fejton
14.06.10,21:19
Dobry den.

Chcel by som sa opytat, mam firmu s ktorou som nepresiahol 47 000 obrat za rok, ale na firmu som kupil novynovy stanok, resp trafiku, kde sa predavaju cigarety, tlac a veci s tym spojene. V tom pripade presiahnem tuto sumu. ( este som ju nepresiahol ) Doteraz som bol neplatca DPH, pokial to teraz zmenim, neovplivni ma to nejak v uctovnictve tie minule mesiace? teda ci si mam dat na nieco konkretne pozor.
Viete mi povedat ake zmeny mi nastanu ked budem platca DPH prosim?
Dakujem pekne.
veronikasad
14.06.10,19:20
Dobry den.

Chcel by som sa opytat, mam firmu s ktorou som nepresiahol 47 000 obrat za rok, ale na firmu som kupil novynovy stanok, resp trafiku, kde sa predavaju cigarety, tlac a veci s tym spojene. V tom pripade presiahnem tuto sumu. ( este som ju nepresiahol ) Doteraz som bol neplatca DPH, pokial to teraz zmenim, neovplivni ma to nejak v uctovnictve tie minule mesiace? teda ci si mam dat na nieco konkretne pozor.
Viete mi povedat ake zmeny mi nastanu ked budem platca DPH prosim?
Dakujem pekne.
Obrat = tržby. Ako to súvisí s nákupom novinového stánku ?
fejton
14.06.10,19:24
no tak ze teraz budem mavat este stanok cize trzba bude vyssia ku pirkladu pokial za mesiac sa tam spravi obrat 10 000 eur tak do konca roka by to presiahlo.
veronikasad
14.06.10,19:27
no tak ze teraz budem mavat este stanok cize trzba bude vyssia ku pirkladu pokial za mesiac sa tam spravi obrat 10 000 eur tak do konca roka by to presiahlo.
Môžeš sa stať hneď dobrovolným plátcom DPH alebo počkať na dosiahnutie obratu - povinná registrácia je do 20. dňa nasl. mesiaca, v ktorom bol obrat prekročený.

Nesleduješ obrat za kal. rok, ale 12 bezprostredne nasl. mesiacov a obrat môže byť prekročený aj podstatne skôr ako za 12 mesiacov.
KEJKA
14.06.10,19:28
Požiadaš o registráciu, počkáš na DU, kým ťa zaregistruje, od toho dňa začneš z tržieb odvádzať DPH. ERP si budeš musieť dať prestaviť na evidenciu obratu a DPH,..............
je toho dosť. Samozrejme tak skoro sa už registrácie DPH nezbavíš.
fejton
14.06.10,19:29
cize odporucas mi asi teraz prist na danovy urad a tam si to poziadat aby mi to zmenili, to by bolo asi najlepsie hej?
a zmeni sa mi tam nieco vyrazne ked budem platca?
veronikasad
14.06.10,19:31
cize odporucas mi asi teraz prist na danovy urad a tam si to poziadat aby mi to zmenili, to by bolo asi najlepsie hej?
a zmeni sa mi tam nieco vyrazne ked budem platca?
no neviem, či to bude až také výhodné stať sa už teraz dobrovolným platitelom DPH . Z 15 % rabatu, ktorý na tlač v nov. stánku máš - po prechode na platitela DPH 19 % odvedieš štátu. Ak prekročíš obrat, už s tým nič nenarobíš ...
KEJKA
14.06.10,19:34
hm, čo vieš o DPH a povinnostiach platiteľa DPH?
za každé zdaňovacie obdobie budeš dávať daňové priznanie DPH a zaplatíš DPH do štátnej kasy. Budeš evidovať daňové doklady.
Dúfam, že máš účtovníčku a teda dobrú účtovníčku, ak si zrealizoval všetko, na čo si sa tu už stihol spýtať (dohody, študenti, trafikantka, DPH, podvojné účtovníctvo.....)
fejton
14.06.10,19:38
cize jednoduchsie by bolo keby som nebol platca dph sprvne?
to by som nesmel presiahnut obrat cize trzby za 12 mesiacov 47 000 eur?
veronikasad
14.06.10,19:44
cize jednoduchsie by bolo keby som nebol platca dph sprvne?
to by som nesmel presiahnut obrat cize trzby za 12 mesiacov 47 000 eur?
to by si musel byť kúzelníkom, ak tržby zo stánku budú 10000 € mesačne
fejton
14.06.10,19:48
jak to? ved ked si zoberete ze tak priemer bude za predaj tovaru v kase 500 eur za den a pracuje tak 20 dni tak to je 10 000 eur, alebo sa od toho odpocitavaju naklady, alebo tovar?
veronikasad
14.06.10,19:52
jak to? ved ked si zoberete ze tak priemer bude za predaj tovaru v kase 500 eur za den a pracuje tak 20 dni tak to je 10 000 eur, alebo sa od toho odpocitavaju naklady, alebo tovar?
nepochopili sme sa. Obrat len zo stánku presiahneš za 4 mesiace. Ako sa nechceš stať platitelom DPH ?
KEJKA
14.06.10,19:53
cize jednoduchsie by bolo keby som nebol platca dph sprvne?
to by som nesmel presiahnut obrat cize trzby za 12 mesiacov 47 000 eur?
presne tak - ale sám hovoríš, že je to popri iných tržbách, takže ten obrat prekročíš.
Musíš si sledovať tržby aj spätne, teda spočítať napr. teraz tržby 04/2009 do 03/2010, nebolo to už prekročené?
následne 05/2009 do 04/2010
a potom 06/2009 do 05/2010,...atd.
ak nájdeš takto 12 mesiacov s dosiahnutým obratom, tak si povinný sa registrovať.

Stánok si mal dať do prenájmu, možno by si sa DPHčke vyhol.
fejton
14.06.10,19:54
no hej nepochopili :) cize pojdem na danovy urad a tam si dam zmenu na platcu dph.
veronikasad
14.06.10,19:56
no hej nepochopili :) cize pojdem na danovy urad a tam si dam zmenu na platcu dph.
Ak si ešte neprekročil obrat a chceš byť dobrovolný plátca, môžeš aj zajtra ...
fejton
14.06.10,19:57
ty by si to ako spravila, pockala kym neprekrocim tu sumu? alebo je nieco vyhodnejsie?
veronikasad
14.06.10,19:59
ty by si to ako spravila, pockala kym neprekrocim tu sumu? alebo je nieco vyhodnejsie?
počkala by som na dosiahnutie obratu. Stánky účtujem - je nevýhodné byť platitelom DPH, ale ak presiahneš obrat už s tým nič nemôžeš robiť.
fejton
14.06.10,20:03
este to nebolo prekrocene nastatstie.
super tak este pockam tak 2 mesiace a pojde sa aj na to :) dakujem pekne moc vsetkym