Aldan
18.06.10,07:31
chcem sa spýtať či robím správne ak vystavujem v pU jednostranný zápočet. Viem že pri fa + dobropise se to v poriadku, ale robím to aj pri záväzkoch a pohľadávkach. Zatiaľ som nemala so žiadnou firmou problém, len neviem či je to správne. Hovorí o tom nejaký paragraf v účtovníctve, ktorý by som porušovala. ? Ďakujem
KEJKA
18.06.10,05:44
myslím, že obe formy sú v súlade so zákonom, skôr asi treba pozrieť obch.z.
Ja jednostranný zápočet posielam najskôr mailom. Je pružnejší, nemusím čakať na podpis druhej strany, ale odsúhlasenie je potrebné, aby bolo súhlasné účtovanie na oboch stranách.
Predsa len hrozí, že kým ja robím zápočet, druhá strana už poslala úhradu - treba zaistiť nejaký "stopstav".
Tam, kde je komplikované saldo, alebo nie celkom dobré vzťahy, uprednostňujem vzájomné zápočty.
promont maja
18.06.10,05:54
... a je ešte potrebné dodať, že jednostranný zápočet je možné urobiť až po uplynutí doby splatnosti, inak je neplatný. Tento jednostranný zápočet sa zvyčajne robí práve pri tzv. dobropisoch ... hoci tak ako hovorí Kejka obidva formy sú v súlade so zákonom, len si je potrebné vybrať.
KEJKA
18.06.10,06:12
áno, na dbp. je v zmysle zákona odkaz na pôvodnú faktúru, splatnosť si dáva odberateľ alternatívne
- ihned, ak pôvodná fa je neuhradená /vtedy ju páruje automaticky systém na pôvodnú faktúru a zápočet sa ani neposiela/
- 14 dní ako iné bežné faktúry, vtedy ju uhradí odberateľovi, alebo pošle jednostranný zápočet na najbližšiu faktúru po splatnosti.

Oba spôsoby sú podľa mňa akceptovateľné, hoci s jedným odberateľom dlhodobo bojujem o uznanie tohto postupu z jeho strany, nakoľko on tie naše dbp. páruje úplne inak, podľa svojho. /len poznámka na okraj, mierne mimo témy/.
promont maja
18.06.10,06:21
Oba spôsoby sú podľa mňa akceptovateľné, hoci s jedným odberateľom dlhodobo bojujem o uznanie tohto postupu z jeho strany, nakoľko on tie naše dbp. páruje úplne inak, podľa svojho. /len poznámka na okraj, mierne mimo témy/.
Kejka a mňa by zaujímalo, ako inak to ten Váš odberateľ rieši ...? Ako ich páruje?
KEJKA
18.06.10,06:49
Kejka a mňa by zaujímalo, ako inak to ten Váš odberateľ rieši ...? Ako ich páruje?
proste si nevšíma tie odkazy na pôvodnú faktúru. Z času na čas pošle návrh na zápočet, kde ten dbp. je započítaný na inú faktúru podľa jeho vlastného výberu. My mu tie návrhy neakceptujeme, ale on to aj tak má zaúčtované podľa seba. Takže vzniká chaos. Momentálne je to stále v riešení.
Aldan
18.06.10,12:09
Ďakujem za odpoveď, zatiaľ som nemala ešte problém so žiadnym odberateľom pri jednostrannom zápočte.
Ester plus
22.06.10,09:03
Je možné pri zaslaní info. o jednostrannom zápočte stanoviť čakaciu dobu na vyjadrenie druhej strany, kým dôjde k samotnému zaúčtovniu? Alebo už to stanovuje samotný zákon?