MikiHalasko
14.06.10,15:07
ahojte!
Pls. potrebujeme s kolegom vediet preco sa pri zalozeni firmy, cize otvoreni suvahoveho uctu uctuju aktiva na stranu pasiv, a pasiva na stranu aktiv. Vieme ako to urobit, ale preco sa to tak robi to nie.
vdaka za info.
Stefan2005
14.06.10,13:15
ahojte!
Pls. potrebujeme s kolegom vediet preco sa pri zalozeni firmy, cize otvoreni suvahoveho uctu uctuju aktiva na stranu pasiv, a pasiva na stranu aktiv. Vieme ako to urobit, ale preco sa to tak robi to nie.
vdaka za info.

aby som sa vedel vžiť do otázky, mohol by si uviesť konkrétny príklad účtovania?
MikiHalasko
14.06.10,13:19
aby som sa vedel vžiť do otázky, mohol by si uviesť konkrétny príklad účtovania?
konkretny priklad neexistuje, my len potrebujeme vysvetlenie na nasu otazku.
pred tym nez si kolega otvori inernetovy obchod.
JarkaL
14.06.10,13:20
Priznám sa, že tej otázke nerozumiem. S čím máte problém, čo potrebujete zaúčtovať?
petra:-)
14.06.10,13:24
Skúste trochu vyhľadávať na Porade - je tu veľmi veľa príspevkov ohľadne účtovania pri vzniku spoločnosti - pre začiatok prikladám link na : http://www.porada.sk/t66841-otvaracia-suvaha-vznik-spolocnosti.html
MikiHalasko
14.06.10,13:24
Priznám sa, že tej otázke nerozumiem. S čím máte problém, čo potrebujete zaúčtovať?
teraz sa ja cudujem ze sa vy cudujete :)
zauctovat nic, vysvetlit preco sa pri pociatocnom suvahovom ucte uctuju aktiva na stranu pasiv a pasiva na stranu aktiv.
eta vsio :)
MikiHalasko
14.06.10,13:25
Skúste trochu vyhľadávať na Porade - je tu veľmi veľa príspevkov ohľadne účtovania pri vzniku spoločnosti - pre začiatok prikladám link na : http://www.porada.sk/t66841-otvaracia-suvaha-vznik-spolocnosti.html

hladal som, no odpoved som nenasiel,poznam pravidla porady :)
KEJKA
14.06.10,13:31
teraz sa ja cudujem ze sa vy cudujete :)
zauctovat nic, vysvetlit preco sa pri pociatocnom suvahovom ucte uctuju aktiva na stranu pasiv a pasiva na stranu aktiv.
eta vsio :)

ak máš na mysli 701-otvárací účet súvahový, tak je to kvôli podvojnosti.
Aktíva - na aktívne účty MD
pasíva - na pasívne účty, strana DAL.
podvojne sa použije ku každému účtu Aktív a pasív súvzťažne účet 701-opačná strana.
Jedine toto mi vychádza ako logická odpoved na tvoju divnú otázku :)
teda že vidíš na účte 701 zdanlivo opačne účtované aktíva a pasíva, hm?
MikiHalasko
14.06.10,13:41
podvojne sa použije ku každému účtu Aktív a pasív súvzťažne účet 701-opačná strana.


na otazku preco sa pouzije suvztazne ucet 701- opacna strana ? je odpoved: lebo je to pravidlo.

alebo to ma aj ine vysvetlenie? :)

sorry divnejsie otazky na dnes nemam :)
Stefan2005
14.06.10,13:50
na otazku preco sa pouzije suvztazne ucet 701- opacna strana ? je odpoved: lebo je to pravidlo...alebo to ma aj ine vysvetlenie?...

samozrejme, že to má aj iné vysvetlenie - zásadu podvojnosti...
Na začiatku účtovného obdobia sa otvárajú súvahové účty a zapisujú sa na ne začiatočné stavy - a to podvojným zápisom, takže aby sa mohla uplatniť zásada podvojnosti zápisu, tak sa v účtovníctve zakladá "pomocný účet" - účet Začiatočný účet súvahový (701), kde sa prenesú súvahové stavy aktív a pasív na opačné strany, aktíva na stranu Dal a pasíva na stranu Má dať.