Ingrid Ondruskova
15.06.10,04:44
Dobrý deň,
včera pri predbiehaní sa nám stala taká nemilá uadlosť, že kamienok z nášho kolesa fŕkol na čelné sklo na cudzie auto, len by som sa chcela spýtať, aj keď máme auto povinne poistené, či nás to bude niečo v konečnom dôsledku stáť...a ešte by som potrebovala vedieť, ak máme na auto ešte jednu ďalšiu doplnkovú nepovinnú poistku /u tej istej spoločnosti-Kooperatíva/, či to má v tomto prípade nejakú dôležitú rolu...
Ďakujem za odpovede...
Chobot
15.06.10,06:14
Dobrý deň,
včera pri predbiehaní sa nám stala taká nemilá uadlosť, že kamienok z nášho kolesa fŕkol na čelné sklo na cudzie auto, len by som sa chcela spýtať, aj keď máme auto povinne poistené, či nás to bude niečo v konečnom dôsledku stáť...a ešte by som potrebovala vedieť, ak máme na auto ešte jednu ďalšiu doplnkovú nepovinnú poistku /u tej istej spoločnosti-Kooperatíva/, či to má v tomto prípade nejakú dôležitú rolu...
Ďakujem za odpovede...

- Spísali ste záznam o nehode (poistnej udalosti) na predpísanom tlačive?
- Nahlásila si poistnú udalosť do tvojej poisťovne?
- A si si istá, že to bolo od tvojho auta?

- Ty nie si povinná hradiť náklady na opravu. Pokiaľ to poisťovňa zamietne, tak poškodený má smolu.

- Čo je to za poistku - tá doplnková nepovinná?
Ingrid Ondruskova
15.06.10,10:06
- Spísali ste záznam o nehode (poistnej udalosti) na predpísanom tlačive?
- Nahlásila si poistnú udalosť do tvojej poisťovne?
- A si si istá, že to bolo od tvojho auta?

- Ty nie si povinná hradiť náklady na opravu. Pokiaľ to poisťovňa zamietne, tak poškodený má smolu.

- Čo je to za poistku - tá doplnková nepovinná?

Spísali sme záznam o nehode priamo na mieste.
Udalosť som do svojej poisťovne nehlásila-to musím???
A práve...nie som si sitá, či to bolo z nášho auta...auto bolo plné robotníkov a všetci svorne tvrdili, že "áno"
Tá doplnk.poistka...myslela som samozrejme havarijnú...
Ďakujem za odpovede.
Miichaela
15.06.10,10:19
Do poisťovne to nahlásiť musíte. Ale nie je to jednoznačné, že to bol kamienok z Vášho auta. Ak sklo vymenia za nové, tak poškodenému nepreplatia celú sumu, je tam aumortizácia auta. (preplatia mu iba hodnotu skla na jazdenom aute) Ak by išlo o opravu (teraz sa to tuším nejako dá aj opraviť) poiťovňa by im mala preplatiť celú sumu, lebo na opravu bez výmeny dielu sa amortizácia nevzťahuje.
Dúfam, že to nebol na Vás nejaký podfuk, ako prísť k novému sklu :-( No v každom prípade bez nahlásenia do poisťovne sa s tým nebude nič robiť - takže ak to chcete riešiť cez poistku, tak treba nahlásiť poistnú udalosť.
Miichaela
15.06.10,10:22
Ešte doplním : či Vás to bude niečo stáť. Niekedy si poškodený vymáha rozdiel medzi sumou, ktorú musí zaplatiť v servise a sumou, ktorú mu preplatí poisťovňa. No viem, že vo veľa prípadoch nikto nič nevymohol. Museli doplatiť z vlastného vrecka, lebo majú nový diel na aute. Veľa šťastných kilometrov :-)
Ingrid Ondruskova
15.06.10,13:24
Ďakujem za odpoveď, už som volala do poisťovne, nahlasovacia povinnosť je do 15 dní od udalosti, máte pravdu s tou sumou, jednalo sa o staršie auto /ale bohužiaľ MERCEDES/ takže ak sklo
bude stáť 700 EUR a poisťovňa mu preplatí len 500 EUR, tak ten rozdiel môžu od nás vymáhať, dúfam, že nieeee...... Ale je tu ešte tá vec, že naše auto má ešte havar.poistku, preto som sa pýtala, či sa dá táto ďalšia poistka na ten rozdiel použiť ...Nemáte osobnú skúsenosť...???
Chobot
15.06.10,19:24
Ďakujem za odpoveď, už som volala do poisťovne, nahlasovacia povinnosť je do 15 dní od udalosti, máte pravdu s tou sumou, jednalo sa o staršie auto /ale bohužiaľ MERCEDES/ takže ak sklo
bude stáť 700 EUR a poisťovňa mu preplatí len 500 EUR, tak ten rozdiel môžu od nás vymáhať, dúfam, že nieeee...... Ale je tu ešte tá vec, že naše auto má ešte havar.poistku, preto som sa pýtala, či sa dá táto ďalšia poistka na ten rozdiel použiť ...Nemáte osobnú skúsenosť...???

Nie, havarijná poistka kryje náklady - škody, ktoré vzniknú na tvojom aute. Škoda vzniknutú na cudzom aute sa z hav. poistenia nedá uhradiť.

Práve v tom je rozdiel medzi PZP a havarijným.

PZP kryje tvoju zodpovednosť - t.j. ak spôsobíš svojím autom škodu inému. Škody na tvojom aute PZP nekryje, to ide z tvojho vrecka.

Havarijné - týmto poisťuješ škody na tvojom aute. Cudzie škody sa z hav. poistenia neuhrádzajú.


Ak niekto poškodí tvoje auto, vtedy máš na výber, či to bude hradené z jeho PZP, alebo z tvojho havarijného.