Lina
09.08.04,10:07
Dobrý deň.
Vedel by mi niekto poradiť? Máme brigádnika, ktorý je zamestnaný a má u nás uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Môžeme mu vyplatiť odmenu väčšiu ako 4000,- Sk napr. 12000,-Sk? Viem, že to musím zdaniť 19% odviesť 0,8% soc. pois. ale neviem či pri takejto výške netreba platiť aj sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni.
Ďakujem za radu.
Lina :)
vladan
09.08.04,08:30
nie, z DoVP ide iba daň 19% a odvod 0,8%
Lina
09.08.04,10:05
Dakujem velmi pekne.
Pekný deň
Lina.
thomas
09.08.04,10:23
Hmm. Zdravim

Takziez mam podobny problem. Zamestnal som jedneho cloveka na dohodu. A vyplatil som mu 6000Sk. Z toho co tu citam sa mi zda, ze dan 19% musim zaplatit ja. Nema si to uz zamestnanec zahrnut do danoveho priznania a platiti dan on?

Ako to vlastne je?

Dakujem
Paula
09.08.04,10:31
Daň musíte zraziť a odviesť Vy. Ak si on bude robiť sám daň.priznanie za rok 2004, dáte mu v januári 2005 potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na DzP FO za zdaňovacie obdobie 2004.
vladan
09.08.04,10:35
keďže vystupujete ako zamestnávateľ, tak odmenu, ktorú ste zaplatili človeku na dohodu by ste mali považovať za "čistú mzdu". Čiže odmena by bola 7407 Sk brutto, z toho strhnete a odvediete daň z príjmu 19%. Zároveň túto daň uvádzate aj v štvrťročnom prehľade o zrazených preddavkoch - lebo každá daň ktorá je zrazená z príjmu (závislá činnosť) je považovaná za preddavok.
Tento dohodár vás môže na začiatku roka 2005 (za predchádzajúci rok) požiadať o vykonanie ročného zúčtovania (ak vám donesie všetky potvrdenia o príjme za celý rok), tak ste mu povinný (na základe jeho písomnej žiadosti) vykonať ročné zúčtovanie dane.
V prípade, že sa rozhodne podať daňové priznanie (alebo vás o ročné zúčtovanie nepožiada do 15.2.2005), pre vás to znamená, že mu vystavíte potvrdenie o príjme za rok 2004, kde bude uvedená dohoda a zrazený preddavok na daň z príjmov.
On si to zahrnie do daňového priznania - vykoná si výpočet daňovej povinnosti (samozrejme že si do tohto daňového priznania zahrnie všetky príjmy, ktoré mal v roku 2004).
Obdobne budete pokračovať aj v roku 2005 (pokiaľ sa zákon o dani z príjmu nezmení opäť).
Pekný deň
Fidlo
10.08.04,10:02
Len včera som sa prvý krát dozvedela o Porade a od včera som neurobila dokopy nič, pretože hltavo čítam Vaše príspevky. Ste úžasní !!! Som rada, že sa môžem zapojiť aj ja. Tak k veci. Chcela som len podotknúť, nezabudnite že aj pri DoVP sa dá uplatniť nezdaniteľná časť 80 832,-Sk/ročne ak daňovník podpíše Vyhlásenie k ...., je to veľké plus a veľa ľudí o tom nevie, to je mesačne 6 736,- nezdanené, tiež je možné uplatniť si daňový bonus ak splňate podmienku aspoň 1/2 min. mzdy v danom mesiaci, čo je momentálne 3 040,- Sk /už tá polovica/.Zatiaľ dík všetkým prispievajúcim.
juko
10.08.04,11:55
To bola dobrá pripomienka, ale treba upozorniť pracovníka, že môže Vyhlásenie podpísať len u jedného zamestnávateľa a kedže ide o dohodára, zrejme ho už má podpísané v HPP /hlavný prac.pomer/.
Praje pekný deň
vladan
10.08.04,12:03
netreba ho upozorniť na to, že môže vyhlásenie podpísať len u jedného zamestnávateľa, pretože na Vyhlásení je toto zvýraznené a ešte aj podčiarknuté. Nie je vašou povinnosťou oboznamovať ho s jeho právami a povinnosťami - je to na vašej dobrej vôli.
... prax je však taká, že často zamestnanec ani netuší, čo to znamená nezdaniteľná časť :-))). Preto si prax "vyžaduje" upozornenie zamestnanca :-)))