Kudlac
14.06.10,21:20
Dobry den,

chcela by som vas poprosit o radu. Rada by som sla do prace popri materskej ale neviem ci je to mozne. Mam moznost nastupit do prace a pracovat ako SZCO. Kedze budem pracovat iba 1 respektivne 2 dni v tyzdni a v mojej nepritomnosti sa o dietako bude starat svokra je mozne aby som poberala aj rodicovsky prispevok a zaroven pracovala? Chcela by som vediet ake mam moznosti a ake financne prostriedky mi od statu ostanu.
Co v takom pripade ak by som si to rozmyslela a chcela by som sa vratit na rodicovnsku dovolenku a poberat RP v tej iste vyske. Je to mozne.dakujem
kajasla
14.06.10,20:13
Ak budes pracovat nemas narok na RP. Ak sa z prace vratis na rodicovsku dovolenku tak budes dostavat 70% z rodicovskeho.
Tiez som to prednedavnom riesila a nijak som to neporiesila.
KEJKA
14.06.10,20:16
Ak budes pracovat nemas narok na RP. Ak sa z prace vratis na rodicovsku dovolenku tak budes dostavat 70% z rodicovskeho.
Tiez som to prednedavnom riesila a nijak som to neporiesila.
dúfam, že toto sa nevzťahuje na prípad, ked sa RD preruší iba z dôvodu čerpania starej dovolenky.
Kudlac
15.06.10,06:43
Ak budes pracovat nemas narok na RP. Ak sa z prace vratis na rodicovsku dovolenku tak budes dostavat 70% z rodicovskeho.
Tiez som to prednedavnom riesila a nijak som to neporiesila.
To mi priznaju spat aj ten vyssi RP samozrejme uz len z neho tych 70% ked som ho pred nastupom do prace poberala alebo mi ostane uz len ten nizsi?
brčko
15.06.10,08:31
Ak poberáš zvýšený RP, tak poberáš RP podla zákona o RP účinného od 1.1.2010. Ak začneš vykonávať prácu szčo, tak sa stávaš zárobkovo činnou osobou a nárok na RP nemáš. Ale máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa.

- Ak sa bude o dieťa starať svokra bez živnosti, tak budeš mať nárok na prísp. na stra. o dieťa vo výške 25% z nižšieho RP, t.č. je to 25% z 164,22eur = 41eur.
- Ak by si svokra založila živnosť na opatrovanie a platila by si jej mesačne za opatrovanie, tak by si mohla dostávať prísp. na starostl. o dieťa vo výške preukázaných nákladov, najviac vo výške nižšieho RP t.č. 164,22eur (od 1.1.2011 sa o niečo zvyšuje).

Tiež v čase založenia živnosti a ukončenia poberania RP budeš mať nárok na jednorázové vyplatenie príspevku rodičovi vo výške 25% súm rod.príspevkov, ktoré by si poberala do troch rokov dieťaťa.

Ak by si potom živnosť ukončila a znovu požiadala o rodič.príspevok, mala by si nároku už len na RP vo výške 75% z jeho výšky. (vy píšete 70%, ale pozrite priamo v zákone o RP § 4 ods.4. Píše sa o 75%)
brčko
15.06.10,08:36
dúfam, že toto sa nevzťahuje na prípad, ked sa RD preruší iba z dôvodu čerpania starej dovolenky.

kejka,
ak aspon 1kalend. den v kalend.mesiaci čerpe rodič.dovolenku a zvyšnú časť napr. riadnu dovolenku, tak nárok na RP má. Stačí ak splní podmienky na nárok na RP aspon jeden den v mesiaci.

Ak by začala poberať RP podla zákona o RP účinného do 31.12.2008 a nepožiadala o zvýšenie r
P, tak čerpanie riadnej dovolenky vôbec nevadí.

Treba tiež myslieť na dôch.poistenie. Počas čerpania riad.dovolenky trvá dôch.poistenia zamestnanca a preto by podla zákona nemala byť poistencom štátu. Asi vela mamičiek toto nerieši.
KEJKA
15.06.10,14:38
ďakujem, mňa zmiatla tá odpoved o 70% RP pri prerušení.
brčko
15.06.10,15:37
ďakujem, mňa zmiatla tá odpoved o 70% RP pri prerušení.

aha, tak to som nepochopila otázku. 75% z RP budú poberať len tí, čo začali pracovať a požiadali a dostali jednorázovo príspevok rodičovi vo výške 25% RP vyrátaný za obdobie do troch/šesť rokov dieťaťa.