Z.E.Ú.S.
17.06.10,23:15
ahojte
chcem sa spýtať k výpisu z DP... k tabuľke č. 1 , ktorá je "vyňatá" v podstate z DP ale tam sa týka len tých ktorí účtujú v JÚ, treba ju vypĺňať keď účtujem v PÚ, lebo predsa len ked ju nevyplním SP sa nedozvie aké som mal príjmy (čiastkový ZD to už je rozdiel príjmov a výdavkov resp. výnosov a nákladom) a bez toho SP ani nevie či som povinný sa zaregistrovat....... čo s tým prosím ?

a druhá otázka ak niekto začal SZČ v priebehu roka 2009, a nedosiahol hranicu príjmov kde sa musí stať povinne platcom odvodov do SP, musí sa nejako inak "registrovať" lebo v podstate ani nemá identif. číslo od SP ...

vďaka :)
Melnick
17.06.10,21:28
ahojte
chcem sa spýtať k výpisu z DP... k tabuľke č. 1 , ktorá je "vyňatá" v podstate z DP ale tam sa týka len tých ktorí účtujú v JÚ, treba ju vypĺňať keď účtujem v PÚ, lebo predsa len ked ju nevyplním SP sa nedozvie aké som mal príjmy (čiastkový ZD to už je rozdiel príjmov a výdavkov resp. výnosov a nákladom) a bez toho SP ani nevie či som povinný sa zaregistrovat....... čo s tým prosím ?

a druhá otázka ak niekto začal SZČ v priebehu roka 2009, a nedosiahol hranicu príjmov kde sa musí stať povinne platcom odvodov do SP, musí sa nejako inak "registrovať" lebo v podstate ani nemá identif. číslo od SP ...

vďaka :)
Výpis podávaš kvoli priznaniu celkových príjmov.
Dole pod tabuľkou máš okienko, kde označíš či si účtoval v JÚ, alebo PÚ . Ak nedosiahneš hranicu príjmov zakladajúcich povinnosť platiť povinne odvody, nemáš ďalšiu registračnú povinnosť voči SP.
marjankaj
17.06.10,21:42
Výpis podávaš kvoli priznaniu celkových príjmov.
Dole pod tabuľkou máš okienko, kde označíš či si účtoval v JÚ, alebo PÚ . Ak nedosiahneš hranicu príjmov zakladajúcich povinnosť platiť povinne odvody, nemáš ďalšiu registračnú povinnosť voči SP.

A ak mám paušálne výdavky, vraj nie som účtovná jednotka a nevediem ani JÚ ani PÚ.:eek:
Čo mám potom zaškrtnúť?:confused::rolleyes:
Melnick
17.06.10,21:45
A ak mám paušálne výdavky, vraj nie som účtovná jednotka a nevediem ani JÚ ani PÚ.:eek:
Čo mám potom zaškrtnúť?:confused::rolleyes:

Necháš prázdne políčka. :) To vysvetlenie o JÚ , PÚ bolo na otázku zadávateľa, pretože sa pýtal, či vôbec musí odovzdávať "Výkaz" ak účtoval v PÚ.
veronikasad
17.06.10,21:45
A ak mám paušálne výdavky, vraj nie som účtovná jednotka a nevediem ani JÚ ani PÚ.:eek:
Čo mám potom zaškrtnúť?:confused::rolleyes:
doplním poznámku paušálne výdavky
marjankaj
17.06.10,21:49
Necháš prázdne políčka. :) To vysvetlenie o JÚ , PÚ bolo na otázku zadávateľa, pretože sa pýtal, či vôbec musí odovzdávať "Výkaz" ak účtoval v PÚ.

No nie som si istý. Alfa mi to nechcela pustiť(alebo drsr?).:confused: Už neviem presne.
veronikasad
17.06.10,21:51
No nie som si istý. Alfa mi to nechcela pustiť(alebo drsr?).:confused: Už neviem presne.
poznámku dopisujem ručne a kolonku JU zamažem

mimotemyTento rok to už nejako vydržíme, veď už sú so posledné výpisy pre SP ...
Melnick
17.06.10,21:55
poznámku dopisujem ručne a kolonku JU zamažem

mimotemyTento rok to už nejako vydržíme, veď už sú so posledné výpisy pre SP ...
Dúfajme. :)
marjankaj
17.06.10,21:56
poznámku dopisujem ručne a kolonku JU zamažem

mimotemyTento rok to už nejako vydržíme, veď už sú so posledné výpisy pre SP ...

Tak to mám průser. Ja som tam nechal zaškrtnuté JÚ:eek::---
veronikasad
17.06.10,21:57
Tak to mám průser. Ja som tam nechal zaškrtnuté JÚ:eek::---
To je OK, SP zaujíma len PU, vtedy sa upravuje vymeriavací základ.
Melnick
17.06.10,21:58
No nie som si istý. Alfa mi to nechcela pustiť(alebo drsr?).:confused: Už neviem presne.
Najskôr Alfa, lebo neviem o tom,že by Výpis do SP bol na stránke DRSR. :) Ja si ho sťahujem zo stránky SP.
marjankaj
17.06.10,21:59
Najskôr Alfa, lebo neviem o tom,že by Výpis do SP bol na stránke DRSR. :) Ja si ho sťahujem zo stránky SP.

Ale zobrali ste to nejako vážne.:---:---:---
veronikasad
17.06.10,22:02
Ale zobrali ste to nejako vážne.:---:---:---
Hádam si si z nás nechcel takto po polnoci vystreliť. Dnes sa celý deň striela v iných témach ...
Melnick
17.06.10,22:02
To Ty si začal vážne, tak sme v tom pokračovali. :):D:D
marjankaj
17.06.10,22:29
Hádam si si z nás nechcel takto po polnoci vystreliť. Dnes sa celý deň striela v iných témach ...
Tak keď môžu aj inde, prečo nie aj tu?:D:D:D Veď si z nás ešte "vystrelia":confused: Prajem vám dobrú noc.:);)
Z.E.Ú.S.
18.06.10,07:52
v poriadku :D rozpísali ste sa k téme ale ja stále neviem odpoveď na otázku či nechať tabuľku úplne prázdnu ak účtujem v PÚ, veď ako potom zistí SP aký som mal príjem nie výsledok hospodárenia ale príjmy celkové kedze mam pocit že to je pre SP dolezite, či sa vobec stanem povinným platcom odvodov do SP (hranicu 3834,96 som nepresiahol ale 1 moj klient áno, obaja sme začali szč v roku 2009) ďakujem
Z.E.Ú.S.
21.06.10,15:36
haloooo !
takže nechávam tabuľku prázdnu ak účtujem v PÚ ?? (tým pádom nerozumiem ako sa SP dozvie moje celkové príjmy ?lebo z čiastkového ZD asi nie . Alebo ako to je prosím vysvetlíte, opravte ma, usmerníte.
ďakujem
Zdenka175
21.06.10,16:12
Viete mi poradiť ako postupovať ďalej? Brat mal prvé DP, dnes som ho poslala na SP s Výpisom z DP a aj hneď s vyplnenou prihláškou. Od 1.7. má byť povinný platca. Opýtala sa ho pani, že kde teraz robí. On povedal v Čechách, tak mu povedala, aby sa registroval a platil tam a neprihlásila ho. Minulý rok robil skoro celý na SR až od zimy je v ČR. V ČR nerobí za rok viac ako 180 dní. Ako má teraz postupovať?? Ja by som povedala, aby trval na prihlásení od 1.7. Ďakujem za vaše rady
veronikasad
21.06.10,17:14
Viete mi poradiť ako postupovať ďalej? Brat mal prvé DP, dnes som ho poslala na SP s Výpisom z DP a aj hneď s vyplnenou prihláškou. Od 1.7. má byť povinný platca. Opýtala sa ho pani, že kde teraz robí. On povedal v Čechách, tak mu povedala, aby sa registroval a platil tam a neprihlásila ho. Minulý rok robil skoro celý na SR až od zimy je v ČR. V ČR nerobí za rok viac ako 180 dní. Ako má teraz postupovať?? Ja by som povedala, aby trval na prihlásení od 1.7. Ďakujem za vaše rady
V ČR je ako zamestnanec alebo živnostník ? Ak živnostník - má slovenskú alebo českú živnosť ?

http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s
Zdenka175
22.06.10,05:02
V ČR je ako zamestnanec alebo živnostník ? Ak živnostník - má slovenskú alebo českú živnosť ?

http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s
Má slovenskú živnosť a robí pre slovenského živnostníka ale v ČR.
VERONIKA6
22.06.10,05:04
Ešte raz dám do pozornosti môj dotaz na sociálku aj s odpoveďou.

Re: Vypis z Danoveho priznania do Socialnej poistovne
Citát:
Pôvodca textu príspevku: VERONIKA6 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/84847-vypis-z-danoveho-priznania-do-socialnej-poistovne-post1338208.html#post1338208)
Daňovník ktorý bol SZČO v roku 2009, nepodnikal, nemal príjem ani výdavky, a bol celý rok zamestnancom, podal si daňové priznanie A, nakoľko si uplatňuje zamestnaneckú prémiu. V uplynulých rokoch si podával typ B, z ktorého posielal výpis do soc. poisťovni. Ako oznámi sociálnej poisťovni, že nepodnikal? Výpis z DP sa robí iba z typu B.

Takže odpoveď zo sociálnej poisťovne pre všetkých, ktorých to zaujíma:

Povinnosť predložiť pobočke Sociálnej poisťovne „výpis z daňového priznania“ má do 30. 6. 2010 fyzická osoba, ktorá je v zmysle zákona o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html) poistení považovaná za samostatne zárobkovo činnú osobu, a ktorá podáva daňové priznanie (typ B). Pokiaľ ste za rok 2009 nemali žiadne príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov a daňové priznanie typu B nepodávate, nie ste ani povinný predložiť Sociálnej poisťovni tlačivo „výpis z daňového priznania“.
veronikasad
22.06.10,05:09
Má slovenskú živnosť a robí pre slovenského živnostníka ale v ČR.
Pozri si túto časť materialu, ktorý som ti priložila, príp. napíš dotaz na ústredie SP. Osobnú skúsenosť ako postupovať v takomto prípade nemám - od 1.5.2010 sú zmeny v registrácii (sú uvedené v priloženom príspevku)
Vyslanie samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO)
janicka21B
22.06.10,07:54
Može mi niekto poradit prosim, 1 x vypisujem vypis z daňoveho priznania...do kolonky cislo 10 sa píše základ daňe ktory mi vysiel v daňovom priznani za rok 2009?? a v kolonke c. 12 vobec neviem co napisat...sumu 398,33??
veronikasad
22.06.10,11:05
Može mi niekto poradit prosim, 1 x vypisujem vypis z daňoveho priznania...do kolonky cislo 10 sa píše základ daňe ktory mi vysiel v daňovom priznani za rok 2009?? a v kolonke c. 12 vobec neviem co napisat...sumu 398,33??
sumu, ktorá je uvedená v DP ako odpoč. položka na dopl. dôchodkové sporenie a živ. poistenie
Melnick
22.06.10,19:39
Može mi niekto poradit prosim, 1 x vypisujem vypis z daňoveho priznania...do kolonky cislo 10 sa píše základ daňe ktory mi vysiel v daňovom priznani za rok 2009?? a v kolonke c. 12 vobec neviem co napisat...sumu 398,33??

Ak si si neuplatnila v DP odpočet na dôchodkové doplnkové sporenie , životné poistenie , účelové sporenie v úhrne v sume 398,33 tak tam bude NULA .
Zdenka 0705
23.06.10,04:24
Pripomínam, že aj pri zrušení živnosti v roku 2009, SP žiada tento výpis, aj keď preddavky sa už samozrejme platiť nebudú.
Overovala som si to na našej SP.
babi2
23.06.10,05:18
Pripomínam, že aj pri zrušení živnosti v roku 2009, SP žiada tento výpis, aj keď preddavky sa už samozrejme platiť nebudú.
Overovala som si to na našej SP.
Môj názor je taký, že tá informácia nie je správna, veď povinnosť podať výpis z DP má SZČO, a keď je zrušená živnosť, tak už SZČO predsa nie je. Načo by im to aj bolo, keď už potom nie je povinnosť platiť odovody? nemajú čo robiť s voľným miestom? potrebujú ho zaplniť nepotrebnými papierami?
Toto je síce môj názor, ale skutočnosť je iná.
Prikladám link z HN, kde je napísané, že naozaj aj pri ukončení živnosti treba podať výpis z DP
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-44152100-pri-ukonceni-podnikania-musite-uzatvorit-uctovne-knihy
Toto je zo stránky Socpoist.
Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná:

1. predložiť príslušnej pobočke (podľa miesta bydliska) do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok; dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, je povinná predložiť do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane,
Zdenka 0705
23.06.10,05:45
Aj ja som toho názoru že nie je potrebné, ale predsa som tam včera volala. Po ich informácii som klientovi Výpis radšej vypísala, nemám rada, keď SP posiela všelijaké výhražné listy v znení: ... nesplnili ste si xy povinnosť atď ....a hneď vyčísli aj prípadné sankcie...... nemusím ani písať, aká je prvá reakcia neznalého klienta :(
Anja111
23.06.10,12:16
Pripomínam, že aj pri zrušení živnosti v roku 2009, SP žiada tento výpis, aj keď preddavky sa už samozrejme platiť nebudú.
Overovala som si to na našej SP.
Nedalo mi to a napísala som dotaz na SP...
Prosím Vás, ak SZČO ukončila živnosť v priebehu roku 2009, je povinná podávať do 30.6.2010 na SP Výpis z DP za rok 2009?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:
Dobrý deň,
v zmysle zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení SZČO má povinnosť predložiť pobočke Sociálnej poisťovne Výpis z daňového priznania... vždy do 30. 6. za predošlý kalendárny rok. Nakoľko ste živnosť ukončili k 31.12.2009 (ako sme z údajov vo Vašom podaní v našom informačnom systéme zistili), tzn. že k 1.7.2010 už nemáte status SZČO, nemáte povinnosť predložiť pobočke Sociálnej poisťovne Výpis z daňového priznania za rok 2009.
S pozdravom
Vaša Sociálna poisťovňa
Zdenka 0705
23.06.10,12:29
Nuž čo už, poslali sme, tak si ho tam niekde "založia" ... a možno tak, aby ho už nikdy viac nenašli
kubkokubko
24.06.10,06:15
Poradaci, prosim este si treba splnit nejaku oznamovaciu povinnost okrem SP v suvislosti s danovym priznanim? Volala som na zdravotnu poistovnu, tam sa to splnilo rocnym zuctovanim a uz ma nic nenapada, aby som nahodou manzelovi nieco nepresvihla. Dakujem za radu a pripadne upozornenie, este len zacinam.
bea
24.06.10,06:35
haloooo !
takže nechávam tabuľku prázdnu ak účtujem v PÚ ?? (tým pádom nerozumiem ako sa SP dozvie moje celkové príjmy ?lebo z čiastkového ZD asi nie . Alebo ako to je prosím vysvetlíte, opravte ma, usmerníte.
ďakujem
Neviem, či si to už nejako vyriešil/a? Ja som už viac rokov vypĺňala pre SZČO, ktorý účtuje v PÚ, Výpis. Uvádzam výnosy a náklady. Zatiaľ nebol problém.
VieraPopluharova
24.06.10,06:41
Ak tabuľku vyplníš výnosy a náklady, tak SP sa to prave dozvie z tých výnosov, nakoľko to je celkový príjem.
veronikasad
24.06.10,07:17
Poradaci, prosim este si treba splnit nejaku oznamovaciu povinnost okrem SP v suvislosti s danovym priznanim? Volala som na zdravotnu poistovnu, tam sa to splnilo rocnym zuctovanim a uz ma nic nenapada, aby som nahodou manzelovi nieco nepresvihla. Dakujem za radu a pripadne upozornenie, este len zacinam.
http://www.socpoist.sk/szco/1534s
Zdenka175
24.06.10,11:46
V ČR je ako zamestnanec alebo živnostník ? Ak živnostník - má slovenskú alebo českú živnosť ?

http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s
Tej pracovníčke sa jednalo o ten formulár E 101. Že keď sa robí v ČR tak sa ma tam prihlásiť. Riešili sme to zatiaľ tak, že napísal miesto výkonu SK a prihlásil sa na Slovensku.
zk24
24.06.10,21:20
Ahojte,

do kolonky "pocet mesiacov vykonavania SZCO v roku 2009" vypisujem pocet mesiacov od Vydania zivnostenskeho listu alebo od zapisu do Obchodneho registra? Je zapisany v ORSR kde je uvedene ze zapis vykonani 24.11.2009 na zaklade vydaneho zivnostenskeho opravnenia 20.8.2009. Na zivonstenskom registri je uvedeny tiez datum 24.11.2009.

Mam tam uviest pocet mesiacov 2 alebo 5?

Dakujem
veronikasad
24.06.10,21:26
Tej pracovníčke sa jednalo o ten formulár E 101. Že keď sa robí v ČR tak sa ma tam prihlásiť. Riešili sme to zatiaľ tak, že napísal miesto výkonu SK a prihlásil sa na Slovensku.
Zdenka, čítala si túto časť priloženého článku zo SP ?


http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s#vyslanie-samostatne-zarobkovo-cinnych-osob