orimx
15.06.10,22:12
Dobry den, v kratkosti popisem moj problem

Dnes som sa dozvedel od byvaleho zamestnavatela (kedze mi neprisla posledna vyplata) ze si narokuje zrazkou zo mzdy skodu sposobenu na osobnom automobile ktore som v tej dobe vyuzival a teda celu vyplatu, ktoru mi mali zaslat za posledny odpracovany mesiac mi neposle akurat si mozem prist vyzdvihnut gastro listky.

skoda bola ale sposobena tym ze auto (skoda fabia) mala prepadnuty spodny plast, ktory sa pri cuvani zavadil o parkovaci kolik a povytrhol predny naraznik. ja osobne som vsak na problem poukazoval dlhsie no nebola vola zavadu odstranit az pokial to nevyustilo do tohto problemu a samozrejme z tychto mojich penazi nakoniec dali opravit aj plast ktory to cele zapricinil.

moja otazka:
1) moze si takto zamestnavatel uplatnit zrazkou zo mzdy nahradu skody? (predsa je tu okrem toho aj otazka v akej miere urcite neumyselnej mozem za to ja) nehovoriac o tom ze auto nemalo havarijnu poistku.
KEJKA
15.06.10,20:51
nemá právo, pokiaľ nebol spísaný protokol o škode a dohoda o zrážkach.
V tom zmysle mu napíš výzvu, aby ti poslal peniaze na č. účtu bez zbytočného odkladu, v opačnom prípade budeš mzdu vymáhať právnou cestou, v kópii pošli na inšpektorát práce.
Mgr.Shrek
16.06.10,06:51
Náhradu škody si zľ nemôže u zc zrážkou zo mzdy. Mal by Vás vyzvať na zaplatenie a nie strhávať z platu. nemá na to právo.
To, čo urobil je protizákonné a tak ako poradil KEJKA, napísať písomnú výzvu na vyplatenie mzdy do X dní. Doporučene do vl. rúk.
majkii
16.06.10,19:22
Dobry den, v kratkosti popisem moj problem

Dnes som sa dozvedel od byvaleho zamestnavatela (kedze mi neprisla posledna vyplata) ze si narokuje zrazkou zo mzdy skodu sposobenu na osobnom automobile ktore som v tej dobe vyuzival a teda celu vyplatu, ktoru mi mali zaslat za posledny odpracovany mesiac mi neposle akurat si mozem prist vyzdvihnut gastro listky.

skoda bola ale sposobena tym ze auto (skoda fabia) mala prepadnuty spodny plast, ktory sa pri cuvani zavadil o parkovaci kolik a povytrhol predny naraznik. ja osobne som vsak na problem poukazoval dlhsie no nebola vola zavadu odstranit az pokial to nevyustilo do tohto problemu a samozrejme z tychto mojich penazi nakoniec dali opravit aj plast ktory to cele zapricinil.

moja otazka:
1) moze si takto zamestnavatel uplatnit zrazkou zo mzdy nahradu skody? (predsa je tu okrem toho aj otazka v akej miere urcite neumyselnej mozem za to ja) nehovoriac o tom ze auto nemalo havarijnu poistku.

Zamestnávateľ môže vykonať zrážku zo mzdy iba v prípadoch, ktoré sú taxatívne vymenované v §131 ods. 1 a 2.
V tomto prípade, nejde o dôvody uvedené v odsekoch 1 a 2, avšak zrážku zo mzdy by mohol vykonať iba v prípade, pokiaľ by ste uzatvorili písomnú dohodu o zrážke zo mzdy podľa §131 ods.3
"Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu."

Veľmi podobný prípad som riešil cca pred 6 rokmi, kde švagor mal nehodu v dôsledku zjazdených letných pneumatík. Rovnakým spôsobom mu zamestnávateľ "zadržal" mzdu za jeden a pol mesiaca.
pre uľahčenie dávam do prílohy pdf-ko výzvy, ktorú sme doručili zamestnávateľov

upozorňujem, že niektoré ustanovenia zákonníka práce sú už zmenené (napr. aj §131)