ryba
16.06.10,13:28
Prosím o radu či je to správne,

k pojmom: obvyklý pracovný deň je chápaný ako pracovný deň v týždni pri rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, teda mimo dní pokoja a odpočinku - čo sú sviatky a soboty a nedele.
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, je iný harmonogram, a ak pracovný deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok - je tento deň považovaný pri tomto nerovnomernom čase za obvyklý pracovný deň, a patrí mu zaň mzda, ako za akýkoľvek iný odpracovaný deň bez príplatku za sviatok. Deň, na ktorý mu pripadne voľno je považovaný za deň odpočinku, a ak pripadne takýto deň na sviatok, nemá nárok na náhradu mzdy z tohto titulu. Pracovný fond v mesiaci sa počíta nasledovne:
podľa pracovných dní: napr. v mesiaci máj (pracovné dni spolu so sviatkami, ktoré pripadli na deň v týždni): 21 dní x 7,5 hodinový prac.čas = 157,50 hodín. To znamená, že za mesiac máj je FPČ - 157,50 hodín. Nad rámec týchto hodín - je práca nadčas, ktorú si môže vybrať vo forme náhradného voľna, alebo mu ho zamestnávateľ preplatí (ale nie je povinný).

Čo sa týka nariaďovania práce vo sviatok je toto určené pri rovnomernom pracovnom čase, nie pri nerovnomernom - tam je to bez nariadenia, proste mu na ten deň padla smena, tak je to považované za jeho pracovný deň, nie za sviatok.

Ďakujem za odpoveď
mzdarka renca
16.06.10,11:43
Prosím o radu či je to správne,

k pojmom: obvyklý pracovný deň je chápaný ako pracovný deň v týždni pri rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, teda mimo dní pokoja a odpočinku - čo sú sviatky a soboty a nedele.
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, je iný harmonogram, a ak pracovný deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok - je tento deň považovaný pri tomto nerovnomernom čase za obvyklý pracovný deň, a patrí mu zaň mzda, ako za akýkoľvek iný odpracovaný deň bez príplatku za sviatok.s príplatkom za sviatok Deň, na ktorý mu pripadne voľno je považovaný za deň odpočinku, a ak pripadne takýto deň na sviatok, nemá nárok na náhradu mzdy z tohto titulu. Pracovný fond v mesiaci sa počíta nasledovne:
podľa pracovných dní: napr. v mesiaci máj (pracovné dni spolu so sviatkami, ktoré pripadli na deň v týždni): 21 dní x 7,5 hodinový prac.čas = 157,50 hodín. To znamená, že za mesiac máj je FPČ - 157,50 hodín. Nad rámec týchto hodín - je práca nadčas, ktorú si môže vybrať vo forme náhradného voľna, alebo mu ho zamestnávateľ preplatí (ale nie je povinný). je povinný, zamestnancovi zaplatiť prácu nadčas + príplatky, náhradné voľno len s písomným súhlasom zamestnanca

Čo sa týka nariaďovania práce vo sviatok je toto určené pri rovnomernom pracovnom čase, nie pri nerovnomernom - tam je to bez nariadenia, proste mu na ten deň padla smena, tak je to považované za jeho pracovný deň, nie za sviatok.

Ďakujem za odpoveď
v prípade, ak zamestnanec s rovnomerným prac. časom odpracuje zmenu vo sviatok, patrí mu k mzde za odpracovaný čas aj príplatok za sviatok.
ivka70
16.06.10,12:13
Podla mna pri nerovnomerne rozlozenom prac. case je praca nadcas to, co pracovnik odpracuje nad ramec naplanovanych zmien.
nemusi mu presne v kazdom mesiaci "sediet" pocet hodin na meisac, ale priemerne za 4 mesiace mu musi sediet priemerny tyzdenny pracovny cas v zmluve s casom skutocne naplanovanym a odpracovanym.

Takze priklad: v maji je 157,5 hodin fond, ale jeho naplanovane zmeny su 184 hodin, neznamena to automaticky, ze tych 26,5 hodiny je nadcas, v juni, kedy je 22 prac. dni ,teda fond 165 hodin moze mat pre zmenu naplnanovanych "len" 138 hodin a zasa to nebude znamenat, ze musi "dohnat" 27 hodin, priemerne mu to za oba mesiace "takmer" sedi. Takto to priemerne musi "sediet" za 4 mesiace.
mzdarka renca
16.06.10,12:33
veď áno, ja predpokladám, že pýtajúca má vypracovaný ročný pracovný kalendár.
ryba
17.06.10,08:56
Ročný pracovný kalendár mam vypracovaný, aj príplatok za sviatok som vyplatila, len takýto názor, na aký som sa pýtala som našla na porade, nik jej to nevyvrátil, tak som zostala zaskočená, či som nevyplatila príplatok nesprávne.
Vrelá vďaka za Vašu pomoc.