stelana
18.06.10,06:33
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohľadom kúpi domu. Priateľovi neschválili úver len jemu samému a preto si berieme na polovicu hypotekárny úver na 30 rokov. Dom by mal ísť tiež na polovicu. Chcem sa spýtať či pri zmluve o budúcej kúpnej zmluve mám figurovať aj ja ako kupujúca alebo len priateľ? Podpisuje sa tá zmluva hneď u realiťáka? Ak nebudem na tej zmluve znamená to, že nebudem mať na polovicu prepísaný dom? A aké sú riziká spoločného úveru? veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
draik
18.06.10,06:51
O vztahoch a uveroch tu bolo popisane uz viac, vratane rizik.
Predpokladam, ze si neberiete uvery na polovicu hodnoty (polovicu vy a polovicu priatel, teda dva uvery), ale jeden uver, kde jeden z vas bude dlznik a druhy rucitel alebo obaja spoludlznici, teda by ste boli viazani spolocne a nerozdielne voci banke. Pre aky taky pokoj kupte dom do podieloveho spoluvlastnictva, pripadne si este vzajomne vztahy upravte zmluvou.
Mária27
18.06.10,13:47
Do zmluvy o budúcej zmluve sa dajte ako kupujúci obaja, lebo tak vznikne predávajúcemu záväzok, ktorý bude aj vymožiteľný.
Podpisy na zmluve je dobre dať overiť, aby nik nemohol tvrdiť, že to nie je jeho podpis.