Longley
16.06.10,19:26
Na zaklade zisku z minuleho obdobia mi vznikla povinnost platit stvrtrocne preddavky na dan z prijmu PO, prvy termin je do 30.6.2010. Chcem sa opytat ci je potrebne k tomuto preddavku podat aj nejake hlasenie ci formular, alebo staci zaplatit preddavok.

Dakujem za odpoved.
andreaS
16.06.10,17:39
bohuzial prvy termin bol do 30.04.2010... teraz je uz druha platba do 30.06.2010 ...

a nepodava sa k tomu ziadne osobitne tlacivo... len treba zaplatit 1/4 z poslednej danovej povinnosti dani z prijmov PO...
zk24
16.06.10,17:44
Andrejka, nebol prvy termin uz 31.3.2010?

Danovy kalendar: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/platenie_dani/data/kalendar2010.pdf
Rozalka
16.06.10,17:50
Nie, 31.3. sa platí preddavok podľa predchádzajúcej poslednej známej daňovej povinnosti (čiže preddavok v rovnakej sume, ako 31.12. min.roka), ak bol v nižšej sume, ako vychádzajú preddavky na tento rok, dorovnáva sa 30.4. Takže ak sa vlani platili 0, potom sa dorovnáva 30.4.

31.3. platia prvý preddavok aj tie PO, ktoré podali priznanie prvýkrát a vyšla im povinnosť platenie preddavkov.
zk24
16.06.10,17:53
Dakujem za info ;) Myslela som, ze "novi" musia platit uz 31.3., kedze neni co "dorovnavat" ... Vdaka.
zk24
16.06.10,18:01
31.3. platia prvý preddavok aj tie PO, ktoré podali priznanie prvýkrát a vyšla im povinnosť platenie preddavkov.

Toto teraz nechapem... :(
evina
16.06.10,18:06
Toto teraz nechapem... :(

Platí to tak, ako píše Rozalka, t.j. je to spoločnosť, ktorá vôbec podáva za svoju existenciu DP 1x - myslím termín 31.3.
.
Spoločnosť, ktorá podáva za seba napr. DP už druhýkrát a nevyšla jej z predchádzajúceho DP platiť preddavky , tak k 31.3. má povinnosť platiť nulu /tak ako k 31.12./ a do 30.4. túto nulu dorovná, t.j. zaplatí celý prvý preddacok 30.4..
zk24
16.06.10,18:19
Prepacte, ze pytam takto do podrobna, ale zaujima ma to, kedze nikdy som preddavky neplatila... , no stale tomu nie celkom dobre rozumiem.

Rozalka pise ze "31.3. platia prvý preddavok aj tie PO, ktoré podali priznanie prvýkrát a vyšla im povinnosť platenie preddavkov."

Takze, ak som vznikla trebars v auguste 2009 a vznikla mi pri prvom DP povinnost platit 1/4-rocne preddavky, tak prvy preddavok je 31.3.2010?

Ak som podala DP uz viackrat, tak az 30.4.?
evina
16.06.10,18:26
Prepacte, ze pytam takto do podrobna, ale zaujima ma to, kedze nikdy som preddavky neplatila... , no stale tomu nie celkom dobre rozumiem.

Rozalka pise ze "31.3. platia prvý preddavok aj tie PO, ktoré podali priznanie prvýkrát a vyšla im povinnosť platenie preddavkov."

Takze, ak som vznikla trebars v auguste 2009 a vznikla mi pri prvom DP povinnost platit 1/4-rocne preddavky, tak prvy preddavok je 31.3.2010?

Ak som podala DP uz viackrat, tak az 30.4.?

Áno aj nie.
Je to vlastne dané tým, že preddavkové obdobie je u PO 31.3., 30.6., 30.9. a 31.12. - teda nový zaplatí toho 31.3.
Ostatní tiež 31.3 /ale výpočet z DP predchádzajúceho roka/ a dorovnajú do 30.4. Tí, ktorí z predchádzajúceho nemali povinnosť tak dorovnávajú tú nulu /okrem nových/ /nemajú z čoho vypočítať ten preddavok k 31.3. v zmysle zákona.
Longley
17.06.10,11:36
Dakujem vsetkym za odpovede.

U mna je trochu problem, ze k 31.3.2010 som nevedel, ze musim platit preddavky stvrocne, lebo zisk na danovom priznani bol nizsi ako 1 659,70, potom mi ale prisiel list z danoveho uradu, ze vratenie dph mi bolo zadrzane na uhradu preddavku na dan z prijmu. Ked som volal na danovy urad tak mi pani oznamila, ze zisk bol prepocitany podla mesiacov ( s.r.o. vznikla v maji 2009 ) a tak mi vznikla povinnost platit preddavok. Termin 31.3.2010 som teda nemal sancu stihnut, cast preddavku uz mam vlastne uhradenu z dph, takze by som k 31.6. mal doplatit = 2 x preddavok - nevrateny preplatok dph ?
andreaS
17.06.10,11:42
1. k 30.4. zaplatit prvy preddavok... ak si to dovtedy nevedel, tak k datumu, kedy ti strhli preddavok trebalo doplatit rozdiel (ak nejaky bol, t.j. preddavok - preuctovana dph)

2. k 30.6. zaplatis dalsi preddavok...

----

ale s tym, ze danovy urad prepocitava danovu povinnost na mesiace som sa ja este nestretla... zvlastne...
Anja111
17.06.10,12:02
1. k 30.4. zaplatit prvy preddavok... ak si to dovtedy nevedel, tak k datumu, kedy ti strhli preddavok trebalo doplatit rozdiel (ak nejaky bol, t.j. preddavok - preuctovana dph)

2. k 30.6. zaplatis dalsi preddavok...

----

ale s tym, ze danovy urad prepocitava danovu povinnost na mesiace som sa ja este nestretla... zvlastne...
ZDP
§ 42
(5) Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Výpočet sa vykoná tak, že daň za časť predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia sa vydelí počtom mesiacov odo dňa vzniku daňovníka do konca tohto zdaňovacieho obdobia a vynásobí sa dvanástimi. Ak daňovník existoval v predchádzajúcom zdaňovacom období menej ako tri mesiace, platí preddavky na daň na základe predpokladanej dane, ktorej výšku je povinný nahlásiť do konca tretieho mesiaca zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky na daň, pričom preddavky na daň za toto obdobie sú splatné v termíne, v ktorom je povinný nahlásiť predpokladanú daň.
andreaS
17.06.10,12:06
ZDP
§ 42
(5) Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Výpočet sa vykoná tak, že daň za časť predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia sa vydelí počtom mesiacov odo dňa vzniku daňovníka do konca tohto zdaňovacieho obdobia a vynásobí sa dvanástimi. Ak daňovník existoval v predchádzajúcom zdaňovacom období menej ako tri mesiace, platí preddavky na daň na základe predpokladanej dane, ktorej výšku je povinný nahlásiť do konca tretieho mesiaca zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky na daň, pričom preddavky na daň za toto obdobie sú splatné v termíne, v ktorom je povinný nahlásiť predpokladanú daň.

tento odsek mi neni jasny kvoli cervenemu vyznacenemu... cize plati to vseobecne alebo len pre danovnika, kt. fungoval menej ako 3 mesiace?
Anja111
17.06.10,12:12
tento odsek mi neni jasny kvoli cervenemu vyznacenemu... cize plati to vseobecne alebo len pre danovnika, kt. fungoval menej ako 3 mesiace?
ZDP tu rieši dve možnosti.
Ak daňovník existoval viac ako 3 mesiace, tak si daň dopočíta, ako keby existoval 12 mesiacov...
Ak daňovník existoval menej ako 3 mesiace, tak môže platiť preddavky vzhľadom na predpokladanú daň, t.j. ak predpokladá v budúcom roku daňovú povinnosť, zakladajúcu povinnosť platiť preddavky na daň, tak túto skutočnosť oznámi DU a platí preddavky...
evina
17.06.10,13:04
1. k 30.4. zaplatit prvy preddavok... ak si to dovtedy nevedel, tak k datumu, kedy ti strhli preddavok trebalo doplatit rozdiel (ak nejaky bol, t.j. preddavok - preuctovana dph)

2. k 30.6. zaplatis dalsi preddavok...

----

ale s tym, ze danovy urad prepocitava danovu povinnost na mesiace som sa ja este nestretla... zvlastne...

To sa deje veru už od nepamäti ...ale prepočítať si je to povinný daňovník...

A k prvej časti - bol povinný zaplatiť preddavok 31.3. nakoľko bol novovzniknutý....
evina
17.06.10,13:10
Dakujem vsetkym za odpovede.

U mna je trochu problem, ze k 31.3.2010 som nevedel, ze musim platit preddavky stvrocne, lebo zisk na danovom priznani bol nizsi ako 1 659,70, potom mi ale prisiel list z danoveho uradu, ze vratenie dph mi bolo zadrzane na uhradu preddavku na dan z prijmu. Ked som volal na danovy urad tak mi pani oznamila, ze zisk bol prepocitany podla mesiacov ( s.r.o. vznikla v maji 2009 ) a tak mi vznikla povinnost platit preddavok. Termin 31.3.2010 som teda nemal sancu stihnut, cast preddavku uz mam vlastne uhradenu z dph, takze by som k 31.6. mal doplatit = 2 x preddavok - nevrateny preplatok dph ?

k 30.6 zaplatíš podľa Tvojho matematického prepočtu.:)

P.s. NO DPH stačil pokryť preddavok za I. Q, alebo bol nižší?
andreaS
17.06.10,13:14
evina: k prvemu si stojim za termin 30.4. ... dorovnava vlastne nulu lebo do 31.3. by platil podla danovej povinnosti z roku 2008 a kedze vtedy neexistoval jeho preddavok bol 0,- takze dorovnava 30.4. ...

vid: http://www.porada.sk/1045708-post83.html kde som prikladala prilohu priamo od DRSR
evina
17.06.10,13:35
evina: k prvemu si stojim za termin 30.4. ... dorovnava vlastne nulu lebo do 31.3. by platil podla danovej povinnosti z roku 2008 a kedze vtedy neexistoval jeho preddavok bol 0,- takze dorovnava 30.4. ...

vid: http://www.porada.sk/1045708-post83.html kde som prikladala prilohu priamo od DRSR

Áno tú nulu dorovnáva ten, ktorý už existoval aj v roku 2008 a nemal povinnosť platiť preddavky.

Novovzniknutý nemá z čoho počítať /neexistoval 2008/ tak platí prvý preddavok, ak mu vyšla povinnosť z DP 2009 31.3. podľa preddavkového obdobia PO kvartálne. Vyplýva to z § 42 zákona


(8) Daňovník, ktorý podáva daňové priznanie prvýkrát, v zdaňovacom období, v ktorom má byť podané daňové priznanie, do lehoty na jeho podanie neplatí preddavky na daň. Sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní.

ako aj zo stanoviska DRSR, ktoré si pripla . Príklad je na koni strany 5 a začiatok strany 6 prikladám:

Vzhľadom k tomu, že tento daňovník v roku 2009 podáva daňové priznanie prvýkrát (vznikol v r. 2008), v súlade s § 42 ods. 8 zákona o dani z príjmov sumu preddavkov na daň splatných do lehoty na podanie daňového priznania vyrovná v lehote na podanie daňového priznania vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní, tzn. mesačné preddavky na daň za mesiace január až marec 2009 vo výške 9 391,17 € [3 130,39 € x 3 ] vyrovná v lehote do 31.3.2009.
P