andrejf
14.06.10,11:04
Ak povolim susedovi chodit cez cast mojho pozemku podpisanim prava prechodu (vecne bremeno) na dobu neurcitu ... mozem to pravo prechodu neskor zrusit ? Alebo to ostane uz na veky vekov ? Tj. nebudem tam moct nic stavat atd ?

Totiz byvaly majitel pozemku pri predaji cosi splietal o tom ze mu vratim kus pozemku naspat , ale konkretne to hovoril az po zaplateni. A teraz sa mi vyhraza ze mi hodi granat na pozemok lebo ja som to pochopil tak ze mu dam pravo prechodu za vymenu prava prechodu pre mna cez jeho pozemok. Neviem preco chce silou mocou prepisat naspat ten kusok, preco mu nestaci pravo prechodu.
vratnik
14.06.10,10:12
So zriadenim vecneho bremena / so zrusenim musi suhlasit aj druha strana. Zvycajne sa poskytuje za uplatu, pretoze znizuje cenu pozemku. Pravo prechodu sa tyka celej parcely, neobmedzuje buducu vystavbu. Problem moze byt s IS, ak by chcel v buducnosti potiahnut IS (a nema ako tahat), tak mu pravo prechodu nestaci. Mozno preto chce kusok pozemku naspat.
arizona
14.06.10,10:57
Pokiaľ sused má aj inú možnosť prechodu, nie si povinný mu umožňovať prechod cez tvoj pozemok.

To, že "niekto niečo mlel" nie je podstatné. Podstatné je , čo máš na papieri Ty.
Pokiaľ si chce sused vynútiť niečo násilím a vyhrážkami, obráť sa na políciu...

Ohľadne vecného bremena nájdeš veľa odpovedí Tu : http://www.porada.sk/t118773-vecne-bremeno-tarcha.html
danushka
14.06.10,11:10
Ak povolim susedovi chodit cez cast mojho pozemku podpisanim prava prechodu (vecne bremeno) na dobu neurcitu ... mozem to pravo prechodu neskor zrusit ? Alebo to ostane uz na veky vekov ? Tj. nebudem tam moct nic stavat atd ?

Totiz byvaly majitel pozemku pri predaji cosi splietal o tom ze mu vratim kus pozemku naspat , ale konkretne to hovoril az po zaplateni. A teraz sa mi vyhraza ze mi hodi granat na pozemok lebo ja som to pochopil tak ze mu dam pravo prechodu za vymenu prava prechodu pre mna cez jeho pozemok. Neviem preco chce silou mocou prepisat naspat ten kusok, preco mu nestaci pravo prechodu.
Kupoval si niečo od niekoho na základe kúpnopredajnej zmluvy, v tej zmluve nebola dohoda o zriadení vecného bremena ?
Keby tak bolo, tak by svojim podpisom túto skutočnosť museli podpísať obe strany, ty ako povinný a druhá strana ako oprávnená a tento fakt by musel byť poznačený aj v liste vlastníctva vo vyznačených ťarchách.
Ak je tak, suseda vypoklonkuj a nenechaj si skackať po hlave a pripomeň mu, že vyhrážanie akéhokoľvek druhu /obzvlášť tak hrubého, ako v tomto prípade/ je trestné.
buchač
14.06.10,11:47
Pokiaľ sused má aj inú možnosť prechodu, nie si povinný mu umožňovať prechod cez tvoj pozemok.

To, že "niekto niečo mlel" nie je podstatné. Podstatné je , čo máš na papieri Ty.
Pokiaľ si chce sused vynútiť niečo násilím a vyhrážkami, obráť sa na políciu...

Ohľadne vecného bremena nájdeš veľa odpovedí Tu : http://www.porada.sk/t118773-vecne-bremeno-tarcha.html

Keďže nejde o ...

Nutná obrana

Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom. Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.

Ten, kto odvracia útok spôsobom tak, že ide o nutnú obranu, ktorá bola celkom zjavne neprimeraná útoku, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia. Ak sa niekto vzhľadom na okolnosti prípadu mylne domnieva, že útok hrozí, nevylučuje to trestnú zodpovednosť za čin spáchaný z nedbanlivosti, ak omyl spočíva v nedbanlivosti.
tak sa to posudzuje

Pokus trestného činu

Pokus trestného činu je konanie, ktoré bezprostredne smeruje k dokonaniu trestného činu, ktorého sa páchateľ dopustil v úmysle spáchať trestný čin, ak nedošlo k dokonaniu trestného činu.

Pokus trestného činu je trestný podľa trestnej sadzby ustanovenej na dokonaný trestný čin, pričom trestnosť zaniká za podobných podmienok ako pri príprave na trestný čin.

Páchateľ trestného činu je ten, kto trestný čin spáchal sám. Páchateľom trestného činu môže byť fyzická osoba.
kde je " paleta "...a keďže sa bavíme o vyhrážaní sa granátom...:rolleyes:

§ 185

(1) Kto bez povolenia

a) vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie, prepraví, zadováži alebo
prechováva sebe alebo inému hromadne účinnú zbraň alebo jej
súčasť, alebo komponent,
b) hromadí strelné zbrane, hromadne účinné zbrane, strelivo alebo
výbušniny alebo
c) niektorú z činností uvedených v písmene a) alebo b)
sprostredkuje,

potresce sa odňatím slobody na dva roky až osem rokov. :---:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa páchateľ potresce, ak

a) protipechotnú mínu sebe alebo inému vyvíja, vyrobí, dovezie,
vyvezie, prevezie, prepraví, zadováži, drží, skladuje alebo
použije, alebo
b) projektuje stavbu alebo používa prevádzku na výrobu chemických
zbraní.

(3) Odňatím slobody na tri roky až desať rokov sa páchateľ
potresce, ak čin uvedený v odseku 1 alebo 2 spácha

a) ako člen organizovanej skupiny,
b) vo väčšom rozsahu alebo
c) za brannej pohotovosti štátu.

(4) Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ
potresce, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2

a) vo veľkom rozsahu alebo
b) ako člen organizovanej skupiny pôsobiacej vo viacerých
štátoch.

(5) Odňatím slobody na osem rokov až pätnásť rokov sa páchateľ
potresce, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 ako člen
zločineckej skupiny.
.... a má po ptákoch ....:cool:
misoft
14.06.10,17:13
V tomto prípade iba po jednom ptákovi....
andrejf
16.06.10,06:03
dik za odpovede, samozrejme, ze nema nic na papieri, mohol mi dat podpisat aspon nejaku dohodu, ze z dovodu rychleho predaja nestihol dany kusok zakreslit do katastra a ze sa to doriesi neskor - ale ani taky paper nemal ... tak jeho chyba ... ponuknem mu pravo prechodu na vymenu s pravom prechodu pre mna na vedlajsom pozemku (jeho rodiny). A pripojky tam moze kopat lebo aj mne sa to moze zist , je tam priestor este pre jeden dom ... pripadne moze kopat trocha dalej ...

a na to vyhrazanie, musim mat asi svedka nie ?
andrejf
16.06.10,06:16
nastastie mi nie je priamy sused, byva v inej dedine ... vedla mna byva brat jeho zeny ... cize on je svagor suseda ... ale sused ho tiez nema rad, lebo tie pozemky dostal do daru pre deti ... a teraz ich predava a dlhuje im tiez a nevracia peniaze ... pocitam ze jeho deti ked tam budu stavat tak nebudu ako on ...