veronika14
15.06.10,18:18
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, z čoho sa vypočítava honorár advokátky v dedičskom konaní. Totiž na internete som sa dočítala, že 1% z celkového dedičstva. Lenže ja som zdedila len Družstevný byt, teda jeho užívacie právo. Nemalo by sa to počítať (to percento) len zo zostatkovej hodnoty bytu? Alebo sa to počíta s celkovej hodnoty, čiže hodnoty bytu po odkúpení (aj keď na to si v dohľadnej dobe netrúfam). Za odpovede vopred ďakujem
profesional
15.06.10,16:37
Hodnota uzivacieho prava v dedicskom konani musi byt ocenene v sulade so zakonom a tato hodnota bude uvedena v rozsudku sudu ktory potvrdi konanie notara v dedicskom konani.
zdenka131
15.06.10,16:39
veronika14
15.06.10,17:00
Problém je v tom, že nám už notárka svoju odmenu vypočítala a vypočítala ju z hodnoty DRUŽSTEVNÉHO BYTU (kde vychádzala zo sumy určenej realitnou kanceláriou). Keďže ten byt nieje v osobnom vlastníctve ale vo vlastníctve bytového družstva, chcem sa opýtať prečo to vypočítala zo sumy bytu po odkúpení?
Xanti
15.06.10,17:03
Problém je v tom, že nám už notárka svoju odmenu vypočítala a vypočítala ju z hodnoty DRUŽSTEVNÉHO BYTU (kde vychádzala zo sumy určenej realitnou kanceláriou). Keďže ten byt nieje v osobnom vlastníctve ale vo vlastníctve bytového družstva, chcem sa opýtať prečo to vypočítala zo sumy bytu po odkúpení?
Dám Ti otázku, ty odkúpiš byt od družstva za 1000 eur, predáš mi ho za takú sumu?
Ak áno tak vyrátala notárka odmenu zle. Ale ak mi ho predáš za sumu, ktorú určí realitná kancelária tak potom vyrátala si notárka odmenu dobre.

Tak za koľko mi to predáš? Za odkupnú cenu 1000 eur, alebo za trhovú 50 000 eur?

Takže myslím, že vieš prečo notárka rátala tak ako rátala.
Dáša_
15.06.10,17:03
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, z čoho sa vypočítava honorár advokátky v dedičskom konaní. Totiž na internete som sa dočítala, že 1% z celkového dedičstva. Lenže ja som zdedila len Družstevný byt, teda jeho užívacie právo. Nemalo by sa to počítať (to percento) len zo zostatkovej hodnoty bytu? Alebo sa to počíta s celkovej hodnoty, čiže hodnoty bytu po odkúpení (aj keď na to si v dohľadnej dobe netrúfam). Za odpovede vopred ďakujem


nepoteším ťa, ale do hodnoty dedičstva sa berie trhová hodnota aj družstevného bytu.

existuje na to aj judikát najvyššieho súdu, ak sa nemýlim, tak judikát NS SR 5 Cdo 29/2000

a len na okraj, nie je to advokátka, ale notárka.
veronika14
15.06.10,17:14
ďakujem za odpovede
doktor23
15.06.10,19:38
notárka to počítala správne. Hodnota vychádza z trhovej ceny. Aj s družstevným bytom (neodkúpeným) sa dá nakladať. Je možné previesť práva a povinnosti v družstve a určite ich neprevedieš za pár euro.