sets
17.06.10,10:55
Zdravím,
podobne ako ostatní by som sa chcel spýtať niečo o vyúčtovaní nákladov spojených s užívaním bytu. Zaujíma ma jednak hlavne vyúčtovanie tepla pre TÚV a to hlavne:


kompletnosť údajov, ktoré majú byť vo vyúčtovaní. (viz. priloženú 1. stranu vyúčtovania, na ostatných sa už teplo pre TUV nespomína, vyčiernil som iba nejaké identifikačné údaje).Zdá sa mi, že o tom pojednáva §10 odsek 6 vyhlášky ÚRSO č. 630/2005 v znení neskorších predpisov. Neviem však v tomto vyúčtovaní nájsť základnú zložku nákladov resp. spotrebnú zložku nákladov. viem, že sa to dá pomerne ľahko vypočítať (teda aspoň dúfam), ale nemá to byť explicitne uvedené vo vyúčtovaní? Resp. nedáva sa tam aj množstvo tepla na TÚV dodaného bytového domu atď.?
Ďalej ma zaujíma, či sa nejako zmenil vo výpočte ceny tohto tepla pre TÚV, pretože pre rok 2008 sme mali ako panelák spotrebu vyššiu o 171 m3 a náklady na teplo na TÚV nižšie o 4200 EUR. To isté pre náš byt, spotreba vyššia o 3 m3 v roku 2008 a náklady nižšie (o cca 60 EUR). O nejakých 0,3 percentuálneho bodu klesol aj náš podiel na celkovej spotrebe v roku 2009 oproti 2008. Preto si neviem vysvetliť ten nárast jednotkovej ceny. :confused:
Iba definičná otázka z vyhlášky ÚRSO č. 630/2005. Mám „objektom rozpočítania“ chápať bytový dom a konečným spotrebiteľom konkrétnu bytovú jednotku, alebo je to trošku zložitejšie?
Díky
mimi3277
14.11.13,13:19
Z priloženej strany z vyúčtovania je možné odčítať
a) Celkovú spotrebu TUV domu = 1694,00 m3 => 3636,00 € (pri jednotkovej cene 2,1464 €/m3)
b) Celkové náklady domu na prípravu TUV = 19942,50 €
c) Spotrebu TUV bytu = 25m3
d) Náklady bytu na vodu na TUV = 53,66 €
...potialto je to určite správne.

ale tiež je tam vidieť náklady bytu na teplo na TUV = 294,31€!!! a toto je správne len za predpokladu, že ste si takéto rozpočítanie ako vlastníci bytov odsúhlasili na zhromaždení a nepostupujete podľa vyhlášky 630/2005 Z.z., podľa ktorej sa má tento náklad rozdeliť na základnú zložku 10% a spotrebnú zložku 90%. Je tu vlastne zohľadnené to, že tá voda sa ohrievať musí stále aj pre ten byt ktorý odoberie za celý rok len 1 liter TUV.

Ak uplatníme vyhlášku 630/2005 Z.z. tak potom pre tvoj byt by malo platiť:
10% = 28.09 € (rovným dielom každý byt)
90% = 264,88 € (podiel podľa spotreby TUV)
SPOLU = 292,97 € (náklady tvojho bytu na ohrev TUV základná+spotrebná zložka)


§9 (Vyhláška 630/2005 Z.z)
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania
(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt rozpočítavania určené podľa § 4 ods. 3 a
§ 8 sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 10 % a spotrebná
zložka 90 % nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.
(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý
byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania, ak sú zabezpečené technické podmienky na
odber teplej úžitkovej vody z centrálneho rozvodu u konečného spotrebiteľa.
(3) Spotrebná zložka sa rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov v pomere indikovaného
údaja určeného meradla1) na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného u
konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva
teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov v objekte rozpočítavania podľa vzorca.
sito
14.11.13,15:07
1. Súčet vodomerov v bytoch sa použije pri rozpočítaní nákladov za vodu ktorá sa zohrievala. Náklady deleno súčet, krát spotreba v byte. Súčet nákladov vo všetkých bytoch sa rovná 100 % nákladov domu.

2. Desať percent nákladov za teplo, ktoré je dodané vlastníkom v teplej vode sa rozpočíta na každý byt rovným dielom, bez rozdielu m2 bytu a počtu osôb bývajúcich v byte. Voda sa zohrieva vždy, pre každý byt, či je obývaný alebo nie.

3. Ostatných 90 % sa rozpočíta spôsobom ako náklady za vodu, ktorá sa zohrievala.

Vlastník by mal mať minimálne tri položky samozrejme, že aj náklady domu a jednotkové ceny na m3 a byt.

1. Studena voda na ohrev. Na m3.

2. Teplo na ohrev, základná zložka. Na byt.

3. Teplo na ohrev, spotrebná zložka. Na m3.

Áno, objektom rozpočítavanie je bytový dom. Konečný spotrebiteľ, vlastník bytu.
mackoivan
17.11.13,14:20
vo vyhláške sa píše základná zložka za teplo 60ˇ% a spotrebná 40% ----90% spotrebnej zložky by bolo šialenstvo ----90% spotrebnej za ohrev TÚV = ok
svojar
18.11.13,07:01
tu sa rieši teplo na prípravu TV a nie na vykurovanie
kopretinka
18.11.13,11:00
aj si si všimol dátum zadania otázky?
kopretinka
18.11.13,11:01
dátum zadania ste si všimli?
sito
18.11.13,11:08
Všimol, ale moja odpoveď je smerovaná všeobecne, aj teraz platná. A prvá je len preto, že dostala užitočné. inak by bola za odpoveďou mimi3277, že? Inak je smutné, že nebola žiadna odpoveď.
kopretinka
18.11.13,11:22
ty si expert na túto tému....mohol si odpovedať....