zk24
14.06.10,18:12
Ahojte,

na svoju otazku som nasla na internete asi 4 varianty roznych odpovedi, a neviem ktora z nich je spravna...

Rakusky obcan, s trvalym pobytom v Rakusku, zamestnany v rakusku /platiaci odvody a dane/, sa zamestna v slovenskej s.r.o. na 8h/tyzdenne /1den do tyzdna/. Do prace bude dochadzat, pobyt na SR mat nebude.

Ma narok na odpocitatelnu polozku na danovnika?

Dakujem krasne
Andyke
14.06.10,16:23
§ 11 Zák. o dani z príjmov:

(8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
zk24
14.06.10,16:32
§ 11 Zák. o dani z príjmov:

(8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.

Tuto cast zakona som citala, ale pochopila som ze odseky 3 a 4 hovoria o odpocitatelnych polozkach na manzelku a ine sporenia. Alebo to chapem zle?

Danovnik zaraba v AT 350 eur a na SR bude zarabat 90 eur.
Andyke
14.06.10,18:19
Áno máš pravdu.
Ale aj cudzinec má nárok na NČZD (pokiaľ nie je poberateľom predčasného, starobného a výsluhového dôchodku k 1.1.) - ak podpíše vyhlásenie.
babi2
14.06.10,18:58
Má nárok na NČZD. Toto nájdeš na stránke www.drsr.sk v často kladených otázkach

Otázka
Má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane cudzinec, ktorý nemá na našom území trvalý pobyt, ani sa tu obvykle nezdržiava?
Odpoveď
Nárok na zníženie základu dane na daňovníka o nezdaniteľnú časť má aj daňovník - fyzická osoba, cudzinec, bez ohľadu na to, koľko mesiacov v roku pracuje, ako dlho sa na našom území zdržuje, ak poberá zdaniteľné príjmy podľa § 5 až § 8 zákona o dani z príjmov plynúce zo zdrojov na našom území a spĺňa podmienky uvedené v § 11 ods. 2 resp. § 52g zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
zk24
14.06.10,19:01
Dakujem vam baby krasne. Obavala som sa ze ma narok iba v pripade ze sa zdrzuje na uzemi 183 dni v roku... alebo podobne podmienky...
zk24
14.06.10,19:13
Este ma napada otazka, berie sa v uvahu otazka, ci danovnik si uplatnuje NCZD v Rakusku alebo nie? Moze si uplatnovat v oboch statoch? Teda neviem ci v AT nieco take vobec existuje, ale ak ano, potrebujem nejake potvrdenie, ze si to neuplatnuje?

DPFO budem robit ja, alebo rakusky zamestnavatel? Alebo obaja?
Andyke
14.06.10,19:15
Zamestnávateľ zamestnáva zamestnanca cudzej štátnej príslušnosti, ktorý na našom území nemá trvalý pobyt. Ako budú tomuto zamestnancovi vysporiadané preddavky ?

Odpoveď:
Daňovník, ktorý nemá na území SR trvalý pobyt a poberá zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov na území SR je v zmysle § 2 písm. e) bod 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou, predmetom jeho dane sú príjmy plynúce zo zdrojov na území SR. To znamená, že občan cudzej štátnej príslušnosti zamestnaný v slovenskej firme je zamestnancom a jeho príjem sa zdaňuje ako príjem každého slovenského zamestnanca. Ak podpíše vyhlásenie k zdaneniu príjmov, má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka priebežne mesačne resp. ak ho v priebehu kalendárneho roka nepodpíše (neuplatní si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka) uplatní sa táto suma pri vysporiadaní ročnej daňovej povinnosti z príjmov plynúcich zo zdrojov na našom území požiadaním o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov u zamestnávateľa alebo podaním daňového priznania. Uvedený rezident si svoju daňovú povinnosť ako daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou vysporiada doma podľa ich daňových predpisov.

zo stránky: www.drsr.sk