Lucia8504
18.06.10,08:06
Dobrý deň,
prosím o radu. V pondelok som požiadala zamestnávateľa o dovolenku na utorok. Ten mi povedal, že je teraz veľa práce a dovolenku mi dať nemôže. Ja som to voľno však potrebovala a do práce som neprišla. Teraz mám v dochádzke A, čo ma až tak netrápi, ale zamestnávateľ mi dal podpísať papier, že to považuje za porušenie pracovnej discipliny a pri dalšom aj menej závažnom porušení mi môže dať výpoveď podľa 63 ods. 1 pism. e)
Ja som mu to zatial nepodpísala, s tým, že som mu to spomínala už týžden pred tým a teda somsi splnila zákonnu povinnosť 3 dni vopred mu to oznámiť. Mám pravdu ja či šéf?
VERONIKA6
18.06.10,06:13
Dobrý deň,
prosím o radu. V pondelok som požiadala zamestnávateľa o dovolenku na utorok. Ten mi povedal, že je teraz veľa práce a dovolenku mi dať nemôže. Ja som to voľno však potrebovala a do práce som neprišla. Teraz mám v dochádzke A, čo ma až tak netrápi, ale zamestnávateľ mi dal podpísať papier, že to považuje za porušenie pracovnej discipliny a pri dalšom aj menej závažnom porušení mi môže dať výpoveď podľa 63 ods. 1 pism. e)
Ja som mu to zatial nepodpísala, s tým, že som mu to spomínala už týžden pred tým a teda somsi splnila zákonnu povinnosť 3 dni vopred mu to oznámiť. Mám pravdu ja či šéf?
No myslím si, že v tomto prípade má pravdu šéf. Keď Ti dovolenku nepodpísal, nakoľko bolo veľa práce, je to porušenie pracovnej disciplíny a má právo Ti udeliť absenciu. Absencia je prerušenie poistenia a to sa nahlasuje RL na sociálku.
Stanislav 1975
18.06.10,06:14
Dobrý deň,
prosím o radu. V pondelok som požiadala zamestnávateľa o dovolenku na utorok. Ten mi povedal, že je teraz veľa práce a dovolenku mi dať nemôže. Ja som to voľno však potrebovala a do práce som neprišla. Teraz mám v dochádzke A, čo ma až tak netrápi, ale zamestnávateľ mi dal podpísať papier, že to považuje za porušenie pracovnej discipliny a pri dalšom aj menej závažnom porušení mi môže dať výpoveď podľa 63 ods. 1 pism. e)
Ja som mu to zatial nepodpísala, s tým, že som mu to spomínala už týžden pred tým a teda somsi splnila zákonnu povinnosť 3 dni vopred mu to oznámiť. Mám pravdu ja či šéf?

Bohužiaľ to s tou absenciou má zamestnávateľ pravdu...,neprišla si do práce a preto má pravdu...
ewita888
18.06.10,06:14
Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom..
Laco-monter
18.06.10,06:16
Dovolenka sa schvaľuje PÍSOMNE !

Vedúci úseku vydá a podpíše tlačivko kde je uvedené dátum začatia a datum ukončenia dovolenky a celkovú dobu jej trvania.

Tento lístok sa odnesie na učtáreň a takto sa vybavuje dovolenka.
KEJKA
18.06.10,06:17
Dovolenku ti určuje zamestnávateľ
odsúhlasuje zamestnávateľ. Z práce si nemôžeš robiť holubník /aj ked ide o jednorazový úlet/
vybratie dovolenky nie je to jednostranný úkon z tvojej strany. Máš áčko v zmysle ZP.
Ak odmietneš podpísať ten papier, aj tak sa bude považovať za doručený - stačí, ked si to z-eľ nechá podpísať svedkom.
Mimochodm, moja dcéra má tiež tento problém, ale do práce ide, ak jej šefka nepodpíše dovolenku. teraz kvôli tomu nemôže ísť na promócie, rozhodla som sa vynímočne, že jej potichu poradím, aby šla k lekárovi. Bude mať nie dovolenku ale P-čko, na to nárok má.
VERONIKA6
18.06.10,06:21
Ešte doplním, že v súlade so Zákonníkom práce môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku za každú neospravedlnenú zmeškanú zmenu, a to o 1 až 2 dni.
mirka06121985
15.07.10,07:39
Ahojte poradaci, prosim poradte mi: zamestnanec si cerpal dovolenku, bez toho aby to oznamil svojmu nadriadenemu majstrovi, ide o to, ze mu mam napisat porusenie pracovnej discipluny,ale neviem aky paragraf tam mam napisat ? pomozte, potrebujem to surne, dakujem :)
Llívia
15.07.10,07:52
Napíš to ako list, v ktorom upozorníš zamestnanca KEDY a AKO porušil pracovnú disciplínu a upozorníš ho na možnosť výpovede podľa nižšie uvedeného §:
"Zákonník práce § 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede."

Príp. ho môžeš upozorniť, že s ním zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer (v tomto prípade však zamestnávateľ nemá povinnosť zamestnanca vopred upozorniť, že závažne porušil pracovnú disciplínu, je to na jeho dobrej vôli):
"Okamžité skončenie pracovného pomeru § 68
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4."

Je na zamestnávateľovi, či tento prípad posúdi ako závažné alebo menej závažné porušenie pracovnej disciplíny.