branuska
17.06.10,13:32
Ahoj poradaci,

potrebovala by som surne poradit....idem robit DDP pre SZCO - JU, povodne bolo priznanie robene na pausalne vydavky( teda ziadne vykazy v prilohe), no teraz sa zistili urcite skutocnosti, pri ktorych je vyhodnejsie urobit DDP s tym, ze bude robene s preukazatelnymi vydavkami. Tym padom budem posielat aj vykazy ziskov a strat, pohladavok a zavazkov....potrebujem vediet, ci tato uctovna zavierka bude tym padom RIADNA alebo MIMORIADNA....nie som si totiz ista....velmi mi pomozete...ide len o to, ake policko zaskrtnem vo vykaze.

Dakujem
martinez
17.06.10,11:42
pozri §17,6 zakona o uctovnictve... ak uctovna jednotka uzavrie uctovne knihy k poslednemu dnu uctovneho obdobia, zostavuje UZ ako riadnu.
branuska
17.06.10,11:46
Dakujem pekne :-)
betka
18.06.10,12:17
ZU:

7


(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

(2) Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.

(3) Účtovná jednotka musí používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady; ak účtovná jednotka zmení doterajšie účtovné zásady a účtovné metódy v priebehu účtovného obdobia, nové účtovné zásady a účtovné metódy musí používať od prvého dňa tohto účtovného obdobia. O zmene účtovných zásad a účtovných metód je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach. Ak účtovná jednotka zistí, že účtovné zásady a účtovné metódy použité v účtovnom období sú nezlučiteľné s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia skutočností, je povinná zostaviť účtovnú závierku tak, aby poskytla verný a pravdivý obraz skutočností. O tom je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach.

(4) Účtovná jednotka je povinná použiť účtovné zásady a účtovné metódy spôsobom, ktorý vychádza z predpokladu, že bude nepretržite pokračovať vo svojej činnosti a že u nej nenastáva žiadna skutočnosť, ktorá by ju obmedzovala alebo jej zabraňovala v tejto činnosti pokračovať aj v blízkej budúcnosti, minimálne 12 mesiacov od dátumu, ku ktorému sa zostavila riadna účtovná závierka. V prípade, že účtovná jednotka má informáciu o tom, že u nej takáto skutočnosť nastáva, je povinná použiť tomu zodpovedajúci spôsob účtovania, pričom je povinná uviesť informáciu o použitom spôsobe v účtovnej závierke v poznámkach.

(5) Účtovná jednotka účtuje majetok a záväzky, náklady a výnosy, výdavky a príjmy v účtovných knihách a zobrazuje ich v účtovnej závierke samostatne bez ich vzájomného započítania s výnimkou niektorých prípadov upravených účtovnými zásadami pre účtovné jednotky zriadené podľa osobitných predpisov.15)

Osobný názor:

Ak som nezostavila UZ k 31.3.2009, tak ma každý berie, že nie som UJ. Jednoducho som SZČO, kt. vedie evidenciu. V DP FO som si zaškrtla ako si uplatňujem výdavky.

JA, ak som UJ vediem účtovníctvo počas celého obdobia priebežne. Osobne sa nemám čo zrazu v júni rozhodnúť, že som platila vysoké dane a chcem byť UJ, i keď už sú k tomuto dátumu knihy uzatvorené za 2009. Osobne si myslím, že som porušila neskutočne veľa par. v ZU, porušila som zásady...

Jedna taká najzákladnejšia zásada je verné a pravdivé. Môže byť moje účtovníctvo verné a pravdivé tak neskoro ex post??

Ten kto je UJ na DU k 31.12.2009 predklada na DU i súčasti UZ, v JU je to výkaz o majetku a závazkoch a o príjmoch a výdavkoch. UJ by DP bez týchto výkazov ani nezobrali.......
branuska
18.06.10,19:12
Dakujem za nazor, viem, ze to nejde . rozhodnut sa z jedneho vedenia uctovnictva na ine...len slo cisto o pokus, nakolko nam jedna pracovnicka na danovom poskytla info, ze to ide. Ale uz je to vyriesene - v skutocnosti to naozaj nejde :-) ale dakujem.
betka
18.06.10,19:42
Dakujem za nazor, viem, ze to nejde . rozhodnut sa z jedneho vedenia uctovnictva na ine...len slo cisto o pokus, nakolko nam jedna pracovnicka na danovom poskytla info, ze to ide. Ale uz je to vyriesene - v skutocnosti to naozaj nejde :-) ale dakujem.

:)
a_je_to
18.06.10,20:46
Ahoj poradaci,
potrebovala by som surne poradit....idem robit DDP pre SZCO - JU, povodne bolo priznanie robene na pausalne vydavky( teda ziadne vykazy v prilohe), no teraz sa zistili urcite skutocnosti, pri ktorych je vyhodnejsie urobit DDP s tym, ze bude robene s preukazatelnymi vydavkami. Tym padom budem posielat aj vykazy ziskov a strat, pohladavok a zavazkov....potrebujem vediet, ci tato uctovna zavierka bude tym padom RIADNA alebo MIMORIADNA....nie som si totiz ista....velmi mi pomozete...ide len o to, ake policko zaskrtnem vo vykaze.
Dakujem


Dakujem za nazor, viem, ze to nejde . rozhodnut sa z jedneho vedenia uctovnictva na ine...len slo cisto o pokus, nakolko nam jedna pracovnicka na danovom poskytla info, ze to ide. Ale uz je to vyriesene - v skutocnosti to naozaj nejde :-) ale dakujem.

A kto to oficiálne povedal, že to nejde ? Ak sa zistili nové významné skutočnosti, tak ja by som to jednoduché účtovníctvo urobil a výkazy s DDP predložil na daňový úrad, aj so zdôvodňujúcim sprievodným spisom. Nech to dorieši daňový úrad, nie špiritizácia a dohady niekoho iného. Nič sa nemôže stať, iba to na DÚ môžu odmietnuť, ak to zákon priamo nedovoľuje, ale nenašiel som to v ňom. Ak zostavíš účtovnú závierku k 31.12., tak je to v zmysle § 17, ods.6 ZoÚ vždy účtovná závierka riadna.
betka
19.06.10,12:02
ZDP:
49/11 na účely podania DP je daňovník povinný zostaviť UZ..... ku koncu ZO a predložiť ju správcovi dane v termíne na podanie DP.

Ano, UZ podaná 6/2010 sa považuje za riadnu.

Správa daní a poplatkov par. 35/4,5

Otázne je, ako sa bude táto skutočnosť brať do úvahy.
Ide o povinnosť nepeňažnej povahy?? par. 13, ak ide o riadnu UZ?

Zákon o účtovníctve:

par. 38 sankcie: napr. 38/2 par.17/4 UZ v JU obsahuje výkazy o MaZ, a o príjmoch a výdavkoch. Na tento odsek nadväzuje i odsek 5, kt. mi hovorí, že UJ je povinná zostaviť UZ najneskôr do 6 mesiacov od dátumu, ku kt. sa UZ zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Osobitným predpisom je v tomto prípade ZDP, kt. mi hovorí laicky povedané, UZ som povinná zostaviť k 31.3., pretože UZ je súčasťou DP, pretože som UJ

JA sa nehádam. Somariniek v zákonoch by sa našlo habaďú...

ZDP par. 6/10 daňovník v zmysle tohto ods. vedie evidenciu o príjmoch, zásobách, pohľadávkach. JA si môžem viesť evidenciu o všetkom možnom. Len si neviem predstaviť, ako by som doložila inventarizáciu, dá sa síce všetko. Ale neverila by som, že niekto robí inventúru pokladnice, i to sa dá všetko keď horí, ..........

Ja neviem, vidím kopec zádrheľov, ak je pre Vás tá daň podstatná a vysoká, skúste sa obrátiť na nejakého daňového poradcu, či by sa náhodou sankcie všetkých súvislých zákonov nevyšplhali vyššie.

Ešte mám len predsa poznámočku: ZU par. 16/3/b-UJ otvorí účtovné knihy k prvému dňu ÚO atď...
branuska
19.06.10,12:14
Dakujem vsetkym za pripomienky, hrabat sa v tom budeme, za pokus nic nedame...ono totiz nejde o vysku dane ale o vysku odvodov do SP a ZP kvoli skutocnosti, ze SZCO priznal celu dotaciu z UP, tym padom mu vysiel vysoky prijem a od toho sa odrazili odvody a nie male...na danovom povedali, ze menit system vedenia uctovnictva nejde, ze to by mohol robit kazdy, ale naznacili, ze je mozne pridat do prijmov za rok 2009 len rozdiel medzi prijatou dotaciou a sumou, ktora bola cerpana z dotacie, cim by si SZCO mohla prijem znizit....len zase zakon o uctovnictve co sa dotacie z UP tyka hovori o priznani dotacie celej...podala som aj dopyt na DRSR, nech je v tom jasno...pretoze inemu klientovi zase na danovom pracovnicka povedala, ze nemusi pri pausalnych vydavkoch priznat vobec dotaciu, nech ju prizna az ked z nej cerpa....cize dostal ju v 2009, uplatnil pausal, nepriznal dotaciu a priznat ju chce v roku 2010 uz v preukazatelnych vydavkoch, cize sa o tom musi uctovat ako o zavazku a postupne tento zavazok znizovat cerpanim....len zase otazne je, ako ju mozem dat do zavazkov v roku 2010, ked je v podstate zavazkom v roku 2009, teda vtedy, kedy ju dostal....ved uctovat sa ma pravdivo...je to nekonecny kolobeh.....