martinez
15.06.10,11:18
Kupim napr. LCD televizor ako vyhru do sutaze (poriadam sutaz)... na vstupe si odpocitam DPH a pri odovzdani televizora vyhercovi nasledne odvediem DPH na vystupe. Rozmyslam nad §42 s tym, ze si nechcem DPH na vstupe odpocitat a nasledne DPH na vystupe neuvediem v momente odovzdania vyhry. Mozem to takto urobit a uplatnit §42 ?

Mam totiz za to, ze podla §42 DPH na vystupe neuplatnujem, len ak som nemal pravo na odpocitanie DPH.. a tu som to pravo mal, ale som ho nevyuzil.

Dakujem za nazory...
Jana Acsová
15.06.10,09:41
Súhlasím. § 42 to podľa môjho názoru nie je. Neplatí oslobodenie.

Pri odpočítaní dane však podľa môjho názoru platia 2 možnosti vychádzajúc z ustanovenia § 49:

1. bez uplatnenia odpočítania vzhľadom k tomu, že sa nejedná o obstaranie tovaru v súvislosti so zdaniteľnými obchodmi. Na výstupe nevznikne daňová povinnosť
(Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2).)

2. s uplatnením odpočítania pri obstaraní a so vznikom daňovej povinnosti pri použití dodávky tovaru na iný účel ako podnikanie.
martinez
15.06.10,09:57
ano, nad tým som tiež uvažoval... lenže ja vyhlasujem tú súťaž za účelom dosahovania zdaniteľných príjmov a teda aj za účelom dodania tovaru/služieb, pri ktorým uplatním daň na výstupe.... napr. ak si kúpite v tom a v tom období u nás toto a toto (mám dph na výstupe), tak potom mozete vyhrat toto a toto... cize ja ho pouzijem na podnikanie

nepouzitie na podnikanie by bolo to, keby som si kupil auto na firmu, ktore by vyuzivala moja sesternica na sukromne ucely... tak vtedy sa mozem rozhodnut, ze neodpocitam dph...

teoreticky by sme sa mohli k tomu stavat ako k dodaniu tovaru bezodplatne podla §8,3... to by sa potom ta §49,5 mohla pouzit... vsak ?
azla
15.06.10,10:30
Jeden pohľad je na výdavok podľa zákona o dani z príjmov a
druhý pohľad je na nárok na odpočet Dph - v posúdení smerovania dodávky.

http://www.porada.sk/1088956-post20.html
martinez
15.06.10,10:44
ok, ďakujem
Jana Acsová
15.06.10,10:47
nepouzitie na podnikanie by bolo to, keby som si kupil auto na firmu, ktore by vyuzivala moja sesternica na sukromne ucely... tak vtedy sa mozem rozhodnut, ze neodpocitam dph... Viete, že som predpokladala, že sa chytíte uvedenej formulácie? Odpoveď je potrebné chápať v širších súvislostiach. V prípade výhry sa dostávame do bezodplatného dodania, ktoré sa chápe inak ako drobné propagačné predmety v cene do 16,60 €. Podnikanie x bezodplatné dodanie x osobnú spotrebu nájdeme však v spomínanom v jednom ustanovení, na ktoré sa odvolávam:

§ 8/3:
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Jana Acsová
15.06.10,10:48
teoreticky by sme sa mohli k tomu stavat ako k dodaniu tovaru bezodplatne podla §8,3...Aj prakticky.
martinez
15.06.10,11:00
:) ďakujem