rimbaba
14.06.10,14:37
Ahojte,

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu.

Firma vlastni vacsie dodavkove auto (vzadu nakladna cast). V sucasnosti si chce firma do zadnej (nakladnej) casti tohto auta zakupit protismykovu podlahu. Na mieste vodica a spolujazdca tato nova protismykova podlaha nebude...
Otazka znie: Je tato nova protismykova podlaha v zadnej (nakladnej) casti auta technickym zhodnotenim majetku (auta), alebo je to iba jednorazovy naklad?

Velmi pekne Vam dakujem za Vase rady....

:)
Ivenka
14.06.10,12:41
Ja by som to dala ako naklad. Učel auta sa nezmení. Vysvetľujem si to tak ako keby sa mi stará podlaha prešuchala a dala by som ju aj tak opraviť. Rozdiel by bol len v účtoch či 501 alebo 511.
Danila
14.06.10,12:49
Ja by som to dala ako naklad. Učel auta sa nezmení. Vysvetľujem si to tak ako keby sa mi stará podlaha prešuchala a dala by som ju aj tak opraviť. Rozdiel by bol len v účtoch či 501 alebo 511.
Ak sa účel auta nezmení, prečo by podnikateľ vyhadzoval finančné prostriedky na protišmykovú podlahu som nepochopila.
Ivenka
14.06.10,12:52
Kľudne by tam mohli dať aj OSB dosky. Totiž to aj my sme kupovali minulý mesiac novú dodávku a nie vo všetkých nových autách už sú spevnené podlahy. Predstav si, že je tam len kus plechu. Nalož tam 600 kg, ťahaj to von z auta, no nevydrží to dlho. Taká moja skúsenosť.
rimbaba
14.06.10,13:04
Hm, ide vlastne o to, ze je to nove auto, kupene pred par tyzdnami...a firma tam chce kupit preglejkovu podlahu do zadnej casti auta, aby sa zabranilo poskodeniu tej podlahy, ktora tam je...Tiez uvazujem, ze je to naklad, ale brzdi ma to, ze je to nove auto, do ktoreho sa kupuje este naviac preglejkova podlaha,,,,cize asi ako oprava to nemoze byt....Co by ste poradili v tomto pripade? Je to technicke zhodnotenie alebo jednorazovy naklad - nove auto a nasledne kupena preglejkova podlaha do zadnej casti.....dakujem za odpovede
Ivenka
14.06.10,14:39
Tak ako som Ti pisala v článku 4. Ja to dám priamo do nákladov.
KEJKA
14.06.10,14:57
ak si auto - aj ked je nove - medzičasom zaradila do používania, tak tú podlahu daj kludne do nákladov. hádam cena toho t.z. nie je viac ako 1700 €, alebo áno?
rimbaba
15.06.10,05:42
Ok, tak to hodim do nakladov,,,dakujem Vam vsetkym za Vase rady, velmi ste mi pomohli..prajem Vam pekny den..
betka
15.06.10,12:37
Automobil je už na MD 022. To znamená pre mňa = používam ho......

protismyková podlaha: Položím si základné otázky:

1. je to samostat.hnuteľná vec?

a. ak je odpoveď áno, táto vec musí mať samostatné technicko-ekonomické určenie, podlaha je samost. hnuteľná vec, môžem s nou hýbať, prekladať ju ako samost. vec a používať na účel, ktorý je protišmyk, nie je pre mňa súčasť automobilu.... (zaujímama ma IS a cena: účtovanie 501,alebo 042)

b. ak je odpoveď nie, tak v tomto prípade ju môžem účelovo a cielene priradiť len k NA. Je jeho súčasťou. Je to vykonané TZ, pričom nejde o rekonštrukciu ale modernizáciu= rozšírenie vybavenosti o súčasť, kt. pôvodný majetok neobsahoval. (Pozor TZ nikdy nie cez 501, ale 548)

2. Potom ma zaujíma IS, nie cena.
- ak mám v IS: naša spoločnosť účtuje vykonané technické zhodnotenie do sumy 1700 € ..... účtuje ho priamo do nákladov (548)
- ak mám v IS: naša spoločnosť bude každé vykonané TZ považovať za TZ, ak prevyšuje v úhrne cenu 500 € za zdaňovacie obdobie. Potom toto pre mňa znamená 042...
- nemôžem skákať z roku na rok ako sa mi páči, jeden rok sa rozhodnem pre 042 a jeden pre 548, bola by porušená jedna zo základných zásad účtovníctva: kontinuita v používaní rovnakých metod a zásad

Dôkaz o správnosti účtu 548 pri TZ, nikdy nie 501:

(3) Ocenenie jednotlivého dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa zvýši o náklady na dokončené technické zhodnotenie, ak náklady v úhrne za účtovné obdobie sú vyššie ako suma uvedená v osobitnom predpise11) a technické zhodnotenie je v tomto účtovnom období uvedené do užívania. Náklady neprevyšujúce uvedenú sumu sa môžu účtovať ako
a) technické zhodnotenie,
b) služby, ak ide o dlhodobý nehmotný majetok,
c) náklady na hospodársku činnosť, ak ide o dlhodobý hmotný majetok.

Záver: Nemôžem šupkať do nákladov ako chcem!
KEJKA
15.06.10,15:25
OK, s tým sa dá súhlasiť, dokonca je zaujímavé zistenie o 548, ja som používala vždy účet 511, hm, hrubá chyba v prípade, že sa nedokáže, že 511 nepatrí do nákladov na hosp.činnosť (podľa mňa patrí).
Samozrejme, že riešenie - šupnúť do nákladov miesto na 042 musí byť v súlade s internou smernicou. V tomto smere drvivá väčšina sro berie maxim-hranicu 1700 EUR, takže príklad s 500EUR je len školský príklad (ale je správny, súhlasím).
betka
15.06.10,19:17
Skupina 54x má svoje opodstatnenie.

Čo sa týka TZ do 1700 €, má tiež svoju logiku.

Vždy si poviem. (moja logická úvaha..)

Urobím TZ na niečom, je to to TZ zásoba (materiál), kt. môžem účtovať v zmysle zákona na 501??
Nie je. Je súčasťou niečoho, mne týmto TZ nevzniká nič v zmysle charakteru materiálu... , kt. spotrebujem. To TZ chápem ako niečo naviac, niečo zhodnotené, niečo k niečomu, čo nie je klasická 50, preto hľadám ďalej a je vyhovujúca len skupina 54x.....

Pr. UJ kúpila v 2009 FAvorit za 1699 €. V zmysle IS, účtuje na 501, zásoba. V roku 2010 sa rozhodla, namiesto klímy urobiť TZ (strešné okno). A pýtam sa sama seba, je to pre mňa náklad v zmysle hospodárskej činnosti?
- áno, je.

Je to pre mňa zásoba (materiál) v zmysle spotrebovaný nákup?
- no nie je, strešné okno, kde by som to dala.....
- preto si odpoviem, ano, je to pre mňa náklad, kt. mi vznikol v súvislosti s mojim podnikaním, v súvislosti s mojou hospod. činnosťou, kt. priradím k iným nákladom na hosp. činnosť. Uvedomujem si, že mám krátky majetok, kt. mám v operatívnej evidencii, a nejakým spôsobom som ho zhodnotila niečím naviac. 501 mi nepasuje, nejde o benzín, ako charakteristický materiál, ano bude to náklad nejaký naviac, kt. by som nemala, klasifikovať ako spotrebovaný náklad.......

No, ale kokcem, neviem sa vyjadrovať,.... :)

PS to KEjka: 540/2007 mi dala zabrať:mee::mee:, a ISA ani nehovorím. Tých 700 str. ISA do št. 800, o tých sa mi sníva. Brrr..., ale 701 ma bavila :)
Stefan2005
16.06.10,13:12
OK, s tým sa dá súhlasiť, dokonca je zaujímavé zistenie o 548, ja som používala vždy účet 511, hm, hrubá chyba v prípade, že sa nedokáže, že 511 nepatrí do nákladov na hosp.činnosť (podľa mňa patrí).....

... účet 511 patrí do nákladov na hospodársku činnosť :).
Listujem publikáciu Daňové výdavky 2010 (Poradca) str. 145 - účtovanie modernizácie v priebehu roka 511.AU / 321.
Ak sa nazbiera v priebehu roka (pre daný DHM) suma vyššia ako 1.700 €, tak sa najneskôr v rámci závierkových operácií účtuje 042/511AU a následne 022AU/042...
betka
17.06.10,07:07
Ano 511, patrí do nákladov na hospodársku činnosť.
To znenie 511- opravy a údržba, sa mi k tomuto nehodí
Položím si otázku: Je to oprava? Nie je. Je to TZ
Je to údržba? Nie je. Je to TZ.

Hurá našla som:POZOR VYPRACOVANÉ V SK, NEVŚÍMAJTE SI CHYBYČKY KRÁSY V SK, to že je to finančný prenájom, nič to nmení na fakte o TZ

Pokyn DR SR
k obstaraniu majetku formou finančného prenájmu podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov)


K § 29 ods. 3

Do § 29 zákona o dani príjmov bolo s účinnosťou od 1. januára 2005 doplnené nové ustanovenie, ktorým sa spresňuje skutočnosť, že za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 30 000 Sk za zdaňovacie obdobie, vykonané nájomcom na tzv. drobnom dlhodobom majetku (ide o hmotný majetok s obstarávacou cenou 30 000 Sk a menej považovaný za dlhodobý majetok). Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene, resp. zostatkovej cene (hodnote) dlhodobého hmotného majetku a odpisuje sa zvolenou metódou odpisovania v súlade s § 26.
Táto úprava, podobne ako úprava v ustanovení § 29 ods. 2, podľa ktorého sa daňovník môže rozhodnúť, či výdavok (náklad) v hodnote do 30 000 Sk bude považovať za technické zhodnotenie (účet 042, 041) alebo priamy daňový výdavok a zúčtovaný napr. ako náklad na hospodársku činnosť (účet 548), je v súlade s úpravou ustanovenia § 21 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov, tzn. výdavky, ktoré sa považujú za technické zhodnotenie na základe § 29 ods. 2 a 3 nie je možné považovať za daňový výdavok na účely zákona o dani z príjmov.


PS to Štefan: literatúru, kt. ste uviedli, má veľa chýb, xy krát som sa o tom presvedčila.
KEJKA
17.06.10,09:07
je to jednak pokyn hlavne zameraný na daňové hľadisko, nie zákon ani Postupy účtovania. V texte je zvýraznené o.i. napr., teda ten účet je uvedený ako príklad, nie usmernenie.
Ak to takto nechcem a považujem to za náklad, ktorý mi viac pasuje na 511, tak naďalej tvrdím, že je to správne. Niekomu nesedí, niekomui sedí, ja som si k názvu na AU pripojila písmenká TZ, a je to. :-)
P.S. - ak som použila slovné spojenie vyjadrujúce pochybnosť, či 511 patrí do nákladov na hospodársku činnosť, malo to byť pochopené len ako nadsázka. Samozrejme, že patrí.
Stefan2005
17.06.10,09:43
Ano 511, Hurá našla som:
Pokyn DR SR k obstaraniu majetku formou finančného prenájmu podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov)

PS to Štefan: literatúru, kt. ste uviedli, má veľa chýb, xy krát som sa o tom presvedčila.

... Jani, ten pokyn mám tiež (pripájam ho), ale postrádam tam účet 548 :)....
Áno, veľakrát stretne človek chybu v odborných publikáciach. Ale iný pohľad na problematiku ešte nemusí znamenať CHYBU.

Pani Cenigová k účtu 511 píše:

"Od nákladov na opavy a udržiavanie treba odlišovať technické zhodnotenie o hodnotu ktorého sa zvyšuje ocenenie dlhodobého hmotného majetku..."
z čoho tiež možno dedukovať, že technické zhodnotenie o hodnotu ktorého sa nezvyšuje ocenenie možno považovať za opravu a údržbu.

Postupy účtovania, §21 odst. 3
" c) náklady na hospodársku činnosť, ak ide o dlhodobý hmotný majetok " teda postupy píšu o nákladoch na hospodársku činnosť a nie o iných (ostatných) nákladoch na hospodársku činnosť....

Okrem toho v praxi sa najviac testuje, či vykonaná oprava nie je technické zhodnotenie. Aj podľa tohoto je logické analyticky sledovať TZ na 511-tke. Lebo ak nezvyšujem hodnotu ocenenia, tak povahove TZ je najbližšie k náplni účtu 511....

Len toľko, už končím s diskusiou k tomuto problému.
betka
17.06.10,13:20