tinkas
16.06.10,20:24
prosím Vás, ked sme si objednali prepravu tovaru v rámic SR je potrebné vzdy aby nám prepravca k faktúre doložil aj doklad o preprave napr. ZoPV alebo CMR?
a_je_to
16.06.10,19:15
prosím Vás, ked sme si objednali prepravu tovaru v rámic SR je potrebné vzdy aby nám prepravca k faktúre doložil aj doklad o preprave napr. ZoPV alebo CMR?

Ak je to platiteľ DPH, tak by mal dodržať náplň faktúry v rozsahu § 71, ods. 2, písm. f a g, zákona o DPH, kde sa uvádza :
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
Faktúra by aj u neplatiteľa mala obsahovať začiatok a koniec prepravy, vozidlo, počet kilometrov, dohodnutú jednotkovú cenu a ďalšie fakturované údaje, ako cenu nakládky a vykládky, stojné, taktiež jednotky aj rozsah ... A to buď v prílohe, alebo priamo vo faktúre. CMR je iba pre zahraničnú prepravu, nie tuzemskú. Náklady na dopravu a ich uznateľnosť by sa mali preukázať priamo z fakturovaných údajov.
V menšej firme, kde vodič je aj fakturantom to vypíše rovno do faktúry. Väčšie firmy - tam vodič vypíše "stazku" a fakturant uvedie iba Fakturujeme vám podľa príloh ... a pripojí ....
tinkas
17.06.10,05:52
cize ked mi vo faktúre uviedli len odkial kam bola preprava uskutočnená a za akú cenu, bude to staciť? pretože sa nemôzem s ními spojiť ani telefonicky ani mailom aby mi poslali bude záznam o prevádzke vozidla alebo nejaký iný podklad na fakturáciu?
koňo
17.06.10,06:31
V zmluve by ste mali mať upravené, že prepravca ku svojej faktúre pripojí dodací list s potvrdeným prijatím tovaru tvojím klientom.
Ale v zmluve s prepravcom máte, predpokladám, dohodu, že on zaplatí všetky škody, ktoré vzniknú po jeho prevzatí tovaru od vás. Takže ste krytí. Z hľadiska zákonov máš svoj dodací list s potvrdením prepravcu, že tovar od vás prevzal.
a_je_to
17.06.10,19:13
cize ked mi vo faktúre uviedli len odkial kam bola preprava uskutočnená a za akú cenu, bude to staciť? pretože sa nemôzem s ními spojiť ani telefonicky ani mailom aby mi poslali bude záznam o prevádzke vozidla alebo nejaký iný podklad na fakturáciu?

Ja si myslím, že to bude stačiť. Zmluvu o konkrétnej jednotlivej doprave z miesta A do B možno uzatvoriť aj za pevnú celkovú cenu a ústne. Tá je potom v podstate aj jednotkovou cenou. Ak nenastanú žiadne následné komplikácie medzi objednávateľom a dopravcom, tak to nemá chybu.