nemea
17.06.10,11:39
Ak manzel ma exekutora, koli ruceniu uveru, ktory sa uskutocnil davno pred tym, ako sme sa poznali. Mozu aj mne siahnut na osobny majetok, kedze spolocny nemame? A v pripade, ze ja nieco niekedy zdedim, bude to spadat do bezpodieloveho vlastnictva, na ktore potom moze siahnut exekutor, ako sa mozem dopredu chranit?? Len cestou zrusenia BSV, alebo da sa aj inak?
danushka
17.06.10,09:52
http://www.porada.sk/t139180-co-vsetko-moze-zhabat-exekutor.html
Obávam sa, že ak žijete v spoločnej domácnosti, exekútor nebude skúmať či dlh Tvojho manžela vznikol pred alebo za trvania manželstva.
Ak je Tvoj muž podnikateľ, žiadaj súd o zrušenie BSM, inak sa to tuším nedá.
To čo Ty zdedíš, nebude spadať do BSM.
Mária27
17.06.10,09:55
Manželova exekučná pohľadávka by sa z BSM vyrovnať mohla, lebo to je aj jeho majetok. Nemohla by sa však vyrovnať z tvojho výlučného majetku, napr. z dedenia.
Danielle369
17.06.10,10:24
http://www.porada.sk/t139180-co-vsetko-moze-zhabat-exekutor.html
Obávam sa, že ak žijete v spoločnej domácnosti, exekútor nebude skúmať či dlh Tvojho manžela vznikol pred alebo za trvania manželstva.
Ak je Tvoj muž podnikateľ, žiadaj súd o zrušenie BSM, inak sa to tuším nedá.
To čo Ty zdedíš, nebude spadať do BSM.

Má to byť užitočné a nie zábavné..joj..klikla som vedla
danushka
17.06.10,10:30
Má to byť užitočné a nie zábavné..joj..klikla som vedla
:D :D :D, však ešte nie je tak teplo...
Ale aj mne sa občas v tých Riškových ponukách pršteky poplietli a na druhe strane ja mám rada zábavu :)
Oliwa
17.06.10,10:37
Ak manzel ma exekutora, koli ruceniu uveru, ktory sa uskutocnil davno pred tym, ako sme sa poznali. Mozu aj mne siahnut na osobny majetok, kedze spolocny nemame? A v pripade, ze ja nieco niekedy zdedim, bude to spadat do bezpodieloveho vlastnictva, na ktore potom moze siahnut exekutor, ako sa mozem dopredu chranit?? Len cestou zrusenia BSV, alebo da sa aj inak?
...žeby si zrušila manžela? :)
Mária27
17.06.10,10:41
http://www.porada.sk/t139180-co-vsetko-moze-zhabat-exekutor.html
Obávam sa, že ak žijete v spoločnej domácnosti, exekútor nebude skúmať či dlh Tvojho manžela vznikol pred alebo za trvania manželstva.
Ak je Tvoj muž podnikateľ, žiadaj súd o zrušenie BSM, inak sa to tuším nedá.
To čo Ty zdedíš, nebude spadať do BSM.
Danushka prepáč,
malo to byť užitočné, nie zábavné. Stále sú tu tí skokaní:mee:
danushka
17.06.10,10:43
...žeby si zrušila manžela? :)
...treba zrušiť exekútora :) ;)
nemea
17.06.10,16:34
No zrusit exekutora...neviem. je to dost velky dlh, navyse prachy z toho nemame, koli jednemu nerozvaznemu podpisu aby sme platili cely zivot a navyse to bolo nafingovane....No takze ma len zaujima, mam ucet len na moje meno, ci moze exekutor siahnut mi nan, resp. na moju vyplatu. Preco sa neda, ak manzel nie je podnikatel zrusit BSV???
nemea
17.06.10,16:39
a este nieco..kedze byvame u mojej mamy ale ani jeden tu nemame trvaly pobyt, moze exekutor siahnut na jej majetok??
danushka
17.06.10,17:40
No zrusit exekutora...neviem.To bola reakcia na vyššie uvedený príspevok, že treba zrušiť manžela...tak odľahčený žart, že radšej exekútora...;) je to dost velky dlh, navyse prachy z toho nemame, koli jednemu nerozvaznemu podpisu aby sme platili cely zivot a navyse to bolo nafingovane....
To za akých okolností Tvoj manžel podpísal ručenie za dlh exekútor neskúma, pre neho je dôležité rozhodnutie súdu, platobný rozkaz, Tvoj manžel sa zaviazal ručením, predpokladám, že nepodpisoval ručenie za dlh pod nátlakom, táto klauzala býva v zmluvách zahrnutá...
No takze ma len zaujima, mam ucet len na moje meno, ci moze exekutor siahnut mi nan, resp. na moju vyplatu.
...Áno môže, pretože prostriedky na Tvojom účte sú aj manželovými prostriedkami, keďže sú súčasťou BSM...Preco sa neda, ak manzel nie je podnikatel zrusit BSV???

Na Tvoju otázku prečo sa nedá zrušiť BSM keď manžel nepodniká naša legislatíva upravuje vznik a zánik BSM takto :

Bezpodielové spoluvlastníctvo zaniká zo zákona zánikom manželstva:

a.) rozvodom

b.) smrťou niektorého z manželov

c.) vyhlásením manželstva za neplatné

d.) právoplatným rozhodnutím súdu o vyhlásení jedného z manželov za mŕtveho

Za trvania manželstva môže bezpodielové spoluvlastníctvo zo zákona zaniknúť:

a.) uložením trestu prepadnutia majetku odsúdeného manžela

b.) vyhlásením konkurzu

Za trvania manželstva zaniká BSM súdnym rozhodnutím:

a.) súd môže na návrh niektorého z manželov zrušiť BSM i za trvania manželstva, zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie BSM odporovalo dobrým mravom (napr. ak jeden z manželov nehospodárne nakladá so spoločným majetkom na úkor rodiny). Dôvody sa posudzujú podľa okolností konkrétneho prípadu.

b.) súd môže na návrh niektorého z manželov zrušiť BSM i za trvania manželstva tiež vtedy, ak niektorý z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Takýto návrh môže podať ten z manželov, ktorý toto oprávnenie nezískal. Ak ho získali obaja, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich. V takomto konaní súd zisťuje, či ide o podnikateľskú činnosť podľa § 1 a 2 Živnostenského zákona, teda či sa v jeho/jej prípade jedná o činnosť vykonávanú:

- sústavne (s výnimkou sezónnych)

- samostatne

- vo vlastnom mene

- na vlastnú zodpovednosť

- za účelom dosiahnutia zisku

- za podmienok ustanovených živnostenským zákonom (455/1991 Zb.)


No a možno vyzneje teraz vypočítavo čo poviem, ale ak sa jedná o dlh, ktorý by Vás ako manželský pár doslova zrujnoval a pritom tento nie je Váš, inak je Vaše manželstvo harmonické, rozveďte sa ,,naoko" ;) a viac už šepkať nebudem.
Niekto s Vami vypiekol, tak vypečte Vy s ním.

To, že manžel sa bude musieť naďalej exekútorovi zodpovedať je jasné, ale je tu možnosť vyhlásenia bankrotu, ktorý má tiež svoju osnovu, ťažko je radiť, ak človek nevidí do Vašej kuchyne, do všetkých Vašich aktív s pasívami.
Teraz asi ide ako ochrániť aspoň jedného z Vás, tak začnite Tebou, keďže v tom nelietaš.
Mária27
17.06.10,18:13
Odpoveď na otázku: a este nieco..kedze byvame u mojej mamy ale ani jeden tu nemame trvaly pobyt, moze exekutor siahnut na jej majetok??


Nemôže. Ale bude zisťovať, či je to pravda - teda, že tam nemáte majetok.
danushka
17.06.10,19:39
Nemôže. Ale bude zisťovať, či je to pravda - teda, že tam nemáte majetok.

Majočka, len aby sme zadávateľku nepomotkali, Tvoja odpoveď pedpokladám nesúvisí s otázkou, či exekútor môže siahnuť na jej účet ale s otázkou či -

a este nieco..kedze byvame u mojej mamy ale ani jeden tu nemame trvaly pobyt, moze exekutor siahnut na jej majetok??


Inak, zapeklité to má dievča.
Oliwa
17.06.10,20:24
No zrusit exekutora...neviem. je to dost velky dlh, navyse prachy z toho nemame, koli jednemu nerozvaznemu podpisu aby sme platili cely zivot a navyse to bolo nafingovane....No takze ma len zaujima, mam ucet len na moje meno, ci moze exekutor siahnut mi nan, resp. na moju vyplatu. Preco sa neda, ak manzel nie je podnikatel zrusit BSV???
Čiste hypoteticky ma napadli dve veci:

1. Nevieme, čo máš na mysli, keď píšeš, že "to bolo nafingované". Ale ak by existovala nejaká možnosť a dôkazy, čo tak použiť "uvedenie do omylu" zo strany toho, v prospech koho manžel ten úver bral, resp. niekomu ručil? To by bol oriešok pre právnikov...

2. Nevieme, o aký "dosť veľký dlh" ide, ale asi Vám to spôsobí vrásky na dobrých pár rokov. Vedela si o tom úvere, keď ste sa brali, alebo Ti ho manžel zamlčal, resp. netušil, že ho raz bude splácať? Vyriešilo by Vaše problémy zrušenie BSM za cenu vyhlásenia manželstva za neplatné z tohto dôvodu /ako píše Danushka v bode c/ - ak by ho súd uznal/? - pre Vás formálne.
Opakujem, uvažujem len hypoteticky, čo neznamená, že sa s tým stotožňujem. Len som si spomenula na nedávno vysielaný prípad zo "Súdnej siene", keď bolo manželstvo vyhlásené za neplatné pre zamlčanie dôležitých informácií o zdravotnom stave zo strany manžela.
danushka
18.06.10,04:31
Oliwa, obávam sa, že by sa manželstvo dalo anulovať z dôvodu, že manžel uviedol do omylu vedome,alebo nevedome svoju manželku pred sobášom, respektíve jej zatajil skutočnosti, ktoré ohrozujú ich financie za trvania manželstva pretože :

Okolnosti, ktoré spôsobujú neplatnosť manželstva sú:

existencia iného manželstva,
príbuzenský vzťah medzi predkami a potomkami, ako aj medzi súrodencami, to isté platí o príbuzenstve založenom osvojením
nedostatok veku, ak ide o maloletého staršieho ako 16 rokov a mladšieho ako 18 rokov
duševná porucha, ktorá by mala za následok obmedzenie spôsobilosti na právne úkony
vyhlásenie o uzavretí manželstva, ktoré nebolo urobené slobodne, vážne, určito a zrozumiteľne
Ak napriek existencii niektorej z uvedených okolností vylučujúcich uzavretie manželstva dôjde k uzavretiu manželstva, považuje sa toto za vzniknuté (existujúce), a to až do právoplatného rozhodnutia súdu o vyhlásení takéhoto manželstva za neplatné.

Ale mohlo by to byť dôvodom pre rozvod.
Čisto hypoteticky uvažujem, že pokiaľ by som sa ocitla v takejto situácii a rozvod by riešil určité veci, tak...
Predsa papier vo vzťahu nie je dôležitý a účel svätí prostriedkom.
Oliwa
18.06.10,11:59
1. Tým, kto bol uvedený do omylu /ak bol :confused:/ som mala na mysli v prvom bode jej manžela...

2.Vyhľadala som si včera tie dôvody, kedy možno vyhlásiť manželstvo za neplatné /zaujalo ma to, aké okrem zdravotných tam budú.../, hneď potom, ako som to napísala. Len som prešla na iné príspevky a vraciam sa k tomu až teraz. Vedela som, že určite sa nájde niekto, kto sa k tomu vyjadrí a vymenuje ich... ;)
My tu teoretizujeme :), no viac svetla do prípadu by vedela vniesť zadávateľka témy... :cool:
nemea
19.06.10,11:03
No precitala som si vase prispevky a nie som nadsena tym, ze z tohto existuje len cesta rozvodu, alebo anulacie.Brali sme sa z dovodu, ze veci sa lahsie vybavuju a v domneni, ze zijem v pravnom state, ze bezpodielove vlastnictvo znamena, ze majetok nadobudnuty pred svadbou nespada do BSV, tak isto by nemali spadat dlhy. No podpisal to nie pod natlakom, ale pri podpise bolo povedane, ze zmluva je neplatna, boli tam dalsi dvaja rucitelia a jedenz nich nesplnal podmienky. No tak manzel odisel s tym, ze teda jeho kamarat, ktoremu rucil pozicku nedostane. Lenze on nasiel dalsieho rucitela a podplatil 30000 sk babu v banke a uver dostaL. bEZ VEDOMIA ABY O TOM TI DVAJA RUCITELIA vedeli. No siuacia je taka, ze sa s tym neda nic robit. Lenze mame povinnosti, platime dohromady na tri deti a jedno mame spolocne. Okrem toho mame este nejake pohladavky k zaplateniu, takze ked nam exekutor vezme cast platu, nebudeme moct splatit svoje pohladavky. Ktora pohladavka je prioritnejsia, ako sa to potom riesi, ked su tu deti, na ktore sa platit musi, inak basa...clovek chce, chceme vyplatit nase dlhy, ale vzhladom k tomu, ze mame tohoto exekutora, nebudeme mat sancu, z polmilionoveho dlhu narastol na 27 tisic eur, takze ako ratame, tak ratame, aj keby sme toto splacali 20 rokov, s platom nevyjdeme. A moralna otazka sa natiska, ze ten, ktory ten uver zobral, kupil si auto, natlacil svokrovi peniaze do firmy, ten ho teraz dotuje a jemu na majetok nesiahnu. Este nieco bolo pisane, ze "a.) uložením trestu prepadnutia majetku odsúdeného manžela co to znamena, ked by bol manzel v base, tak sa jeho majetok moze prepadnut a potom bude , zanikne nam BPV??? toto si prosim vysvetlit. dakujem.
nemea
19.06.10,12:08
Takze, aby som tu uviedla na spravnu mieru, zacatie exekucie je na vsetkych styroch ucastnikov, vratane dlznika.