AGRO
25.10.05,17:56
Mám pracovníka na dohodu od 18.10.2005 . Bude pracovať aj v novembri 2005. Mám mu uzatvoriť na október jednu dohodu a na november druhu ? Koľko môže zarobiť v jednom mesiaci. Je nezamestnaný ani neevidovaný, proste nedostava nič.
durisovad
25.10.05,17:23
V dohode treba uviest, ze ma ulohu splnit od 18.oktobra do konca novembra. Staci jedna zmluva na cele obdobie. Plat, resp. odmenu mu mozete urcit akukolvek. Ak je dobrovolne nezamestnany, predpokladam, ze je prihlaseny v zdravotnej poistovni a odvadza poistne.
ondrejvla
25.10.05,17:31
Mám pracovníka na dohodu od 18.10.2005 . Bude pracovať aj v novembri 2005. Mám mu uzatvoriť na október jednu dohodu a na november druhu ? Koľko môže zarobiť v jednom mesiaci. Je nezamestnaný ani neevidovaný, proste nedostava nič.
Dúfam, že myslíš Dohodu o vykonaní práce, lebo Dohoda o prac.činnosti už neexistuje. A nezabudni prihlásiť a odhlásiť na SP.
ajobs
25.10.05,19:21
Môže byť aj do decembra 2005, nesmie prekročiť 300 hodín do roka (samozrejme na 1 zamestnanca), a nesmie to byť opakovane vykonávaná činnosť. To či je prihlásený v zdravotnej poisťovni a koľko platí je jeho vec, nie je to povinnosť zamestnávateľa.
ajobs
25.10.05,19:23
A zabudoval som na niečo (to je skleróza :mee: ), musíš ho prihlásiť najneskôr v deň nástupu do práce. To znamená, keď nastúpi zajtra, v ten deň musí byť nahlásený na SP.
AGRO
26.10.05,15:13
Dohoda môže byť aj od 18.10.2005 až do 31.12.2005 - nesmie to byť opakovana vykonávana činnosť - ako to mám rozumieť ? Za tie 3 mesiace má byť každý mesiac iná, alebo keď ma v roku viac dohôd tak tie nemôžu mať opakovanú činnosť pri jednom zamestnávatelovi ? Ďakujem.
tonkat
26.10.05,15:29
Dohoda môže byť aj od 18.10.2005 až do 31.12.2005 - nesmie to byť opakovana vykonávana činnosť - ako to mám rozumieť ? Za tie 3 mesiace má byť každý mesiac iná, alebo keď ma v roku viac dohôd tak tie nemôžu mať opakovanú činnosť pri jednom zamestnávatelovi ? Ďakujem.
Na tú dobu od 18.10-31.12. mu dáš jednu úlohu - napr. vymaľovať kancelárske priestory. Je to na ňom, kedy to spraví, či v októbri, novembri alebo v decembri, alebo každý mesiac po troche. to je tá konkrétna úloha. Nesmie to byť opakovaná činnosť - napr. že bude každý deň upratovať kancelárske priestory. Výsledkom dohody musí byť nejaká skončená úloha, práca - vymaľované kancelárie alebo projekt a pod.
Nataša
26.10.05,15:35
Moja kamoška chce zamestnať dohodára od 1.11. do 31.12. Doteraz nikoho nezamestnávala. Chcem sa spýtať, či uvedený postup je správny:
- zamestnávateľ sa musí prihlásiť na SP
- musí prihlásiť dohodára
- zamestnávateľ sa musí prihlásiť v príslušnej ZP
- musí tam prihlásiť dohodára / ponovom dohodár platí odvod aj do ZP/
Neviem aké povinnosti okrem odvodu dane, prehľadu odvedenej dane a hlásenia jej vyplýva voči daňovému úradu. Či musí niečo špeciálne nahlásiť.

DOhodár je nezamestnaný evidovaný na sociálke, diaľkovo študuje, poberá štipko 1.000,-, sociálku 1.800,-,príspevok na bývanie 1.500,-. Odmenu z dohody by mal 1.000,-/mesiac. Ovlpyvní to nejako jeho dávky?

Ďakujem.
Daska
26.10.05,15:53
Ak este nikdy nikoho nezamestnavala musi sa prihlasit aj na DU ako platitel dane zo zavislej cinnosti a robit 1/4 rocne hlasenia o zrazenej a odvedenej dani.
AGRO
26.10.05,16:47
Treba robiť k dohode aj pracovný list? Vo firme kde som nastúpila to robia ku každej dohode a rozpisujú presne každý deň čo robil mal by to robiť pracovník , ale za neho ho to robí pracovníčka.
Zita4
26.10.05,16:55
Treba robiť k dohode aj pracovný list? Vo firme kde som nastúpila to robia ku každej dohode a rozpisujú presne každý deň čo robil mal by to robiť pracovník , ale za neho ho to robí pracovníčka. Keďže sa jedná o dohodu o vykonaní práce, po skončení práce by mal určený vedúci zamestnanec prevziať vykonanú prácu. Nemusí písať denne, čo robil.
ajobs
26.10.05,19:37
Dohoda môže byť aj od 18.10.2005 až do 31.12.2005 - nesmie to byť opakovana vykonávana činnosť - ako to mám rozumieť ? Za tie 3 mesiace má byť každý mesiac iná, alebo keď ma v roku viac dohôd tak tie nemôžu mať opakovanú činnosť pri jednom zamestnávatelovi ? Ďakujem.
Platí, že 300 hodín je u jedného zamestnávateľa na 1 zamestnanca. Nemôže to byť tak, že urobíš jednu dohodu na 300 hodín, prácu vykoná za 2 mesiace a potom mu dáš ďalšiu dohodu na ďalších 300 hodín. Je to už trochu jasné ?:cool:
DoVP má byť len doplnková k normálnym pracovným zmluvám, a má riešiť splnenie konkrétnej pracovnej úlohy zamestnávateľa v tých prípadoch, kedy je pre zamestnávateľa neefektívne zamestnať na splnenie presne definovanej a časovo ohraničenej úlohy zamestnanca v riadnom pracovnom pomere.
ajobs
26.10.05,19:46
Moja kamoška chce zamestnať dohodára od 1.11. do 31.12. Doteraz nikoho nezamestnávala. Chcem sa spýtať, či uvedený postup je správny:
- zamestnávateľ sa musí prihlásiť na SP
- musí prihlásiť dohodára
- zamestnávateľ sa musí prihlásiť v príslušnej ZP
- musí tam prihlásiť dohodára / ponovom dohodár platí odvod aj do ZP/
Neviem aké povinnosti okrem odvodu dane, prehľadu odvedenej dane a hlásenia jej vyplýva voči daňovému úradu. Či musí niečo špeciálne nahlásiť.

DOhodár je nezamestnaný evidovaný na sociálke, diaľkovo študuje, poberá štipko 1.000,-, sociálku 1.800,-,príspevok na bývanie 1.500,-. Odmenu z dohody by mal 1.000,-/mesiac. Ovlpyvní to nejako jeho dávky?

Ďakujem.
Platí to, že zamestnávateľ sa musí prihlásiť v SP a musí tam prihlásiť aj dohodára. Ak nemá u teba ako zamestnávateľa podpísané Vyhlásenie..., zrazíš mu daň (zálohu dane) vo výške 19%, okrem toho platíš do SP 0,8 % úrazové poistenie. Pokiaľ ide o ZP, je to starosť dohodára, nie tvoja. Ak je evidovaný ako nezamestnaný , tak nie na SP, ale ÚP, a dostáva pravdepodobne dávku v hmotnej núdzi, pretože na podporu v nezamestnanosti nemá v nejakých práčin nárok.To, či stratí nárok závisí od viacerých faktorov podľa zákona č.599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi - skús pozrieť k tomuto príspevky.
lenkav
27.10.05,04:06
My máme obdobný problém. V médiách prebehla informácia, že vo vláde chcú prijať zákon, na základe ktorého budú poskytovať zamestnávateľovi z Úradu práce dotáciu na dlhodobo nezamestnaného. Pani, ktorá chce zamestnať inú pani, ktorá je už dlho na úrade práce volala na ministerstvo, že ako by mala postupovať, v prípade, že do nového roka tento zákon schvália. Tam jej neaká dobrá duša poradila, nech dá nezamestnanú na dohodu o vykonaní práce, minimálne do konca roka a nech mesačne neodrobí viac ako 64 hodín za 50,-- SKK na hodinu. Neviem, či je to správne, aby predavačka bola na dohodu takéto obdobie. Ide tam vlastne o to, že keď má tú DoVP v danej výške, bude stále evidovaná na Úrade práce a keď príde zákon s nárokom na dotáciu, potom sa odhlási a dostane riadnu pracovnú zmluvu. Volala som na sociálnu, či to tak môže byť a ten pán, čo to má na starosti mi povedal, že keď ju nahlásim takto, že oni s tým problémy nemajú. Kto mi to môže vyhodiť pri kontrole ako chybu? Ako najlepšie postupovať?
Díky za akúkoľvek reakciu ...
ewa
27.10.05,04:28
Ako je to potom so zamestnávaním upratovačky dôchodkyne na dohodu o vykonaní práce?? Jedná sa predsa o opakovanú činnosť??, môžem ju vôbec na dohodu zamestnať?, alebo jej mam kazdy mesiac menit dohodu, ze raz umyva okna, raz 1.poschodie, 2.poschodie...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Ja zatial pisem dohodu kde uvádzam, že prácu má vykonať od januára do decembra, a kazdy rok jej davam novú dohodu??
marmal
27.10.05,08:33
Ako je to potom so zamestnávaním upratovačky dôchodkyne na dohodu o vykonaní práce?? Jedná sa predsa o opakovanú činnosť??, môžem ju vôbec na dohodu zamestnať?, alebo jej mam kazdy mesiac menit dohodu, ze raz umyva okna, raz 1.poschodie, 2.poschodie...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Ja zatial pisem dohodu kde uvádzam, že prácu má vykonať od januára do decembra, a kazdy rok jej davam novú dohodu??
Ked je opakujuca sa cinnost, mal by byt zamestnanec na skrateny uvazok, z toho su vsak velke odvody, tak sa to riesi dohodou o vykonani prace. Kazdy mesiac alebo dva treba menit ulohu presne tak ako hovoris, raz umyt okna, raz sklad a ine priestory a pod. V texte dohody musi byt jasne ukoncenie ulohy napr. Upratanie skladu po maliaroch. (jednorazova cinnost)
lenkav
27.10.05,08:34
Prosím, prosím, na moju otázočku mi nevie nikto odpovedať?
marmal
27.10.05,09:17
My máme obdobný problém. V médiách prebehla informácia, že vo vláde chcú prijať zákon, na základe ktorého budú poskytovať zamestnávateľovi z Úradu práce dotáciu na dlhodobo nezamestnaného. Pani, ktorá chce zamestnať inú pani, ktorá je už dlho na úrade práce volala na ministerstvo, že ako by mala postupovať, v prípade, že do nového roka tento zákon schvália. Tam jej neaká dobrá duša poradila, nech dá nezamestnanú na dohodu o vykonaní práce, minimálne do konca roka a nech mesačne neodrobí viac ako 64 hodín za 50,-- SKK na hodinu. Neviem, či je to správne, aby predavačka bola na dohodu takéto obdobie. Ide tam vlastne o to, že keď má tú DoVP v danej výške, bude stále evidovaná na Úrade práce a keď príde zákon s nárokom na dotáciu, potom sa odhlási a dostane riadnu pracovnú zmluvu. Volala som na sociálnu, či to tak môže byť a ten pán, čo to má na starosti mi povedal, že keď ju nahlásim takto, že oni s tým problémy nemajú. Kto mi to môže vyhodiť pri kontrole ako chybu? Ako najlepšie postupovať?
Díky za akúkoľvek reakciu ...
Mali sme aj my taky pripad, ale pracovala u nas len 1 mesiac, 3200 Sk a 64 Hodin, aby ju nevyhodili z evidencie. Neboli nejake problemy v socialke.
Len pozor na text dohody.
ajobs
27.10.05,10:24
My máme obdobný problém. V médiách prebehla informácia, že vo vláde chcú prijať zákon, na základe ktorého budú poskytovať zamestnávateľovi z Úradu práce dotáciu na dlhodobo nezamestnaného. Pani, ktorá chce zamestnať inú pani, ktorá je už dlho na úrade práce volala na ministerstvo, že ako by mala postupovať, v prípade, že do nového roka tento zákon schvália. Tam jej neaká dobrá duša poradila, nech dá nezamestnanú na dohodu o vykonaní práce, minimálne do konca roka a nech mesačne neodrobí viac ako 64 hodín za 50,-- SKK na hodinu. Neviem, či je to správne, aby predavačka bola na dohodu takéto obdobie. Ide tam vlastne o to, že keď má tú DoVP v danej výške, bude stále evidovaná na Úrade práce a keď príde zákon s nárokom na dotáciu, potom sa odhlási a dostane riadnu pracovnú zmluvu. Volala som na sociálnu, či to tak môže byť a ten pán, čo to má na starosti mi povedal, že keď ju nahlásim takto, že oni s tým problémy nemajú. Kto mi to môže vyhodiť pri kontrole ako chybu? Ako najlepšie postupovať?
Díky za akúkoľvek reakciu ...
Lenka, teoreticky by to tak mohlo byť, ale na DoVP by si nemala zamestnávať ľudí, ktorí vykonávajú nejakú prácu opakovane. Na DoVP by mala byť realizovaná iba nejaká jednorazová činnosť - určite nie predavačka. Keď jej chce dať dohodu, nech tam uvedie nejaké jednorazové činnosti, napr. upratanie skladu, prepracovanie vedenia evidencie tovaru, alebo niečo podobné. Nesmie to byť u 1 osoby viac ako 300 hodín do roka. A ohľadne toho príspevku na zriadenie pracovného miesta neviem, existuje príspevok na začatie podnikania, viac na linku http://podnikanie.php5.sk/index.html
Nataša
27.10.05,13:53
Ak ten môj dohodár 31.12. skončí, nebude už zamestnávateľ nikoho zamestnávať. Aké povinnosti mu vyplývajú, okrem odhlásenia dohodára zo SP. Musí sa zamestnávateľ odhlásiť zo SP a DÚ, keď sa predtým musí prihlásiť?
Vie mi niekto poradiť dokedy sa musí zaregistrovať na DÚ a dokedy musí poslať regristr. list zamestnávateľa? Ďakujem.
ajobs
27.10.05,18:55
Ak ten môj dohodár 31.12. skončí, nebude už zamestnávateľ nikoho zamestnávať. Aké povinnosti mu vyplývajú, okrem odhlásenia dohodára zo SP. Musí sa zamestnávateľ odhlásiť zo SP a DÚ, keď sa predtým musí prihlásiť?
Vie mi niekto poradiť dokedy sa musí zaregistrovať na DÚ a dokedy musí poslať regristr. list zamestnávateľa? Ďakujem.
Zamestnávateľ zostane prihlásený na DÚ (je predsa daňovníkom, či zamestnáva niekoho v závislej činnosti, alebo nie - predpokladám, že je SZČO), zo SP sa taktiež neodhlási, pretože pri novom zamestnávaní niekoho na PZ alebo DoVP by sa musel znova prihlasovať, a to by bolo neúčelné. Keď je novofungujúcim podnikateľom, odvody do SP zatiaľ neplatí, iba ak by ich chcel platiť dobrovoľne.
Na DÚ by sa mal(a) zaregistrovať do 30 dní od začiatku podnikania (od nadobudnutia právoplatnosti ŽL).
Nataša
28.10.05,04:00
firma funguje už dlho, len doteraz nikoho nezamestnávali. Ďakujem za odpoveď.
mysimis
28.10.05,05:02
A zabudoval som na niečo (to je skleróza :mee: ), musíš ho prihlásiť najneskôr v deň nástupu do práce. To znamená, keď nastúpi zajtra, v ten deň musí byť nahlásený na SP.
nesúhlasím s tým, že musí byť prihlásený do SP najneskôr v deň keď nastupuje do práce. Inšpektorát práce mi to vytkol ako chybu. Dohoda musí byť spísaná deň pred nástupom a tak isto musí byť najneskôr deň pred nástupom prihlásený do SP.
ajobs
28.10.05,05:32
nesúhlasím s tým, že musí byť prihlásený do SP najneskôr v deň keď nastupuje do práce. Inšpektorát práce mi to vytkol ako chybu. Dohoda musí byť spísaná deň pred nástupom a tak isto musí byť najneskôr deň pred nástupom prihlásený do SP.
Úplne presná formulácie je, že zamestnávateľ je povinný prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov SDS zamestnanca podľa § 4 ods. 2 zákona o sociálnom poistení (t.j. fyzickú osobu, ktorá vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru - dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov) na účely úrazového poistenia a na účely zákona č. 82/2005 Z.z. (o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých predpisov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce.... To znamená, že to, že je to v deň, keď začne vykonávať prácu neodporuje tejto dikcii, pretože v ten deň ráno ho prihlásim v SP, a PO PRIHLÁSENÍ začne vykonávať prácu. Požiadavka IP je nadštadardná oproti dikcii zákona.:)