stanuss
17.06.10,14:02
môžem uplatniť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy za účasť na pohrebe svokry, keď mi priniesol potvrdenie od pohrebného úradu o pohrebe
Ďakujem
katka50
17.06.10,12:05
môžem uplatniť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy za účasť na pohrebe svokry, keď mi priniesol potvrdenie od pohrebného úradu o pohrebe
Ďakujem

Áno.

Zákonník práce § 141 ods.2 písm.d

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
monikago
12.07.10,20:18
dakujem aj ja za radu, prave mi zomrel dedusko a zistovala som, ci aj manzelovi priznaju nahradu mzdy za volno,
katka50
13.07.10,03:45
dakujem aj ja za radu, prave mi zomrel dedusko a zistovala som, ci aj manzelovi priznaju nahradu mzdy za volno,
Nie- na prarodiča manželky nepatrí náhrada mzdy, len v prípade, keby žil v domácnosti. Ospravedlňujem sa za chybnú informáciu-opravila som to-čiže patrí náhrada mzdy. Brala som odsek 3 ako celok.
Nutricia
13.07.10,05:57
Nie- na prarodiča manželky nepatrí náhrada mzdy, len v prípade, keby žil v domácnosti.

Dovolím si nesúhlasiť ale v zákone je aj prarodič manžela, ten nemusí so zamestnancom žiť v spoločnej domácnosti podmienku spoločnej domácnosti má len tá ina osoba.

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
Chobot
13.07.10,07:55
Nie- na prarodiča manželky nepatrí náhrada mzdy, len v prípade, keby žil v domácnosti.

Aj na prarodiča manžela/lky je voľno. Stačí priniesť potvrdenie pohrebného ústavu o účasti na pohrebe.
AnitaMartinska
04.08.10,05:34
Dobry den,
zamestnanec sa zucastnil na pohrebe prababky, teda nie prarodica, ako sa pise v zakone. Bola to vlastne mama jeho starej mami.
Ma narok na platenu prekazku v praci, ked sa zucastnil na pohrebe?
Vdaka.
Tweety
04.08.10,06:25
Dobry den,
zamestnanec sa zucastnil na pohrebe prababky, teda nie prarodica, ako sa pise v zakone. Bola to vlastne mama jeho starej mami.
Ma narok na platenu prekazku v praci, ked sa zucastnil na pohrebe?
Vdaka.
Má, ale bez náhrady mzdy.Ak by s ňou žil v spoločnej domácnosti, tak by to bolo s náhradou. Pozri prísp. č. 2. tam máš citáciu uvedené § ZP.
truch
04.08.10,07:42
prababka nie je prarodič??? alebo som mimo?
AnitaMartinska
04.08.10,07:50
Ja to chapem tak, ze podla zakona: prarodic = babka, stara mama

a praprarodic je prababka.
monikago
11.08.10,06:28
ahojte, viete mi povedat, ci potrebujem potvrdenie z matriky, ze som vybavovala pohreb prarodica?

ide o to, ze som doniesla len potvrdenie od pohrebneho uradu.

dakujem za odpoved
vieraaaa
11.08.10,06:41
ahojte, viete mi povedat, ci potrebujem potvrdenie z matriky, ze som vybavovala pohreb prarodica?

ide o to, ze som doniesla len potvrdenie od pohrebneho uradu.

dakujem za odpoved
U nás akceptujeme aj potvrdenia od pohrebnej služby, ale záleží od mzdárky u Tvojho zamestnávateľa.
Ja by som v prípade, keby to bol nejaký zamestnanec, ktorý zneužíva voľná, alebo ktorému celkom neverím, asi vyžadovala potvrdenie z matriky, no vzhľadom na to, že sme malá firma, o ľuďoch a takýchto udalostiach väščinou vieme, tak akceptujem potvrdenie pohreb. úradu.
monikago
11.08.10,06:44
U nás akceptujeme aj potvrdenia od pohrebnej služby, ale záleží od mzdárky u Tvojho zamestnávateľa.


a potvrdenim od pohrebneho ustavu akceptujete 2 dni /vybavovanie pohrebu a ucast/ na § alebo len ucast na pohrebe?

ide o to, ze veduca mi to uznala, ale nevie, ako to je, keby nam prisla nejaka danova alebo financna kontrola, ci by to od nas nepytali
truch
11.08.10,06:47
a potvrdenim od pohrebneho ustavu akceptujete 2 dni /vybavovanie pohrebu a ucast/ na § alebo len ucast na pohrebe?

ide o to, ze veduca mi to uznala, ale nevie, ako to je, keby nam prisla nejaka danova alebo financna kontrola, ci by to od nas nepytali
Tiež akceptujeme potvrdenie od pohrebného ústavu.
vieraaaa
11.08.10,06:48
a potvrdenim od pohrebneho ustavu akceptujete 2 dni /vybavovanie pohrebu a ucast/ na § alebo len ucast na pohrebe?

ide o to, ze veduca mi to uznala, ale nevie, ako to je, keby nam prisla nejaka danova alebo financna kontrola, ci by to od nas nepytali
Áno.
katka50
11.08.10,06:48
a potvrdenim od pohrebneho ustavu akceptujete 2 dni /vybavovanie pohrebu a ucast/ na § alebo len ucast na pohrebe?

ide o to, ze veduca mi to uznala, ale nevie, ako to je, keby nam prisla nejaka danova alebo financna kontrola, ci by to od nas nepytali

Ak je na potvrdení uvedené, že si aj vybavovala pohreb – tak áno, 2 dni.
monikago
11.08.10,06:50
Ak je na potvrdení uvedené, že si aj vybavovala pohreb – tak áno, 2 dni.

no praveze na potvrdeni, co mi dali v pohrebnictve je napisana len ucast a nie aj vybavovanie
Tweety
11.08.10,06:52
no praveze na potvrdeni, co mi dali v pohrebnictve je napisana len ucast a nie aj vybavovanie
Ak si pohreb aj vybavovala, uvádzajú deň, kedy sa vybavoval, a kedy bol,( ak to tak skutočne bolo, mali to tam uviesť), vtedy je nárok na 2 dni s priemerkou, ak si sa len zúčastnila, máš nárok len na jeden deň.
monikago
11.08.10,06:55
Ak si pohreb aj vybavovala, uvádzajú, deň kedy sa vybavoval, a kedy bol,( ak to tak skutočne bolo, mali to tam uviesť), vtedy je nárok na 2 dni s priemerkou, ak si sa len zúčastnila, máš nárok len na jeden deň.


dakujem za odpovede, takze tam musim ist este raz ...

dali mi len tlacivo o ucasti a o tom, ze som vybavovala nie :(
rodina1
11.08.10,07:53
ahojte, viete mi povedat, ci potrebujem potvrdenie z matriky, ze som vybavovala pohreb prarodica?

ide o to, ze som doniesla len potvrdenie od pohrebneho uradu.

dakujem za odpoved
u nás dávajú potvrdenie o vybavovaní pohrebu na matrike mestského úradu, potvrdenie o účasti na pohrebe dáva pohrebníctvo.
vieraaaa
11.08.10,10:59
u nás dávajú potvrdenie o vybavovaní pohrebu na matrike mestského úradu, potvrdenie o účasti na pohrebe dáva pohrebníctvo.
Logicky by to tak mohlo byť, ale ten kto vybavuje pohreb ho vybavuje aj v pohrebnej službe, takže tiež by ma zaujímalo, či je to niekde zakotvené aké potvrdenie musí byť.
Myslím si, že je to ako vo veľa iných potvrdení, závislé od praxe u zamestnávateľa. Veď paragraf prepláca zamestnávateľ.
rodina1
11.08.10,11:12
Logicky by to tak mohlo byť, ale ten kto vybavuje pohreb ho vybavuje aj v pohrebnej službe, takže tiež by ma zaujímalo, či je to niekde zakotvené aké potvrdenie musí byť.
Myslím si, že je to ako vo veľa iných potvrdení, závislé od praxe u zamestnávateľa. Veď paragraf prepláca zamestnávateľ.
áno, záleží na zamestnávateľovi, na základe akého potvrdenia bude vychádzať pri preplatení účasti na pohrebe.
Len som chcela podotknúť, že u nás na matrike (keď sme nedávno vybavovali pohreb) nám povedala, že keď budeme potrebovať potvrdenie o vybavovaní pohrebu, to potvrdenie nám vydá ona, kým potvrdenie o účasti na pohrebe nám vydá pohrebnícka služba. Možno v každom meste majú iné "pravidlá".
vieraaaa
11.08.10,11:45
áno, záleží na zamestnávateľovi, na základe akého potvrdenia bude vychádzať pri preplatení účasti na pohrebe.
Len som chcela podotknúť, že u nás na matrike (keď sme nedávno vybavovali pohreb) nám povedala, že keď budeme potrebovať potvrdenie o vybavovaní pohrebu, to potvrdenie nám vydá ona, kým potvrdenie o účasti na pohrebe nám vydá pohrebnícka služba. Možno v každom meste majú iné "pravidlá".
Takže mi to nedalo a našla som spätne potvrdenia:
- 2x vybavovanie pohrebu potvrdenie z obeceného úradu, (z dvoch rôznych okolitých dedín)
- ďalšie z pohrebnej služby, ktorá má na ich tlačive v texte, že menovaný sa zúčastni/a dňa ....... pohrebu .............. akého rodinného príslušníka a kde sa pohreb konal
a pod týmto textom je - "menovaný/á vybavoval/a náležitosti ohľadom pohrebu.
razítko a podpis

Týmto nechcem spochybňovať, čo napísala Jarmilka - "rodina1", iba som si uvedomila, že to je pohreb od pohrebu a zamestnávateľ od zamestnávateľa. Veď keby to nemohlo tak byť, tak by tie pohrebné služby nepotvrdzovali aj vybavovanie pohrebu.
Ale to tiež nie je záruka.
Tony1
10.09.10,07:19
Mám takú otázočku,

priniesol mi zamestnanec potvrdenie z pohrebného ústavu, že sa zúčastnil a aj zabezpečoval pohreb exmanželky? Má nárok na dva dni paragraf? Nežili spolu v spoločnej domácnosti, aspoň čo ja viem. ďakujem.
Tweety
10.09.10,07:22
Mám takú otázočku,

priniesol mi zamestnanec potvrdenie z pohrebného ústavu, že sa zúčastnil a aj zabezpečoval pohreb exmanželky? Má nárok na dva dni paragraf? Nežili spolu v spoločnej domácnosti, aspoň čo ja viem. ďakujem.
§141 odst. 2
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
Tony1
10.09.10,07:26
ďakujem Tweety, ja som čítala zákon, len si nie som istá, či to platí aj pre exmanželku, keď už spolu nežijú.
Tweety
10.09.10,07:27
ďakujem Tweety, ja som čítala zákon, len si nie som istá, či to platí aj pre exmanželku, keď už spolu nežijú.
Je tam napísané manželka, takže nie, nemá nárok na náhradu.
Chobot
10.09.10,07:27
Mám takú otázočku,

priniesol mi zamestnanec potvrdenie z pohrebného ústavu, že sa zúčastnil a aj zabezpečoval pohreb exmanželky? Má nárok na dva dni paragraf? Nežili spolu v spoločnej domácnosti, aspoň čo ja viem. ďakujem.

Toš, nemá. Dokonca má nárok len na neplatené voľno na účasť na pohrebe. Pre neho bude lepšie, keď si zoberie na tie dni dovolenku.
Chobot
10.09.10,07:28
ďakujem Tweety, ja som čítala zákon, len si nie som istá, či to platí aj pre exmanželku, keď už spolu nežijú.

Exmanželka nie je rodinný príslušník. Po rozvode je to len známy/známa, ako sused, čo sa odsťahoval (pre účely ZP).
Tony1
10.09.10,07:30
áno, ale v odseku 3 sa píše, že môže zamestnávateľ poskytnúť voľno s náhradou mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých os. alebo rodinných vecí. Aj keď tu nie je povinnosť zamestnávateľa, mohol by mu na základe toho vyplatiť náhradu, však?
Tweety
10.09.10,07:31
áno, ale v odseku 3 sa píše, že môže zamestnávateľ poskytnúť voľno s náhradou mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých os. alebo rodinných vecí. Aj keď tu nie je povinnosť zamestnávateľa, mohol by mu na základe toho vyplatiť náhradu, však?
A zamestnáv. s tým súhlasí?
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
Tony1
10.09.10,07:36
To ešte len zistím. Ja sa radšej informujem dopredu, aby som vedela ako reagovať. ďakujem všetkým za odpovede.
zanetka68
20.12.10,08:21
Dobrý deň,

mám dotaz. V našej firme pracujú manželia, jednému z nich zomrel rodič. Oba doniesli potvrdenie, že vybavovali pohreb. Môžem dať obom platené voľno 1+1 deň? Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď.
Ja si myslím, že áno. Nikde nevidím napísané, že môže vybavovať pohreb iba jeden. Alebo sa mýlim?
ivka70
20.12.10,08:47
Dobrý deň,

mám dotaz. V našej firme pracujú manželia, jednému z nich zomrel rodič. Oba doniesli potvrdenie, že vybavovali pohreb. Môžem dať obom platené voľno 1+1 deň? Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď.
Ja si myslím, že áno. Nikde nevidím napísané, že môže vybavovať pohreb iba jeden. Alebo sa mýlim?

Podla mna by uz potvrdenie o vybavovani pohrebu mal mat vystavene iba jeden clovek, vo vseobecnosti, nieto este v pripade, ak obaja pracuju v tej istej firme. Cize takyto pripad by sa nemal vobec vyskytnut.
Kazdopadne, ak sa rozhodne firma to uznat, moze dat platene volno obom.

....
Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
zanetka68
20.12.10,08:51
Ok. Ďakujem. Manžela som pre istotu pripravila na to, že mu neuznám 1 deň, tak mu to poviem, že je to tak. Vďaka.
lienka492
09.03.11,08:29
Zamestnanec ide na pohreb krstneho otca (maminho brata) do Ciech. Bude mat narok na nahradu mzdy?
Chobot
09.03.11,09:14
Zamestnanec ide na pohreb krstneho otca (maminho brata) do Ciech. Bude mat narok na nahradu mzdy?

Nemá zákonný nárok na platené voľno.