habib
16.06.10,11:43
Dobry den,mám otázočku,zistil som si že pri zrušení SS( od PSS ) by som zaplatil poplatok za zrušenie (0,5% kedže je to viac ako 4roky) ale ešte by ma zaujímalo,čo napr. poplatky za vedenie učtu ( čo je za 4roky celkom dost ).Príklad zaplatil som za 4roky 95tisíc,takže z tejto sumy mi odpočítajú 0,5% sankčný poplatok za zrušenie a 91tisíc vrátia alebo ešte niečo odpočítajú.......Dakujem za odpovede.
Stanislav 1975
16.06.10,10:11
Poplatky ti určite nevrátia, ale zasa na druhej strane, za 4 roky si určite nemohol zaplatiť 95 tisíc, to sa mi zdá nejako moc veľa...
Chobot
16.06.10,10:24
Dobry den,mám otázočku,zistil som si že pri zrušení SS( od PSS ) by som zaplatil poplatok za zrušenie (0,5% kedže je to viac ako 4roky) ale ešte by ma zaujímalo,čo napr. poplatky za vedenie učtu ( čo je za 4roky celkom dost ).Príklad zaplatil som za 4roky 95tisíc,takže z tejto sumy mi odpočítajú 0,5% sankčný poplatok za zrušenie a 91tisíc vrátia alebo ešte niečo odpočítajú.......Dakujem za odpovede.

Trochu ťa poopravím - tých 0,5% neplatíš zo sumy, ktorú si zaplatil SS, ale z cieľovej sumy. Neuvádzaš, akú máš CS, preto výšku poplatku ti neviem povedať.

Poplatky za vedenie účtu si už zaplatil SS, to je ich výnos. Z toho ti nič nevrátia, to si zaplatil a hotovo, zabudni na ne.

Takže ak vypovieš, zaplatíš 0,5% z CS, (ak máš napr. CS 200.000 SKK, tak zaplatíš 33 EUR) a prídeš o doteraz získanú štátnu prémiu. O štátne prémie neprídeš len v tom prípade, ak preukážeš účelové použitie peňazí - na stavebné účely.
habib
16.06.10,11:41
Sorry,myslel som že som to napísal jasne,ale asi nie,sme sa nepochopili...takže
Samozrejme viem že to pol % je z CS,a te poplatky za vedenie,samozrejme že som nezaplatil 90litrov,haha (to možno ak to raz vezmú pod ochranné krídla J&T )....a ta suma nie je podstatná,tých 95tisíc to bol len priklad,proste ak to vypoviem je jasné nedostanem úroky,ani štátny príspevok za celý ten čas,ale ako to bude s plateným ročneho poplatku za te 4roky,či to bude len ,,zmazané,, ako úroky a štátna podpora,alebo to ešte bude stiahnuté zo sumy ktorú som tam za 4roky zaplatit.
Príklad:
za 4roky som zaplatil 100000
0,5% z CS po 4rokoch je napr. 5000
...takže dostanem 95tisíc,alebo ešte niečo strhnú napr. za te poplatky za vedenie (alebo možno sa to platí z poplatku zaplateného pri podpise zmluvy napr.??)
Katy a R
16.06.10,11:49
Nič viac ti nestrhnú ... len povinné poplatky. Aj úroky ostanú. jedine ak nevydokladuješ účelové použitie, tak nedostaneš štátnu prémiu.
pozri posledný výpis .... tam máš uvedené, koľko je ŠP plus ešte tohtoročné VU a ten poplatok za zrušenie. toť vsjo;)

... a ešte dodám ... na vydokladovanie máš dva roky;) .. až po vydokladovaní vyplatia ŠP (škoda by jej bolo;):mee:)
habib
16.06.10,14:57
Nič viac ti nestrhnú ... len povinné poplatky. Aj úroky ostanú. jedine ak nevydokladuješ účelové použitie, tak nedostaneš štátnu prémiu.
pozri posledný výpis .... tam máš uvedené, koľko je ŠP plus ešte tohtoročné VU a ten poplatok za zrušenie. toť vsjo;)

... a ešte dodám ... na vydokladovanie máš dva roky;) .. až po vydokladovaní vyplatia ŠP (škoda by jej bolo;):mee:)

.....sorry ale ja som nepísal že som zobral na sporení úver,žiadny nemám,takže aké dokladovanie a te úroky rovnako,proste klasicky klient,ktorý založil SS a nedokončí 6ročné obdobie,chce to zrušit predčasne .....nič viac nič menej.
Katy a R
16.06.10,19:03
.....sorry ale ja som nepísal že som zobral na sporení úver,žiadny nemám,takže aké dokladovanie a te úroky rovnako,proste klasicky klient,ktorý založil SS a nedokončí 6ročné obdobie,chce to zrušit predčasne .....nič viac nič menej.

... spomínal snáď niekto úver ...:confused: ja som písala o štátnej prémii;) čiže ešte raz http://www.porada.sk/1430283-post5.html
doporučujem nákuk na www.pss.sk (http://www.pss.sk)
Chobot
17.06.10,07:11
.....sorry ale ja som nepísal že som zobral na sporení úver,žiadny nemám,takže aké dokladovanie a te úroky rovnako,proste klasicky klient,ktorý založil SS a nedokončí 6ročné obdobie,chce to zrušit predčasne .....nič viac nič menej.

V tom prípade ti odpočítajú tých 0,5%, doteraz pripísanú štátnu prémiu a zvyšok ti vyplatia.
habib
17.06.10,09:25
V tom prípade ti odpočítajú tých 0,5%, doteraz pripísanú štátnu prémiu a zvyšok ti vyplatia.

......dakujem toto som potreboval vediet.
habib
17.06.10,09:31
... spomínal snáď niekto úver ...:confused: ja som písala o štátnej prémii;) čiže ešte raz http://www.porada.sk/1430283-post5.html
doporučujem nákuk na www.pss.sk (http://www.pss.sk)

.......no tak som to ešte prelistoval a asi sa odkazuješ na tuto vetu ,,Už po 2 rokoch môžete použiť celú nasporenú sumu vrátane štátnej prémie a úrokov na bývanie,,.Síce ja som nepomýšlal nad použitím tejto sumy na bývanie,ale asi sa to tam robí,že si ludia pozhánajú nejaké faktury,alebo bločky na vydokladovanie,ale ako hovorím,týmto smerom som to zatial nerozoberal a mohol by som teda od teba dostat viac info aký to má priebeh,na strankach PSS je toho fakt málo o zrušení,predčasnom vybere.Hlavne teda by zaujímalo čo mi ostane,čo zoberu a ten proces dokazovania.Dakujem moc.
Katy a R
17.06.10,13:37
.......no tak som to ešte prelistoval a asi sa odkazuješ na tuto vetu ,,Už po 2 rokoch môžete použiť celú nasporenú sumu vrátane štátnej prémie a úrokov na bývanie,,.Síce ja som nepomýšlal nad použitím tejto sumy na bývanie,ale asi sa to tam robí,že si ludia pozhánajú nejaké faktury,alebo bločky na vydokladovanie,ale ako hovorím,týmto smerom som to zatial nerozoberal a mohol by som teda od teba dostat viac info aký to má priebeh,na strankach PSS je toho fakt málo o zrušení,predčasnom vybere.Hlavne teda by zaujímalo čo mi ostane,čo zoberu a ten proces dokazovania.Dakujem moc.

Nič "nezoberú" .... samozrejme zaplatíš (aj si už zaplatil;)) všetky povinné poplatky (viď sazdobník poplatkov - aj doma ho určite máš, dostal si ho spolu z výpisom - aktuálny je na stránke PSS).
Ak sa rozhodneš, že nevydokladuješ účelové použitie ... tak nedostaneš ŠP.
Ak vydokladuješ .. tak dostaneš aj ŠP (máš na to tie dva roky - nemusíš hneď, ideálne do konca roka, aby si nemusel platiť za ďalšie VU)
habib
18.06.10,09:51
Nič "nezoberú" .... samozrejme zaplatíš (aj si už zaplatil;)) všetky povinné poplatky (viď sazdobník poplatkov - aj doma ho určite máš, dostal si ho spolu z výpisom - aktuálny je na stránke PSS).
Ak sa rozhodneš, že nevydokladuješ účelové použitie ... tak nedostaneš ŠP.
Ak vydokladuješ .. tak dostaneš aj ŠP (máš na to tie dva roky - nemusíš hneď, ideálne do konca roka, aby si nemusel platiť za ďalšie VU)

.....OK tak som trochu listoval a vidím že bločky trápia nie len mna,biznis na nete celkom šlape :) .A preštudoval som aj najnovší cenník a tam ma zaujalo toto:
- Lehota na dokladovanie je najnovšie 12mesiacov od dátumu výpovede zmluvy

- Že stačí aby adresa trvalého bydliska sporitela sedela z nehnutelnostou,napr. moj priklad ,,ak ,, by som dokladoval tak by to bolo za byt na adrese uvedenej v občanke,ale byt patrí matke.....skumal by niekto napr. list vlastníctva?Tam uvedený niesom, v najhoršom by som sa tam dal pripísat.

- Stavebný sporiteľ môže jednorázovo pre jednu zmluvu o stavebnom sporení dokladovať výdavky
súvisiace s vyššie uvedenými účelmi na úrovni 500 € čestným prehlásením, v ktorom prehlási, že
celú nasporenú sumu použil na niektorý z účelov špecifikovaných v § 11 zákona o stavebnom sporení......znamená to,že ak by mi nahodou chýbali za 500€ ,tak stačí čestné vyhlásenie a táto suma sa mi odmaže?

- a ešte čo bločky na ktorých nie je uvedený konkrétny názov tovaru,je tam napísane len napr. vodoinštalačný material,prešlo by to?Alebo uznajú len bločky rozpísané.

- Modernizácia a obnova bytu, rodinného domu vrátane súvisiacich drobných stavieb,
bytového domu alebo na udržiavacie práce na nich
.....tento bod by sa asi hodil najlepšie na moj účel,takže stačia bločky ,faktura ale ešte tá suma na ktorú by mali byt?Napr. vložená suma,plus uroky ,plus ŠP spolu by to bolo 4000€,tak bločky za 4000€,alebo len do výšky mnou vloženej sumy?


....sorry,je toho trochu viac,tak aspon na niektoré ak by niekto najlepšie s osobnou skúsenostou,tak by som bol rád.............THX
Katy a R
18.06.10,14:55
.... paráda...:):D:) už si v obraze a aj s novinkami:)
- nemusíš byť vlastníkom bytu
- treba dokladovať celú sumu čo tam máš aktuálne
- normálne bločky z obchodu to majú rozpísané, kľudne môžeš mať blok z Tesca, kde sú aj potraviny a zelenina .. to sa vyškrtne a nechá sa tam len napr batéria na vaňu...
- ak budeš mať faktúru - tak tam by tiež mali byť jednotlivé položky rozpísané a treba k nej aj doklad o zaplatení (buď PPD, alebo výpis z účtu)
- a ešte pozor! Ak bývaš v trojizbovom byte, tak nie že doložíš napr doklad na desať okien, prípadne 500 m2 dlažby a pod;):D

...kupovať bločky sa podľa mňa veľmi neoplatí :confused: