Zita5
18.06.10,06:25
Podľa Občianskeho zákonníka sa právo premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto zákone ustanovenej. Znamená to, že márnym uplynutím premlčacej lehoty a uplatnením námietky premlčania pred súdom, nemôže súd priznať toto právo. V právnej teórii znamená, že toto právo sa oslabuje, ale nezaniká. Oslabuje sa preto, lebo súd nemôže priznať právo, ktoré bolo premlčané a bola zo strany dlžníka vznesená námietka premlčania.
Ak je právo premlčané, neznamená to, že by dlžník nemohol splniť dlh. Podľa práva však nie je povinný platiť premlčaný dlh a nikto ho nemôže nútiť (ani súd) k tomu, aby plnil premlčaný dlh. Je teda morálnou, nie právnou otázkou, či dlžník bude plniť premlčaný dlh.
Podľa ustanovenia § 110 ods. 1 Občianskeho zákonníka ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť.
To znamená, že ak súd právoplatne rozhodol vo veci a uložil dlžníkovi povinnosť zaplatiť určitú sumu veriteľovi, pričom však odo dňa, kedy sa podľa súdneho rozhodnutia malo plniť, uplynulo 10 rokov, je možné v prípade exekúcie takéhoto premlčaného práva uplatniť námietku voči exekúcii z dôvodu jej neprípustnosti, pretože je tu iný dôvod, pre ktorý exekúciu nemožno vykonať (premlčané právo na výkon práva). To znamená, že v exekučnom konaní by bolo potrebné podať námietku premlčania a žiadať exekúciu zastaviť. O tejto námietke by rozhodoval súd.
Vo Vašom prípade uplynulo necelých 6 rokov, to znamená, že exekútor pravdepodobne môže exekúciu riadne vykonať, pretože nedošlo k jej premlčaniu.
Každopádne Vám odporúčame navštíviť niektorého advokáta, predložiť mu všetky doklady vzťahujúce sa na Váš prípad a požiadať ho o vyjadrenie, či došlo k premlčaniu alebo nie. Pokiaľ nie, budete musieť strpieť výkon exekúcie zrážkami zo mzdy. V exekučnom konaní už nie je veľa možností, ako sa vyhnúť exekúcii.

Zdroj :
http://www.webpravnik.sk/?p=422


Touto citáciou by som chcela požiadať o vysvetlenie , do kedy je možné viesť exekúciu voči dlžnikovi/povinnému/?

Jedná sa mi o to , že klientovi dňa 20.10.1998 sa začala exekúcia voči povinnému . Exekútor má záložné právo na nehnuteľnosť . I napriek snahám, túto nehnuteľnosť v rámci dražieb nepredal, lebo chcel nehnuteľnosť predať za vyššiu sumu . To sa mu doposiaľ nepodarilo .To znamená ,že exekúcia stojí na mŕtvom bode .

ČO s takýmto prípadom ? Koľko môže trvať exekučné konanie ? Myslím že 20.10.1998 je dosť dlhá doba, že sa nehnuteľnosť mohla predať .Tým, že sa nepredala narastajú hrozné úroky ale aj neuveriteľné trovy exekútorovi , ktoré 3x prevyšujú cenu samotnej nehnuteľnosti .Má ešte exekútor právo pokračovať v exekúcii ?

Ďakujem za prípadnú radu ,resp. objasnenie ,možno si to nesprávne vysvetľujem,nakoľko som laik.
Mária27
20.06.10,19:59
Exekútor má stanovený postup pri predaji nehnuteľnosti od § 134 exekučného poriadku (233/1995).

Exekútorovi - ako píšeš - vyhovuje aj predlžovanie dražby. Pri nehnuteľnosti má exekútor istotu, že sa kedy-vtedy začo-zato predá, aj keď sa neuspokoja z predaja všetky práva. Povinný však mohol po roku požiadať súd o zastavenie exekúcie.

§ 145
(1) Ak sa pri dražbe neurobilo ani najnižšie podanie, exekútor nepokračuje v konaní. V konaní možno pokračovať najskôr po uplynutí jedného mesiaca od bezúspešnej dražby. Najnižšie podanie v takom prípade môže so súhlasom súdu tvoriť nižšia cena, ako je cena určená znaleckým posudkom, nie však nižšia ako polovica najnižšieho podania určeného podľa § 142 ods. 2. K žiadosti o udelenie súhlasu súdu s dražbou podľa predchádzajúcej vety pripojí exekútor aj záznam o doterajšom priebehu dražby.
(2) Ak sa nepodarí predať nehnuteľnosť na dražbe do jedného roka od vydania exekučného príkazu, súd môže na návrh účastníka konania alebo exekútora exekútora exekúciu predajom tejto nehnuteľnosti zastaviť (§ 57 ods. 2).

§ 57
(2) Exekúciu môže súd zastaviť aj vtedy, ak to vyplýva z ustanovení tohto alebo osobitného zákona.
Zita5
21.06.10,04:33
Exekútor má stanovený postup pri predaji nehnuteľnosti od § 134 exekučného poriadku (233/1995).

Exekútorovi - ako píšeš - vyhovuje aj predlžovanie dražby. Pri nehnuteľnosti má exekútor istotu, že sa kedy-vtedy začo-zato predá, aj keď sa neuspokoja z predaja všetky práva. Povinný však mohol po roku požiadať súd o zastavenie exekúcie.

§ 145
(1) Ak sa pri dražbe neurobilo ani najnižšie podanie, exekútor nepokračuje v konaní. V konaní možno pokračovať najskôr po uplynutí jedného mesiaca od bezúspešnej dražby. Najnižšie podanie v takom prípade môže so súhlasom súdu tvoriť nižšia cena, ako je cena určená znaleckým posudkom, nie však nižšia ako polovica najnižšieho podania určeného podľa § 142 ods. 2. K žiadosti o udelenie súhlasu súdu s dražbou podľa predchádzajúcej vety pripojí exekútor aj záznam o doterajšom priebehu dražby.
(2) Ak sa nepodarí predať nehnuteľnosť na dražbe do jedného roka od vydania exekučného príkazu, súd môže na návrh účastníka konania alebo exekútora exekútora exekúciu predajom tejto nehnuteľnosti zastaviť (§ 57 ods. 2).

§ 57
(2) Exekúciu môže súd zastaviť aj vtedy, ak to vyplýva z ustanovení tohto alebo osobitného zákona.

Mária ďakujem Ti za reakciu na môj príspevok .

Z dostupných materiálov , ktoré mám v ruke som vyčítala , že prvá dražba bola až v roku 2009.To znamená po 11 rokoch .Klient medzi tým žiadal súd o odklad exekúcie , ale súd návrh vždy zamietol.

P.S. Ešte doplním , exekútor stále zvyšuje exekučné trovy , už sa blížia pomaly do 300 000 eur.A na zvyšovanie exekučných trov sa klient odvolal ,ale vždy dopadol neúspešne .
Mária27
21.06.10,05:23
Exekútor, to je ako dostať sa na bubon. Zvyčajne sa zachráni málo.

Ale oplatí sa prečítať celý exekútorský poriadok a konať, ako sa dá. Má právo nahliadnuť do spisu (§ 205), zistiť si riadne skutočnosti a podať sťažnosť na ministerstvo (§ 218a).

Ak mu vznikla škoda spôsobená exekútorom (aj prieťahmi v konaní), môže žiadať náhradu škody od štátu podľa zákona 514/2003 o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci.
Zita5
21.06.10,05:37
Exekútor, to je ako dostať sa na bubon. Zvyčajne sa zachráni málo.

Ale oplatí sa prečítať celý exekútorský poriadok a konať, ako sa dá. Má právo nahliadnuť do spisu (§ 205), zistiť si riadne skutočnosti a podať sťažnosť na ministerstvo (§ 218a).

Ak mu vznikla škoda spôsobená exekútorom (aj prieťahmi v konaní), môže žiadať náhradu škody od štátu podľa zákona 514/2003 o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci.

Ďakujem ešte raz :);) Budeme hľadať nejaké zákonne kroky .
milláčikk
21.06.10,05:42
Mária ďakujem Ti za reakciu na môj príspevok .

Z dostupných materiálov , ktoré mám v ruke som vyčítala , že prvá dražba bola až v roku 2009.To znamená po 11 rokoch .Klient medzi tým žiadal súd o odklad exekúcie , ale súd návrh vždy zamietol.

P.S. Ešte doplním , exekútor stále zvyšuje exekučné trovy , už sa blížia pomaly do 300 000 eur.A na zvyšovanie exekučných trov sa klient odvolal ,ale vždy dopadol neúspešne .

Tak to by som si srááááááááááááášne pozorne prelistuval.
(a najlepšie pred začatím exekúcie:D )
Laco-monter
21.06.10,05:45
Tak to by som si srááááááááááááášne pozorne prelistuval.
(a najlepšie pred začatím exekúcie:D )


tak teraz som pochopil , prečo sa exekutori vozia v Meďakoch E triedy, či Lexusoch alebo Infinity :cool:

,že ja som sa lepšie neučil....:mee:

terazky som mohol byť EXEKUTOROM !:(
betka
21.06.10,06:28
Dievčence, tieto prípady sú ako zlý sen.

Že sa proti týmto prieťahom a odmenám nič nerobí.
Zita5
21.06.10,06:30
Dievčence, tieto prípady sú ako zlý sen.

Že sa proti týmto prieťahom a odmenám nič nerobí.

Ja tiež som presvedčená o tom betka, že sa robia prieťahy . Už aj to ma presviedča , že boli podané odvolania a súd ich zamietol . Tiež si o tom myslím svoje .A ja neviem na čo sa čaká , nehnuteľnosť je , z môjho pohľadu je predajná a neverím tomu aby za tie roky nemal nikto záujem ju kúpiť . Je dokonca aj na lukratívnom mieste .
milláčikk
21.06.10,06:39
Ja tiež som presvedčená o tom betka, že sa robia prieťahy . Už aj to ma presviedča , že boli podané odvolania a súd ich zamietol . Tiež si o tom myslím svoje .A ja neviem na čo sa čaká , nehnuteľnosť je , z môjho pohľadu je predajná a neverím tomu aby za tie roky nemal nikto záujem ju kúpiť . Je dokonca aj na lukratívnom mieste .

Zamietne jeden súd - podám na vyšší / zoznámim sa s predsedom súdu = zaklopem / pozdravím / vysvetlím / (zakričím) a pod .