ondrej83
16.06.10,16:13
dobry den. neviem ci som trafil temu ale hadam ano.v sucastnosti byvam v podnajme kde na brane bytovky je namontovany system na cip. to je sice teraz normalne ale chcem vediet ci je povolene vzhladom na bezpecnost uzamykanie aj z vnutra.nakolko je to jedina unikova cesta.. jednoducho povedane bez cipu sa nedostanete dnu ale co je dolezite ani von.. susedia su tu nie celkom priatelsky a nove cipi sa musia odhlasovat a uz aj bolo avizovane ze sa to schvalit nemusi.. za odpoved dakujem
verkaz
16.06.10,16:22
K tomu by sa mal vyjadriť bezpečnostný technik alebo požiarnobezpečnostný a najlepšie písomne.
ondrej83
16.06.10,16:59
a kde by som sa dopracoval k takemu vyjadreniu alebo aku instituciu mam oslovit
Chobot
17.06.10,06:48
dobry den. neviem ci som trafil temu ale hadam ano.v sucastnosti byvam v podnajme kde na brane bytovky je namontovany system na cip. to je sice teraz normalne ale chcem vediet ci je povolene vzhladom na bezpecnost uzamykanie aj z vnutra.nakolko je to jedina unikova cesta.. jednoducho povedane bez cipu sa nedostanete dnu ale co je dolezite ani von..

Neviem, v čom je problém. Kopec domov je takých, kde aj von sa dostane niekto len s čipom či kľúčom. Skôr si myslím, že východ z domu na tlačítko je horšia alternatíva.

Ak treba kľúč aj na východ, je to síce pre obyvateľov trochu nepohodlnejšie, že musia vyprevadiť návštevu, na druhej strane tým ale chránia svoj majetok, pretože bez kľúča nikto cudzí nemôže opustiť dom.

My tiež máme takto riešený vstup aj výstup, mali sme niekoľkokrát požiarne revízie a nikdy voči tomu nenamietali. Skôr ich trápili iné veci - napr. že na poschodiach nie sú požiarne hadice a prúdnice, príp. že ak boli, tak boli zamknuté. Pritom ak príde k zásahu, tak hasiči majú vlastné hadice, nikdy nepoužijú tie v dome.

Ale späť ku kľúčom. Argumentovať, že je to proti bezp. predpisom je prehnané. Skôr si myslím, že niekomu vadí samotný fakt, že musí použiť kľúč, než to, že by ho trápila nejaká úniková cesta v prípade požiaru. To je len zámienka. Snáď mi nechceš povedať, že keby vznikol požiar, tak všetci uhoria pri dverách, lebo nikto nebude mať kľúč, aby otvoril dvere? Alebo že nikomu nenapadne rozbiť sklo. A v prípade výpadku prúdu sú tie magnety neúčinné, teda dvere sú otvorené.

Takže priznaj, že si len lenivý si otvárať dvere, keď ideš von, preto hľadáš argumenty, aby to tak nebolo.


susedia su tu nie celkom priatelsky a nove cipi sa musia odhlasovat a uz aj bolo avizovane ze sa to schvalit nemusi.. za odpoved dakujem

Tomuto nechápem, čo je tu za problém. Veď máš kľúč, tak prečo potrebuješ ďalší? A ak by si potreboval (trebárs by si prihlásil aj priateľku do podnájmu), tak majiteľ by ti mal poskytnúť ďalší kľúč. Neviem, o čom chcú tí vlastníci hlasovať. Veď taký DEK kľúč stojí okolo 3 EUR, stačí, ak si ho kúpiš a ten, kto má na starosti kľúči ti ho očipuje - je to práca na 2 mnúty.

Dokonca ak už máš taký kľúč od iných dverí, tak po očipovaní ho môžeš použiť aj tu. Jedným kľúčom môžeš otvárať dvere v rôznych systémoch. Nemusíš mať pre každý systém osobitný kľúč.


V legislatíve nenájdeš priamo napísané, že "brána nesmie byť zamknutá", všade sa len uvádza, že právnická osoba alebo alebo fyz. osoba - podnikateľ je povinný:

b) označovať a udržiavať trvale voľné únikové cesty, únikové východy a zásahové cesty, nástupné plochy a prístup k nim, ako aj prístup k uzáverom rozvodných zariadení elektrickej energie, plynu, vody, k požiarnotechnickým zariadeniam, zariadeniam na vyhlásenie požiarneho poplachu, požiarnym vodovodom a k zdrojom vody na hasenie požiarov,

Nikde ale nenájdeš výklad, čo je to trvale voľné únikové cesty. Pri inšpekciách sa inšpektori zameriavajú na to, aby na chodbách, pri únikových dverách alebo na schodištiach neboli veci, ktoré by bránili prechodu (napr. skrine, krabice) ale nestretol som sa ešte s tým, že by im vadilo, že vchodové dvere boli zamknuté. Dôležité je, aby neboli zatarasené.

Ale ak chceš odkazy na legislatívu, tak si pozri nasledovné predpisy:

zákon č. 314/2001 o ochrane pred požiarmi
Vyhláška MV SR č. 121/2002 o požiarnej prevencii
Vyhláška MV SR č. 478/2008 o prevádzkovaní, vlastnostiach a pravidelných kontrolách požiarnych uzáverov
babi2
17.06.10,07:11
Ja si myslím, že najväčší problém je to že je to podnájom, a nie všetci podnájomníci tieto čipy majú. U nás v dome máme asi 4 byty, v ktorých bývajú podnájomníci, viem že majitelia objednali trebárs 3 čipy, nakoľko priznávajú 3 bývajúce osoby. V skutočnosti ich tam býva aj 8, nakoľko sú to byty 4-izbové, ale to by bolo treba viac platiť, za smeti, za výťah, a iné veci. Potom sa stáva, že podnájomníci, ktorí nemajú čip, čakajú pred domom, kedy ich kto pustí, toto nás ostatných riadne vytáča. Najlepšie je to ráno, keď idem do práce a vo vchode čaká mladý človek, aby ho niekto vypustil, niekedy mi ich je aj ľúto
Chobot
17.06.10,07:29
Ja si myslím, že najväčší problém je to že je to podnájom, a nie všetci podnájomníci tieto čipy majú. U nás v dome máme asi 4 byty, v ktorých bývajú podnájomníci, viem že majitelia objednali trebárs 3 čipy, nakoľko priznávajú 3 bývajúce osoby. V skutočnosti ich tam býva aj 8, nakoľko sú to byty 4-izbové, ale to by bolo treba viac platiť, za smeti, za výťah, a iné veci. Potom sa stáva, že podnájomníci, ktorí nemajú čip, čakajú pred domom, kedy ich kto pustí, toto nás ostatných riadne vytáča. Najlepšie je to ráno, keď idem do práce a vo vchode čaká mladý človek, aby ho niekto vypustil, niekedy mi ich je aj ľúto

Na to platí jedna vec - ak majú ostatní vlastníci v dome vedomosť, že v tom byte je viac podnájomníkov, treba si dať na schôdzi odsúhlasiť právomoc zástupcu vlastníka, aby mohol upraviť počty bývajúcich.

My sme za minulý rok kontrolovali tieto DEK kľúče a kde sme zistili, že napr. je prihlásená len jedna osoba, ale aktívne sa používajú 2 kľúče, tak na ten byt sme nahlásili u správcu 2 osoby.
babi2
17.06.10,07:39
Na to platí jedna vec - ak majú ostatní vlastníci v dome vedomosť, že v tom byte je viac podnájomníkov, treba si dať na schôdzi odsúhlasiť právomoc zástupcu vlastníka, aby mohol upraviť počty bývajúcich.

My sme za minulý rok kontrolovali tieto DEK kľúče a kde sme zistili, že napr. je prihlásená len jedna osoba, ale aktívne sa používajú 2 kľúče, tak na ten byt sme nahlásili u správcu 2 osoby.
Neviem ako by sa to dalo zistiť, koľko ľudí v ktorom byte býva, keď to majiteľ bytu neprizná.
K tomu používaniu týchto DEK kľúčov, u mňa som prihlásená sama, ale používajú sa tri, nakoľko ich majú aj moje deti, tak ako majú aj kľúč od môjho bytu.
ondrej83
17.06.10,08:03
dakujem vam vsetkym za odpovede. uvidim ako prebehne hlasovanie a potom dam vediet .. zetial prajem" vela zdravicka " vsetkym mojim susedom aby nemusela zechranka cakat na to kym ich niekto pusti lebo dvere sa nedaju otvorit ani z bytu a dokonca je na cip aj vytah
Chobot
17.06.10,08:04
Neviem ako by sa to dalo zistiť, koľko ľudí v ktorom byte býva, keď to majiteľ bytu neprizná.
K tomu používaniu týchto DEK kľúčov, u mňa som prihlásená sama, ale používajú sa tri, nakoľko ich majú aj moje deti, tak ako majú aj kľúč od môjho bytu.

Aj u nás majú vlastníci bytov viacej DEK kľúčov, než je prihlásených osôb. Ale ak v prehľade vidím, že 2 kľúče sa používajú denne, a 1 kľúč bol použitý v priemere 3x za mesiac, tak mi je jasné, že ten jeden je niekto, kto tam nebýva a chodí len na návštevu. Ani tvoje deti nepoužívajú tie kľúče denne, takže v tom problém nevidím.

Problém je to, ako si písala, že má 2 kľúče, ale bývajú tam 6-ti, to je skutočne ťažké dokázať. Ale ak im dá 6 kľúčov, a všetky by sa intenzívne používali, tak sa to dokázať dá.

Ale to už odbáčame od témy. A ako je to u vás? Tiež potrebujete kľúč na otvorenie dverí zvnútra? (Podľa tvojho príspevku č. 5 asi áno.)
ondrej83
17.06.10,08:12
noo dlho to ani netrvalo uz mame pred barakom sanitku
babi2
17.06.10,08:24
Aj u nás majú vlastníci bytov viacej DEK kľúčov, než je prihlásených osôb. Ale ak v prehľade vidím, že 2 kľúče sa používajú denne, a 1 kľúč bol použitý v priemere 3x za mesiac, tak mi je jasné, že ten jeden je niekto, kto tam nebýva a chodí len na návštevu. Ani tvoje deti nepoužívajú tie kľúče denne, takže v tom problém nevidím.

Problém je to, ako si písala, že má 2 kľúče, ale bývajú tam 6-ti, to je skutočne ťažké dokázať. Ale ak im dá 6 kľúčov, a všetky by sa intenzívne používali, tak sa to dokázať dá.

Ale to už odbáčame od témy. A ako je to u vás? Tiež potrebujete kľúč na otvorenie dverí zvnútra? (Podľa tvojho príspevku č. 5 asi áno.)
No veď práve, že majú objednaných menej čipov, aby sa nevedelo koľko podnájomníkov tam býva. A samozrejme doplácame na to my ostatní, čo sa týka platieb ktoré sa rozpočítavajú na osobo mesiace.
Samozrejme, že moje deti nechodia každý deň, veď majú už svoj život, svoje rodiny, ale som rada že niekedy prídu.:) Máme to spravené tak, že sa otvára s čipom aj zvnútra. Ja som s tým spokojná, nakoľko poznám niekoľko ľudí vo svojom okolí, ktorí mali vykradnuté byty a dokonca jednu rodinu dvakrát za sebou v priebehu polroka. A tiež nezabudnem, na jedno ráno keď mi priamo pred dverami na koberčeku chrápal bezdomovec, skoro som zinfarktovala.
charonme
18.06.10,15:29
noo dlho to ani netrvalo uz mame pred barakom sanitku co tym chces povedat? niekomu sa nieco stalo kvoli tomu, ze si zabudol cip a nedostal sa okamzite von?

Tie magneticke zamky sa vacsinou davaju kvoli tomu, ze v dome je par nespratnikov, ktori za sebou poriadne nezatvaraju dvere a potom na to doplaca cely dom - ci uz kradezami, poskodzovanim majetku, zdravotnymi rizikami alebo nakladmi za lepsi zabezpecovaci system.
JaDo
18.06.10,17:06
Ja chápem, že nechcete v dome cudzích ľudí, môžu to byť vandali, zlodeji i násilníci.
Ale je pravda i to, že som osobne zažila situáciu, keď na chodbe v pivnici prasklo potrubie s horúcou vodou a para ako hmla zahalila celé schodisko až na 9. poschodie. Vyzeralo to ako dym z horenia, nik nevedel čo sa deje. Na chodbe vznikla panika, pretože nebolo vidieť na krok. Ľudia do seba vrážali, nevedeli nájsť cestu z domu a keby boli vchodové dvere uzamknuté, tak nenájdu ani miesto, kam vložiť kľúč. Šťastie bolo, že sa o dym nejednalo!
A čudujem sa, že technik PO nič nenamieta. Ja som na pracovisku musela mať vždy každý únikový východ otvorený napriek možnosti odcudzenia výrobkov. Rôznych kontrol od požiarnikov cez hygienu až po ŽP som zažila veľmi veľa.