mikidnv
17.06.10,21:25
Zdravim,
so sestrou som v 2009 zdedil byt po rodicoch, toho roku dostali list vlastnictva
s rovnakym podielom.Byt chceme predat...
Sestra tam ma trvaly pobyt dlhsie ako dva roky, ja uz tam nemam pobyt.
Po predaji platime 19% dan z prijmu obaja, alebo len ja svoju polovicu?...
..alebo bude lepsie, ked tu polovicu darujem sestre a ona ho preda bez toho zeby
platila dan?
Dakujem
Johanka
17.06.10,20:02
Zákon o dani z príjmov v § 9 ustanovuje, kedy je prevod nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmov :



(1) Od dane je oslobodený príjem

...
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

tzn., že ak si nadobudol byt dedením a poručitelia preukázateľne vlastnili túto nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, príjem z prevodu tejto nehnuteľnosti je od dane oslobodený. Sestra môže využiť oslobodenie z toho istého titulu alebo oslobodenie z titulu trvalého pobytu viac ako 2 roky bezprostredne pred prevodom.