ioio
15.06.10,12:32
Ahojte, potrebovala by som poradit. Konci mi rodičovská dovolenka a v septembri sa vraciam spat to zamestnania. Je tu moznost aby som pracu vykonavala na zivnost. Potrebovala by som upresnit resp. zistit co to pre mna znamena. Kde vsade sa treba nahlasit, co musim sledovat, kam vsade platit odvody, som pocula ze prvy rok odvody platit nemusim , plati sa len zdravotne poistenie,co je na tom pravdy,proste vsetky informacie sa mi zidu ohladom zivnosti ,na co si mam dat pozor a tak. Dakujem
canbo
15.06.10,10:59
Pre (zamestnávateľa): konečne sa vás zbaví . Najprv výpoveď ,bez odstupného,potom cez úrad prace na živnostenský úrad a zaplatiť si kolky a rýchlo späť do zamestnania . Možno iba na jeden mesiac a potom do ne-videnia, alebo bez ohraničenej pracovnej doby. Žiadná dovolenka , žiadne stravné lístky, žiadne ochranné prostriedky a najlepšie aj náradie doniesť z domu a za plat menej ako v zamestnaní.
ioio
15.06.10,11:15
fiiiha,tak snad to az take cierne nebude
veronikasad
15.06.10,13:24
fiiiha,tak snad to az take cierne nebude
o akú prácu sa jedná ?
Johanka
15.06.10,13:42
fiiiha,tak snad to az take cierne nebude
Možno aj čiernejšie ;).
Už to nebude vzťah zamestnanec - zamestnávateľ, ktorý sa riadi Zákonníkom práce, ale vzťah podľa Obchodného zákonníka. A tam budeš ťažko hladať niečo o dovolenke, stravných lístkoch, odstupnom, nadčasoch , minimálnom mzdovom nároku atď.

Je pravda, že určitý čas nebudeš platiť sociálne poistenie, ale pravda je aj to, že počas tejto doby nebudeš poistená (dôchodkové, nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti).
Ice dive
15.06.10,14:06
Pre (zamestnávateľa): konečne sa vás zbaví . Najprv výpoveď ,bez odstupného,potom cez úrad prace na živnostenský úrad a zaplatiť si kolky a rýchlo späť do zamestnania . Možno iba na jeden mesiac a potom do ne-videnia, alebo bez ohraničenej pracovnej doby. Žiadná dovolenka , žiadne stravné lístky, žiadne ochranné prostriedky a najlepšie aj náradie doniesť z domu a za plat menej ako v zamestnaní.
Plus ešte dodám, keďže Vám končí aj rodičovská dovolenka t.j. máte dieťa, ktoré bude navštevovať škôlku = bude dosť často choré a budete musieť s ním byť doma (čo nikomu neprajem, ale v kolektívoch to tak býva..)... OČR-ku, ako aj PN-ku Vám zamestnávateľ nezaplatí a bude ešte aj frlať, že práca nie je odvedená načas... (a ľahšie sa Vás zbaví zo dňa na deň...)

Pre matku s dieťaťom by som určite živnosť neodporúčal...
KEJKA
15.06.10,14:08
v žiadnom prípade na živnosť, ked máš malé dieťa. Živnosť máš čas si vybaviť, ak sa ťa zem-eľ "zbaví" inak a regulérnejšie.
Alebo ked si budeš vedieť vybaviť živnosť a klientelu tak, aby si bola nezávislá od terajšieho zam-eľa.
ioio
15.06.10,14:56
Hmm to ste ma velmi nepotesilli ale velmi pekne dakujem:)
Ide o to, ze ja som vo firme robila graficke prace, ked som bola ako zamestnanec mi platili dost malo, potom som odisla na matersku,nasli zatial jedneho chalana co im to robi na zivnost a veru to je uz uplne ina suma co platia jemu a nie to co platili mne tie drobaky,tak preto by som vlastne sama isla na zivnost ale samozrejme za uplne ine peniaze.Tak teraz naozaj neviem.
veronikasad
15.06.10,14:59
Hmm to ste ma velmi nepotesilli ale velmi pekne dakujem:)
Ide o to, ze ja som vo firme robila graficke prace, ked som bola ako zamestnanec mi platili dost malo, potom som odisla na matersku,nasli zatial jedneho chalana co im to robi na zivnost a veru to je uz uplne ina suma co platia jemu a nie to co platili mne tie drobaky,tak preto by som vlastne sama isla na zivnost ale samozrejme za uplne ine peniaze.Tak teraz naozaj neviem.
po prechode na živnosť budeš dochádzať do firmy (viazaná pracovným časom) ?
ioio
15.06.10,15:08
prave to by som si rada zariadila aby som nemala pevny pracovny cas ale aby som stihala aj pracu aj dieta, lebo takto som pracovala od pol 8 do 5 velakrat do 7 a to pri malom dietati nie je mozne,ten chalan tam chodi len ked to jemu vyhovuje,no uvidime ked tam pojdem a vobec co mi navrhnu
veronikasad
15.06.10,15:30
prave to by som si rada zariadila aby som nemala pevny pracovny cas ale aby som stihala aj pracu aj dieta, lebo takto som pracovala od pol 8 do 5 velakrat do 7 a to pri malom dietati nie je mozne,ten chalan tam chodi len ked to jemu vyhovuje,no uvidime ked tam pojdem a vobec co mi navrhnu
pokial ti firma umožní volný pracovný čas, príp. prácu doma, určite to bude pri malých deťoch pre teba výhodnejšie. A príjem počas PN-ky a OČR-ky môžeš predsa riešiť dobrovolným nemocenským poistením (ak sa po volbách nezmenia zákony).

Sama robím účto na živnosť siedmy rok a nemenila by som ... (nezačínala som od nuly, mala som klientov na dohodu už počas trvania prac. pomeru)
ioio
15.06.10,15:46
Veronika diky a mohla by si mi povedat priblizne kolko ma mesacne vyjdu odvody,tusim zdravotne je okolo 44€ ale ostatne netusim,resp. o kolko si mam "pytat" viac a ake asi vybavovacky ma cakaju a tak, mam z toh ostrach ale chcem mat trochu prehlad nech sa so sefkou viem otvorene porozpravat
veronikasad
15.06.10,15:59
Veronika diky a mohla by si mi povedat priblizne kolko ma mesacne vyjdu odvody,tusim zdravotne je okolo 44€ ale ostatne netusim,resp. o kolko si mam "pytat" viac a ake asi vybavovacky ma cakaju a tak, mam z toh ostrach ale chcem mat trochu prehlad nech sa so sefkou viem otvorene porozpravat
Mám klienta, ktorý prešiel na živnosť v podobnej profesii ako je tvoja. "Zamestnávateľ" im platí (samozrejme formou fakturácie) pôvodnú mzdu navýšenú o odvody zamestnávatela.

Odvody do zdr. poisťovne platíš od prvého dňa podnikania - do konca roka vo výške 44,73€ mesačne. Do 8 kal. dní sa treba prihlásiť ako SZČO (môže to za teba urobiť aj živ.úrad).Odvody do SP do 30.6.2011 neplatíš, či sa staneš povinným platitelom od 1.7.2011 - závisí od výšky tvojho príjmu (nie zisku). Doporučujem dobr. nem. poistenie, platí sa 4,4 % z tebou určeného vymer. základu, najmenej 14 EUR mesačne. Nárok na OČR ti tusím vznikne hneď, nárok na nemocenské až po 270 dňoch poistenia
Xanti
15.06.10,16:04
Doporučujem dobr. nem. poistenie, platí sa 4,4 % z tebou určeného vymer. základu, najmenej 14 EUR mesačne. Nárok na OČR ti tusím vznikne hneď, nárok na nemocenské až po 270 dňoch poistenia
Veronika,
zadávateľka ked skončí teraz zamestnanie. A je na rodičovskej dovolenke tak by tých 270 dní mala mať aby mohla mať PN z DNP? Či sa mýlim? Ďakujem.
veronikasad
15.06.10,16:40
Veronika,
zadávateľka ked skončí teraz zamestnanie. A je na rodičovskej dovolenke tak by tých 270 dní mala mať aby mohla mať PN z DNP? Či sa mýlim? Ďakujem.
nie som si istá - ale počas RD sa nem. poistenie prerušuje. Ochranná doba z prac. pomeru platí len pre prípad reťazového pôrodu a materské
Snáď sem zablúdi brčko a dá správnu odpoveď.
Ice dive
16.06.10,06:05
Hmm to ste ma velmi nepotesilli ale velmi pekne dakujem:)
Ide o to, ze ja som vo firme robila graficke prace, ked som bola ako zamestnanec mi platili dost malo, potom som odisla na matersku,nasli zatial jedneho chalana co im to robi na zivnost a veru to je uz uplne ina suma co platia jemu a nie to co platili mne tie drobaky,tak preto by som vlastne sama isla na zivnost ale samozrejme za uplne ine peniaze.Tak teraz naozaj neviem.
No ešte by stálo za úvahu, či vôbec má zamestnávateľ miesto a prácu pre Vás oboch? kedže pred RD si to robila len ty a našiel si náhradu prácu robil len on, či teraz vôbec má toľko objednávok, aby zamestnával aj teba a aj tvojho zástupcu za toľko peňazí...
ioio
16.06.10,10:20
Ide o to,ze ten chalan co to robil za mna tam uz vela casu netravi, ma vela inej roboty, takze by som to mala zase teoreticky robit ja, po materskej ma musia zobrat naspat ale vsetcia viem ze zaemstnavatel ak chce si vie nast dovod ako neprijat naspat pracovnika, no uvidime co bude pri osobnom pohovore, ide mi o to, ze ja som pred MD vykonavala tu pracu za mozno polovicny plat ako druhy a to uz teraz nedopustim.
Ice dive
16.06.10,11:52
Ide o to,ze ten chalan co to robil za mna tam uz vela casu netravi, ma vela inej roboty, takze by som to mala zase teoreticky robit ja, po materskej ma musia zobrat naspat ale vsetcia viem ze zaemstnavatel ak chce si vie nast dovod ako neprijat naspat pracovnika, no uvidime co bude pri osobnom pohovore, ide mi o to, ze ja som pred MD vykonavala tu pracu za mozno polovicny plat ako druhy a to uz teraz nedopustim.
to hej, kto chce psa biť palicu si nájde, ale zas na druhej strane nemusíš mu tú palicu na seba priamo podávať!!!

na druhej strane prácu si robila cca pred 3 rokmi (predpokladám vzhľadom na RD), t.j. aj zamestnávateľovi ak má zdravý rozum by malo byť jasné, že za rovnaký peniaz ako pred 3 rokmi mu nikto robiť nepôjde...
ioio
16.06.10,13:00
Hmmm, no u normalneho zamestnavatela mozno ale ten nas pekne vyuzil krizu a kazdemu znizil pred rokom a pol plat a az pred mesiacom im nieco navysil ale nie je to vela, no uvidime co urobim, ja som len chcela vediet ci sa mi oplati vybrat si zivnost,robila by som graficke prace plus webstranku, proste by som si za to vypýtala sumu co k nej prinalezi a nie obycajny zamestnanecky plat.
Ice dive
16.06.10,17:21
no a čo takto skúsiť prvého polroka (nie že budeš súhlasiť s dobou určitou) pracovať u daného zamestnávateľa na TPP a popritom si začať rozbiehať živnosť, vybudovať si klientelu a keď už budeš mať vybudovanú nejakú skupinu stálych zákazníkov, prešla by si na živnosť úplne, ale ísť na živnosť ak máš len jedného odberateľa nie je rozumné riešenie... nakoľko nie obyčajný plat môžeš mať 1-2 mesiace a potom ti dá dovi dopo...
ioio
16.06.10,18:23
ice, presne na toto som dnes myslela,ze sa vratim do prace normalne ako zamestnanec ,budem robit to co treba s tym ze si trochu skratim pracovny cas a by som stihala pre malu do skolky a co sa bude tykat webstranky tak to by som robila pomimo normalneho zamestnania.:))))))