bsbs
15.06.10,14:30
Ahoj poraďáci.

Prosím Vás, poraďte ako zaúčtovať fa za montáž LPG do auta obstaraného na lízing ? Pôjde to priamo do nákladov na 511 ?
Ďakujem.
Betina2
15.06.10,20:42
Auto máš predpokladám zaradené do majetku firmy a odpisuješ v súalde so zákonom. Dodatočná montáž pohonu na LPG je podľa mňa jednoznačne technické zhodnotenie majetku bez ohladu na jeho obstarávaciu cenu. Totiž pôvodné fyzikálne a technické vlastnosti majetku sa rozširujú a zvyšujú tak jeho použiteľnosť. A OC bude asi aj vyššia ako 1700 Eur. Určite nie priamo do nákladov, ale cez odpisy, Kedže je majetok obstaraný na lízing, treba brať do úvahy aj čas, kedy bol pôvodne na lízing obstaraný a postupovať podla platných predpisov. Myslím si však, že v tomto prípade nebude možné cenou TZ zvýšiť OC resp, zostatkovú cenu, ale bude potrebné TZ zaradiť ako samostatný majetok na samostatnú kartu majetu a odpisovať ho rovnako a rovnakou metódou (čas, spôsob a metóda odpisovania) ako je aj majetok, ku ktorému sa TZ vzťahuje. VC lízingového majetku musí ladiť s údajmi v líz.zmluve a splátkovom kalendári.
A otázočka, nie je náhodou potrebný súhlas od lízingovky na vykonanie TZ takéhoto charakteru?
Aha, Ty sa pýtaš len na montáž? A čo samotné zariadenie LPG......montáž je súčasťou vstupnej ceny podobne ako všetky ostatné náklady súvisiace s obstaraním TZ (aj majetku) až do jeho uvedenia do užívania. takže žiadna 511! Použi 042AE.
a neplatili ste nejaké kjolky za schválenie, prihlásenie do evidencie, merania, osvedčenia, zápis do TP a pod.? To všetko je podla mňa súčasťou OC a teda ide cez 042AE.
Leda že by cena LPG + montáž + všetky ostatné vedlajšie náklady obstarania boli v súčte menej ako 1700 Eur za účtovné obdobie (rok). Ale to si potom treba jednoznačne analyticky oddeliť od osstatných bežných nákladov, vtedy by som dala nie 511 ale 518AE. O opravu a údržbu nejde. Tou sa ostraňujú odstrániteľné vady a poškodenia alebo udržiava vozidlo v bezporuchovom a prevádzkyschopnom stave...:):):)
bsbs
16.06.10,06:32
Úvodom, ďakujem za obšírny výklad. Mal som uviesť, že celé náklady súvisiace s inštaláciu LPG neprešvihli 1200,-€. Podľa Tvojho vysvetlenia, by som to teda mal účtovať cez 518 ?
betka
16.06.10,07:48
Ak chcem urobiť LPG tak či onak potrebujem súhlas od leasingovky.

Ak chcem urobiť TZ, čo naozaj LPG toto TZ charakterizuje, a cena je 1699:
- ak mám v IS, že TZ do 1700 bude pre mňa bežným nákladom, nikdy neúčtujem na 511, 501. TZ zásadne účtujem ako iný náklad na hosp. činnosť, teda účet 548

(včera som o podobnom prípade písala)
betka
17.06.10,06:17
Betina2
17.06.10,18:56
Ak chcem urobiť LPG tak či onak potrebujem súhlas od leasingovky.

Ak chcem urobiť TZ, čo naozaj LPG toto TZ charakterizuje, a cena je 1699:
- ak mám v IS, že TZ do 1700 bude pre mňa bežným nákladom, nikdy neúčtujem na 511, 501. TZ zásadne účtujem ako iný náklad na hosp. činnosť, teda účet 548

(včera som o podobnom prípade písala)

prečítala som si link...

511 určite nie ! Nie je to oprava ani údržba. Ak by som nebrala 548, tak potom skôr 501AE. Ja som vždy o TZ zvyšovala ocenenie dlhodobého majetku, ale mám dilemu, ako by to bolo v prípade krátkodobého majetku...neviem si pomôcť, ale 548 sa mi nepáči, je to Ostatné náklady na hospodársku činnosť, takže aj tie predošlé účty sú tiež nákladmi na hospodársku činnosť...v postupoch sa píše
Náklady neprevyšujúce uvedenú sumu sa môžu účtovať ako
a) technické zhodnotenie,
b) služby, ak ide o dlhodobý nehmotný majetok,
c) náklady na hospodársku činnosť, ak ide o dlhodobý hmotný majetok. Akosi mi tam chýba pred slovom náklady slovíčko "ostatné", ktoré by jednoznančne poukazovalo práve na účet 548. :mad:
Len ma ešte napadá taký príklad, že ak mám napr.počítačovú zostavu, ktorú mám ocenenú a zaradenú ako dlhodobý hm.majetok v OC vyššej ako 1700 Eur, tak ak ho rozšírim o ďalší harddisk za 200 Eur+ montáž do PC za ďalších 100 Eur, tak ako toto zaúčtujem, ak nechcem zvyšovať ocenenie dlhodobého majetku, ale chcem to mať v operatívnej evidencii podchytené.....ja by som dala harddisk na 501AE a montáž k nemu na 518AE a harddisk dať do eperatívnej evidencie krátkodobého majetku......mne jednoducho na toto zosúčtovať a dať na 548 nesedí...:(

Pre mňa 548 má nasledovnú náplň (aj podľa Cenigovej):
- členské príspevky...povinné aj nepovinné, náhrady za zodpovednosť za škodu, paušálne náhrady pre zametnancov za pranie, čistenie a udržiavanie prac.oblečenia..., rozdiely z pomerného odpočítania dph...., rozdiely zo zaokrúhlovania,
Nič iné tam vymedzené nie je . :)

Ale nechám sa poučiť argumentami, ak to nerobím celkom správne.
(z daňového hladiska je to nedôležité)
Betina2
17.06.10,18:58
Úvodom, ďakujem za obšírny výklad. Mal som uviesť, že celé náklady súvisiace s inštaláciu LPG neprešvihli 1200,-€. Podľa Tvojho vysvetlenia, by som to teda mal účtovať cez 518 ?
To som len montáž na 518 myslela....
bsbs
20.06.10,09:45
S prestavbou vozidla na LPG súvisia aj správne poplatky 55,- € - prihlásenie na obv. úrade. Kde tieto poplatky priradiť a aký účet použiť?