Darana
25.10.05,13:22
Zaujímalo by ma, či máme niekde uloženú POVINNOSŤ uchovávať kópie napríklad v styku so Sociálnou poisťovňou?! Myslím prihlášky, odhlášky, mesačné výkazy a podobne...

Vďaka
Paula
25.10.05,11:36
Zaujímalo by ma, či máme niekde uloženú POVINNOSŤ uchovávať kópie napríklad v styku so Sociálnou poisťovňou?! Myslím prihlášky, odhlášky, mesačné výkazy a podobne...

VďakaKópie ťa zachránia v prípade, že druhá strana niečo zapotroší. Je na Porade dosť aj čerstvých príkladov, kedy sme boli my naháňaní kvôli ich neporiadku. A boli sme radi, keď sme mali svoju kópiu, aby sme mohli im urobiť z nej kópiu. :)
Zuzanečka
25.10.05,11:38
Aj ja mam taku skusenost, ked soc. poistovna zapotrosila doklady a vtedy som bola rada, ze mam kopiu. Radsej si to zakladaj- nie je to na skodu.
Zita4
25.10.05,11:43
Zaujímalo by ma, či máme niekde uloženú POVINNOSŤ uchovávať kópie napríklad v styku so Sociálnou poisťovňou?! Myslím prihlášky, odhlášky, mesačné výkazy a podobne...
VďakaTy máš povinnosť len doručiť doklady. Ale ako to budeš dokazovať, keď tam majú neporiadok a zapotrošia to? ;)
Darana
25.10.05,12:13
Išlo mi viacmenej o to, že milá pani zo SP mi povedala, že je to môj prúser, keď mi príde kontrola a ja to nebudem mať.

Mám to tam v poriadku, to som si overila, takže z tejto stránky to nie je problém. Len som nechápala z akého dôvodu by som mala mať ten prúser...
DanielaSL
25.10.05,13:29
Odporúčam robiť si kópie a nechať si ich potvrdiť. Mne sa minule stalo , že som odniesla PN pracovníka aj s papierom o jeho príjme. Zapotrošila to pracovníčka čo mala službu pri okienku. Tak mi asi po mesiaci volali , že som im priniesla síce ukončenie PN , ale nie začiatok. Nakoľko pani čo mi volala, je veľmi milá a ochotná poradiť , tak som z toho nerobila žiadnu vedu , vypísala papier o príjme ešte raz , ona si vybavila od lekára nové tlačivo začiatku PN.Ale jasné , že mi nikto neveril , že som to tam fakt dala. Asi o ďalší mesiac sa mi ospravedlnila , že ma prehnala , lebo sa našlo aj to pôvodné. Vinník sa teda našiel, ja som to nebola , takže jednoznačne všetko s kópiou a všetko nechať si aj potvrdiť.
lenkak
25.10.05,15:51
Ja si tiež zakladám kópie, človek nikdy nevie, kedy sa mu môže kópia zísť.
Zita5
25.10.05,16:03
Pri čítaní Vašich príspevkov ma napadá jedna moja skúsenosť pred dvoma týždňami . Dostala som predvolanie na SP a aj manžel . Mali sme si priniesť výpis z DP za rok 2004 a 2003 .

Už som tam išla naštartovaná , že čo sa deje . Pracovníčka nám oznámila , že nemáme odovzdané spomínané tlačivá . Keď som jej predložila opečiatkované kópie , tak s hrôzou konštatovala , že jej nezostáva nič iné , len sa nám ospravedlniť a zároveň sme sa spoločne vzali a išli na podateľnu . Mala tam nejaký obal na spisy a našla tam naše " Výpisy z DP za rok 2004 " . Tak si predstavte , že boli podané v júni a ona ich mala ešte v pošte do októbra .:)
No nenachádzam slov na takýto bordel . A to nehovorím , že povedala , že rok 2003 musia nájsť .:eek: :eek: :) Ten si od nás zapožičala a prefotila .

"Takže doporučujem kópie odkladať ".
Tweety
25.10.05,16:06
Doporučujem aj Ja. Istota je guľomet.
Katija
25.10.05,16:09
Išlo mi viacmenej o to, že milá pani zo SP mi povedala, že je to môj prúser, keď mi príde kontrola a ja to nebudem mať.
Mám to tam v poriadku, to som si overila, takže z tejto stránky to nie je problém. Len som nechápala z akého dôvodu by som mala mať ten prúser...
Povinnosť zakladať kópie nemáme. Prúser máme keď si potvrdené kópie nezakladáme a úradníci niečo domrvia.
Ja si kópie od všetkého zakladám nielen preto, aby som sa chránila pred nimi, ale aj preto, že niekedy potrebujem zistiť, čo som kam a kedy odovzdala, prípadne vykázala. Už mi to veľa krát pomohlo.:):cool:
durisovad
25.10.05,17:33
Aj ja odkladam kopie vsetkych dokladov, ktore posielam alebo nosim do statnych institucii. Aj mne sa stalo uz viackrat, ze ma upominali a ked som doniesla od nich potvrdene kopie, urobili si z nich pre seba duplikaty. A stalo sa mi to aj na danovom urade.....
ajobs
25.10.05,19:28
Kópie ťa zachránia v prípade, že druhá strana niečo zapotroší. Je na Porade dosť aj čerstvých príkladov, kedy sme boli my naháňaní kvôli ich neporiadku. A boli sme radi, keď sme mali svoju kópiu, aby sme mohli im urobiť z nej kópiu. :)
Ja by som chcel dať dvojitý súhlas, ale nie je také tlačítko:)
Naozaj, odkladanie kópií je jedna z najdôležitejších PODNIKATEĽSKÝCH aktivít na Slovensku:D :D :D