aňuša
16.06.10,09:21
Ahojte,
dostala som kontrolu z DÚ za rok 2008 a 2009 ohľadom DPH. Žiadajú ma registračnú knihu za rok 1998. Podľa mňa už ma nemôžu nakoľko uplynula lehota 10 rokov archivácie. Aký máte názor?
veronikasad
16.06.10,07:28
Ahojte,
dostala som kontrolu z DÚ za rok 2008 a 2009 ohľadom DPH. Žiadajú ma registračnú knihu za rok 1998. Podľa mňa už ma nemôžu nakoľko uplynula lehota 10 rokov archivácie. Aký máte názor?
Knihu pokladnice alebo knihu tržieb ?
aňuša
16.06.10,07:34
....knihu tržieb.

Je v tom rozdiel?
hanelie
16.06.10,08:45
áno je rozdiel,
kniha tržieb je pri ERP
kniha pokladnice /hotovostné transakcie/ je všeobecne v každom účto
aňuša
16.06.10,09:05
...a musím ich predložiť? Veď je rok 2010 a žiadajú 1998?
hanelie
16.06.10,09:20
zákon o účtovníctve

§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.

(2) Účtovná jednotka je povinná uchovávať účtovnú dokumentáciu počas doby ustanovenej v odseku 3. Na nakladanie s účtovnou dokumentáciou sa vzťahujú všeobecné predpisy o archívnictve.

(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:

a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.

(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.
Johanka
16.06.10,09:21
....knihu tržieb.

Je v tom rozdiel?
Ak chceme používať odborné pojmy - pozrime sa do zákona :).

§ 2 (vymedzenie základných pojmov) Zákona 289/2008 :

zc) knihou elektronickej registračnej pokladnice kniha
so vzostupne číslovanými stranami, ktorá je nerozoberateľná
a musí byť umiestnená na predajnom
mieste spolu s elektronickou registračnou pokladnicou;


V "starej" vyhláške 55/1994 bolo ustanovené v § 2 :

k) knihou pokladnice kniha so vzostupne číslovanými
stranami, ktorá sa považuje za neoddeliteľnú súčasť
každej pokladnice a je nerozoberateľná,

;)

Ku kontrole samotnej - doba uchovávania uplynula a požadované nijako nesúvisí s kontrolovaným obdobím. Správca dane môže rozšíriť výkon daňovej kontroly, oznamuje to písomne.
aňuša
16.06.10,09:25
Ďakujem všetkým.;)
hanelie
16.06.10,09:40
aňuša
16.06.10,09:47
...veľmi zaujímavý celý obsah článku. Verím, že všetko dobre dopadne.:cool:
denisie
17.06.10,06:02
Dobrý deň prajem, mám trošku komplikovanejší prípad na riešenie a pevne verím že mi s ním aspoň trošku pomôžete.
SZČO zrušila činnosť k 01.10.2008, podnik predala sro 01.01.2008, s tým že všetky bloky a faktúry si už účtovala sročka od 01.01. .SZČO však neodhlásil registr.pokladňu, a teda pri kontrole DÚ zistil, že tržby boli vlastne na SZČO i keď ich zdaňovala sro. a vydal dodatočný platobný výmer na DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Problém však nastáva tu.
Ako opraviť účtovníctvo v sro-čke, keďže sa jedná o roky 2008 a 2009 a samozrejme že keď sa DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) na jednej strane opätovne zaplatí aby ju na druhej strane DÚ aj vrátil.
Ako však postupovať v tomto prípade keď sa jedná aj o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) a aj o výnos.
Je potrebné vytlačiť dodatočné daňové priznania k DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) za roky 2008 a 2009 a tiež aj k dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html)? a ako to zaúčtovať?
v účtovníctve je účtovaný príjem z predaja ako
211 (http://www.porada.sk/t58973-211-pokladnica.html)/604
211 (http://www.porada.sk/t58973-211-pokladnica.html)/343
Prosím Vás o radu.
KEJKA
17.06.10,06:38
s tým vrátením na druhej strane by som nebola taká optimistka.
K všetkému, čo chceš opraviť, treba urobiť aj dodatočné DP (aj DPH aj DzP).
SRO by na zníženie DPH (kedže to dodanili SZČO) mala urobiť dodatočné DP DPH, kde by ZD a DPH z ERP tržieb odpočítala. Tak jej z dodatočných DP vyjde preplatok a požiada o vrátenie.
Toto by som riešila ako prioritné a počkala ako zareaguje DU.
DzP mi pripadá komplikovanejší problém, lebo SZČO v tom období už nepodnikala. Logicky by však mala mať aj DPFO na tie DPHčkou zaťažené tržby....... zatiaľ toto nechám tak.
Kontrola bola len na DPH? Alebo ťa čaká aj kontrola na DPPO a DPFO?
denisie
17.06.10,09:35
Ďakujem Kejka za odpoveď, ale nie je mi to úplne jasné.
Dodatočné DP k DPH podám za sro, za každý mesiac roku 2008 a 2009, znížené o tržby z predaja, ale ako sa to prejaví v účtovaní? Budem to nejako v roku 2010 účtovne vysporiadavať, alebo sa bude účtovať v rokoch 2008,2009. S týmito opravami účta nie som vôbec v obraze.
Kontrola bola zatiaľ len na DPH.
Ja potrebujem zistiť ako to mám účtovne riešiť, ako zaúčtovať a hlavne v ktorom roku. a či vstupovať do účtovníctva aj SZČO, a tam opravovať DPH, alebo im len zaplatiť dodatočný výmer.
KEJKA
17.06.10,22:17
SZČO ukončila činnosť? Ak áno, tak iba zaplatí dodatočný výmer.
Ak tie tržby bude dodaňovať aj na DPFO - tak potom samozrejme bude treba riešiť DPPO aj v sro-aby sa eliminovalo dvojaké zdanenie.

účtovanie v sro len v roku 2010, ved minulé roky sú uzavreté.
ja by som to účtovala ako vzťah k SZČO, pokladnicu meniť nemôžeš, lebo tie tržby=hotovosť sro reálne mala. Takže napr.
379 Dal...........1190 ...záväzok voči SZČO
343 Dal...........-190...DPH
429 Dal ........-1000..základ dane
tých 1000 bude zníženie ZD v sro
ak súčasne SZČO tých istých 1000 prizná v dodatočnom DPFO.
Ja by som však daň z príjmu riešila len po dohode so správcom dane.
Zatiaľ by som len urobila bez účtovania dodatočne DPHčky
a celkový nárok na vrátenie by som účtovala 343/379
Sumu DPH by som vyplatila SZČO, aby mala na úhradu platobného výmeru.
Ajuška
17.06.10,22:45
...Sumu DPH by som vyplatila SZČO, aby mala na úhradu platobného výmeru.
...???...na základe čoho...??? ...:rolleyes:...o.i... domnievam sa, že dph-čku s.r.o... už odviedla dú...
veronikasad
17.06.10,22:50
Nie je možné v takomto prípade odvolať sa voči platobnému výmeru DU a žiadať dodatočnú "preregistráciu" reg. pokladne z FO na s.r.o.? Veď je evidentné, že ide o "technickú" chybu FO, za ktorú by mala byť postihnutá pokutou za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
KEJKA
18.06.10,04:25
Nie je možné v takomto prípade odvolať sa voči platobnému výmeru DU a žiadať dodatočnú "preregistráciu" reg. pokladne z FO na s.r.o.? Veď je evidentné, že ide o "technickú" chybu FO, za ktorú by mala byť postihnutá pokutou za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
Ja by som to tiež prijala ako najrozumnejšie riešenie, aj logické. Ale ak DU bude trvať na svojom, má podľa litery zákona pravdu a tú DPH bude chcieť od SZČO. Nemôže ju však chcieť dva razy - tak si myslím, že ju sro pri správnom postupe dostane nazad.
No a ide potom o to, či konateľ sro sa dohodne so SZČO, či si tie peniaze medzi sebou nepresunú. Ak ide o tie isté osoby, tak asi áno, konieckoncov bude to v jednom vačku, ak nejde o tie isté osoby, tak teoreticky sa tam môžu naťahovať.
denisie
18.06.10,04:54
Ďakujem Vám veľmi pekne že sa venujete môjmu problému. SZČO je zároveň aj konateľ sro. áno jedná sa o tzv. technickú chybu. Neprepísal včas pokladňu na sro, a z toho vyplynuli problémy. Samozrejme že sro odviedla z týchto tržieb DPH, a práve preto keď bude musieť dodaňovať ako SZČO, chce aj ako sro aby mu DÚ naspňť vrátil. Budem to teda riešiť tak ako mi napísala Kejka, ale to účtovanie na účtoch mi stále vŕta v hlave. Ja som myslela že sa bude účtovať takto:
429.........1119,-/211.............1119,-
343.........119,-/429..............119,-
a vlastne rozdiel ktorý vznika na 429 bude ponížený Základ dane, v prípade DDP k DPPO
z 379 som ani nerátala, ale ak je tvoj príklad správny, nechám si poradiť a budem radšej nasledovať tvoj postup.
Toto účtovanie by som urobila cez ID a s dátumom zistenia chyby, napr. teda 15.06.?
DDp k DPH sa vystavia na pôvodných tlačivách DPH, ktoré boli platné v tých rokoch, a teda za rok 2008 v SK.?:confused:
KEJKA
18.06.10,05:50
Ďakujem Vám veľmi pekne že sa venujete môjmu problému. SZČO je zároveň aj konateľ sro. áno jedná sa o tzv. technickú chybu. Neprepísal včas pokladňu na sro, a z toho vyplynuli problémy. Samozrejme že sro odviedla z týchto tržieb DPH, a práve preto keď bude musieť dodaňovať ako SZČO, chce aj ako sro aby mu DÚ naspňť vrátil. Budem to teda riešiť tak ako mi napísala Kejka, ale to účtovanie na účtoch mi stále vŕta v hlave. Ja som myslela že sa bude účtovať takto:
429.........1119,-/211.............1119,-.správne, ale komu vyplatíš peniaze?
343.........119,-/429..............119,- ...........správne
a vlastne rozdiel ktorý vznika na 429 bude ponížený Základ dane, v prípade DDP k DPPO
z 379 som ani nerátala, ale ak je tvoj príklad správny, nechám si poradiť a budem radšej nasledovať tvoj postup.
Toto účtovanie by som urobila cez ID a s dátumom zistenia chyby, napr. teda 15.06.? áno
DDp k DPH sa vystavia na pôvodných tlačivách DPH, ktoré boli platné v tých rokoch, a teda za rok 2008 v SK.?:confused: áno
tvoje účtovanie je správne až na tú 211. V sro znížiš pokladnicu - výdavkový blok na koho? Ja som si odpovedala, že na SZČO, tak som tam radšej dala ten účet 379
Stále neviem, či SZČO tie tržby aj dodaní v DPFO, alebo či riešite len DPH.
Nebolo by správne, aby sro znižovala ZD DP, ale SZČO nedodanila. Tú 429by som teda nechala tak, až kým by sa nevyjasnil postoj DU k SZČO aj z titulu dane z príjmu.
drobnosti v texte....................
denisie
18.06.10,05:58
tvoje účtovanie je správne až na tú 211. V sro znížiš pokladnicu - výdavkový blok na koho? Ja som si odpovedala, že na SZČO, tak som tam radšej dala ten účet 379
Stále neviem, či SZČO tie tržby aj dodaní v DPFO, alebo či riešite len DPH.
Nebolo by správne, aby sro znižovala ZD DP, ale SZČO nedodanila. Tú 429by som teda nechala tak, až kým by sa nevyjasnil postoj DU k SZČO aj z titulu dane z príjmu.
drobnosti v texte....................
Veľmi pekne Ti ďakujem,
rieši sa zatiaľ, podotýkam zatiaľ DPH, ale pevne verím :eek:že to bude mať ešte dlhú dohru, a DÚ to nenechá tak, a určite vyzve aj na DPFO aj DPPO. nechám daň z príjmu zatiaľ tak, a vybavím len DPH.
čo sa týka 379, tú potom vyrovnám ako vyplatenie FO?
KEJKA
18.06.10,06:11
V...................
čo sa týka 379, tú potom vyrovnám ako vyplatenie FO?
áno, lebo keby si to nechala ako zníženie 211. tak by si mala pri reálnej pokladnici prebytok, čo s ním? Vyplatiť to FO je podľa mňa spravodlivé, ale počkaj až to DU vráti na účet sro.
a účet 429 budeš mať pripravený pre dodatočné DPPO do konca roka to hádam doriešiš.
Ešte ma napadlo, že je to chaos z hľadiska DP, lebo tržby-výnos má sro, ktorá má aj náklady na predaný tovar. Takže ak DU to bude chcieť silou mocou riešiť dodatočným DP, tak jeden subjekt bude mať náklady, druhý výnosy............:cool:, to je postavené na hlavu. Hádam nezačnú špekulovať, že tie nakúpené zásoby mala sro vyfakturovať na SZČO? Radšej skutočne počkaj, až ti DU uzná tú DPH.
Ak by sa dalo vyhnúť DPPO, tak by som neúčtovala 429, lebo výnosy máš ako protipoložku k tým nákladom, ktoré sú vykázané v sro. preto aj ten môj návrh bol skrátený zápis 343/379 - rieši iba vrátenie DPH.
denisie
18.06.10,06:22
áno, lebo keby si to nechala ako zníženie 211. tak by si mala pri reálnej pokladnici prebytok, čo s ním? Vyplatiť to FO je podľa mňa spravodlivé, ale počkaj až to DU vráti na účet sro.
a účet 429 budeš mať pripravený pre dodatočné DPPO do konca roka to hádam doriešiš.
Ešte ma napadlo, že je to chaos z hľadiska DP, lebo tržby-výnos má sro, ktorá má aj náklady na predaný tovar. Takže ak DU to bude chcieť silou mocou riešiť dodatočným DP, tak jeden subjekt bude mať náklady, druhý výnosy............:cool:, to je postavené na hlavu. Hádam nezačnú špekulovať, že tie nakúpené zásoby mala sro vyfakturovať na SZČO? Radšej skutočne počkaj, až ti DU uzná tú DPH.
Ak by sa dalo vyhnúť DPPO, tak by som neúčtovala 429, lebo výnosy máš ako protipoložku k tým nákladom, ktoré sú vykázané v sro. preto aj ten môj návrh bol skrátený zápis 343/379 - rieši iba vrátenie DPH.
áno máš pravdu, je v tom veľa pochybností, ktoré mi unikli, ako napr. ten predaný tovar. Uvidíme ako zareaguje DÚ, a potom sa to bude riešiť. SZČO a zároveň aj konateľ sa dúfam že poučil, i keď situáciu dal na moje riešenie a ja si z toho mám robiť hlavu že čo a ako účtovne, lebo ako dobre vieme konatelia si vždy všetko zjednodušujú a v ničom nevidia problém. Až nastane taká situácia ako teraz a .. rieš to!:eek:
ale veľmi pekne Ti ďakujem ta tvoje cenné rady, veľmi si mi pomohla.;) Myslím že použijem tvoj posledný návrh a zaúčtujem iba DPH oproti 379.
a podľa ďaľšieho konania DÚ budem postupovať až neskôr.
Ajuška
18.06.10,07:41
...Hádam nezačnú špekulovať, že tie nakúpené zásoby mala sro vyfakturovať na SZČO...
...prečo nie?... veď zásoby nie sú preto, že ich s.r.o. predala... ;) ...ani s tým opravným DP na DPH to nie je také jednoznačné... :rolleyes: ...to je na riadny reparát účtovníctva u oboch subjektov. Bez komplexného pohľadu a spolupráce so správcom dane sa z toho len tak nepohnete bez úrazu...


... konatelia si vždy všetko zjednodušujú a v ničom nevidia problém. Až nastane taká situácia ako teraz a .. rieš to!:eek:
...
...:confused:...na základe čoho účtovníčka účtovala denné tržby v s.r.o...??? ani nejdem počítať koooľkokrát mala (?) mať v rukách výstupy z ERP... ;) ...
denisie
18.06.10,08:52
...:confused:...na základe čoho účtovníčka účtovala denné tržby v s.r.o...??? ani nejdem počítať koooľkokrát mala (?) mať v rukách výstupy z ERP... ;) ...[/QUOTE]
a keď upozorní na chybu konateľa, že treba prepísať pokladňu a on stále, že však sa prepíše...a nič sa neprepisuje tak čo má robiť účtovníčka? ísť to prepísať sama???
preto som napísala, že niektorí konatelia majú všeličo na saláme, nepovažujú za podstatné a keď príde na lámanie chleba, vtedy očakávajú zázraky...:confused:
Zita5
18.06.10,08:59
...:confused:...na základe čoho účtovníčka účtovala denné tržby v s.r.o...??? ani nejdem počítať koooľkokrát mala (?) mať v rukách výstupy z ERP... ;) ...
a keď upozorní na chybu konateľa, že treba prepísať pokladňu a on stále, že však sa prepíše...a nič sa neprepisuje tak čo má robiť účtovníčka? ísť to prepísať sama???
preto som napísala, že niektorí konatelia majú všeličo na saláme, nepovažujú za podstatné a keď príde na lámanie chleba, vtedy očakávajú zázraky...:confused:[/QUOTE]

Aký výstup bol na páske z RP ? Na obchodný názov SZČO ?
Ajuška
18.06.10,09:04
... a keď upozorní na chybu konateľa, že treba prepísať pokladňu a on stále, že však sa prepíše...a nič sa neprepisuje tak čo má robiť účtovníčka? ísť to prepísať sama???
preto som napísala, že niektorí konatelia majú všeličo na saláme, nepovažujú za podstatné a keď príde na lámanie chleba, vtedy očakávajú zázraky...:confused:
...minimálne mala účtovníčka prefaktúrovávať zásoby na szčo v aktuálnom čase a dôrazne vysvetliť dôsledky...;)...pri papierovom prechode z FO na PO sa naozaj konateľ (ktorý sa venuje nerušene svojmu podnikaniu ďalej) bez upozornení nezorientuje v súvislostiach... :rolleyes: ...ale o tom je teraz už zbytočné polemizovať... treba si to naozaj prejsť hlavou, kde všade má každý zásah dopad (u oboch subjektov)... lebo sa z toho nevymotáte...
Zita5
18.06.10,09:11
Nechcem vstupovať a kaziť snahu Kejky zadávateľke pomôcť .

Ale jedno si neodpustím, je tam chyba aj účtovníčky a veľká .To sú vážne kroky a s vedomím ste vedeli , že to nie je v poriadku i napriek tomu ste účtovali výnos na s.r.o.
promont maja
18.06.10,09:13
Ešte ma napadlo, že je to chaos z hľadiska DP, lebo tržby-výnos má sro, ktorá má aj náklady na predaný tovar. Takže ak DU to bude chcieť silou mocou riešiť dodatočným DP, tak jeden subjekt bude mať náklady, druhý výnosy............:cool:, to je postavené na hlavu. Hádam nezačnú špekulovať, že tie nakúpené zásoby mala sro vyfakturovať na SZČO? Radšej skutočne počkaj, až ti DU uzná tú DPH.
Ak by sa dalo vyhnúť DPPO, tak by som neúčtovala 429, lebo výnosy máš ako protipoložku k tým nákladom, ktoré sú vykázané v sro. preto aj ten môj návrh bol skrátený zápis 343/379 - rieši iba vrátenie DPH.
... ono keď si to celé rozoberieme aj zo strany daňovej kontroly, tak sú to iba zamestnanci, ktorým tiež chodia kontroly ( neviem, či nemajú povinnosť hlásenia, či oznámenia voči DPPO) ... a ak je účtovníctvo pravdivý obraz o účtovaných skutočnostiach ... tak by som ja osobne s tou DPPO predsa rátala a účtovala by som to tak ako uvádza Kejka = teda ja s účtom 429 a následne aj dodatočným daňovým priznaním atď. ... aj keď je jasné, že v tomto prípade išlo iba o daňovú kontrolu k DPH ... a štát neprišiel o žiadne peniažky.
Ajuška
18.06.10,09:18
...ja akosi stále nechápem, čo chcete účtovať v s.r.o...???...
denisie
18.06.10,09:19
súhlasím s Vami oboma, ale ako keď ste prišli do firmy, v ktorej už pretrvával od začiatku chaos, a akékoľvek pripomienky vedeniu a vysvetľovania, že to tak nie je správne boli odignorované.
Až teraz akceptuje moje predošlé pripomienky, keď už prišlo k najhoršiemu.
Ja som sa snažila poupratovať čo sa dalo, ale bez väčších kompetencií aj tak nič nezmôže obyčajná účtovníčka.
ale ďakujem za Vaše postrehy a názory.
Ajuška
18.06.10,09:23
...priradiť správne daňové doklady ku ktorému subjektu patria asi predsa len účtovníčka (nielen) môže...
Zita5
18.06.10,09:31
súhlasím s Vami oboma, ale ako keď ste prišli do firmy, v ktorej už pretrvával od začiatku chaos, a akékoľvek pripomienky vedeniu a vysvetľovania, že to tak nie je správne boli odignorované.
Až teraz akceptuje moje predošlé pripomienky, keď už prišlo k najhoršiemu.
Ja som sa snažila poupratovať čo sa dalo, ale bez väčších kompetencií aj tak nič nezmôže obyčajná účtovníčka.
ale ďakujem za Vaše postrehy a názory.

Obyčajná účtovníčka mala od prípadu odstúpiť už po prvej dennej uzávierke , kedy videla , že nie je to košér . A to z dôvodu , že prvá denná uzávierka v RP na páske znela na SZČO ale výnos účtovala s.r.o. .

Ja to neprajem nikomu, ale ešte aby sa nestalo , že sankciu vyplývajúcu možnú z uvedených nedostatkov podnikateľ zosobní účtovníčke za spôsobenú škodu .Ja viem ,že na to sa odpovie, že ja za to nemôžem.......ale ja osobne by som sa zvrtla na opätku a nech si svoje nedostatky riešia .Ak by si ich vyriešili, potom sa môžu na mňa obrátiť .

Doporučila by som sa obrátiť na správkyňu a požiadať DU o pomoc , ako pokračovať v tomto prípade,aby sa to dalo celé do poriadku .Nekonať na vlastnú päsť .
Ajuška
18.06.10,10:32
...Doporučila by som sa obrátiť na správkyňu a požiadať DU o pomoc , ako pokračovať v tomto prípade,aby sa to dalo celé do poriadku .Nekonať na vlastnú päsť .
...denisie... skús si prejsť všetky súvislosti v kľude ešte raz...;)... chceš robiť dodatočné DP k DPH v s.r.o., aby nebola dph odvedená 2x (to chápem)... urobíš ho však len na základe stornovania denných tržieb, o ktorých si účtovala a s tým Ti nutne vyskočí súvislosť "vrátenia" predaného tovaru na sklad... máš síce pocit, že si vyriešila tok financií... ale máš (neviem či nie aj väčší) problém = čo s tovarom na sklade, ktorý tam de facto nie je??? Vystaviť spätne faktúru na szčo (nezabúdaj, že tam Ti znova naskočí dph z predaja a už máš čísla v pôvodnom dodatočnom Dp nesprávne) je problém z viacerých dôvodov, ktoré Ti teraz asi ani nenaskočia...;)... tváriť sa, že máš tovar na sklade sa síce dá, ale teraz ho už nemáš komu predať... si v bludnom kruhu... tak nenarob ešte viacej chýb...
KEJKA
18.06.10,11:14
súhlasím s Vami oboma, ale ako keď ste prišli do firmy, v ktorej už pretrvával od začiatku chaos, a akékoľvek pripomienky vedeniu a vysvetľovania, že to tak nie je správne boli odignorované.
Až teraz akceptuje moje predošlé pripomienky, keď už prišlo k najhoršiemu.
Ja som sa snažila poupratovať čo sa dalo, ale bez väčších kompetencií aj tak nič nezmôže obyčajná účtovníčka.
ale ďakujem za Vaše postrehy a názory.


...denisie... skús si prejsť všetky súvislosti v kľude ešte raz...;)... chceš robiť dodatočné DP k DPH v s.r.o., aby nebola dph odvedená 2x (to chápem)... urobíš ho však len na základe stornovania denných tržieb, o ktorých si účtovala a s tým Ti nutne vyskočí súvislosť "vrátenia" predaného tovaru na sklad... máš síce pocit, že si vyriešila tok financií... ale máš (neviem či nie aj väčší) problém = čo s tovarom na sklade, ktorý tam de facto nie je??? Vystaviť spätne faktúru na szčo (nezabúdaj, že tam Ti znova naskočí dph z predaja a už máš čísla v pôvodnom dodatočnom Dp nesprávne) je problém z viacerých dôvodov, ktoré Ti teraz asi ani nenaskočia...;)... tváriť sa, že máš tovar na sklade sa síce dá, ale teraz ho už nemáš komu predať... si v bludnom kruhu... tak nenarob ešte viacej chýb...
nekomplikujte to - účtovať a opravovať bude iba na základe zistení a protokolov DU, inak sa zamotá.
Účtovníčka nemá čo spätne fakturovať. Účtovníčka účtuje.
Aký tovar na sklad? ved bol kúpený a následne predaný - verím že nákup bol na SRO, takže DPH na vstupe a sklad /ak bol/, resp. 504 /spôsob B/ je v poriadku.
Len predaj za hotové šiel "cez SZČO". DU napadol DPH - v poriadku, tá sa vysporiada, ako som napísala, je to jeden účtovný zápis 343/379.
Dobrá rada odznela - ísť za správkyňou a popýtať sa na daň z príjmu, ako to riešiť. Ak sa DU s tým nebude zaoberať, bolo by vhodné to mať v protokole, ale to by sme asi chceli veľa. Aj ked to nebude v protokole, pokiaľ sa s tým nebude zaoberať DU, neriešila by som to iniciatívne ani ja.
A ak sa to bude musieť "upratať", tak to budú papierovačky, nie duplicitná daň z príjmu.
promont maja
18.06.10,11:51
...denisie... skús si prejsť všetky súvislosti v kľude ešte raz...;)... chceš robiť dodatočné DP k DPH v s.r.o., aby nebola dph odvedená 2x (to chápem)... urobíš ho však len na základe stornovania denných tržieb, o ktorých si účtovala a s tým Ti nutne vyskočí súvislosť "vrátenia" predaného tovaru na sklad... máš síce pocit, že si vyriešila tok financií... ale máš (neviem či nie aj väčší) problém = čo s tovarom na sklade, ktorý tam de facto nie je??? Vystaviť spätne faktúru na szčo (nezabúdaj, že tam Ti znova naskočí dph z predaja a už máš čísla v pôvodnom dodatočnom Dp nesprávne) je problém z viacerých dôvodov, ktoré Ti teraz asi ani nenaskočia...;)... tváriť sa, že máš tovar na sklade sa síce dá, ale teraz ho už nemáš komu predať... si v bludnom kruhu... tak nenarob ešte viacej chýb...
Podľa môjho názoru, účtovanie na sklade nemá opodstatnenie .. a to hlavne v tom, že nedochádza v skutočnosti ( pravdivosť) ku vyskladneniu či prijatiu zásob na sklad ... ide iba o opravu chyby akotakej, a to v rámci ovplyvnenia hospodárskeho výsledku za minulé účtovné obdobia a vysporiadania daní voči štátnemu rozpočtu ... a keď osobná skúsenosť Kejky radí daň z príjmu zatiaľ neriešiť, tak by som to aj ja osobne zvažovala ..., aj keď zase opatrnosť by mi radila túto záležitosť vyriešiť komplexne ako celok ... a v duchu predchádzajúceho príspevku od Kejky skúsiť navštivíť správkyňu dane a zistiť ako to vyriešiť aj vzhľadom na túto daň z príjmu.
denisie
18.06.10,12:06
áno zásoby boli nakupované na sro, a zároveň aj predané. DPH na vstupe odpočítaná a na výstupe odvedená.
Ďakujem za reakcie.:)
Johanka
18.06.10,12:58
Dobrý deň prajem, mám trošku komplikovanejší prípad na riešenie a pevne verím že mi s ním aspoň trošku pomôžete.
SZČO zrušila činnosť k 01.10.2008, podnik predala sro 01.01.2008, s tým že všetky bloky a faktúry si už účtovala sročka od 01.01. .SZČO však neodhlásil registr.pokladňu, a teda pri kontrole DÚ zistil, že tržby boli vlastne na SZČO i keď ich zdaňovala sro. a vydal dodatočný platobný výmer na DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Problém však nastáva tu.
Ako opraviť účtovníctvo v sro-čke, keďže sa jedná o roky 2008 a 2009 a samozrejme že keď sa DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) na jednej strane opätovne zaplatí aby ju na druhej strane DÚ aj vrátil.
Ako však postupovať v tomto prípade keď sa jedná aj o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) a aj o výnos.
Je potrebné vytlačiť dodatočné daňové priznania k DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) za roky 2008 a 2009 a tiež aj k dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html)? a ako to zaúčtovať?
v účtovníctve je účtovaný príjem z predaja ako
211 (http://www.porada.sk/t58973-211-pokladnica.html)/604
211 (http://www.porada.sk/t58973-211-pokladnica.html)/343
Prosím Vás o radu.

Môj názor :

Daňový úrad určite uviedol vo výmere dôvod. Podľa mňa ide o ustanovenie § 69 ods. 5 Zákona o DPH
(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.
(pre rok 2008 platí červené)

Tzn., že SZČO napriek tomu, že už nebol platiteľom dane vystavoval doklady s DPH a je povinný túto daň zaplatiť.

V zákone o dani z príjmov takéto ustanovenie nie je. Peňažné toky, pohyb skladových zásob ... je v s.r.o. a v s.r.o. to aj zostane. Tam nie je čo opravovať. S.r.o. však môže byť sankcionovaná za porušenie vyhlášky o evidovaní tržieb cez ERP.
promont maja
18.06.10,13:41
... takže druhýkrát zdanené a to v plnej výške, bez žiadnych nárokov na odpočet a podobne... bez možnosti dodatočného daňového priznania v rámci s. r. o. ..., nakoľko nato nie je konieckoncov žiadny riadny dôvod ... všetky transkacie zúčtované v účtovníctve s. r. o. sú pravdivé a teda v poriadku ... a tak vďaka Johanke týmto opravujem týmto svoj názor, dúfajúc že nie som až tak mimo témy, nakoľko citím potrebu opraviť to, čo som riešila v predchádzajúcich príspevkoch ..., asi som si dosť naivne myslela, že by to mohlo byť aj inak ... aj keď štát nebol na daniach napokon ukrátený.
Ajuška
18.06.10,14:00
áno zásoby boli nakupované na sro, a zároveň aj predané. DPH na vstupe odpočítaná a na výstupe odvedená.
Ďakujem za reakcie.:)
...aké daňové doklady má s.r.o. v účtovníctve o predaji zásob?? Záznamy z ERP SZČO podľa mňa nie sú relevantným dokladom o predaji...
Ajuška
18.06.10,14:58
...Aký tovar na sklad? ved bol kúpený a následne predaný - verím že nákup bol na SRO, takže DPH na vstupe a sklad /ak bol/, resp. 504 /spôsob B/ je v poriadku.
Len predaj za hotové šiel "cez SZČO". DU napadol DPH - v poriadku, tá sa vysporiada, ako som napísala, je to jeden účtovný zápis 343/379...
...chcem veriť, že si toto naozaj nemyslela vážne...
Ajuška
19.06.10,07:05
...Peňažné toky, pohyb skladových zásob ... je v s.r.o. a v s.r.o. to aj zostane. Tam nie je čo opravovať...
...s týmto nemôžem súhlasiť... tržby sa účtovali na základe dokladov iného daňového subjektu...
KEJKA
20.06.10,14:58
...s týmto nemôžem súhlasiť... tržby sa účtovali na základe dokladov iného daňového subjektu...
de iure ano, de facto nie
denisie
21.06.10,05:53
...aké daňové doklady má s.r.o. v účtovníctve o predaji zásob?? Záznamy z ERP SZČO podľa mňa nie sú relevantným dokladom o predaji...
presne tak, záznamy z ERP SZČO vystupujú u s.r.o. ako tržby z predaja, na základe nich bola DPH odvedená, a práve tu chce DÚ od SZČO, čiže zdaňovať prakticky druhýkrát ale u FO.
Na strane s.r.o. je teda potrebné zaslať DDP k DPH, lebo táto DPH bola nesprávne odvedená u s.r.o.
Ja viem je to všetko diskutabilné
Ajuška
21.06.10,06:37
presne tak, záznamy z ERP SZČO vystupujú u s.r.o. ako tržby z predaja, na základe nich bola DPH odvedená, a práve tu chce DÚ od SZČO, čiže zdaňovať prakticky druhýkrát ale u FO.
Na strane s.r.o. je teda potrebné zaslať DDP k DPH, lebo táto DPH bola nesprávne odvedená u s.r.o.
Ja viem je to všetko diskutabilné
...v príspevku "33" som Ti dala do pozornosti súvisiace zásahy týkajúce sa predovšetkým zásob... pri správnom zvážení postupu tam vidím šancu na vrátenie časti DPH...;)...

...bola DPH odvedená, a práve tu chce DÚ od SZČO, čiže zdaňovať prakticky druhýkrát ale u FO.
...dôvody, pre ktoré FO musí odviesť DPH máš od Johanky v príspevku "37"...
KEJKA
21.06.10,07:15
nesúhlasím s tzv. vrátením (účtovným) tovaru na sklad - nákup tovaru bol na základe riadnych dokladov, nesúvisí s evidenciou tržieb na nesprávnej ERP.
FO musí odvieť DPH, to je jasné.
SRO však tržby v ERP neevidovala, ergo, podávala nesprávne DPH priznania. Štát v tomto prípade nemá zákonný nárok na duplicitný odvod DPH.
Daň z príjmu odporúčam riešiť až po konzultácii - dohode so správcom dane.
Ajuška
21.06.10,07:21
nesúhlasím s tzv. vrátením (účtovným) tovaru na sklad - nákup tovaru bol na základe riadnych dokladov, nesúvisí s evidenciou tržieb na nesprávnej ERP...
...o predaj sa jedná a ten teda feeest súvisí s evidenciou tržieb...;)...
promont maja
21.06.10,07:41
[QUOTE=KEJKA;1434022] SRO však tržby v ERP neevidovala, ergo, podávala nesprávne DPH priznania. Štát v tomto prípade nemá zákonný nárok na duplicitný odvod DPH.
[QUOTE]

Ak sa s. r. o. rozhodne pre dodatočné daňové priznanie k DPH, tak jej vzhľadom na príspevok od Johanky, okamžite nabehne daňová kontrola k DPH ... a výsledkom bude, že ešte dostanú pokutu za to, že nemajú vystavené doklady o predaji tovaru, čo je v rozpore zo zákonom, pretože tato kontrola len zistí, že predmetný tovar bol nakúpený a predaný s. r. o.-čkou ( mám na mysli práve evidenciu prostredníctvom skladového hospodárstva ... a účtovanie akotaké = závierka, zostatok tovaru na sklade atď. ... čoho výsledkom je aj podané daňové priznanie k dani z príjmu i k DPH).

Neviem, teda čoho by sa mohli chytiť, ak nárok na odpočet DPH z nákupu tohto tovaru bol tiež ... mám na mysli literu zákona, ak by sa chceli potom odvolať ... to, že SRO tržby neevidovala a teda podávala nesprávne DPH priznania ...?
Zita5
21.06.10,08:41
SZČO ukončila činnosť? Ak áno, tak iba zaplatí dodatočný výmer.
Ak tie tržby bude dodaňovať aj na DPFO - tak potom samozrejme bude treba riešiť DPPO aj v sro-aby sa eliminovalo dvojaké zdanenie.

účtovanie v sro len v roku 2010, ved minulé roky sú uzavreté.
ja by som to účtovala ako vzťah k SZČO, pokladnicu meniť nemôžeš, lebo tie tržby=hotovosť sro reálne mala. Takže napr.
379 Dal...........1190 ...záväzok voči SZČO
343 Dal...........-190...DPH
429 Dal ........-1000..základ dane
tých 1000 bude zníženie ZD v sro
ak súčasne SZČO tých istých 1000 prizná v dodatočnom DPFO.
Ja by som však daň z príjmu riešila len po dohode so správcom dane.
Zatiaľ by som len urobila bez účtovania dodatočne DPHčky
a celkový nárok na vrátenie by som účtovala 343/379
Sumu DPH by som vyplatila SZČO, aby mala na úhradu platobného výmeru.

Dodatočný výmer pre SZČO znamená duplicitne uhradenú DPH .

1.Prvý krát uhradila DPH pri predaji tovaru sro
2. Druhý krát má platiť dodatočný platobný výmer z kontroly - dodatočné zdanenie DPH za predaj tovaru

Ak by sa DPH uhradila aj zo strany sro/čo už sa aj uhradila / , tak to je tretie zdanie toho istého tovaru .
Ajuška
21.06.10,08:59
...ja by som to účtovala ako vzťah k SZČO...
Sumu DPH by som vyplatila SZČO, aby mala na úhradu platobného výmeru.

;)


...Ak by sa DPH uhradila aj zo strany sro/čo už sa aj uhradila / , tak to je tretie zdanie toho istého tovaru .

...ja som stále nepochopila... na základe akého dokladu by sa mala dph vyplatiť zo s.r.o... szčo... VPD - účel = solidarita??? ...:rolleyes:...
denisie
21.06.10,09:43
SZČo a konateľ sro je jedna a tá istá osoba, Pri predaji podniku sročke, sa jednalo o "symbolickú cenu" čiže vznikol badwill
Nerozumiem prečo by malo dochádzať k trojitému zdaneniu.
Sro z príjmu z predaja tovaru odviedla DPH (na bloku z ERP však bol uvedený SZČO)
na základe kontroly, DÚ žiada dodatočným výmerom vyplatiť všetky mesačné DPH FO-e
No vzhľadom k tomu, že túto DPH už odviedla sro DÚ (čo bolo nesprávne), chce si uplatniť vrátenie tejto dane.
FO ju znova zaplatí, ale očakáva, že ju DÚ vráti sro.
Zita5
21.06.10,09:47
SZČo a konateľ sro je jedna a tá istá osoba, Pri predaji podniku sročke, sa jednalo o "symbolickú cenu" čiže vznikol badwill
Nerozumiem prečo by malo dochádzať k trojitému zdaneniu.
Sro z príjmu z predaja tovaru odviedla DPH (na bloku z ERP však bol uvedený SZČO)
na základe kontroly, DÚ žiada dodatočným výmerom vyplatiť všetky mesačné DPH FO-e
No vzhľadom k tomu, že túto DPH už odviedla sro DÚ (čo bolo nesprávne), chce si uplatniť vrátenie tejto dane.
FO ju znova zaplatí, ale očakáva, že ju DÚ vráti sro.

Nechcem Ťa pliesť , ak bol SZČO platiteľom DPH , tak by to bolo 3x zdanené .Ak nebol platiteľom DPH tak svoj príspevok beriem späť .
A k sa jednalo o symbolickú cenu , tak to je o inom .
denisie
21.06.10,09:54
v dodatočnom platobnom výmere na daň z pridanej hodnoty sa píše:
DÚ ............ podľa §44 ods. 6 písm. b) bod 1 zákona č.511/1992 Zb vyrubuje platiteľovi dane daň z pridanej hodnoty v sume ... za zdaňovacie obdobie .............. Porušenie § 19 ods. 2 zákona 222/2004. toto je napísané za obdobie od 01.01.2008 -01.10.2008 kedy podnik reálne ešte existoval, ibaže už bol predaný sročke.
01.01.2008 SZČO predala sro podnik, ale neodhlásila svoju činoosť, rovnako tak ani neprepísala registrač. pokladňu na sro.
Od 01.10.2008 sa jedná o platobný výmer podľa § 44 ods. 4 zákona č. 511/1992 v nadväznosti na §44 ods. 2 zákona 511/1992
Porušenie § 69 ods. 5 zákona 222/2004
denisie
21.06.10,09:55
Nechcem Ťa pliesť , ak bol SZČO platiteľom DPH , tak by to bolo 3x zdanené .Ak nebol platiteľom DPH tak svoj príspevok beriem späť .
A k sa jednalo o symbolickú cenu , tak to je o inom .
bol platiteľom DPH, ale jednalo sa o symbolickú cenu. Keďže sa jedná o tú istú osobu.
Zita5
21.06.10,09:59
bol platiteľom DPH, ale jednalo sa o symbolickú cenu. Keďže sa jedná o tú istú osobu.



Ak bol platiteľom DPH tak môj vyššie uvedený príspevok platí .
Ajuška
21.06.10,09:59
SZČo a konateľ sro je jedna a tá istá osoba, Pri predaji podniku sročke, sa jednalo o "symbolickú cenu" čiže vznikol badwill
Nerozumiem prečo by malo dochádzať k trojitému zdaneniu.
Sro z príjmu z predaja tovaru odviedla DPH (na bloku z ERP však bol uvedený SZČO)
na základe kontroly, DÚ žiada dodatočným výmerom vyplatiť všetky mesačné DPH FO-e
No vzhľadom k tomu, že túto DPH už odviedla sro DÚ (čo bolo nesprávne), chce si uplatniť vrátenie tejto dane.
FO ju znova zaplatí, ale očakáva, že ju DÚ vráti sro.
...denisie... mala som pod rukou také účto... prechod z FO na s.r.o... že je to jedna a tá istá osoba viem, ale musíš to vnímať ako dve samostatné účtovné jednotky. Predaj podniku (teraz) s Tvojím problémom vôbec nesúvisí. Dodatočný výmer DÚ je oprávnený, diskutabilná je však obhajoba a uvedenie správcu dane do obrazu... Ak neurobíš opravy nesprávneho účtovania (na základe dokladov inej ÚJ) žiadne vrátenie DPH očakávať nemôžeš. Navyše môžeš rátať s ďalšími finančnými postihmi pri ďalších kontrolách u oboch ÚJ... Len zaplatenie výmeru sa mi vidí byť pštrosia politika...
evina
21.06.10,10:13
Ak bol platiteľom DPH tak môj vyššie uvedený príspevok platí .

Zitka ja tiež vidím len dvojité zdanenie /teda u DPH/- s.r.o už odviedlo a SZCO odvedie dodatočne....

Myslím, že Kejka vyrovnaním medzi s.r.o a SZČOP myslela finančným vyrovnaním /SZČO už akože nemala platiť, keď to patrilo s.r.o., tak jej to nahradí/, aj keď tiež neviem na základe čoho, resp. ako by sa to realizovalo...
denisie
21.06.10,10:15
...denisie... mala som pod rukou také účto... prechod z FO na s.r.o... že je to jedna a tá istá osoba viem, ale musíš to vnímať ako dve samostatné účtovné jednotky. Predaj podniku (teraz) s Tvojím problémom vôbec nesúvisí. Dodatočný výmer DÚ je oprávnený, diskutabilná je však obhajoba a uvedenie správcu dane do obrazu... Ak neurobíš opravy nesprávneho účtovania (na základe dokladov inej ÚJ) žiadne vrátenie DPH očakávať nemôžeš. Navyše môžeš rátať s ďalšími finančnými postihmi pri ďalších kontrolách u oboch ÚJ... Len zaplatenie výmeru sa mi vidí byť pštrosia politika...
veď práve toto!
konateľ si nárokuje vrátenie dane samozrejme nemieni platiť daň aj po druhý krát, lebo je to veľa peňazí, a akékoľvek postihy alebo možné problémy s tým súvisiace si neuvedomuje, a keď sa mu to snažím vysvetliť, že to nie je jednoduché a že môže očakávať v tom prípade ako pošleme DDp k DPH kontrolu, neberie to tragicky, lebo si je istý že štát mu nemôže zdaňovať dvakrát tržby. Toto je jeho zmýšľanie a ja sa preto snažím zistiť možné príčiny a dôsledky toho keď podá DDP sro
evina
21.06.10,10:27
veď práve toto!
konateľ si nárokuje vrátenie dane samozrejme nemieni platiť daň aj po druhý krát, lebo je to veľa peňazí, a akékoľvek postihy alebo možné problémy s tým súvisiace si neuvedomuje, a keď sa mu to snažím vysvetliť, že to nie je jednoduché a že môže očakávať v tom prípade ako pošleme DDp k DPH kontrolu, neberie to tragicky, lebo si je istý že štát mu nemôže zdaňovať dvakrát tržby. Toto je jeho zmýšľanie a ja sa preto snažím zistiť možné príčiny a dôsledky toho keď podá DDP sro

Denis, komu vlastne prišla prvotne kontrola píšeš že SZČO zanikol 2009 je rok 2010 - u neho bola kontrola?
Alebo už je kontrola v s.r.o. a prostredníctvom toho došlo na problém?- DÚ predsa komplexne o probléme vie, tak úvahy o dôsledkoch podania DDP podľa mňa sú zbytočné.
SZČO musí daň doplatiť - nemal by zmeškať termín zbytočne mu budú narastať úroky a problémy.
Nádej na vrátenie dane má skutočne len prostredníctvom podania DDP na DPH v s.r.o. a podľa výsledku riešiť ďalej, ako píše Kejka. Niekde sa začať musí... V tom, že štát by nemal požadovať tú DPH je pravda....ale... Možno mu ju vrátia a dajú pokutu z hľadiska evidencie tržieb ERP atď., ale s čistým štítom počítať nemôže...
Ajuška
21.06.10,10:36
veď práve toto!
konateľ si nárokuje vrátenie dane samozrejme nemieni platiť daň aj po druhý krát, lebo je to veľa peňazí, a akékoľvek postihy alebo možné problémy s tým súvisiace si neuvedomuje, a keď sa mu to snažím vysvetliť, že to nie je jednoduché a že môže očakávať v tom prípade ako pošleme DDp k DPH kontrolu, neberie to tragicky, lebo si je istý že štát mu nemôže zdaňovať dvakrát tržby. Toto je jeho zmýšľanie a ja sa preto snažím zistiť možné príčiny a dôsledky toho keď podá DDP sro
...kontroly sa síce obávame...ale robíme s vedomím, že príde...;)... anulovať výmer DÚ voči FO nie je možné - dôvody sú jasné a pravdivé... neviem aké stanovisko ste k nemu zaujali... chcelo by to naštudovať si možnosti, s dôrazom na termíny... Ak už tadiaľ žiadna cesta k vyriešeniu problému nevedie, treba sa precízne zamerať v prvom rade na opravy 2008, 2009 v s.r.o... čo všetko s tým súvisí, som už naznačila v predošlých príspevkoch (aj keď s nepochopením zúčastnených). Teba sa isto netýkalo len finálne účtovanie, ale spracovanie celej súvisiacej firemnej dokumentácie... verím teda, že ma lepšie čítaš...
evina
21.06.10,10:41
Denis upozorni konateľa, že ak bude čakať na event. vrátenie DPH v s.r.o. /čo vôbec nemusí nastať/ a nezaplatí dovtedy Výmer ako SZČO/ tak sa o.i. môže dostať do styku s exekúciou.... Jednoducho musí chybu naprávať tak, aby čo najmenej stratil. On tu vystupuje ako dva daňové subjekty, to mu povedz - dve DIČ, nikoho nezaujíma, že to ide všetko z jeho vrecka....
denisie
21.06.10,10:43
Denis, komu vlastne prišla prvotne kontrola píšeš že SZČO zanikol 2009 je rok 2010 - u neho bola kontrola?
Alebo už je kontrola v s.r.o. a prostredníctvom toho došlo na problém?- DÚ predsa komplexne o probléme vie, tak úvahy o dôsledkoch podania DDP podľa mňa sú zbytočné.
SZČO musí daň doplatiť - nemal by zmeškať termín zbytočne mu budú narastať úroky a problémy.
Nádej na vrátenie dane má skutočne len prostredníctvom podania DDP na DPH v s.r.o. a podľa výsledku riešiť ďalej, ako píše Kejka. Niekde sa začať musí... V tom, že štát by nemal požadovať tú DPH je pravda....ale... Možno mu ju vrátia a dajú pokutu z hľadiska evidencie tržieb ERP atď., ale s čistým štítom počítať nemôže...
to je jasné že bez čistého štítu to neobstojí,
prebieha súčasne viac kontrol, aj u rso aj u SZČO, a je úplne možné, že spúšťačom bolo to, keď konečne FO = konateľ, bol odhlásiť na DÚ registračnú pokladňu a zároveň prihlásiť pokladňu na sro. Ja mám za to, že to tak mohlo byť. Potom DÚ zaslal oznámenie o výkone kontroly SZČO na DPH.
denisie
21.06.10,10:48
čo máš na mysli pod spracovaním firemnej dokumentácie????
určite sa nechce vyhnúť zaplateniu DPH, ale s tým že ja automaticky vystavím DDP k DPH na strane sro.
Takže tak.
Neviem či bude schopná mu vysvetliť, že vrátenie DPH nemusí nastať a že s ním môže prísť celý rad problémov.
Ajuška
21.06.10,10:48
t...prebieha súčasne viac kontrol, aj u rso aj u SZČO..
...TOTO si ale doteraz neuviedla... ak bežia kontroly na problémové obdobie u oboch daňových subjektov, už s tým naozaj nič nenarobíš... leda že sa dobre pripravíš na všetko, čo sa pritom dá vysvetliť... držím palce...
denisie
21.06.10,10:54
...TOTO si ale doteraz neuviedla... ak bežia kontroly na problémové obdobie u oboch daňových subjektov, už s tým naozaj nič nenarobíš... leda že sa dobre pripravíš na všetko, čo sa pritom dá vysvetliť... držím palce...
ja viem že s tým nič nenarobím, eln som potrebovala poradiť ako v týchto prípadoch účtovať keď sa vystavujú DDP k predchádzajúcim rokom a pod. ale som Vám veľmi vďačná že sa venujete môjmu prípadu a určite som o niečo múdrejšia ako predtým. :rolleyes:
evina
21.06.10,10:54
to je jasné že bez čistého štítu to neobstojí,
prebieha súčasne viac kontrol, aj u rso aj u SZČO, a je úplne možné, že spúšťačom bolo to, keď konečne FO = konateľ, bol odhlásiť na DÚ registračnú pokladňu a zároveň prihlásiť pokladňu na sro. Ja mám za to, že to tak mohlo byť. Potom DÚ zaslal oznámenie o výkone kontroly SZČO na DPH.
Tým je všetko dané. Ak neprebieha ešte kontrola v s.r.o. na DPH treba podať DDP. Ak je u i tam kontrola, je to všetko na dohode a vydokladovaní správcovi...
evina
21.06.10,10:56
čo máš na mysli pod spracovaním firemnej dokumentácie????
určite sa nechce vyhnúť zaplateniu DPH, ale s tým že ja automaticky vystavím DDP k DPH na strane sro.
Takže tak.
Neviem či bude schopná mu vysvetliť, že vrátenie DPH nemusí nastať a že s ním môže prísť celý rad problémov.

Jednoducho ho na to upozorni a osttné mu dovysvetľuje kontrola. Bez DDP vrátenie DPH v s.r.o. O%.
promont maja
22.06.10,07:22
to je jasné že bez čistého štítu to neobstojí,
prebieha súčasne viac kontrol, aj u rso aj u SZČO, a je úplne možné, že spúšťačom bolo to, keď konečne FO = konateľ, bol odhlásiť na DÚ registračnú pokladňu a zároveň prihlásiť pokladňu na sro. Ja mám za to, že to tak mohlo byť. Potom DÚ zaslal oznámenie o výkone kontroly SZČO na DPH.

... prosím Ťa, daj nám vedieť ako to u Vás napokon dopadlo ... keďže hovoríš, že u Vás prebieha naraz niekoľko kontrôl ...? Osobne som zvedavá ... nepovieš nám, čo kontrolujú? Ide iba o tento tvoj problém? Alebo ide aj o niečo iné? ( ... dúfajúc, že nebudem s týmto mimo témy).
renkulka
16.08.11,13:40
Prosím, neviete ako dlho sa majú uchovávať žurnály z registračnej pokladne? Vlastne súhrn všetkých denných účtov, ktorý tvorí dennú uzávierku. Ďakujem.