rulaml
16.06.10,12:48
Dobrý deń,

vo firme som týždeň pracovala každý deň nadčas 4,5 hodiny. Mám za tieto dni nárok na 1 stravný lístok za deň alebo na 2 lístky?

Ďakujem
Tweety
16.06.10,10:49
QUOTE=rulaml;1430199]Dobrý deń,

vo firme som týždeň pracovala každý deň nadčas 4,5 hodiny. Mám za tieto dni nárok na 1 stravný lístok za deň alebo na 2 lístky?

Ďakujem[/QUOTE]

Podľa §152 ZP je nárok na jeden SL.
rulaml
16.06.10,10:55
Ale veď logicky: za smenu mám nárok na 1 Sl a za ďalších 4,5 odpracovaných hodín mám nárok na druhý SL.
Tweety
16.06.10,10:56
Ale veď logicky: za smenu mám nárok na 1 Sl a za ďalších 4,5 odpracovaných hodín mám nárok na druhý SL.
Nie vždy platí logika, ani v tomto prípade nemusí.
§ 152
Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
blazonko
16.06.10,11:00
To už je logika našich zákonov. Podľa zákona, ak zamestnanec odpracoval 4 hod. MUSÍ mu zamestnávateľ poskytnúť stravu al. stravný lístok. Ak zamestnanec odpracoval viac ako 8 hodín, zamestnávateľ mu MOŽE poskytnúť....
Čiže podľa mňa je to na zamestnávateľovi, či ti dá 1 alebo 2 stravné lístky, alebo ti bude spočítavať, alebo ako sa rozhodne.
Tweety
16.06.10,11:01
To už je logika našich zákonov. Podľa zákona, ak zamestnanec odpracoval 4 hod. MUSÍ mu zamestnávateľ poskytnúť stravu al. stravný lístok. Ak zamestnanec odpracoval viac ako 8 hodín, zamestnávateľ mu MOŽE poskytnúť....
Nie 4, ale viac ako 4, tak ako v predch. cit. zo zákona, a nie 8, ale 11.
blazonko
16.06.10,11:05
Sorry. Dik za opravu Tweety.
anna81
11.08.10,13:40
Má zamestnanec nárok na stravný lístok aj v prípade že nepracoval, ale poberal náhradu za ošetrenie u lekára a dovolenku?
Zamestnávateľ súhlasí.
Anja111
11.08.10,13:50
Má zamestnanec nárok na stravný lístok aj v prípade že nepracoval, ale poberal náhradu za ošetrenie u lekára a dovolenku?
Zamestnávateľ súhlasí.
Nie. Nemá nárok na SL, lebo neodpracoval viac ako 4 hodiny...
Stefan2005
11.08.10,14:38
stravné lístky a nadčas:

"V súvislosti s výkonom práce nadčas nevzniká zamestnancovi automaticky nárok na stravné lístky. V súlade s ust. § 152 ZP má zamestnávateľ povinnosť zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. Výkon práce nadčas je mimoriadnou udalosťou, nie je plánovanou pracovnou zmenou zamestnanca, a preto mu ani nezakladá nárok na stravný lístok, napriek tomu, že práca trvala súvisle 5 hodín. Pri vyplácaní práce nadčas je potrebné predložiť evidenciu o výkone práce nadčas v zaužívanej forme (napr. tabuľky), ktorá však musí byť odsúhlasená príslušným vedúcim zamestnancom oprávneným nariadiť prácu nadčas alebo ju v mene zamestnávateľa dodatočne schváliť"

JUDr. Huťanová - http://moje.hnonline.sk/node/1353


Stravné lístky a dovolenka - treba pozrieť staršie témy, napr.
http://www.porada.sk/t33319-stravne-listky-dovolenka.html


osobitne príspevok #14 od Pauly:


"Toto som našla na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/):
otázka:
Zamestnávateľ poskytuje svojim zamestnancom stravovanie podľa § 152 Zákonníka práce. Sú daňovými výdavkami zamestnávateľa aj náklady na stravovanie poskytnuté zamestnancovi počas čerpania dovolenky ?
odpoveď:
Daňovými výdavkami podľa znenia § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z.z. o dani z príjmov (ďalej zákon o dani z príjmov) sú i výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom, ktorým je platný Zákonník práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html).
Zákonom o dani z príjmov tieto výdavky nie sú limitované, ani obmedzované výškou a pokiaľ ich daňovník (zamestnávateľ) vynaloží v intenciách § 152 platného Zákonníka práce, potom predmetné náklady sú daňovo uznanými nákladmi po splnení podmienok určených zákonom o dani z príjmov.
To znamená, že ak zamestnávateľ (daňovník) v kolektívnej (resp.pracovnej ) zmluve upravil podmienky stravovania zamestnancov tak, že im bude poskytovať stravovanie aj počas čerpania riadnej dovolenky, potom náklady vynaložené na stravovanie zamestnancov počas tejto doby sú uznané za daňové výdavky."
Viera R.
18.08.10,07:35
Prosím, aké máte skúsenosti je možné aby zamestnávateľ zabezpečoval stravovanie pre svojich zamestnancov u dvoch poskytovateľov stravy, t. j. určitá časť zamestnancov by sa stavovala u jedného poskytovateľa a druhá časť zamestnancov u druhého poskytovateľa?
Tweety
18.08.10,07:45
Prosím, aké máte skúsenosti je možné aby zamestnávateľ zabezpečoval stravovanie pre svojich zamestnancov u dvoch poskytovateľov stravy, t. j. určitá časť zamestnancov by sa stavovala u jedného poskytovateľa a druhá časť zamestnancov u druhého poskytovateľa?
Je to možné, ale nevidím v tom žiaden efekt, pretože nároky zamestnancov musia byť uspokojené rovnako.
Viera R.
19.08.10,06:02
Je to možné, ale nevidím v tom žiaden efekt, pretože nároky zamestnancov musia byť uspokojené rovnako.
Tweety, ďakujem za odpoveď. "Nároky zamestnancov musia byť uspokojené rovnako", prosím ešte o vysvetlenie, kde v ZP to mám pozerať, pretože v § 152 to nie je.
truch
19.08.10,06:07
Má zamestnanec nárok na stravný lístok aj v prípade že nepracoval, ale poberal náhradu za ošetrenie u lekára a dovolenku?
Zamestnávateľ súhlasí.
ak si to ošetríš a schváli ti to zamestnávateľ a odbory, resp. zástupca zamestnancov môžeš poskytnúť stravný lístok
Tweety
19.08.10,06:10
Tweety, ďakujem za odpoveď. "Nároky zamestnancov musia byť uspokojené rovnako", prosím ešte o vysvetlenie, kde v ZP to mám pozerať, pretože v § 152 to nie je.
Tým som chcela len toľko, že zamestnáv. musí prispievať na rôzne stravenky rovnakým pomerom tak, aby zamestnanci neboli diskriminovaní.