kira
25.10.05,17:21
Vie mi niekto poradiť? Sme platci DPH,účtujeme vJÚ.Zamestnanec bol v Poľsku,kde kúpil náhradnú súčiastku do auta.Vystavili mu bloček o zaplatení, ako je to s DPH? Nakupujeme aj naftu v ČR a PL. Ako to zaúčtujem???Dík
Monika1
26.10.05,07:19
Váš pracovník ak kúpil náhradný diel v PĽR mal predajcu upozorniť, že berie tovar na vývoz aby mu vystavili Fa, doklad bez DPH. Ak máš bloček z RP, potom musíš na území SR odviesť DPH, pretože dovážaš tovar z krajiny EÚ ale nárok na odpočet DPH nebudeš mať. Môžeš si DPH pýtať v PĽR. Je potrebné si uvedomiť, že DPH je daň zo spotreby. Ak zamestnanec nakúpi PHM v PĽR asi ich tam aj spotrebuje, v takom prípade by som neodvádzala na Slovensku daň, celá hodnota nákupu po prepočte kurzom by išla do nákladov. Spotreba v tomto prípade bola v inom štáte. Poviem ti rovno, že takéto riešenie sa mi akosi nepáči, ale bola som na školení Judr. Groszovej a tá jednoznačne určila uvedené riešenie danej problematiky ako správne.
Karina
26.10.05,09:02
No to sa teda nezdá ani mne, to je nejaký blud. Ak nakúpiš v inom členskom štáte EÚ a máš bloček s DPH, zn. že ten od koho si to kúpil túto daň aj odvedie. Ak by si ju odviedol aj ty, ale v SR, bolo by to duplicitné odvedenie DPH. Ak je to malá suma, ja by som to dala celé do nákladov. Ak veľká, tak potom by som žiadala od danej firmy faktúru bez DPH.
Karina
26.10.05,09:03
A ešte jedna pripomienka, DPH nie je daň zo spotreby, ale daň z PRIDANEJ HODNOTY k danému tovaru alebo službe!!!!!!!!!!
Monika1
26.10.05,10:55
Ak si ty platcom DPH a dovážaš tovar na územie SR, tak potom si povinný na území SR zaplatiť daň. To, že doklad niekto v zahraniční vystavil s DPH, to neznamená, že ty si nemáš splniť svoju povinnosť. Na Slovensku ju odvedieš a v Poľsku si ju budeš pýtať.
Má to svoju logiku. A tou daňou zo spotreby som myslela to, že tá daň sa platí na území toho štátu, kde sa tovar spotrebuje. Aj my platíme DPH len z tých tovarov, ktoré sú na našom území spotrebované - užívané ale neplatíme daň z tovarov, ktoré sa budú spotrebovávať v iných krajinách. Je jasné že DPH je daňou z pridanej hodnoty. Pozri si Zákon o DPH § 69 ods. 6. Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11. nadobudnutím sa myslí v zmysle zákona nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom ...
dočítaj si to celé v zákone.
kira
26.10.05,15:47
Ďakujem za rady PHM nechám tak a prepočtom ich dám do réžie.A ak som správne pochopila keby mi vystavili FA na náhradné diely,tak odvádzam DPH na r.dovoz? :confused:
sway
26.10.05,16:34
Váš pracovník ak kúpil náhradný diel v PĽR mal predajcu upozorniť, že berie tovar na vývoz aby mu vystavili Fa, doklad bez DPH. Ak máš bloček z RP, potom musíš na území SR odviesť DPH, pretože dovážaš tovar z krajiny EÚ ale nárok na odpočet DPH nebudeš mať. Môžeš si DPH pýtať v PĽR. Je potrebné si uvedomiť, že DPH je daň zo spotreby. Ak zamestnanec nakúpi PHM v PĽR asi ich tam aj spotrebuje, v takom prípade by som neodvádzala na Slovensku daň, celá hodnota nákupu po prepočte kurzom by išla do nákladov. Spotreba v tomto prípade bola v inom štáte. Poviem ti rovno, že takéto riešenie sa mi akosi nepáči, ale bola som na školení Judr. Groszovej a tá jednoznačne určila uvedené riešenie danej problematiky ako správne.
:confused: Akosi mi toto nejde do hlavy, pozrela som komentáre, lebo kúpili sme PC v ČR a tiež s DPH v obchode cez RP, nie na firmu, ale tu sme daň samozrejme neodviedli, tak mám chrobáka v hlave, komentár som sem buchla celý, ale veď jasne hovorí, o nadobudnutí v tuzemsku zvýraznila som to ***********. dolu


A ak kúpim niečo mimo SR tak to nie je nadobudnutie tovaru v tuzemsku, nie?

***********************************************

Ak máte niekdo čas kuknite na to, je mi to fakt divné.

dííííííííííííík:)

Komentár (výklad): § 11
222/2004 Z. z. Zákon o dani z pridanej hodnoty
Účinnosť od: 1. 1. 2005
Nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, tzv. intrakomunitárnym nadobudnutím tovaru, sa rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom, ktorý je odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu, pričom nie je podstatné, kto zabezpečí, resp. vykoná odoslanie alebo prepravu tovaru, môže to byť dodávateľ, môže to byť odberateľ, môže to byť iná osoba, ktorá tovar prepraví na základe objednávky dodávateľa alebo odberateľa.

Intrakomunitárne nadobudnutie tovaru znamená, že dôjde k fyzickému premiestneniu tovaru od predávajúceho z iného členského štátu do tuzemska ku kupujúcemu – nadobúdateľovi tovaru. Intrakomunitárne nadobudnutie tovaru sa zdaňuje v prípade, ak predávajúci je vo svojom členskom štáte registrovaný pre daň, to znamená, že podľa zákona o dani z pridanej hodnoty platného v jeho členskom štáte uskutoční dodávku tovaru oslobodenú od dane.

Predmetom dane je nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak sa nadobudnutie tovaru uskutoční

v tuzemsku,
za úhradu (za protihodnotu)
a nadobúdateľom je
1. zdaniteľná osoba, ktorá je registrovaná ako platiteľ dane,

2. zdaniteľná osoba, ktorá nie je registrovaná ako platiteľ dane, ak hodnota bez dane tovaru nadobudnutého v tuzemsku z iného členského štátu dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk alebo ak sa táto osoba rozhodne zdaňovať tovar nadobudnutý z iného členského štátu slovenskou daňou ešte pred dosiahnutím hodnoty bez dane 420 000 Sk (§ 7 ods. 2 a 3 zákona (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/THelp.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&FragmentId1=4567173&FragmentId2=4567174&CommUID=4839)),

3. akákoľvek právnická osoba, aj keď nie je zdaniteľnou osobou, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iného členského štátu dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk alebo ak sa táto osoba rozhodne zdaňovať tovar nadobudnutý z iného členského štátu slovenskou daňou ešte pred dosiahnutím hodnoty 420 000 Sk (§ 7 ods. 2 a 3 zákona (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/THelp.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&FragmentId1=4567173&FragmentId2=4567174&CommUID=4839)),

4. akákoľvek osoba, ak ide o nadobudnutie nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu od akejkoľvek osoby.




Do hodnoty 420 000 Sk sa započítava celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane splatnej alebo zaplatenej v členskom štáte, z ktorého je tovar odoslaný alebo prepravený. Do hodnoty 420 000 Sk sa nezapočítava hodnota nových dopravných prostriedkov a hodnota tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane.
kira
26.10.05,16:43
sííííííííííííím ešte mi lopatisticky vysvetlite keby mi dali doklad v PL bez DPH ta len prepočtom zaradím do réžie???????????????
ondrejvla
26.10.05,16:54
Ak si ty platcom DPH a dovážaš tovar na územie SR, tak potom si povinný na území SR zaplatiť daň. To, že doklad niekto v zahraniční vystavil s DPH, to neznamená, že ty si nemáš splniť svoju povinnosť. Na Slovensku ju odvedieš a v Poľsku si ju budeš pýtať.
Má to svoju logiku. A tou daňou zo spotreby som myslela to, že tá daň sa platí na území toho štátu, kde sa tovar spotrebuje. Aj my platíme DPH len z tých tovarov, ktoré sú na našom území spotrebované - užívané ale neplatíme daň z tovarov, ktoré sa budú spotrebovávať v iných krajinách. Je jasné že DPH je daňou z pridanej hodnoty. Pozri si Zákon o DPH § 69 ods. 6. Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11. nadobudnutím sa myslí v zmysle zákona nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom ...
dočítaj si to celé v zákone.
Monika, toto je trošku nelogické. V rámci EÚ v tomto prípade už bola DPH zaplatená, teda v tomto prípade sa jedná o uhradenú DPH pri dovoze. Mala som tento problém vo firme, pre slovenského platiteľa DPH bola v Poľsku vystavená fa, aj napriek tomu, že sa preukázal kartičkou s prideleným IČ DPH, dokonca ho na faktúre aj uviedli ,uviedli aj svoje IČ DPH, ale fakturovali včítane dane. Poslala som konateľa späť, nech mu faktúru prerobia a DPH vrátia, nakoľko bola úhrada v hotovosti a nejednalo sa o malú čiastku. Dala som faktúru úradne preložiť a úradný preklad listu, kde som žiadala vrátenie DPH z dôvodu, že obidve krajiny sme členmi EÚ. Odmietli, vraj im nik peniaze nevráti ( teda tú DPH), tak som sa bola poradiť na DÚ. Poradili mi, že mám brať túto faktúru ako uhradená DPH pri dovoze.
Tak len toľko z môjho postrehu.
jamajka
26.10.05,19:44
Ak si ty platcom DPH a dovážaš tovar na územie SR, tak potom si povinný na území SR zaplatiť daň. To, že doklad niekto v zahraniční vystavil s DPH, to neznamená, že ty si nemáš splniť svoju povinnosť. Na Slovensku ju odvedieš a v Poľsku si ju budeš pýtať.
Má to svoju logiku. A tou daňou zo spotreby som myslela to, že tá daň sa platí na území toho štátu, kde sa tovar spotrebuje. Aj my platíme DPH len z tých tovarov, ktoré sú na našom území spotrebované - užívané ale neplatíme daň z tovarov, ktoré sa budú spotrebovávať v iných krajinách. Je jasné že DPH je daňou z pridanej hodnoty. Pozri si Zákon o DPH § 69 ods. 6. Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11. nadobudnutím sa myslí v zmysle zákona nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom ...
dočítaj si to celé v zákone.
Daň sa odvádza iba ak nadobudneš tovar v krajine EÚ u dodávateľa, ktorý je platcom DPH a vystaví ti faktúru bez dane, vtedy ju odvádzaš ty (a ak sa dá aj uplatňuješ na odpočet). Ak poľský dodávateľ vystavil faktúru s daňou a teda predpokladáme, že ju aj odviedol ty už žiadnu daň neodvádzaš. Iba ak by si si ju nárokovala vrátiť naspäť na ústrednom daňovom riaditeľstve v Poľsku (to ale nepredpokladám, je to na dlhé prsty, veľa papierov, dlhý čas a myslím, že tam treba dosiahnuť i nejaký obrat). U nás sa občas stane, že niekto niečo kúpi vonku, prinesie blok z registračky s DPH, účtujeme to celé do nákladov i s daňou. Odobril nám to aj auditor. Nechce sa nám za pár korún prihlasovať na registráciu platiteľa takmer vo všetkých okolitých členských štátoch. A pýťať si v napr. v ČR benzín na faktúru.... to je trochu pritiahnuté za vlasy, nie?
Monika1
27.10.05,07:06
Milá Jamajka, aj ja som sa s tým dlho trápila, ako som už spomínala bola som takto pučená na školení a to čo som napísala má oporu v zákone. Kde je napísané, že nemusíš odviesť nášmu štátu DPH pri dovoze z krajiny EÚ ak ti niekto vyfakturuje tovar s DPH? Je to chyba toho, kto takýto doklad vystavuje a kto takýto doklad donesie k zúčtovaniu. Ak faktúra /daňový doklad/ nemá všetky náležitosti v zmysle zákona tiež nemôžeš uplatňovať odpočet DPH a vôbec sa nad tým nikto nepozastavuje. Ak si v poľsku nebudeš uplatňovať odpočet DPH, to je tvoj problém, ani na Slovensku si odpočet nemusíš uplatňovať ale povinnosť si splniť musíš. Ani mne sa spomínané riešenie nepáči a tiež som to v svojom príspevku uviedla, ale zatiaľ som v zákone nenašla nič, čo by mi pomohlo riešiť situáciu jednoduchšie. A radiť sa asi v takýchto prípadoch s DÚ veľmi neodporúčam. Dnes ti povedia to, zajtra niečo iné. Jedine, že to budeš mať na papieri. Budem rada ak sa viac ľudí zapojí do tejto diskusie a zaujmú odborne stanovisko k danej problematike. Veľmi by to pomohlo všetkým poraďákom.
danielko
27.10.05,07:24
Súhlasím s Monikou, pretože tento prípad som mala aj ja, a taktiež zhodou okolností s Poľskom. Nakúpili sme tam v hotovosti nejaký materiál, dostali sme blok z ERP a aby som si bola na istom, požiadala som o stanovisko k tejto DPH platenej v Poľsku isté účtovnícke periodikum. Odpoveď od daňového poradcu mi došla presne tak ako píše Monika: DPH zaplatené v Poľsku "je pasé", ( ak chcem môžem si ho žiadať atď. atď.), ale na Slovensku musím DPH odviesť ako z dovezeného tovaru bez ohľadu na to, že sa materiál doviezol z krajiny EÚ, pretože nedošlo k dodaniu v tuzemsku. Podľa môjho názoru nie je v tom žiadna logika, vnútorne súhlasím s tým, že ak raz DPH zaplatím vrámci EU, nemala by som to robiť ešte aj na našom území, ale od istého času nehľadám žiadnu logiku v našich zákonoch. Keby v zákonoch logika bola, nebolo by toľko noviel.
renča1
27.10.05,08:06
:confused:
Súhlasím s Monikou, pretože tento prípad som mala aj ja, a taktiež zhodou okolností s Poľskom. Nakúpili sme tam v hotovosti nejaký materiál, dostali sme blok z ERP a aby som si bola na istom, požiadala som o stanovisko k tejto DPH platenej v Poľsku isté účtovnícke periodikum. Odpoveď od daňového poradcu mi došla presne tak ako píše Monika: DPH zaplatené v Poľsku "je pasé", ( ak chcem môžem si ho žiadať atď. atď.), ale na Slovensku musím DPH odviesť ako z dovezeného tovaru bez ohľadu na to, že sa materiál doviezol z krajiny EÚ, pretože nedošlo k dodaniu v tuzemsku. Podľa môjho názoru nie je v tom žiadna logika, vnútorne súhlasím s tým, že ak raz DPH zaplatím vrámci EU, nemala by som to robiť ešte aj na našom území, ale od istého času nehľadám žiadnu logiku v našich zákonoch. Keby v zákonoch logika bola, nebolo by toľko noviel.
Mňa to tiež zaujíma nemôhla by si povedať z ktorého parag.to bolo odcit. , iste ti daňový poradca musel dať odvolávku na parag. Ked raz zaplatím DPH v inóm ČŠ, nemôžem znova zaplatiť DPH v SR.:confused:
Monika1
27.10.05,08:42
Pozri zák. o DPH § 69. ods. 6 a následne § 11.
bepo
28.10.05,16:55
A ešte jedna pripomienka, DPH nie je daň zo spotreby, ale daň z PRIDANEJ HODNOTY k danému tovaru alebo službe!!!!!!!!!!Daňou z pridanej hodnoty sa zdaňuje spotreba takže môže sa to volať daň zo spotreby,nemýliť si to so spotrebnou daňou.
sway
28.10.05,18:30
Súhlasím s Monikou, pretože tento prípad som mala aj ja, a taktiež zhodou okolností s Poľskom. Nakúpili sme tam v hotovosti nejaký materiál, dostali sme blok z ERP a aby som si bola na istom, požiadala som o stanovisko k tejto DPH platenej v Poľsku isté účtovnícke periodikum. Odpoveď od daňového poradcu mi došla presne tak ako píše Monika: DPH zaplatené v Poľsku "je pasé", ( ak chcem môžem si ho žiadať atď. atď.), ale na Slovensku musím DPH odviesť ako z dovezeného tovaru bez ohľadu na to, že sa materiál doviezol z krajiny EÚ, pretože nedošlo k dodaniu v tuzemsku. Podľa môjho názoru nie je v tom žiadna logika, vnútorne súhlasím s tým, že ak raz DPH zaplatím vrámci EU, nemala by som to robiť ešte aj na našom území, ale od istého času nehľadám žiadnu logiku v našich zákonoch. Keby v zákonoch logika bola, nebolo by toľko noviel.o pár dní ideme na školenie DPH v TT, so super odborníčkou na DPH - opýtame sa na to a dám URČITE vedieť čo na to povie ona.:p
Jana Acsová
29.10.05,16:17
Vie mi niekto poradiť? Sme platci DPH,účtujeme vJÚ.Zamestnanec bol v Poľsku,kde kúpil náhradnú súčiastku do auta.Vystavili mu bloček o zaplatení, ako je to s DPH? Nakupujeme aj naftu v ČR a PL. Ako to zaúčtujem???DíkPotrebné je aj zistiť si, či sa jedná o platiteľa DPH. Poľsko má v DPH osobitný systém (dvojaké registračné čísla) ... treba si podľa vyznačeného čísla na doklade overiť, či sa jedná o platiteľa DPH cez databázu DR SR.

Následné posúdenie intrakomunitárnej dodávky, by malo nadväzovať aj na súvisiace povinnosti vyplývajúce zo ZDPH a napr. súhrnný výkaz. Keď si to logicky zvážime, predajca nezahrnie predaj tovaru s daňou do tohto výkazu a teda nebude sa jednať o sledovaný obchod v rámci EÚ. To by bola prvá pochybnosť, ktorá by viedla k tomu, že sa nejedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru.

Ďalšie pokračovanie úvah:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Intrakomunitárne dodanie tovaru je oslobodeným plnením dodávateľa v rámci únie, pričom na túto skutočnosť sa má odvolávať každá faktúra, ktorú zahrňujeme do samozdanenia a následného odpočítania dane. To tiež nie je splnené pri tomto nákupe.

Ďalšie pokračovanie:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Podľa komentára spolutvorcu zákona je intrakomunitárne nadobudnutie tovaru spojené s oslobodeným predajom v inom členskom štáte (DÚPP1/2005 str. 215) Uvádza sa tam, že intrakomunitárne nadobudnutie tovaru sa zdaňuje v prípade, ak predávajúci je registrovaný na daň vo svojom ČŠ a podľa ZDPH uskutoční dodávku oslobodenú od dane. V prípade nákupu s daňou sa nejedná o intrakomunitárne dodanie.

Záver:
Mám za to, že sa nejedná o intrakomunitárnu dodávku. A v prípade, že intrakomunitárne nadobudnutie sa viaže na intrakomunitárne dodanie, nemal by byť nákup s daňou intrakomunitárnym nadobudnutím.

Ďalšie pochybnosti:

§ 56 ZDPH hovorí o vrátení dane zahraničným osobám, ktoré nie sú platiteľom podľa nášho zákona a to z hnuteľného majetku a služieb, ktoré jej dodal platiteľ v tuzemsku. Z uvedeného mi vyplýva, že v prípade kúpy tovaru s daňou sa jedná o tovar dodaný v Poľsku a nie o tovar dodaný do iného členského štátu. Zákon to ďalej podmieňuje skutočnosťou, že nákup tovaru je určený na účely podnikania vykonávaného v zahraničí ... tieto podmienky sú splnené.

§ 17 ZDPH hovorí o mieste nadobudnutia tovaru. Tu nastáva situácia, že miestom by bolo tuzemsko, nakoľko tu sa končí jeho preprava. Ak by predsa len bol nákup posudzovaný ako nadobudnutie tovaru v tuzemsku, platiteľ by musel predmetný nákup samozdaniť podľa § 69 ods. 6 s tým, že mu nevznikne nárok na odpočítanie dane, nakoľko nemá faktúru (rozvádzam situáciu, keď doklad o hotovostnom nákupe nespĺňa náležitosti faktúry). Následne by došlo k dvojitému zdaneniu tovaru na území SR (mám za to, že ako argument nemožno použiť možnosť odpočítania dane v Poľsku ... to je iný predpis. V SR by dvojité zdanenie tovaru vzniklo.)
Jana Acsová
30.10.05,08:01
Zostručneniehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif:
Ak sa v Poľsku nejedná o intrakomunitárne dodanie, nemalo by sa na Slovensku jednať o intrakomunitárne nadobudnutie. Je to podľa môjho názoru v rozpore so základnými princípmi Šiestej smernice.
Ak sa tovar považuje za dodaný v Poľsku, rovnako nemôžeme uvažovať s tým, že sa jedná o dodanie tovaru do iného členského štátu.
Ak tovar nebude pri jeho "dovoze" z iného ČŠ do tuzemska zdanený z vyššie uvádzaných dôvodov, zdaní sa celé predmetné plnenie v tuzemskej dodávke, alebo vysporiada v inom plnení podľa stanovenia miesta dodania tovaru a ostatných súvisiacich skutočností. Daň v SR sa teda vysporiada.
Ak by bol tovar predmetom samozdanenia, nevznikol by nárok na odpočítanie dane a v SR by došlo k dvojitému zdaneniu.

Chcelo by to oficiálnu podporu stanoviskom DR SR alebo MF SR.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Lenka1
31.10.05,12:29
o pár dní ideme na školenie DPH v TT, s metrodičkou DÚ - opýtame sa na to a dám URČITE vedieť čo na to povie ona.:p

Budem veľmi rada! Pre upresnenie:1. mám doklad z RP kde je 22% daň
2. FA na tovar bez DPH+doklad o úhrade
1.by som možno dala prepočtom do N
2.FA zaúčtujem amusím odviesť daň keď tam nieje?
Vladimír Ozimý
31.10.05,13:39
takže ak som to spravne pochopil treba v zahranici pytat doklad bez dph ak je to kupovane pre osobu platitela dph na slovensku inak nastava problem ze firma zaplati dph 2x bez naroku uplatnenia na vstupe
Jana Acsová
31.10.05,15:13
takže ak som to spravne pochopil treba v zahranici pytat doklad bez dph ak je to kupovane pre osobu platitela dph na slovensku inak nastava problem ze firma zaplati dph 2x bez naroku uplatnenia na vstupePodľa niektorých výkladov áno, zastáva sa názor, že je potrebné uskutočniť samozdanenie, aj v prípade nákupu s daňou iného členského štátu, lebo to považujú za intrakomunitárne nadobudnutie.
jamajka
03.11.05,09:55
Dnes som dostala odpoveď z Daňového úradu na môj dotaz, ktorý som poslala:

Otázka znela: Pracovník bol na služobnej ceste v Českej republike, za natankovaný benzín dostal blok z registračnej pokladne, obsahujúci aj vyčíslenú DPH. Mám povinnosť blok samozdaniť?

Odpoveď:

Na základe Vášho dopytu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Platiteľ si môže uplatniť právo na odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok je, že je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané, alebo ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 cit. zákona. v prípade, ak slovenský platiteľ dane kúpil tovar (PHL) v inom členskom štáte s daňou príslušného členského štátu (miesto dodania tovaru je v inom členskom štáte, v ktorom vzniká i daňová povinnosť), nedochádza k nadobudnutiu tovaru podľa § 11 cit . zákona, t.j. platiteľ neuplatňuje daň pri nadobudnutí tovaru a zároveň teda nemôže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa § 49 a 51 cit. zákona.

Platiteľ pri nákupe tovaru a služieb v zahraničí si môže požiadať o refundáciu dane uplatnenej a zaplatenej pri nákupe, ak splní podmienky vrátenia dane príslušného členského štátu, v ktorom tovar zakúpil (obdoba § 56 a 58 zákona o DPH).
JanaSys
03.11.05,11:55
takže ak som to spravne pochopil treba v zahranici pytat doklad bez dph ak je to kupovane pre osobu platitela dph na slovensku inak nastava problem ze firma zaplati dph 2x bez naroku uplatnenia na vstupeJamajka to pred chvíľou perfektne vyjasnila. K príspevku od Vladimíra len toľko - nikto v EU ti nemôže dať doklad bez DPH pokiaľ mu nevydokladuješ intrakomunitárnu dodávku. Keď si to vyvezieš sám, môžeš mu dať čestné vyhlásenie, že to vyvezieš za hranice jeho štátu a že si registrovaný pre daň v inom štáte. Pre neho je bezpečnejšie dať to s daňou, ak zákazníka nepozná - pretože ak IC obchod dostatočne nevydokladuje, tak mu tú daň dorubia. Neviem o tom, že by cez registračnú pokladňu mohlo ísť niečo bez DPH (len že by to mali 2x - so sadzbou a so sadzbou 0, ale na bločku by museli mať dôvod oslobodenia). Neviem si predstaviť, že prídeš na pumpu alebo do obchodu a povieš, že to chceš bez DPH. Jediná možnosť je potom cez faktúru .
Monika1
03.11.05,13:06
Jamajka dostala od DÚ presne tú istú odpoveď ako som poskytla v prípade nákupu PHM aj ja. PHM bolo nakúpené v ČR za účelom spotreby v ČR. Ak by ten benzín bol kúpený za účelom ďalšieho predaja alebo spotreby na území SK, až potom vznikne problém, o ktorom sme polemizovali v predchádzajúcich príspevkoch. Ak si kúpim pomaranče v ČR a tam ich skonzumujem, nevznikne mi povinnosť na území SR platiť z týchto pomarančov daň ale ak ich priveziem na územie SR a chcem ich tu ďalej predávať, alebo ich použiť na napr. na spotrebu vo vlastnom rešt. zariadení, tak potom som tovar doviezla na územie SR z členskej krajiny EÚ a až potom vznikne patová situácia. Takže benzín by som nepovažovala za dobrý príklad.
sway
03.11.05,17:17
Dnes som dostala odpoveď z Daňového úradu na môj dotaz, ktorý som poslala:

Otázka znela: Pracovník bol na služobnej ceste v Českej republike, za natankovaný benzín dostal blok z registračnej pokladne, obsahujúci aj vyčíslenú DPH. Mám povinnosť blok samozdaniť?

Odpoveď:

Na základe Vášho dopytu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Platiteľ si môže uplatniť právo na odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok je, že je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané, alebo ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 cit. zákona. v prípade, ak slovenský platiteľ dane kúpil tovar (PHL) v inom členskom štáte s daňou príslušného členského štátu (miesto dodania tovaru je v inom členskom štáte, v ktorom vzniká i daňová povinnosť), nedochádza k nadobudnutiu tovaru podľa § 11 cit . zákona, t.j. platiteľ neuplatňuje daň pri nadobudnutí tovaru a zároveň teda nemôže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa § 49 a 51 cit. zákona.

Platiteľ pri nákupe tovaru a služieb v zahraničí si môže požiadať o refundáciu dane uplatnenej a zaplatenej pri nákupe, ak splní podmienky vrátenia dane príslušného členského štátu, v ktorom tovar zakúpil (obdoba § 56 a 58 zákona o DPH).

Ďakujem!!! :p ;) :)
- a k predošlému prísp. myslím, že tu jasne hovoria o mieste dodania v inom čl. štáte, je podľa mňa jedno či je to PHM, alebo PC. Tak to chápem ja, ale ešte to prelúskam na tom školení.... dám vedieť...
jamajka
03.11.05,17:27
Ozvi sa, ak sa dozvieš niečo nové, ja som dnes volala na daňový úrad, upravila som otázku (zamenila som benzín za prevodovku do auta, ktorú sme kupovali ešte na jar), dali mi takú pomotanú odpoveď (zhruba sa ale zhodovala s tou, ktorá mi prišla z Banskej Bystrice). Keď som sa však opýtala, či môžem stanovisko DÚ obdržať písomne, vypýtala si pani na mňa číslo a ozve sa mi zajtra. Tak som zvedavá. Inak blíži sa nám audit, budem trvať aj na písomnom stanovisku auditora. Ak sa niečo dozviem, určite dám vedieť. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
sway
03.11.05,17:29
Aj sem určite pricapím čo sa nové dozviem po 9-tom....
Jana Acsová
03.11.05,17:39
v prípade, ak slovenský platiteľ dane kúpil tovar (PHL) v inom členskom štáte s daňou príslušného členského štátu (miesto dodania tovaru je v inom členskom štáte, v ktorom vzniká i daňová povinnosť), nedochádza k nadobudnutiu tovaru podľa § 11 cit . zákona, t.j. platiteľ neuplatňuje daň pri nadobudnutí tovaru a zároveň teda nemôže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa § 49 a 51 cit. zákona.
Platiteľ pri nákupe tovaru a služieb v zahraničí si môže požiadať o refundáciu dane uplatnenej a zaplatenej pri nákupe, ak splní podmienky vrátenia dane príslušného členského štátu, v ktorom tovar zakúpil (obdoba § 56 a 58 zákona o DPH).Super Jamajka. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
DušanČ
03.11.05,19:37
Jamajka dostala od DÚ presne tú istú odpoveď ako som poskytla v prípade nákupu PHM aj ja. PHM bolo nakúpené v ČR za účelom spotreby v ČR. Ak by ten benzín bol kúpený za účelom ďalšieho predaja alebo spotreby na území SK, až potom vznikne problém, o ktorom sme polemizovali v predchádzajúcich príspevkoch. Ak si kúpim pomaranče v ČR a tam ich skonzumujem, nevznikne mi povinnosť na území SR platiť z týchto pomarančov daň ale ak ich priveziem na územie SR a chcem ich tu ďalej predávať, alebo ich použiť na napr. na spotrebu vo vlastnom rešt. zariadení, tak potom som tovar doviezla na územie SR z členskej krajiny EÚ a až potom vznikne patová situácia. Takže benzín by som nepovažovala za dobrý príklad.
Benzín treba považovať za zlý príklad aj preto, lebo je na zozname tých komodít, za ktoré ČR nevracia DPH v zmysle § 82 ich zákona o DPH.
Jana Acsová
04.11.05,07:19
Všeobecne sa však môžeme pohnúť s problémom, iba keď sa nastolí, takže je dobre, že je to v riešeníhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Ono všeobecne aj PHM sú z pohľadu predpisov rôznych štátov EÚ brané rozdielne, takže ako východisko, je to zaujímavé. V našom zákone nenájdeme výnimky medzi PHM a inými tovarmi tak, ako to bolo do 30.4.2004 v § 38 a) ZDPH č. 289/1995 Z.z. v platnom znení. A argumenty, ktoré uviedlo DR SR sú dosť všeobecné. Vychádzajú z toho, že sa nejedná o intrakomunitárne nadobudnutie a považuje sa to za spotrebu v štáte nákupu.

Sú to prinajmenšom zaujímavé argumenty.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
kira
04.11.05,16:11
Budem veľmi rada! Pre upresnenie:1. mám doklad z RP kde je 22% daň
2. FA na tovar bez DPH+doklad o úhrade
1.by som možno dala prepočtom do N
2.FA zaúčtujem amusím odviesť daň keď tam nieje?
Ak by ste sa vyjadrili aj k tomuto,mám niečo podobné budem povdačná ak ide o JÚ.
Jana Acsová
04.11.05,16:26
Budem veľmi rada! Pre upresnenie:1. mám doklad z RP kde je 22% daň
2. FA na tovar bez DPH+doklad o úhrade
1.by som možno dala prepočtom do N
2.FA zaúčtujem amusím odviesť daň keď tam nieje?K bodu 2) ak sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, t.j. máte faktúru z iného členského štátu EÚ od platiteľa DPH a vy ste tiež platiteľom v tuzemsku, ste osobou povinnou platiť daň a zároveň máte právo na jej odpočítanie. Viac nájdete v téme "nadobudnutie tovaru".
kira
05.11.05,17:22
K bodu 2) ak sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, t.j. máte faktúru z iného členského štátu EÚ od platiteľa DPH a vy ste tiež platiteľom v tuzemsku, ste osobou povinnou platiť daň a zároveň máte právo na jej odpočítanie. Viac nájdete v téme "nadobudnutie tovaru".
AVO ďakujem ale mám tu ešte problém a to:
FA bola vystavená 22.9.05,PD v ten istý deň zaplatené ale majiteľovi to zostalo vo "vrecku"a doniesol to 27.10.05.Neuhrám to nijako,len podať opravné?(Úvaha:ak na FA nieje podpis o prevzatí mohla prísť poštou a dám ju do10/05),ale ak je tak asi len opravné!?
A druhá vec: ešte som sa nestretla so samozdanením,to prijatú FA v JÚ nahrám do záväzku s dátumom vystavenia FA alebo prijatia v cudzej mene+dám 19%DPH???

Ďakujem za odpovede už ma to máta od toho 27.10.a nie a nie sa dopracovať a pohnúť z miesta.
domacnost
05.11.05,17:40
AVO ďakujem ale mám tu ešte problém a to:
FA bola vystavená 22.9.05,PD v ten istý deň zaplatené ale majiteľovi to zostalo vo "vrecku"a doniesol to 27.10.05.Neuhrám to nijako,len podať opravné?(Úvaha:ak na FA nieje podpis o prevzatí mohla prísť poštou a dám ju do10/05),ale ak je tak asi len opravné!?
A druhá vec: ešte som sa nestretla so samozdanením,to prijatú FA v JÚ nahrám do záväzku s dátumom vystavenia FA alebo prijatia v cudzej mene+dám 19%DPH???

Ďakujem za odpovede už ma to máta od toho 27.10.a nie a nie sa dopracovať a pohnúť z miesta.

Ahoj ja by som ti chcela poradiť, ale fa ktorá bola vystavená 22.9.05 bola vaša vystavená alebo dodávateľ.fa. Bola tuzemská alebo zahraničná? Ak je to dodáv.fa zahr.,tak fa, ktorá bola vystavená 22.9.05 by som neúčtovala , ako faktúru, ale ako zálohu ku ktorej by som pripárovala úhrdu, ale len v tom prípade ako píšem ak sa jedná len o dodáv.zahr.fa. Dňom 27.10.2005 by som fa samozdanila. Prílohou faktúry by tvorila obálka, v ktorej prišla fa.Razítko tam musí byť uvedené.
- Prijatú fa v JÚ zaeviduješ do knihy záväzkov s dátumom vystavenia FA a samozdaníš ju po splnení určitých podmienok. Ak hovoríš o fa, ktorá prišla 22.9.2005 tak by som ju samozdanila tak ako som napísala 27.10.2005.
sway
05.11.05,18:02
Kira napíš v akom SW robíš, ak náhodou v ALFE pošlem ti postup.
kira
06.11.05,07:37
Jedná sa o FA zahraničnú bez DPH.Pri nákupe 22.9. bola vystavená a zaplatená- PD mám doklad o zaplatení.Majiteľ mi ju dal až 27.10.po DPH mal ju u seba.Robím v Oberone a je podobný Alfe.Ja len neviem ako to samozdaním.Ona poštou nedošla tak si myslím že musím dať opravné,len neviem ako sa to robí v SW.Povedzme že úhrada bola 1000ZLT.Ako to dať do SW?
kira
06.11.05,07:43
Poradte prosím ja som včera už nemohla.Dík
domacnost
06.11.05,08:09
Ak je podobná ALFE tak nehnevaj sa ,že ti to budem tak polopatisticky vysvetlovať:

1) Pridanie nového závazku
2) Výber partnera- dodávateľa
3) predmet faktúracie
4) typ dokladu mala by si tam mať možnosť FA z EÚ (tovar) - zadaj tento výber
5) dátum vystavenia, variab.symbol
6) mena ZLT - to sú zloté? ak áno ja mám menu zadanú PL
7) jednotka za menu čiže 1
8) suma v mene
9) kurz pre ev. DPH
10) kurz závazku, automaticky ti to prepočíta
11) teraz tá dPH nadobud. tovaru v tuzem. podľa § 11 riadok 4-základ dane ( faktúrovaná suma v cudzej mene krát kurz NBS = základ dane a do riadku 02 dáš DPH 19% ( základ dane x 19% = DPH ridok 02.
12) malo by ti ponuknúť druhú stranu odpočet DPH podľa § 49 ods.2 tiež ten istý základ čo si použila pri bode 11) a tak isto DPH , ktorú si použila pri bode 11)

napr:
dodanie - základ 50000,00 daň z 50 000,00 x 19%
nadobudnutie - základ 50000,00 daň z 50000,00 x 19%

pripoč.a odpoč.= 0,00

Dúfam, že som ťa pochopila a som ti aj pomôhla. Ak budeš niečo ozvi toto bolo vysvetlené z ALFY
kira
06.11.05,08:19
Na 100krát ďakujem zajtra to skúsim v počítači ak by sa mi to nedalo,tak sa ozvem a úhradu nahrám v peňažnom denníku?
ondrejvla
10.11.05,13:18
Mali ste aj vy takúto faktúru z Poľska :
- odberateľ je názov firmy v SR, naše IČ DPH, adresa
- názov tovaru, úhrada v hotovosti, všetko by súhlasilo až na :
nikde na faktúre nie je uvedené IČ DPH dodávateľa z Poľska, nie je uvedené, že tovar je oslobodený od DPH z dôvodu vývozu, z toho som vydedukovala, že sa jedná o neplatiteľa DPH. No najviac ma zarazilo, že tam nie je uvedené ani jeho IČO, len adresa a číslo účtu. Moje otázky :
- Poliaci nemusia mať uvedené IČO ?
- Túto faktúru nemôžem samozdaniť, nakoľko sa pravdepodobne jedná o neplátcu ?
- Ako by som mohla a na akej stránke si overiť tohoto dodávateľa ?
- Je to moja povinnosť si overovať, keď potrebné údaje nie sú uvedené na FA?
Vopred ďakujem za odpovede.
danielko
10.11.05,13:48
Pozrela som si teraz poriadne svoju Fa z Poľska, Niečo také ako naše IČo tam nie je uvedené, je tam uvedené číslo pod skratkou NIP (naše DIČ). Overiť IČ pre DPH v EÚ by sa malo dať na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), napravo sú rýchle voľby, a tam nájdeš Overenie IČ v EÚ. Vyskúšaj.
ondrejvla
10.11.05,13:56
Pozrela som si teraz poriadne svoju Fa z Poľska, Niečo také ako naše IČo tam nie je uvedené, je tam uvedené číslo pod skratkou NIP (naše DIČ). Overiť IČ pre DPH v EÚ by sa malo dať na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/), napravo sú rýchle voľby, a tam nájdeš Overenie IČ v EÚ. Vyskúšaj.
Veď ja by som aj vyskúšala, ale nie je tam ani ich IČ DPH, ja viem, že ho majú mať pod skratkou NIP, tak uviedli aj naše IČ DPH, ale ich nie. Bola som aj na ich www stránke, ale tam sú len ich produkty. a na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) sa nedá hľadať bez toho ich IČ. Či myslíš, že ich nájdem podľa názvu? No tak idem skúšať.
ondrejvla
10.11.05,14:09
Skúšala som ale je to bezvýsledné, nakoľko nemám žiadne číslo, ktoré tam môžem zadať. Podľa názvu to nejde, a potom sú tam už len dátumy, číslo faktúry a sumy.
Čo mi poradíte v tomto prípade? Môj názor, je to neplatiteľ DPH, faktúru budem účtovať bez samozdanenia len ako nákup v EÚ bez DPH. Mám pravdu?
danielko
10.11.05,14:19
Urobila som Ti "medvediu službu" - neporadila som Ti dobre. Ale asi by som na tvojom mieste urobila jeden pokus: zavolala by som na ÚDR a opýtala by som sa tam, alebo by som kontaktovala, napr. faxom, spoločnosť z Poľska a požiadala ich o urýchlene doplnenie údajov. Tým vyčerpáš všetky možnosti ( aspoň myslím), budeš mať písomne preukázanú tvoju snahu o získanie informácii. Je to práve snaha ohľadom samozdanenia - to je povinnosť a odpočet dane je len možnosť. A v prípade, že poľský dodávateľ bude platcom DPH, je tu povinnosť samozdanenia. Jednoznačné by to bolo vtedy, keby Ti dodávateľ uviedol na faktúru, že nie je platcom DPH, ale to by si nemala tento problém. Keďže tak neurobil, co včul..
To je môj názor. Ale uvítam názor aj ďalších poraďákov.
Jana Acsová
10.11.05,15:01
Čo mi poradíte v tomto prípade? Môj názor, je to neplatiteľ DPH, faktúru budem účtovať bez samozdanenia len ako nákup v EÚ bez DPH. Mám pravdu?Doporučovala by som kontaktovať poľského dodávateľa a overiť si to aj cez neho. Ak uvádzajú mail, bolo by to pomerne rýchle a menej nákladné.
danielko
10.11.05,15:15
Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) som našla kontakt na "poľský DÚ": www.mofnet.gov.pl (http://www.mofnet.gov.pl) kde si môžeš overiť svojho dodávateľa. Na adrese http://www.mofnet.gov.pl/dokument.php?dzial=314&id=33233 je niekoľko kontaktov, kde sa môžeš pokúsiť overiť tohto dodávateľa, keď bude viaznúť komunikácia s ním. Ale tak ako píše AVO, skús najprv kontaktovať dodávateľa.
ondrejvla
10.11.05,15:32
Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) som našla kontakt na "poľský DÚ": www.mofnet.gov.pl (http://www.mofnet.gov.pl/) kde si môžeš overiť svojho dodávateľa. Na adrese http://www.mofnet.gov.pl/dokument.php?dzial=314&id=33233 je niekoľko kontaktov, kde sa môžeš pokúsiť overiť tohto dodávateľa, keď bude viaznúť komunikácia s ním. Ale tak ako píše AVO, skús najprv kontaktovať dodávateľa.
Ja som mu mail poslala, to som urobila ako prvé, lenže - odpoveď žiadna. Táto stránka je vynikajúca, len keby som sa v nej ešte vyznala, aby som jej povedala, čo hľadám. Dala som hľadať podľa názvu - to sa mi nepodarilo, no a ostatné bohužiaľ, nie je tam možnosť voľby jazyka, v ktorom by sa dalo komunikovať.
Ale aj tak ďakujem za snahu. Asi tú faktúru vrátum konateľovi, nech si to rieši ku svojej dokonalosti, lebo som ho upozorňovala, čo potrebujem pri obchodovaní so zahraničím. Povedal mi, overte si to, ale Bože môj, čo môžem overiť ?!
Jana Acsová
10.11.05,15:36
No mám za to, že sa dá overovať iba na číslo platiteľa DPH. Vtedy je možné zistiť niektoré doplňujúce údaje. Z názvu ani iných údajov sa vyjsť nedá. Bohužiaľ.
danielko
10.11.05,15:42
No, Vlasti, už sa len naučiť čarovať. Asi to chcel básnik povedať tým " overte si to. " V tomto prípade naozaj nemáš čo overovať, keďže naozaj všade chcú overiť čísla, nikde sa nedá to číslo zistiť, to je pravda. Urob to ako píšeš, daj to konateľovi a tým prenesieš zodpovednosť na neho. Ty si urobila pre vyriešenie tejto lúšťovky maximum.

Pekný večer.
ondrejvla
10.11.05,17:45
Ďakujem Vám za snahu pomôcť, ale v tomto prípade je už asi každá rada zbytočná, ak dodávateľ uviedol takéto údaje.

Prajem pekný večer všetkým.
kira
10.11.05,18:33
Ja mám na polskej fa NIP a ich číslo a nám uvádzajú NIP ale vlastne naše IČ DPH, takže NIP je ich IĎ DPH.
ondrejvla
10.11.05,19:22
Ja mám na polskej fa NIP a ich číslo a nám uvádzajú NIP ale vlastne naše IČ DPH, takže NIP je ich IĎ DPH.
Natoľko viem čítať, že by som hľadala ich NIP, toľko viem, že je to IČ pre DPH Poľsko, áno, mám pre mojej adrese uvedené NIP : SK a číslo odberateľa. Keby tam bolo ich NIP, tak by som určite neprosila o pomoc.
Už som mala poľskú faktúru, na tej bolo všetko OK, ale teraz nie, preto riešim tento problém.
STRELEC
10.11.05,19:31
Je to asi prípad "holej faktúry" (zmluva=nič, obj=nič...). Nervózny by som z toho nebol. Nečaká ten poľský dodávateľ náhodou aj úhradu svojej faktúry? Už kvôli tomu by mal lepšie spolupracovať.
ondrejvla
10.11.05,19:40
Je to asi prípad "holej faktúry" (zmluva=nič, obj=nič...). Nervózny by som z toho nebol. Nečaká ten poľský dodávateľ náhodou aj úhradu svojej faktúry? Už kvôli tomu by mal lepšie spolupracovať.
V príspevku vyššie som písala, že bola uhradená v hotovosti.
STRELEC
10.11.05,19:52
V príspevku vyššie som písala, že bola uhradená v hotovosti.Prepáč. Nepozornosť.
Takže - asi Ti žiaľ zostalo len "vyrobiť" pár dôkazov o snažení získať niečo, bez čoho by som fa neuhradil. Podľa mňa klasika - väčšia pozornosť pri obchode samom by nám ekonómom ušetrila kopec zbytočných starostí. Nuž ale :) :) :)
ondrejvla
11.11.05,20:12
Teraz mi konateľ zavolal ich daňové číslo, ktoré mu nadiktovali cez telefón. Keď som si dala číslo overiť, nie sú platitelia DPH. Majiteľ poľskej firmy mu povedal, že vtedy nie je u nich povinnosť uvádzať daňové číslo. Tak dúfam, že to nie som povinná samozdaniť, teda DPH ani na odpočte ani na povinnosti. Uvažujem správne? - ak nie, prosím opravte ma.

Ďakujem
lenkak
12.11.05,09:17
Uvažuješ tak ako ja.
andrej_rv
12.11.05,09:44
Teraz mi konateľ zavolal ich daňové číslo, ktoré mu nadiktovali cez telefón. Keď som si dala číslo overiť, nie sú platitelia DPH. Majiteľ poľskej firmy mu povedal, že vtedy nie je u nich povinnosť uvádzať daňové číslo. Tak dúfam, že to nie som povinná samozdaniť, teda DPH ani na odpočte ani na povinnosti. Uvažujem správne? - ak nie, prosím opravte ma.
ĎakujemNákup tovaru platiteľom v inom členskom štáte od neplatcu DPH nie je nadobudnutím tovaru v zmysle § 11 zákona o DPH, keďže nie je splnená podmienka stanovená v § 11 ods. 2 písm. b) - dodávateľ nie je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte. Tovar teda nepodlieha režimu samozdanenia a táto transakcia sa vôbec neuvádza v žiadnej kolónke priznania k dani z pridanej hodnoty.
ondrejvla
12.11.05,15:27
Ďakujem všetkým, ktorí sa mi snažili pomôcť, a ďakujem aj za odobrenie mojich myšlienkových pochodov.
Želám všetkým pekný sobotňajší večer.
sway
15.11.05,20:23
Súhlasím s Monikou, pretože tento prípad som mala aj ja, a taktiež zhodou okolností s Poľskom. Nakúpili sme tam v hotovosti nejaký materiál, dostali sme blok z ERP a aby som si bola na istom, požiadala som o stanovisko k tejto DPH platenej v Poľsku isté účtovnícke periodikum. Odpoveď od daňového poradcu mi došla presne tak ako píše Monika: DPH zaplatené v Poľsku "je pasé", ( ak chcem môžem si ho žiadať atď. atď.), ale na Slovensku musím DPH odviesť ako z dovezeného tovaru bez ohľadu na to, že sa materiál doviezol z krajiny EÚ, pretože nedošlo k dodaniu v tuzemsku. Podľa môjho názoru nie je v tom žiadna logika, vnútorne súhlasím s tým, že ak raz DPH zaplatím vrámci EU, nemala by som to robiť ešte aj na našom území, ale od istého času nehľadám žiadnu logiku v našich zákonoch. Keby v zákonoch logika bola, nebolo by toľko noviel.
Vraciam sa k téme a uznávam, že som nemala správny názor - hoci by som sa za to aj pobila;)
nakoľko som to konzultovala na školení, záver je asi takýto:
- súhlasím s Monikou, princíp je jednoduchý - ak nakúpime v čl. št.EÚ s DPH čokoľvek, čo nespotrebujeme na území čl. štátu, ale dovezieme do SR (tovar, DHIM....) je našou chybou, že sme nakúpili s DPH - tú si máme žiadať od dodávateľa - resp opravený doklad a vrátenie peňazí (DPH) - čo sa nám asi nepodarí...., ale hlavne u nás máme predmetný nákup samozdaniť (vstup aj výstup), pričom určite do nákladov (či odpisujeme) účtujeme len cenu bez DPH.
Akurát je teda jasné, že u nás si v DPH priznaní samozdaňujeme (teda vstup aj výstup - klasika nadobudnutie z EÚ), a nie len platíme - ako tu bolo spomenuté, ale o DPH zaplatenú v inom čl. štáte definitívne prídeme, ak si ju nevyžiadame, resp. nevybavíme doklad bez nej u dodávateľa.
Samozrejme toto neplatí pre PHM a služby či tovary spotrebované na území čl.št., kde sme ich kúpili.
§ a tak sem boli už hodené, takže len toľko....:)
JanaSys
16.11.05,06:02
Kto robil to školenie?
Alebo inak : chceš povedať, že ak som bola v ČR na služobke a kúpila som tam knihy na bloček z ERP a doviezla do SR, tak do nákladov patrí len základ, DPH na nejaké pohľadávky voči daňovému úradu ČR (ak budem žiadať o vrátenie) alebo nedaňové náklady a odviesť z toho DPH na výstupe? Pretože určite nárok na odpočet našej DPH nie je - doklad z ERP alebo prípadne aj faktúra s DPH nemá všetky náležitosti na odpočet našej DPH.

AVO POMOC!
sway
16.11.05,07:07
Kto robil to školenie?
Alebo inak : chceš povedať, že ak som bola v ČR na služobke a kúpila som tam knihy na bloček z ERP a doviezla do SR, tak do nákladov patrí len základ, DPH na nejaké pohľadávky voči daňovému úradu ČR (ak budem žiadať o vrátenie) alebo nedaňové náklady a odviesť z toho DPH na výstupe? Pretože určite nárok na odpočet našej DPH nie je - doklad z ERP alebo prípadne aj faktúra s DPH nemá všetky náležitosti na odpočet našej DPH.

AVO POMOC!
Prednášala Ing. Pavileková, ale ak máš pochybnosti počkaj ešte, podala som konkrétne dopyt na drsr, tak uvidíme - potom ho sem pripnem.
Diskutovalo sa hlavne o tom, že principiálne DPH z takéhoto tovaru patrí podľa používania tovaru SR, čo logiku má. A taktiež o zaúčtovaní nákladov - nakoľko zaplatená DPH platiteľom DPH nemôže byť náklad.
Jana Acsová
16.11.05,07:18
Čo sa týka DPH ako neuznaného nákladu, tak tu by som si dovolila polemizovať ... dá sa oprieť aj o §§ ZDP. Napr. 21 ods. 2 písm. i - cez výklad by sme došli k platiteľom - pojem nájdeme v našom ZDPH. Všeobecne náš zákon o dani z príjmu sa odvoláva na náš zákon o dani z pridanej hodnoty. Daň z pridanej hodnoty uhradená v druhom členskom štáte nie je daňou podľa nášho zákona. A ešte na doplnenie ... nie vždy vzniká možnosť vyžiadať si daň uhradenú v zahraničí. Záleží aj od sumy dane a právnej úpravy toho ktorého členského štátu.

Takže paušalizovať skutočnosť, že DPH uhradená v druhom členskom štáte je nedaňovým nákladom, podľa môjho názoru nemožno ... a ani sa s tým nestotožňujem.

Názory na neuplatnenú DPH sa vyvíjali aj na MF SR (mám s tým svoje skúsenosti) a mám za to, že prednášajúci stotožnili názor pri neuplatnení slovenskej dane s neuplatnením DPH iného členského štátu.
JanaSys
16.11.05,07:23
Ja is len pamätám zo školení od MInarského toto : aby niečo mohlo byť u nás intrakomunitárnym nadobudnutím, tak u dodávateľa to musí byť intrakomunitárnym dodaním. A keďže buď bloček alebo FA vystavil s DPH, neoslobodil podľa ich zákona o DPH, nedá sa takéto dodanie považovať za intrakomitárnu dodávku a u mňa za intrakomunitárne nadobudnutie.
Pozrela som si v SEPI vo vysvetlivkách k §11 : Citujem:
"Intrakomunitárne nadobudnutie sa zdaňuje v prípade, ak predávajúci je vo svojom členskom štáte registrovaný pre daň, to znamená že podľa zákona o dani z pridanej hodnoty v jeho členskom štáte uskutoční dodávku tovaru oslobodenú od dane."
Jana Acsová
16.11.05,07:28
Ja is len pamätám zo školení od MInarského toto : aby niečo mohlo byť u nás intrakomunitárnym nadobudnutím, tak u dodávateľa to musí byť intrakomunitárnym dodaním. A keďže buď bloček alebo FA vystavil s DPH, neoslobodil podľa ich zákona o DPH, nedá sa takéto dodanie považovať za intrakomitárnu dodávku a u mňa za intrakomunitárne nadobudnutie.
Pozrela som si v SEPI vo vysvetlivkách k §11 : Citujem:
"Intrakomunitárne nadobudnutie sa zdaňuje v prípade, ak predávajúci je vo svojom členskom štáte registrovaný pre daň, to znamená že podľa zákona o dani z pridanej hodnoty v jeho členskom štáte uskutoční dodávku tovaru oslobodenú od dane."Dopĺňame info (vyššie uvedený príspevok, plus ďalšie "polemiky":http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

http://www.porada.sk/showpost-p_137956-postcount_17.html

Tiež si myslím, že názory na túto tému sa časom zjednotia ... ale v prípade podania dotazu by sa malo jednať o dotaz zargumentovaný a nie všeobecný.

Nakoľko náš ŠR o nič nepríde ... nemôže sa stať že dôjde k nezdaneniu, nakoľko platiteľ zdaňuje všetky svoje obchody ... mám za to, že názory sa zjednotia na tom, že sa nejedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru.

Je však možné - že sa stanoví určitá hranica, prípadne spôsob nákupu, napr. drobný nákup pri pracovnej ceste a pod.. Nakoľko si neviem predstaviť, že by sa v inom členskom štáte zdanila dodávka napr. za 10000 EUR ... čo by v extrémnych prípadoch fakt mohlo nastať.
sway
16.11.05,07:32
Tak :confused: , na školení ma potešili a zasa mám pochyby....,sme tam kde sme boli predtým, 2 úplne rôzne názory.... uvidím, či mi niečo múdre odpovedia na ten dopyt.
Len sa bojím aby mi z kúpeného PC v Nemecku s DPH, pri kontrole nedorúbili DPH aj u nás...., ako budem potom argumentovať?, a stále neviem ako ho nahodiť do dlhod.majetku.... či s DPH či bez nej....
***********************************
takže žiadny pokrok....:(
JanaSys
16.11.05,07:39
Tak to máš aspoň 5700 Sk (tú DPH), že? Niekoho z DÚ by mohlo napadnú overiť si minimálnu sumu pre žiadosť na vrátenie DPH v Nemecku a ak ju prekročíš, tak Ti môžu povedať, že si si to mala žiadať a nie dať do nákladov. Zisti si tú hranicu, ak si pod ňou, tak je to ľahšie.
sway
16.11.05,07:42
Tak to máš aspoň 5700 Sk (tú DPH), že? Niekoho z DÚ by mohlo napadnú overiť si minimálnu sumu pre žiadosť na vrátenie DPH v Nemecku a ak ju prekročíš, tak Ti môžu povedať, že si si to mala žiadať a nie dať do nákladov. Zisti si tú hranicu, ak si pod ňou, tak je to ľahšie.
Vieš mi poradiť kde si spodnú hranicu overím? - DPH bola po prepočítaní 13 400,- Sk;)
JanaSys
16.11.05,07:47
Len ich stránky :
www.bff-online.de (http://www.bff-online.de)
www.bundesfinanzministerium.de (http://www.bundesfinanzministerium.de)
sway
16.11.05,07:49
Len ich stránky :
www.bff-online.de (http://www.bff-online.de/)
www.bundesfinanzministerium.de (http://www.bundesfinanzministerium.de)
ďakujem, skúsim ;)
Jana Acsová
16.11.05,07:49
Ak v praxi urobíme neštandardnú obchodnú transakciu, mali by sme byť pripravení na jej obhajobu. Určite by záležalo na tom:

- prečo bol majetok obstaraný v zahraničí s daňou,
- prečo nebol intrakomunitárne nadobudnutý ...

a následne od toho by sa odvinula aj obhajoba. Mám za to, že v momentálne platnom zákone sú ustanovenia, ktoré by sa správnymi argumentami dali obhájiť. Ale tak ako všetko, aj tento prípad je potrebné chápať v súvislostiach.

Napríklad nákup náhradných dielov v Poľsku sa dá zargumentovať aj tým, že kúpa týchto dielov aj po zaplatení DPH vyjde lacnejšie, ako ich obstaranie na Slovensku. Zároveň je potrebné skúmať, či je takéto obstarávanie ojedinelé alebo pravidelné. Následne sa oprieť o príslušné §§.

V každom prípade však nepovažujem obstarávanie tovaru väčšieho objemu v inom členskom štáte tuzemským platiteľom od osoby identifikovanej na daň v inom členskom štáte za štandardný obchod.
andrej_rv
16.11.05,07:53
Tak :confused: , na školení ma potešili a zasa mám pochyby....,sme tam kde sme boli predtým, 2 úplne rôzne názory.... uvidím, či mi niečo múdre odpovedia na ten dopyt.
Len sa bojím aby mi z kúpeného PC v Nemecku s DPH, pri kontrole nedorúbili DPH aj u nás...., ako budem potom argumentovať?, a stále neviem ako ho nahodiť do dlhod.majetku.... či s DPH či bez nej....
***********************************
takže žiadny pokrok....:(Ministerstvo financií SR doporučuje pri uplatňovaní DPH zaplatenej slovenským platiteľom DPH v inom členskom štáte, na ktorú nemá nárok na vrátenie v tuzemsku, ale môže uplatniť nárok na refundáciu dane v tom členskom štáte, v ktorom bola zaplatená, okrem iného:
- z pohľadu posúdenia daňovej uznateľnosti zaplatenej DPH v zahraničí postupovať podľa § 19 ods. 3 písm. k) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a daň z pridanej hodnoty, na ktorú nie je nárok na odpočítanie v tuzemsku, považovať za daňový výdavok za predpokladu, že samotné obstaranie predmetov alebo služieb v zahraničí je uznaným daňovým výdavkom. V prípade, že pôjde o obstaranie takých predmetov a služieb, ktoré nie sú uznaným daňovým výdavkom (napr. podľa § 21 ods.1 písm. h) zákona o dani z príjmov, potom ani zaplatená DPH v zahraničí nie je uznaným daňovým výdavkom.
Vrátenie dane nastáva zvyčajne až v nasledujúcom kalendárnom roku, požadovanú DPH (refundácia) príslušný štát môže ale nemusí vrátiť. Z toho dôvodu MF doporučuje:
- vrátenie dane slovenskému platiteľovi sa zahrnie do príjmov - základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k jej vráteniu na základe oznámenia príslušného členského štátu resp. pripísaniu na účet
Podľa mňa teda do DHM PC zaradiť v cene vrátane nemeckej DPH.
JanaSys
16.11.05,07:53
V Čechách je to §82 odsek 9

Daň bude vrácena, pokud částka vrácené daně činí

a) nejméně 7 000 Kč za období kratší než jeden kalendářní rok, ale ne kratší než 3 měsíce, nebo
b) nejméně 1 000 Kč za období jednoho kalendářního roku nebo období kratší než 3 měsíce, je-li to zbytek kalendářního roku.
sway
16.11.05,08:18
zatiaľ všetkým dík.....:rolleyes:
jamajka
16.11.05,18:25
Ahojte všetci. Ja som sa dnes konečne dočkala. Po takmer dvoch týždňoch čakania na vyjadrenie DRSR som obdržala nasledovné:
sway
07.12.05,13:21
Tak :confused: , na školení ma potešili a zasa mám pochyby....,sme tam kde sme boli predtým, 2 úplne rôzne názory.... uvidím, či mi niečo múdre odpovedia na ten dopyt.
Len sa bojím aby mi z kúpeného PC v Nemecku s DPH, pri kontrole nedorúbili DPH aj u nás...., ako budem potom argumentovať?, a stále neviem ako ho nahodiť do dlhod.majetku.... či s DPH či bez nej....
***********************************
takže žiadny pokrok....:(

Takže priložím čo mi odpovedali z DRSR:

Váš dopyt:
Prosím o vysvetlenie ako postupovať, ak plátca DPH registrovaný v SR zakúpi počítač v Čechách od plátcu DPH, v maloobchode, obdrží doklad na 40 000 CZ korún a doklad je z ERP aj s DPH. V maloobchode CZ nie sú ochotní prihliadať na to, že chcel zakúpiť tovar bez DPH ako firma registrovaná na DPH v SR. Na doklade je názov firmy, IČO ,DPH-IČ, vyčíslená DPH, dátum. Považuje sa takto nadobudnutý tovar za dodanie z čl. štátu a má ho samozdaniť (uplatniť vstup aj výstup)?, alebo má len povinnosť odviesť DPH v SR?, alebo o ňom len účtuje v prepočte kurzom a s DPH nemá takáto kúpa súvis - nevznikajú mu na území SR povinnosti z tejto kúpy v súvislosti s DPH?
Veľmi pekne ďakujem.
s úctou...


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V nadväznosti na znenie § 11 zákona o DPH nadobudnutie tovaru v tuzemsku opísaného v žiadosti je predmetom dane podľa § 2 ods. 1 písm.c/ zákona o DPH. Do základu dane platiteľ v súlade s § 23 a § 22 ods. 2 písm. a/ zákona o DPH nezahrnie daň z pridanej hodnoty uplatnenú dodávateľom z iného členského štátu. S otázkou možnej refundácie tejto dane sa obráťte na daňový úrad príslušného členského štátu.

**************************
:)
ALBO
07.12.05,19:14
Dobre tomu rozumiem, treba vyrátať z toho bločku cenu bez dane a na Slovensku samozdaniť? A daň zaplatenú v ČR žiadať naspäť.? . A kto vlastne bol nadobúdateľ? Keď sa nedeklaroval v obchode nejaký zamestnanec ako FY? Ako mal dokazať,tomu čechovi v obchode, že to vyvezie von aby to on nezdanil?.
JanaSys
08.12.05,05:55
Keď sa nedeklaroval v obchode nejaký zamestnanec ako FY? Ako mal dokazať,tomu čechovi v obchode, že to vyvezie von aby to on nezdanil?.
Nijako to nedokážeš. Cez registračku to nepôjde aj tak a či sa spoľahne na tvoje čestné vyhlásenie, že to vyvezieš za hranice, je otázne. Keby si to za rohom strelil a DU mu na to dôjde, tak má smolu a tú DPH si z toho dodaní a zaplatí sám. Nám dokonca išli knihy na dobierku (takže určite prekročenie hraníc aj s dokladom miesta určenia) a odmietli vystaviť faktúru bez DPH.
sway
08.12.05,06:02
Dobre tomu rozumiem, treba vyrátať z toho bločku cenu bez dane a na Slovensku samozdaniť? A daň zaplatenú v ČR žiadať naspäť.? . A kto vlastne bol nadobúdateľ? Keď sa nedeklaroval v obchode nejaký zamestnanec ako FY? Ako mal dokazať,tomu čechovi v obchode, že to vyvezie von aby to on nezdanil?.

Tak ja neviem - neskúsite to niekto preložiť do slovenčiny?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=152113&postcount=76

- mne z toho vyplýva, že tovar je síce predmetom dane, ale nebudeme ho samozdaňovať, nakoľko:cit:
"Do základu dane platiteľ v súlade s § 23 a § 22 ods. 2 písm. a/ zákona o dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) nezahrnie daň z pridanej hodnoty uplatnenú dodávateľom z iného členského štátu. S otázkou možnej refundácie tejto dane sa obráťte na daňový úrad príslušného členského štátu."
čiže s DPH v tomto prípade v našom priznaní DPH neurobíme nič...:confused:
asi mi to ešte nemyslí....;)
JanaSys
08.12.05,06:12
Ak to zhrniem : je to podľa DÚ nadobudnutie - odvediem daň na výstupe (ako intrakomunitárne nadobudnutie). Je tu súčasne nárok na odpočet?
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
(6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.
§ 74
Faktúra pri nadobudnutí tovaru
z iného členského štátu a prijatí
služby zo zahraničia
Osoba povinná platiť daň pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 69 ods. 6) alebo pri prijatí služby alebo tovaru dodaného s inštaláciou alebo montážou zo zahraničia (§ 69 ods. 2 až 4) musí mať faktúru od dodávateľa. Vo faktúre môže osoba povinná platiť daň doplniť prepočet ceny bez dane na slovenské koruny, sadzbu dane, prípadne oslobodenie od dane, a výšku dane v slovenských korunách.

Takže ostáva otázka, čo je možné považovať za faktúru. Nejde o dodanie tovaru v tuzemsku, takže §71 asi nie.
ALBO
08.12.05,06:51
Tak ja neviem - neskúsite to niekto preložiť do slovenčiny?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=152113&postcount=76

- mne z toho vyplýva, že tovar je síce predmetom dane, ale nebudeme ho samozdaňovať, nakoľko:cit:
"Do základu dane platiteľ v súlade s § 23 a § 22 ods. 2 písm. a/ zákona o dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) nezahrnie daň z pridanej hodnoty uplatnenú dodávateľom z iného členského štátu. S otázkou možnej refundácie tejto dane sa obráťte na daňový úrad príslušného členského štátu."
čiže s DPH v tomto prípade v našom priznaní DPH neurobíme nič...:confused:
asi mi to ešte nemyslí....;)

Nemôžem si pomôcť, ale mne z tej odpovede DR vyplýva, že tvrdia, že ide o nadobudnutie a dávajú mi návod ako mám určiť základ dane pre výpočet DPH-slovenskej.
JanaSys
08.12.05,07:00
Nemôžem si pomôcť, ale mne z tej odpovede DR vyplýva, že tvrdia, že ide o nadobudnutie a dávajú mi návod ako mám určiť základ dane pre výpočet DPH-slovenskej.
Oni tvrdia, že zo sumy v cudzej mene (základ a DPH), sa určí základ pre slovenskú DPH ako základ v cudzej mene * príslušný kurz (ako pri nadobudnutí) a odvedie sa daň na výstupe. Daň v cudzej mene dáš do nákladov a môžeš si ju nárokovať vrátiť. Takto v skutočnosti zaplatíš dve DPH a preto ma zaujíma, či je nárok na odpočet tej slovenskej (ako pri klasickom nadobudnutí).
sway
08.12.05,07:19
Oni tvrdia, že zo sumy v cudzej mene (základ a DPH), sa určí základ pre slovenskú DPH ako základ v cudzej mene * príslušný kurz (ako pri nadobudnutí) a odvedie sa daň na výstupe. Daň v cudzej mene dáš do nákladov a môžeš si ju nárokovať vrátiť. Takto v skutočnosti zaplatíš dve DPH a preto ma zaujíma, či je nárok na odpočet tej slovenskej (ako pri klasickom nadobudnutí).

Znova a znova to čítam - asi to tak bude, to že ...".s § 23 a § 22 ods. 2 písm. a/ zákona o dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) nezahrnie daň z pridanej hodnoty uplatnenú dodávateľom z iného členského štátu" vlastne teda znamená, že základom dane bude cena bez dane - ja som to pochopila zle.
Takže je to sila - jednoducho treba zdaniť teda odviesť DPH , pričom nárok na odpočet nemáme , lebo nemáme faktúru a doklad o prevoze do iného čl. štátu... tak jednu stranu máme doriešenú - platiť treba. Ešte či sa nám podarí vyjasniť si, či máme teda nárok na odpočet...:eek:
Ľubka31
08.12.05,07:31
Tá odpoveď z daňového riaditeľstva nie je síce napísaná celkom jasne, ale aj mne z nej ( a aj zo zákona o dph ) vyplýva, že takto zdanený tovar v inom členskom štáte už nie je predmetom dane na Slovensku, a daň uplatnená dodávateľom z iného členského štátu Vám vstupuje do základu dane z príjmov. V prípade, že by ste si nárokovali na refundáciu dane v inom členskom štáte na základe podanej žiadosti, tak v čase keď Vám bude táto DPH vrátená vstupuje do príjmov resp.výnosov (vyšiel k tomu aj pokyn vo fin.spravodajcovi č. 5/2005).
JanaSys
08.12.05,07:32
pričom nárok na odpočet nemáme , lebo nemáme faktúru a doklad o prevoze do iného čl. štátu... tak jednu stranu máme doriešenú - platiť treba. Ešte či sa nám podarí vyjasniť si, či máme teda nárok na odpočet...:eek:
Pozri sa prosím na ten môj príspevok predtým, kde som rozpísala paragrafy týkajúce sa toho. Nič o doklade o prevoze som nenašla a už len doriešiť, čo je podľa nich faktúra. Písali sme súčasne, možno si to preskočila.
JanaSys
08.12.05,07:33
Tá odpoveď z daňového riaditeľstva nie je síce napísaná celkom jasne, ale aj mne z nej ( a aj zo zákona o dph ) vyplýva, že takto zdanený tovar v inom členskom štáte už nie je predmetom dane na Slovensku, a daň uplatnená dodávateľom z iného členského štátu Vám vstupuje do základu dane z príjmov. V prípade, že by ste si nárokovali na refundáciu dane v inom členskom štáte na základe podanej žiadosti, tak v čase keď Vám bude táto DPH vrátená vstupuje do príjmov resp.výnosov (vyšiel k tomu aj pokyn vo fin.spravodajcovi č. 5/2005).
Práveže oni tvrdia, že je základ je predmetom dane v SR .
sway
08.12.05,07:48
Pozri sa prosím na ten môj príspevok predtým, kde som rozpísala paragrafy týkajúce sa toho. Nič o doklade o prevoze som nenašla a už len doriešiť, čo je podľa nich faktúra. Písali sme súčasne, možno si to preskočila.

Neviem presne, len som to tu niekde čítala - predošlé príspevky..., ale padol aj názor, že stačí čestné prehlásenie, že tovar bol prevezený, čo dáva logiku, ak ho mám na stole (v mojom prípade PC):o
Tak ja fakt neviem..., asi sa na DPH vykašlem, nech sa trápia pri kontrole...fakt neviem:confused:
ešte počkám na múdrejšie hlavy.....;)
JanaSys
08.12.05,08:01
ale padol aj názor, že stačí čestné prehlásenie, že tovar bol prevezený, čo dáva logiku, ak ho mám na stole (v mojom prípade PC):o
;) To je pri §43 - opačne keď dodávaš do EU. Práveže to nikde nemôžem nájsť. Len :
Dodatok č . 1 k metodickému pokynu k odočítaniu dane pod a zákona
č . 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č . 350/2004 Z.z
... v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo má
doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d) zákona o DPH (t.j. tuzemskú faktúru, faktúru za tovar od dodávateľa a z iného členského štátu, doklad o premiestnení, dovozný
doklad), ...
takže asi naozaj stačí faktúra.
sway
08.12.05,08:22
To je pri §43 - opačne keď dodávaš do EU. Práveže to nikde nemôžem nájsť. Len :
Dodatok č . 1 k metodickému pokynu k odočítaniu dane pod a zákona
č . 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č . 350/2004 Z.z
... v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo má
doklad podľa § 51 ods. 1 písm. a), c) alebo d) zákona o DPH (t.j. tuzemskú faktúru, faktúru za tovar od dodávateľa a z iného členského štátu, doklad o premiestnení, dovozný
doklad), ...
takže asi naozaj stačí faktúra.

a práve to je problém, faktúru nemám, len blok z ERP....:confused: Ty máš aj faktúru?
JanaSys
08.12.05,08:31
Práveže na tú dobierku nám došla normálna faktúra, len s vyčíslenou DPH. Tak to by sme nemali mať problém. Len pre moju informovanosť ma zaujíma, ako je s bločkom z ERP. Ktovie, či sa dá použiť to z našeho zákona, kedy sa bloček z ERP považuje za faktúru.
Ľubka31
08.12.05,08:41
Takže opravujem sa, zle som si to vysvetlila(snáď v súvislosti s PHM).Tento tovar podlieha zdaneniu na území SR, pričom základom dane je cena vrátane dane zaplatenej v zahraničí ( §22 ods. 2, písm.a zák. o DPH ). Za faktúru možno podľa mňa považovať aj doklad z ERP, pričom doklad o preprave nie je dôležitý, pričom sa dá aj iným spôsobom preukázať, že ten majetok som nadobudla (napr. záznam v knihe jázd, zaradenie majetku do evidencie...).Zaplatenú daň v inom čl. štáte si môžete nárokovať na vrátenie, ako som už písala.
JanaSys
08.12.05,08:45
Takže opravujem sa, zle som si to vysvetlila(snáď v súvislosti s PHM).Tento tovar podlieha zdaneniu na území SR, pričom základom dane je cena vrátane dane zaplatenej v zahraničí ( §22 ods. 2, písm.a zák. o DPH ). Za faktúru možno podľa mňa považovať aj doklad z ERP, pričom doklad o preprave nie je dôležitý, pričom sa dá aj iným spôsobom preukázať, že ten majetok som nadobudla (napr. záznam v knihe jázd, zaradenie majetku do evidencie...).Zaplatenú daň v inom čl. štáte si môžete nárokovať na vrátenie, ako som už písala.

Práveže základom nie je cena vrátene zaplatenej DPH. Dovoľujem si použiť časť príspevku od Sway - odpoveď na dotaz na DR SR BB.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V nadväznosti na znenie § 11 zákona o dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) nadobudnutie tovaru v tuzemsku opísaného v žiadosti je predmetom dane podľa § 2 ods. 1 písm.c/ zákona o dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176). Do základu dane platiteľ v súlade s § 23 a § 22 ods. 2 písm. a/ zákona o dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176) nezahrnie daň z pridanej hodnoty uplatnenú dodávateľom z iného členského štátu. S otázkou možnej refundácie tejto dane sa obráťte na daňový úrad príslušného členského štátu.
Ľubka31
08.12.05,10:31
Tak to ma práve asi mýli, pretože v §22 ods. 2 písm. a sa píše, že do základu dane sa zahŕňajú aj iné dane...je tým myslená aj DPH?
JanaSys
08.12.05,15:49
Tak to ma práve asi mýli, pretože v §22 ods. 2 písm. a sa píše, že do základu dane sa zahŕňajú aj iné dane...je tým myslená aj DPH?
Mám zato, že keď je to zákon o DPH, tak iné dane sú iné dane ako DPH (napr. spotrebná daň). Čo je na dani z pridanej hodnoty zaplatenej v EU iné ako zaplatenej v SR?

(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
JanaSys
08.12.05,15:52
Neviem presne, len som to tu niekde čítala - predošlé príspevky..., ale padol aj názor, že stačí čestné prehlásenie, že tovar bol prevezený, čo dáva logiku, ak ho mám na stole (v mojom prípade PC):o
Tak ja fakt neviem..., asi sa na DPH vykašlem, nech sa trápia pri kontrole...fakt neviem:confused:
ešte počkám na múdrejšie hlavy.....;)
Sway, keď je to u teba taká veľká položka, tak prečo to jednoducho nekúpite ako hmotný majetok od osoby, ktorá to nakúpila na blok z ERP?
sway
08.12.05,15:58
Sway, keď je to u teba taká veľká položka, tak prečo to jednoducho nekúpite ako hmotný majetok od osoby, ktorá to nakúpila na blok z ERP?

Nie zlý nápad, nakoľko som v aktuálnom období s tou DPH nespravila nič, vlastne by som len opravila VPD a hotovo - priložím zmluvu aj s tým dokladom z ERP a vybavené.
Vďaka za nápad!!!:p
rems
19.01.06,13:40
Předem vás tady na poradě moc zdravím a připojuji se k vaší diskuzi o intrakomunitárních plněních v rámci EU. Dnes již celý den řeším podobný problém:
Naše slovenská s.r.o. nakoupila v rámci plnění v EU z Česka (Praha) zboží. Toto zboží si s.r.o. nechala přepravit na územi ČR (poblíž česko-slovenské hranice), odkud si ji přebrala, zaplatila dobírku dodavateli a přepravila sama na území slovenského státu. Dodavatel jí v tomto případě vystavil fakturu včetně české DPH a nechce o "nulovém" DPH, tedy o osvobozeném plnění z jeho strany ani slyšet a odvolává se na to, že pokud si toto zboží nechá odběratel dopravit na území v ČR, nejedná se zde o intrakomunitární plnění, i když je zde jako odběratel uvedena slovenská s.r.o., plátce DPH. Takže jsme v podstatě zaplatili za zboží zhruba o 5.500,- Kč (česká DPH)více a teď nás čeká ještě jedno zdanění na území Slovenské republiky (pokud jsem dobře pochopila z předcházejících příspěvků). To české DPH si sice můžeme nárokovat u daňového úřadu v ČR, ovšem dle českých zákonů až po ukončení kalendářního roku, po doložení xy dokladů a aktuálního výpisu DÚ o registraci plátce k DPH a vyřízení této žádosti trvá až 6 měsíců. Což v podstatě znamená, že pokud plnění proběhlo nyní, tj.16.1.2006, těch 5.500,- Kč uvidíme nejdříve tak v létě roku 2007. Tyto peníze nám budou jistě chybět a celá ta záležitost bude značně komplikovaná. Jsem z toho dosti překvapená, neboť podobný problém s dodavateli u nás doposud nenastal a vždy jsme se v pohodě domluvili. Celý den jsem dnes pátrala po nějaké nitce, která by mi pomohla celou záležitost jednoduchým způsobem zprovodit ze světa, nějaký paragraf, který by přímo dával odběratelům v EU nějaká práva, o která by se mohl opřít, aby se podobným problémům mohl vyhnout, ale nic pozitivního pro nás jsem jinak nenašla.
Takže bych to viděla asi takto:(?) Pokud má dodavatel při dodání zboží do jiného čl.státu plátci DPH v případě, že si převoz zboží přez území dodavatelského státu zabezpečuje odběratel sám sebemenší pochybnosti o vyvezení zboží "ven" a následném zdanění na území jiného čl.státu, není povinnen uskutečňit plnění osvobozená od DPH(?!). Je zde jisté znevýhodnění postavení odběratele, který musí tedy za toto zboží zaplatit daň na území státu, které toto zboží opouští a následně se domáhat vrácení této daně složitými cestami. No, opravte mne prosím, pokud se někde mýlím. Děkuji za příspěvky všech, kteří mají s touto problematikou nějaké zkušenosti. Za předcházející příspěvky v této debatě rovněž všem děkuji. Jste tu všichni navýsost erudovaní a ráda se vámi nechávám inspirovat.
ALBO
19.01.06,14:27
[quote=rems]Předem vás tady na poradě moc zdravím a připojuji se k vaší diskuzi o intrakomunitárních plněních v rámci EU. Dnes již celý den řeším podobný problém:
Naše slovenská s.r.o. nakoupila v rámci plnění v EU z Česka (Praha) zboží. Toto zboží si s.r.o. nechala přepravit na územi ČR (poblíž česko-slovenské hranice), odkud si ji přebrala, zaplatila dobírku dodavateli a přepravila sama na území slovenského státu. Dodavatel jí v tomto případě vystavil fakturu včetně české DPH a nechce o "nulovém" DPH, tedy o osvobozeném plnění z jeho strany ani slyšet a odvolává se na to, že pokud si toto zboží nechá .....

U čechov platí v podstate to isté čo u nás. Musí im stačiť písomné vyhlásenie, že ste tovar previezli na Slovensko.
Ale neviem , kde sa môžete isť sťažovať ak sa s nimi nedohodnete.Skuste ešte raz. Tu je české znenie:


§ 64 Osvobození při dodání zboží do jiného členského státu
(1) Dodání zboží do jiného členského státu plátcem osobě registrované k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou dodání zboží osobě, pro kterou pořízení zboží v jiném členském státě není předmětem daně.
(2) Dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu plátcem osobě v jiném členském státě, který je odeslán nebo přepraven z tuzemska plátcem nebo osobou, která nový dopravní prostředek pořizuje, nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně.
(3) Dodání zboží, které je předmětem spotřební daně, do jiného členského státu plátcem osobě povinné k dani, která není registrovaná k dani v jiném členském státě, nebo právnické osobě, která není registrovaná k dani v jiném členském státě, které je odesláno nebo přepraveno z tuzemska plátcem nebo pořizovatelem nebo zmocněnou třetí osobou, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, pokud odeslání nebo přeprava zboží je uskutečněna podle zvláštního právního předpisu,25) (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/poznamky.aspx#poznamka25) a povinnost platit spotřební daň vzniká pořizovateli v členském státě ukončení odeslání nebo přepravy zboží.
(4) Přemístění obchodního majetku plátce z tuzemska do jiného členského státu pro účely jeho podnikání podle § 13 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d3.aspx#par13) odst. 6 je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, pokud plátce prokáže, že zboží bylo přemístěno do jiného členského státu a bylo předmětem daně při pořízení zboží v tomto členském státě.
(5) Dodání zboží do jiného členského státu lze prokázat písemným prohlášením pořizovatele nebo zmocněné třetí osoby, že zboží bylo přepraveno do jiného členského státu, nebo jinými důkazními prostředky.
rems
19.01.06,15:06
Díky, zkusím to ještě jednou. Telefonicky jsem nezmohla nic, hlavní účetní se odvolává na písemné sdělení jeho daňového poradce, takže zkusím to písemně s připojením toho písemného prohlášení o přepravě zboží do jiného čl.státu. Chápu, že osoby, které uskutečňují zd.plnění do států EU s osvobozením od DPH jsou zodpovědní za následné sdanění na území odběratele, ale vzhledem k tomu, že mezi námi již v minulosti pár transakcí proběhlo a bylo všechno v pořádku tak v tomto případě shledávám pouze lidskou neochotu, možná i neznalost. Díky moc.
JanaSys
20.01.06,06:04
Súhlasím s Albo, ale len do toho rypnem. Keby to bolo opačne a dovážali by z SR do CR, tak by sa ich zákon na to pozeral takto:

§ 11 Místo plnění při pořízení zboží z jiného členského státu
(1) Za místo plnění při pořízení zboží z jiného členského státu se považuje místo, kde se zboží nachází po ukončení jeho odeslání nebo přepravy pořizovateli.
t.j. miestom, kde sa zdaňuje je miesto, kde sa nachádza po ukončení jeho prepravy odberateľovi. Logicky potom pre ten problém od REMS - čo je miesto ukončenia prepravy? Miesto, kde to preberá na svoje dopravné prostriedky pred hranicou alebo až jeho sídlo v SR.
Mám za to, že až jeho sídlo v SR. Veď je to podobné ako keby si to dal odviesť niekde, kde to ešte v ČR preloží na vlak alebo ďalšiemu prepravcovi.
NEDAJ SA, nech ti zašlú to stanovisko DU a uverejni ho tu.
Jana