Petulka44
17.06.10,10:28
rada by som sa spytala, ako mam postupovat pri preprave ticheho vina z CS, pricom nas dodavatel nie je priamo vyrobcom tohto vina, takze ak tomu dobre rozumiem, to tiche vino je v danom ČŠ uz vo volnom obehu a teda nas dodavatel nam ho posle so 3-strannymi sprievod. dokladmi.
My sme registrovaní ako opravneny prijemca.

Je potrebne ohlasit colnej sprave nas dovoz vopred?
Kvaka
17.06.10,15:47
rada by som sa spytala, ako mam postupovat pri preprave ticheho vina z CS, pricom nas dodavatel nie je priamo vyrobcom tohto vina, takze ak tomu dobre rozumiem, to tiche vino je v danom ČŠ uz vo volnom obehu a teda nas dodavatel nam ho posle so 3-strannymi sprievod. dokladmi.
My sme registrovaní ako opravneny prijemca.

Je potrebne ohlasit colnej sprave nas dovoz vopred?
Nejedná sa o dovoz, ale o prepravu tichého vína z iného členského štátu na daňové územie SR.

§ 32 ods. 5 zákona o spotrebnej dani z vína uvádza: (5) Ak sa tiché víno uvedené do daňového voľného obehu v inom členskom štáte prepraví na daňové územie na podnikateľské účely, na účely tohto zákona sa považuje za uvedené do daňového voľného obehu aj na daňovom území, pričom sa nepoužije § 27 ods. 2 až 7. Ustanovenie § 28 ods. 2 zostáva nedotknuté, colný úrad však v tomto prípade potvrdí iba prevzatie vína odberateľom (príjemcom).

To, že sa nepoužije § 27 ods. 2 až 7 znamená, že nie ste povinní oznamovať colnej správe prepravu tichého vína vopred.

Nedotknuté ostáva ustanovenie § 28 ods. 2 "Ak sa víno uvedené do daňového voľného obehu v inom členskom štáte prepravuje na daňové územie na podnikateľské účely, musí sa prepravovať spolu s druhým a tretím dielom zjednodušeného sprievodného dokumentu. Druhý diel si ponechá odberateľ. Odberateľ potvrdí prijatie vína v príslušnej časti tretieho dielu zjednodušeného sprievodného dokumentu, ktorý odošle bezodkladne odosielateľovi (dodávateľovi). Ak to odosielateľ (dodávateľ) požaduje, odberateľ odošle odosielateľovi (dodávateľovi) aj potvrdenie o vysporiadaní dane, ktoré musí obsahovať adresu colného úradu, dátum a spôsob vysporiadania dane zložením zábezpeky na daň alebo zaplatením dane.".
Excise Duty
18.06.10,08:27
rada by som sa spytala, ako mam postupovat pri preprave ticheho vina z CS, pricom nas dodavatel nie je priamo vyrobcom tohto vina, takze ak tomu dobre rozumiem, to tiche vino je v danom ČŠ uz vo volnom obehu a teda nas dodavatel nam ho posle so 3-strannymi sprievod. dokladmi.
My sme registrovaní ako opravneny prijemca.

Je potrebne ohlasit colnej sprave nas dovoz vopred?
Ak dodávateľ nie je výrobcom vína, to ešte nemusí znamenať, že víno je už v daňovom voľnom obehu. Ak je dodávateľ prevádzkovateľom daňového skladu, potom má víno v pozastavení dane a ak vy ste registrovaní ako oprávnený príjemca, potom vám víno odošle v režime pozastavenia dane a s elektronickým sprievodným dokumentom. V takomto prípade nie je potrebné colnému úradu nič oznamovať, ten sa o dodávke vína prostredníctvom elektronického sprievodného dokumentu dozvie skôr, ako dorazí samotné víno.
V prípade, ak už je víno naozaj v daňovom voľnom obehu, potom platí to, čo napísala Kvaka. Víno sa prepraví s použitím zjednodušeného sprievodného dokumentu.
Petulka44
18.06.10,14:08
Dakujem pekne za odpovede,

teda ak tomu rozumiem, ak dodavatel NIE JE priamo vyrobcom vina,
moze ho:

A/ drzat v danovom sklade, a vtedy mi ho posle so 4-strannymi sprievod. dok.,teda v pozastaveni dane

alebo

B/ vino je uz vo volnom obehu, t.j. mimo pozastavenia dane, a teda je na uzemie SR poslane so 3-strannymi sprievod.dokladmi.

a v oboch pripadoch nie je nutne informovat colnu spravu??
Kvaka
18.06.10,15:02
Dakujem pekne za odpovede,

teda ak tomu rozumiem, ak dodavatel NIE JE priamo vyrobcom vina,
moze ho:

A/ drzat v danovom sklade, a vtedy mi ho posle so 4-strannymi sprievod. dok.,teda v pozastaveni dane

alebo

B/ vino je uz vo volnom obehu, t.j. mimo pozastavenia dane, a teda je na uzemie SR poslane so 3-strannymi sprievod.dokladmi.

a v oboch pripadoch nie je nutne informovat colnu spravu??
Ešte ti víno môže poslať aj registovaný odosielateľ v inom členskom štáte, tiež v pozastavení dane. Ak ti ho teda pošle dodávateľ z daňového skladu v inom členskom štáte alebo ak je dodávateľ registrovaným odosielateľom v inom členskom štáte, preprava sa uskutoční v pozastavení dane s elektronickým sprievodným dokumentom. Ak ti ho dodávateľ pošle z voľného obehu v inom členskom štáte, preprava sa uskutoční so zjednodušeným sprievodným dokumentom. Colnému úradu nie ste povinní oznámiť nič. Colný úrad potvrdí v obidvoch prípadoch prevzatie vína.
Petulka44
21.06.10,08:23
ale ako som sa docitala v zakone 104 o spotrebnej dani z vina paragraf 27 pismeno (2): Odberateľ je povinný pred prevzatím vína
a) písomne oznámiť colnému úradu svoje identifikačné údaje, množstvo, obchodný názov a príslušný kód kombinovanej nomenklatúry vína, ktoré chce odobrať, identifikačné údaje dodávateľa..

z toho myslim vyplyva, ze by som to mala oznamit...alebo?

Nas dodavatel nema este zriadenu elektronicku komunikaciu
/ako v podstate 99% nasich zahranicnych dodavatelov/, ale
to pravdepodobne nema vplyv na oznamovaciu povinnost.


vopred vdaka!!
Petulka44
21.06.10,08:29
teraz som si vsimla tvoju odpoved z min. tyzdna ohladom paragrafu 32 ods. 5..:D
Kvaka
21.06.10,08:49
teraz som si vsimla tvoju odpoved z min. tyzdna ohladom paragrafu 32 ods. 5..:D
V príspevku 2 som ti písala, že § 27 ods. 2 až 7 zákona sa nepoužije, ak je tiché víno prepravované na ponikateľské účely v daňovon voľnom obehu. Najprv si zisti, kto je vlastne tvoj dodávateľ v inom členskom štáte, aké má postavenie vo vzťahu k spotrebnej dani z vína, aby sme vedeli, v akom režime ti bude víno zasielať. Či je tvoj dodávareľ daňový sklad alebo registrovaný odosielateľ alebo či je dovozca vína z tretích krajín, to znamená z krajín, ktoré nie sú členskými štátmi EÚ.
Kvaka
21.06.10,09:41
ale ako som sa docitala v zakone 104 o spotrebnej dani z vina paragraf 27 pismeno (2): Odberateľ je povinný pred prevzatím vína
a) písomne oznámiť colnému úradu svoje identifikačné údaje, množstvo, obchodný názov a príslušný kód kombinovanej nomenklatúry vína, ktoré chce odobrať, identifikačné údaje dodávateľa..

z toho myslim vyplyva, ze by som to mala oznamit...alebo?

Nas dodavatel nema este zriadenu elektronicku komunikaciu
/ako v podstate 99% nasich zahranicnych dodavatelov/, ale
to pravdepodobne nema vplyv na oznamovaciu povinnost.


vopred vdaka!!
Ak tvoj dodávateľ ešte nemá zriadenú elektronickú komunikáciu, prepravu v pozastavení dane môže sprevádzať papierový sprievodný administratívny dokument najneskôr do 31. 12 2010.
Petulka44
21.06.10,12:16
Kvaka pises mi, ze si mam zistit v akom je statuse...ale nevyplyva to z toho, ze mi posle 3-stranne sprievodne doklady?
teda tym padom by mal byt moj dodavatel registrovany odosielatel, ...alebo?
Kvaka
21.06.10,12:48
Kvaka pises mi, ze si mam zistit v akom je statuse...ale nevyplyva to z toho, ze mi posle 3-stranne sprievodne doklady?
teda tym padom by mal byt moj dodavatel registrovany odosielatel, ...alebo?
Petulka, ak ti dodávateľ posiela tiché víno s trojstranným sprievodným dokumentom v súlade s platnou legislatívou, tak ti to neposiela ako registrovaný odosielateľ. Registrovaný odosielateľ posiela víno v režime pozastavenia dane, rovnako ako prevádzkovateľ daňového skladu, nemôže teda použiť zjednodušený (trojstranný)sprievodný dokument. Ty si sa pýtala v téme slovami "ak tomu dobre rozumiem, to tiche vino je v danom ČŠ uz vo volnom obehu a teda nas dodavatel nam ho posle so 3-strannymi sprievod. dokladmi".
Ak chceš jednoznačnú odpoveď, musíš otázky formulovať jasne. My sme ti tu uviedli tri možnosti "statusu" tvojho dodávateľa. Ak máš istotu, že to môže poslať s trojstranným, teda zjednodušeným sprievodným dokumentom, (tak ako som pôvodne pochopila tvoju otázku ja), tak je to víno v daňovom voľnom obehu a platí príspevok č. 2.
Petulka44
22.06.10,10:56
uz mi to je jasne Kvaka, dakujem pekne za odpovede a za trpezlivost,..
som v tejto "brandži" nova a orientacia v zakonoch je velmi narocna a ak sa pokusam ziskat nejake odpovede od nasich colnikov, tak mam pocit, ze sa v tom vyznaju este menej ako ja..a to je co povedat