/10 zistí zamestnávateľa a ten bude vykonávať zrážky v termíne výplaty, povedzme, 21. v mesiaci po 189,- EUR, z čoho exekútor napr. 120 dá na výživné a 69 na svoje trovy..... - toto je princíp exekúcie

exekútor do 7 dní rozúčtuje a rozpošle došlé peniaze.... tieto platby spracúva tak isto iba obyčajný človek - zamestnanec

p.s. každý môže byť exekútor a mať kopec peňazí, aby ich mohol prehadzovať vidlami
Flinstone
14.06.10,15:36
Už som to spomínala v jednom príspevku aj sme sa o tom bavili .. nepamätáš?
Nedopatrenie pri výživnom je tri roky stará záležitosť, kt. exekútorka išla riešiť zápočtom. Pričom zákon hovorí, že spotrebované výživné u maloletých detí sa nevracia. A to výživné bolo spotrebované už pred troma rokmi.

A kedže pred exekúciou povinný neplatil viac ako platil tak ani známa nemala dôvod sa domnievať, že tie peniaze sú navyše kedže jej dosť podstatnú čiastku dlhoval. Keby bol platil podľa súdneho rozhodnutia, včas a v súdom určenej výške tak toto sa nestane.

Či máš pocit, že je to niečo nemorálne? Že známa nesúhlasí zo započítaním týchto peňazí?
Ale teraz čo si spomínala, bolo že zaplatil aj oprávnenej aj exekútorovi (vyznelo to tak že súbežne), čiže započítanie oboch splátok do dlžoby sa mi zdá správne... alebo si to potom inak napísala ako si myslela
Xanti
14.06.10,15:39
Ale teraz čo si spomínala, bolo že zaplatil aj oprávnenej aj exekútorovi (vyznelo to tak že súbežne), čiže započítanie oboch splátok do dlžoby sa mi zdá správne... alebo si to potom inak napísala ako si myslela
Vieš po troch rokoch si ani srnka nespomenie ako to bolo, prišli známej peniaze na účet od ex a prišli aj od exekútora. No ona odkiaľ mala vedieť, že exekútor nezasiela dlžné výživné kvôli ktorému bola exekúcia.
Ver bola to jej prvá exekúcia a tento omyl sa stal na jej začiatku a prišlo sa na to teraz.
Preto si myslím, že neni dôvod započítať výživné. A tento rok nedostala za 2,5 mesiaca výživné, asi zase pôjde žiadať o novú exekúciu, kedže starú jej skončili, lebo nevideli dôvod na jej pokračovanie.
iriska
14.06.10,15:58
dodám - oprávnený aj povinný sú povinní :) dokladovať úhrady na pohľadávku, ktoré sa platia mimo exekúcie

ak bola prvá exekúcia zastavená kvôli tomu, že povinný preukázal platenie riadne a včas, druhú exekúciu pre neplatenie mu nezastaví už ani sám pán na nebesiach

p.s. ak bola exekúcia zastavená, tak už k žiadnym zápočtom predsa dôjsť nemôže, či?
Xanti
14.06.10,17:15
dodám - oprávnený aj povinný sú povinní :) dokladovať úhrady na pohľadávku, ktoré sa platia mimo exekúcie no povinný si robil poriadky v papieroch a našiel chybičku tak jeho právnik to využil

ak bola prvá exekúcia zastavená kvôli tomu, že povinný preukázal platenie riadne a včas, druhú exekúciu pre neplatenie mu nezastaví už ani sám pán na nebesiach tiež si myslím

p.s. ak bola exekúcia zastavená, tak už k žiadnym zápočtom predsa dôjsť nemôže, či? no tomu sa fakt ani srnka nerozumie
No právnik povinného o ten zápočet výživného požiadal exekútora oprávnenej, a exekútor to dal bez hanby podpísať oprávnenej pričom vôbec nebral v úvahu §§ o spotrebovanom výživnom, ktoré sa pri maloletých nevracia.
Flinstone
14.06.10,17:59
Vieš po troch rokoch si ani srnka nespomenie ako to bolo, prišli známej peniaze na účet od ex a prišli aj od exekútora. No ona odkiaľ mala vedieť, že exekútor nezasiela dlžné výživné kvôli ktorému bola exekúcia.

presne to som mal na mysli... že ak má dlžné, tak to čo bolo navyše od mesačnej platby, bolo započítané ako splátka dlžoby...
Takže sme to mysleli v podstate rovnako len z iného uhla...