kaja211
14.06.10,11:16
Poprosím niekohoho aby mi vysvetlil v Zákone DPH !8(3),hlavne tú poslednú vetu? Som platiteľ DPH to znamená že do tej sumy si nemôžem odpočítať DPH?Ak nakúpim za sumu do 16,60?Už to čítam 10 raz,a stále nič ,...alebo potrebujem prestávku.:)
Tweety
14.06.10,09:28
Poprosím niekohoho aby mi vysvetlil v Zákone DPH !8(3),hlavne tú poslednú vetu? Som platiteľ DPH to znamená že do tej sumy si nemôžem odpočítať DPH?Ak nakúpim za sumu do 16,60?Už to čítam 10 raz,a stále nič ,...alebo potrebujem prestávku.:)
Tento §, aj tá posledná veta hovorí o dodaní tovaru( tvojom dodaní), nie Tebou prijatým. Takže nie je to daň na odpočet , ale zaplatenie dane.
kaja211
14.06.10,09:30
ĎAkujem veľmi pekne ,asi už som zmagorená z tých zákonov dnes čítam už druhý.
Tamila
14.06.10,09:46
Z komentára k §8 odst. 3
Pokiaľ podnikateľ použije tovar na svoju osobnú spotrebu alebo spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar iným osobám bezodplatne, alebo dodá tovar na iný účel ako na podnikanie, musí z tohto tovaru odviesť daň. V týchto prípadoch platiteľ dane určí základ dane podľa § 22 odst. 5.
Z odst. 3 vyplýva, že bezodplatne dodaný tovar je predmetom dane aj v prípade, ak sa dodáva na účel podnikania. Zákon však ustanovuje dve výnimky, kedy platiteľ nie je povinný odviesť DPH:
1. bezodplatne dodaný tovar na obchodné účely, ak hodnota tovaru za jeden kus je najviac 16,60 eur bez DPH.
Táto hodnota je hodnota, za ktorú platiteľ dane tento tovar kúpil, alebo táto hodnota predstavuje náklady na zhotovenie tohto tovaru. Obchodným účelom je najmä propagácia vlastných výrobkov platiteľa.
Predmetom darovania môže byť akýkoľvek druh tovaru za predpokladu, že jeho hodnota je najviac 16,60 eur. Pri nákupe tovarov, ktoré sú následne bezodplatne dodané, si platiteľ dane môže uplatniť odpočet dane, ak jeho činnosť podlieha dani na výstupe. Ak vykonáva podnikateľ činnosť bez nároku na odpočítanie dane, nemôže si uplatniť odpočet dane pri nákupe predmetov, ktoré použije na svoje reklamné, resp.obchodné účely.
2. bezodplatne dodané obchodné vzorky, ktorých hodnota nie je limitovaná.
Predovšetkým ide o dodanie tovaru, ktorý platiteľ vyrába alebo s ním obchoduje a toto dodanie by malo byť na účely vyskúšania alebo overenia kvality tovaru.