kajab
17.06.10,15:44
Ahojte. Chcela by som sa opýtať ohľadne materiálu - ležiakov. Máme na sklade materiál, ktorý bol kúpený v r. 2004 a staršie. Môžem ho vyradiť, keď spíšem zápisnicu, že materiál je nepoužiteľný? Neviete niekto kontáciu? Ďakujem
kajab
18.06.10,19:27
Nikto nič?
Lubaba
18.06.10,19:34
a_je_to
18.06.10,20:42
Ahojte. Chcela by som sa opýtať ohľadne materiálu - ležiakov. Máme na sklade materiál, ktorý bol kúpený v r. 2004 a staršie. Môžem ho vyradiť, keď spíšem zápisnicu, že materiál je nepoužiteľný? Neviete niekto kontáciu? Ďakujem


Vo vyradení materiálu /na smetisko, alebo zošrotovanie/ Ti nemôže nikto zabrániť, to vždy môžeš. Urobíš výdajku, zaúčtuješ 542, alebo 549/112, dáš do pripočítateľných položiek a niet čo riešiť. Je to však účtovne aj daňovo najhoršia alternatíva. Ak to však predáš ako zbytok nespotrebovaného materiálu aj pod cenu nákupu - aspoň za minimálnu cenu, tak do výdavkov môžeš daňovo uplatniť plnú obstarávaciu cenu. Veľa závisí od povahy materiálu. Ak je to kovové, dá sa to predať aj do šrotu. Nech je to čokoľvek, snažil by som sa to predať aj za zlomkovú cenu. trebárs do nejakého bazáru. S tým, že to od nich po malom navýšení ceny následne odkúpim a zošrotujem. Ale pri vyradení musí ísť na škody a von z daňových výdavkov plná obstarávacia cena.