tibor.
14.06.10,20:39
Chcel by som si kupit novy fotoaparat.
poziadavky su:


vydrz baterii
velky zoom
kvalitne foto s nizkym sumom
rozumna cena

zatial sa mi pozdava casio exilim EX-H10 (http://exilim.casio.com/products_exh10.shtml) (165€)
Rozmyslal som aj nad panasonicom TZ-6 (http://www.digicamreview.com/panasonic_lumix_dmc_tz6_zs1_review.htm) (185€) - vyhodu ma vacsi zoom, ale 1/3 zivotnost baterii (este o nieco mensiu zivotnost ma TZ-7 (http://www.dpreview.com/news/0901/09012706panasonictz7.asp))
Prvy - Casio H10 ma udavanu vydrz baterie 1000 fotiek.
arizona
14.06.10,19:44
Udivuje ma , že pri výbere a kúpe foťáku dávaš na prvé miesto výdrž batérie.
To by ma ozaj nenapadlo zisťovať. :confused:;)

Najviac zaťažuješ batériu častým približovaním obrazu. Inak ,pri bežnom fotení Ti batéria vydrží vo všetkých foťákoch takmer rovnako.
Veď sa predávajú aj nabíjačky,alebo budeš nosiť pri sebe vždy nejakú rezervu, nie?
220870
14.06.10,19:52
Výdrž batérie záleží nie od fotoaparátu ale od samotnej batérie a od toho ako a čo stým fotoaparátom robíte top žrút je blesk.Nikdy by som nekúpil fotoaparát do ktorom sa nedajú použiť klasické tuškové batérie.
Lubaba
14.06.10,20:13
Výdrž batérie záleží nie od fotoaparátu ale od samotnej batérie a od toho ako a čo stým fotoaparátom robíte top žrút je blesk.Nikdy by som nekúpil fotoaparát do ktorom sa nedajú použiť klasické tuškové batérie.

Uff, tak to je zaujímavé a prečo bez použitia klasických tuškových batérií, já mám fotoaparát, ktorý sa nedá nabíjať batériami.
TomasHC
15.06.10,05:09
Ak vies po anglicky, tak chod na www.dpreview.com
Laco-monter
15.06.10,05:33
Inak posudzuje vyber fotoaparatu laicky použivateľ, čo potrebuje ročne nafotiť cca 50 záberov z dovolenky,

a iné kritéria bude mať profesionalny fotograf, u ktorého bude na 1.mieste kvalita fotografií.

Pre kvalitu fotografií je v prvom rade doležitá svetelnosť objektívu, veĺkosť snímacieho čípu a možnosť použitia príslušenstva, filtre, výkonný blesk , objektívy so špecifickými vlastnosťami.

Všeobecne sa dá povedať, že kvalitné fotoaparáty /nie kompakty/ sa dajú kúpiť v cene od 800 € vyššie.
Martin Mocko
15.06.10,05:34
vydrz baterii - irelevantné v dnešnej dobe...každý foťák vydží veľmi veľa s novými batériami.
velky zoom - optický zoom dosiahneš iba objektívom, digitálny je úplne na nič, pretože ním zlikviduješ svoju predposlednú podmienku (kvalitu)
kvalitne foto s nizkym sumom - také foto ide robiť iba zrkadlovkou, ktorá je zase v rozpore s poslednou podmienkou - polopate čím väčšií priemer objektívu, tým lepšie.
rozumna cena - nedefinoval si "rozumnú" cenu

Ak stále chceš kvalitný kompakt, pozri radšej po značke Canon. Tie, čo si tu pospomínal by som osobne nekupoval.
Duchanito
15.06.10,06:43
pokial hladas fotak s velkym zoomom odporucam najprv pozriet jeho recenziu niekde na nete a tam si pozriet fotky pri sirokom aj uzkom ohnisku nech vidis ich kvalitu. pri kompaktoch s vecsim rozsahom objektivu je casto problem pri sirokom ohnisku.

Vydrz baterii naozaj netreba riesit, dnes je dostatocna na cca 500 zaberov na kazdom kompakte.

Nizky sum na kompakte pri vyssom ISO nemas takmer sancu. Resp bude odstraneny soft. upravou. Na to je ich senzor moc maly.
TomasHC
15.06.10,06:54
Porozmyslaj nad Fujifilm FinePix J250 - 10MPx, 5x opt. zoom

http://www.digimarket.sk/fotoaparat/fujifilm-finepix-j250.php
alabut
15.06.10,07:39
Ja si myslim, ze ten Panasonic je dobry. Ma opticku stabilizaciu obrazu, na rodinny kompakt celkom dobry objektiv, megapixlov az privela, zoom z hladiska stabilizacie obrazu uplne staci trojnasobny, neviem ako zaostruje automatika, rucne zaostrovanie by som uvital. Vydrz baterii je vyborna. Ja mam FS 10 (150€), akurat sa mi nepaci oproti povodnemu FS 80 (60€) horsia automatika zaostrovania. Video toci dobre. Casio bolo predsa skor domenou pre kalkulacky :-)
tibor.
15.06.10,13:20
takze zacnem reagovat odzadu...
Teraz mam panasonic, lenze akosi sa zacina znefunkcnovat.

ma 5 megapixelov a bezne fotim 1,3mpix. vacsie rozlisenie pouzivam len ak fotim nejake komplikovanejsie zabery (mesto z dialky, krajinu z perspektivy,...)
takze megapixle su pre mna nepodstatne

mam 5-nasobny zoom, a zda sa mi to malo... samozrejme digitalny nepouzivam vobec.

radsej ako rucne zaostrovanie by som uvital hladacik s dalsim displejom, ale to su zase drahsie fotoaparaty (s vlastnostami ake chcem)..

neviem co kompakty dosiahnu bezne 500 zaberov. tie panasoniky maju pisane 300, a to je tam akumulator, takze v "potravinach" sa to poriesit operativne neda

rozumne cana je tak okolo 200€. nechem fotoaparat na prilezitostne fotenie, skor privitam nieco co by som si zobral zo sebou do vrecka - s tym ze keby nieco...

asi vsetky tie fotoaparaty fotia uz celkom kvalitne. takze to na moje potreby velmi tiesit nemusim.. teda nemyslim rozne cinske napodobeniny...

ano davam na prve miesto bateriu,. s digitalnym fotoaparatom fotim uz asi 10 rokov a ked som nemal svoj s ktorym som vedel ze urobim v pohode 500 fotiek a mal som este nahradne baterky tak som mal "problem" pri akumulatore a 200 fotkach

tiez by som dasej klasicke aa baterie mal vo fotoaparate ako akumulator, ale to uz je asi pomaly problem zohnat.

a este nieco. skoro vsetky fotky co som nasiel nafotene z fotoaparatov su v najvyssom rozliseni. nemozem si pomoct, ale pozivat najvyssie rozlisenie asi nie je velmi dobre.. ja som to skusal na svojom fotoaparate, a vyzeralo to hrozne... - teda tak isto ako tie vzorove fotky - rozmazane zasumene - ako keby je je tma snimac s mensim rozlisenim, a vacsie rozlisenie sa dosahuje interpolaciou a digitalnym zoomom...

uvazoval som este nad fotoaparatom s mensim zoomom - tak aspo 5x a tzv. smart zoomom, ale zase sa bojim ze v pripade ze sa bude pouzivat mensia cast cipu tak vysledna fotografia bude tak isto "rozmazana" ako ked sa foti pri plnom rozliseni
duves
15.06.10,14:51
vydrz baterii - irelevantné v dnešnej dobe...každý foťák vydží veľmi veľa s novými batériami.
velky zoom - optický zoom dosiahneš iba objektívom, digitálny je úplne na nič, pretože ním zlikviduješ svoju predposlednú podmienku (kvalitu)
kvalitne foto s nizkym sumom - také foto ide robiť iba zrkadlovkou, ktorá je zase v rozpore s poslednou podmienkou - polopate čím väčšií priemer objektívu, tým lepšie.
rozumna cena - nedefinoval si "rozumnú" cenu

Ak stále chceš kvalitný kompakt, pozri radšej po značke Canon. Tie, čo si tu pospomínal by som osobne nekupoval.
Baterie nie je problem kupiť do rezervy.
Ano, s tym šumom je pri kompaktoch problem. Dnesne zrkadlovky maju prijatelny šum pri ISO 1600, kompakty šumia pri ISO 400.
Zoom, resp. dlhe ohnisko je malokedy použitelne.
duves
15.06.10,15:15
Tibor.Byť tebou, tak sa porozhliadnem po ultrazoome, napokon velky zoom je priorita, nie? Hlavne nech vie fotiť do raw formatu. Teraz, čo uvolnili novy Adobe Lightroom3 , tak zvlada perfektne odšumovať.
tibor.
17.06.10,17:19
pred par dnami vysiel zaujimavy test:
http://www.dpreview.com/reviews/Q210grouptravelzoom/
zaujimave sa mi zda porovnanie ucinnosti stabilizacie obrazu.
ved naco si kupovat 10xzoom, ked bez stativu nedokazem urobit nerozmazanu fotku...
co sa tyka casia tak nic moc...
najlepsie dopadol panasonic - a to ma 12x zoom
duves
17.06.10,18:29
pred par dnami vysiel zaujimavy test:
http://www.dpreview.com/reviews/Q210grouptravelzoom/
zaujimave sa mi zda porovnanie ucinnosti stabilizacie obrazu.
ved naco si kupovat 10xzoom, ked bez stativu nedokazem urobit nerozmazanu fotku...
co sa tyka casia tak nic moc...
najlepsie dopadol panasonic - a to ma 12x zoom
Zoom 10x je este ako tak udrzatelny, no neviem si predstaviť 20x ci 26x zoom v ruke.
mpca
20.06.10,16:56
Zoom 10x je este ako tak udrzatelny, no neviem si predstaviť 20x ci 26x zoom v ruke.

Fotaky co maju zoom 20x a viac su vacsinou vybavene optickymi stabilizatormi,, z ruky a pri dobrom svetle neje ziadny problem,,, no samozrejme pri expo 1/2s nepomoze nic len stativ,,, a potom stablilizator vypinam... (vlastne skusenosti pri Canone Power Shot SX 1)
duves
20.06.10,18:03
No lenže pri zoome 20x nepomože ani čas 1/100 a ani stabilizator. Dlhsi cas znamena ubytok svetelnosti.
Existuje pravidlo, že čas, kedy to nebude rozmazane, je obratena hodnota fokalnej vzdialenosti. Napr. fokalna vzdialenost po prepočte 450 mm - tak treba mat čas 1/450 a kratší.
220870
20.06.10,18:30
Zoom 10x je este ako tak udrzatelny, no neviem si predstaviť 20x ci 26x zoom v ruke.
három deci nech sa ruky neklepú a dá sa s tým aj fotiť.
TomasHC
21.06.10,05:04
Na co to je hlavne dobre, taky zoom? Fotit sykorky na komine?
duves
21.06.10,05:32
Na co to je hlavne dobre, taky zoom? Fotit sykorky na komine?
Jasne, kdejakeho vtaka.
http://img.flog.pravda.sk/2010/06/20/pMn_333323_m.jpg
TomasHC
21.06.10,07:42
duves
21.06.10,08:17
Duchanito
22.06.10,05:37
No lenže pri zoome 20x nepomože ani čas 1/100 a ani stabilizator. Dlhsi cas znamena ubytok svetelnosti.
Existuje pravidlo, že čas, kedy to nebude rozmazane, je obratena hodnota fokalnej vzdialenosti. Napr. fokalna vzdialenost po prepočte 450 mm - tak treba mat čas 1/450 a kratší.
hovoris to presne naopak
cim dlhsi cas tym viac svetla a nie jeho ubytok. Ked budes exponovat 2 sekundy dopadne na cip viac svetla ako ked 1/200 sekundy. -> Dlhsi cas = Viac svetla.

A co sa tyka pravidla obratenej hodnoty ohniskovej vzdialenosti tiez trochu poupravim. Ten prepocet je na full frame fotak a na kinofilmove fotaky. Pre ostatne musis brat CropFaktor a teda... 1 / (Ohniskova vzdialenost krat CropFaktor fotoaparatu). Moj ma crop faktor 1,6 a preto ak zoberem z tvojho prikladu 450mm podla vypoctu je to 1/720. Cize aby som mal ostru fotku tak cas 1/720 a menej
mpca
22.06.10,06:54
Co mam svoj olympus (SP 510 UZ) casy mam zvycajne na 1/60 az 1/80... A fotky su obstojne, fotim z ruky a to mam vzdy polarizacny filter...

Napr: http://picasaweb.google.com/lh/photo/urnmFso4D_HCh_3pObxyzA?feat=directlink
ISO: 100, Exp: 1/80, Clona: 4.5 Ohisko: 36.4mm (220mm)
duves
22.06.10,09:14
hovoris to presne naopak
cim dlhsi cas tym viac svetla a nie jeho ubytok. Ked budes exponovat 2 sekundy dopadne na cip viac svetla ako ked 1/200 sekundy. -> Dlhsi cas = Viac svetla.

A co sa tyka pravidla obratenej hodnoty ohniskovej vzdialenosti tiez trochu poupravim. Ten prepocet je na full frame fotak a na kinofilmove fotaky. Pre ostatne musis brat CropFaktor a teda... 1 / (Ohniskova vzdialenost krat CropFaktor fotoaparatu). Moj ma crop faktor 1,6 a preto ak zoberem z tvojho prikladu 450mm podla vypoctu je to 1/720. Cize aby som mal ostru fotku tak cas 1/720 a menej

1. Píšem predsa, že po prepočte. Zabudol som dodat, že po prepočte na FF.
2. Co sa tyka svetla, ano, dlhsi cas prepustí viac svetla. No zoom 20x, co vlastne maju kompakty fokalnu vzdialenost po prepočte tak 560 mm neudržíš pri čase 1/20. Alebo ty áno? :D
Nikde som netvrdil opak tohoto "Dlhsi cas = Viac svetla"
3. aj kompakty maju v podstate nejaky prepočítavací crop faktor, no je to daleko väčšie číslo ako 1,5.
duves
22.06.10,09:15
Co mam svoj olympus (SP 510 UZ) casy mam zvycajne na 1/60 az 1/80... A fotky su obstojne, fotim z ruky a to mam vzdy polarizacny filter...

Napr: http://picasaweb.google.com/lh/photo/urnmFso4D_HCh_3pObxyzA?feat=directlink
ISO: 100, Exp: 1/80, Clona: 4.5 Ohisko: 36.4mm (220mm)
Niekto vravi, že sa to. No treba byť sústredeny.
Markus Quo
15.05.12,19:47
Ahoj Tibor.

Nenapísal si však úplne presne na čo ten aparát potrebuješ a čo očakávaš od výsledných fotografií.

Ja ti môžem iba povedať skúsenosti laika. Mal som Casio exilim EX-S10 (http://www.casio-europe.com/euro/exilim/exilimcard/exs10/), bol to môj vôbec prvý digitál. Long life baterie, ktorými sa casio chváli, sú naozaj LONGLIFE. Na 2 týždňovej cestovateľskej dovolenke celým talianskom som s ním spravil vyše 800 fotografií na jedno nabitie. Cieľom tejto cesty neboli fotografie, ale zážitky a napriek tomu som bol s výsledkom veľmi spokojný.

Takže klady:
dlhá výdrž batérií (nabíjanie trvá iba niekoľko hodín 2-3hod)
10 Megapixelov
pekné a dostačujúce video h.264 kódovaní
pekné ostré fotografie (pri dennom svetle)
skutočne kompaktné rozmery (zmestí sa v podstate všade)

zápory:
skoro nemožné urobiť pekné foto v znížených svetelných podmienkach alebo v noci
často sa vyskytujúci obrazový šum na fotografiách (najmä tmavé plochy)

Result:
skvelý fotoaparát pre všetky vekové kategórie, určený na amaterske fotografie, kde nie je kladený dôraz na umelecké podanie, alebo čistotu prevedenia. A môže byť s Tebou skoro kdekoľvek a skoro stále.

Teraz už iba zhrniem. Kúpil som si ultrazoom (dnes mi je toto označenie skoro smiešne) od SONY. H7čku (skoro totožná s H9). A casio po pár mesiacoch predal. Môžem zhodnotiť iba toľkoto. Mal som lepší pocit z malého vreckového casia, ako z ultrazoomoveho kompaktu, ktorý sa rozmermi (nie hmotnosťou) podobá na dnešné zrkadlovky. Neskladný, ak chceš použiť zoom tak zázračný Super Steady Shot odmietne poslušnosť a oznámi ti, že zaznamenal vysoké vibrácie a to aj keď som zadržal dych. Takže statív to istí a tam prestáva všetká sranda. Vláčiš so sebou aparatúru ako profík, ale fotografie tomu nezodpovedajú. Batériu to žerie ako sprosté, pretože pohon motorčeka zoomu žerie ako prasa atď. atď.

A moja rada nakoniec znie. V súčasnosti vlastním fotoaparát z radu tzv. mirrorless aparátov (čo je zrkadlovka bez zrkadla) Olympus E-PL3 a som nadmieru spokojný. Určite si už čosi o týchto aparátoch počul napr. Nikon1 (v súčasnosti v kuse v reklamách), Samsung NX100, Panasonic GF2 atď. V čom je ich čaro?
Sú veľké ako bežný kompakt, disponujú vymeniteľnými objektívmi, majú úžasnú výdrž na batérie (môj vydrží 200 - 250 foto s bleskom, bez neho? ojojoooooj, nedostal som sa k tej číslovke) pretože nemusia živiť motorček zoomu, a čo je podľa mňa to absolútne najdôležitejšie? Sú schopné vytvoriť fotografiu v podstate ako zrkadlovka a báť sa týchto aparátov nemusia ani začiatočníci (pretože sú určené masám) a hanba nebude ani profesionálom s profi zrkadlovkami. A aby som tvoj výpočet požiadaviek na aparát ukončil kompletne, tak ani cena nie je vysoká.

Ak teda ešte nemáš fotoaparát snov, možno ti moje rady prídu vhod, ak áno, tak sa s nami podeľ o zážitky s ním a samozrejme nám ho predstav :)
misoft
15.05.12,20:48
BTW: Markus - meškáš s odpoveďami rok :D. Pozri si dátumy posledných príspevkov.
Ľubomír
16.05.12,14:49
Výdrž batérie záleží nie od fotoaparátu ale od samotnej batérie a od toho ako a čo stým fotoaparátom robíte top žrút je blesk.Nikdy by som nekúpil fotoaparát do ktorom sa nedajú použiť klasické tuškové batérie.
To je hlúposť.
duves
16.05.12,15:02
DOBRE stara tema
Markus Quo
16.05.12,17:45
viete co je najlepsie? tema otvorena, daka reakcia zo strany zadavatela temy veskera zadna ... tak clovek prispeje ... sak hrach na stenu :/
kopretinka
16.05.12,18:04
viete co je najlepsie? tema otvorena, daka reakcia zo strany zadavatela temy veskera zadna ... tak clovek prispeje ... sak hrach na stenu :/
sa zobuď...otázka bola zadaná 14.06.2010:D
Markus Quo
16.05.12,18:19
pardon, sucham nohami, hlava sklonena, drzim misku na zradlo :D
misoft
16.05.12,18:31
nepreder koberec! :D:D:D
kopretinka
16.05.12,19:44
:-DDDDDDDDDDDDD