janaj777
18.06.10,10:23
Adaptačné vzdelávanie sa končí 30. 6. 2010. Od 1. 7. sa končí vyplácanie príplatku pre uvádzajúceho učiteľa alebo až k 1. 9.?
legolas
18.06.10,08:44
..a za čo mu budú vyplácať počas 2 mesiacov príplatok? za to že začínajúci učiteľ odíde na dovolenku?
janaj777
18.06.10,09:02
Takže aj napiek tej ironickej poznámke som správne pochopila, že príplatok uvádzajúcemu učiteľovi sa vypláca len počas adaptačného vzdelávania a od 1. 7. mu zmením platový dekrét?
csuvto
18.06.10,09:16
Príplatok sa končí vypracovaním HODNOTENIA začínajúceho učiteľa, ktoré vypracuje uvádzajúci učiteľ.
Na základe tohto hodnotenia riaditeľ vydá Rozhodnutie, po uplynutí 15. dní od vydania rozhodnutia sa začínajúci Zc preradí na samostatného Zca.
susann2
18.06.10,09:16
Takže aj napiek tej ironickej poznámke som správne pochopila, že príplatok uvádzajúcemu učiteľovi sa vypláca len počas adaptačného vzdelávania a od 1. 7. mu zmením platový dekrét?
Áno a aj učiteľovi, ktorý úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie, treba ho zaradiť do kariérového stupňa samostatný ped. zamestnanec.
O ukončení adaptačného vzdelávania sa vyhotovuje protokol. Po uplynutí 15 dňovej lehoty od jeho podpísania vydá riaditeľ rozhodnutie o úspešnom ukončení vzdelávania a začínajúci zamestnanec sa preradí ako samostatný a uvádzajúcemu sa odoberie príplatok.
legolas
18.06.10,10:19
Áno a aj učiteľovi, ktorý úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie, treba ho zaradiť do kariérového stupňa samostatný ped. zamestnanec.
O ukončení adaptačného vzdelávania sa vyhotovuje protokol. Po uplynutí 15 dňovej lehoty od jeho podpísania vydá riaditeľ rozhodnutie o úspešnom ukončení vzdelávania a začínajúci zamestnanec sa preradí ako samostatný a uvádzajúcemu sa odoberie príplatok.

...chcel by som ťa poopraviť, prepáč, ale práve preto sa to robí na školách začiatkom júna, aby sa to tých 15 dní stihlo, myslím ten protokol a tým sa pre uvádzajúceho učiteľa končí poberanie príplatku, t.j. od 1.7. už mu príplatok nepatrí....:)
susann2
18.06.10,10:47
...chcel by som ťa poopraviť, prepáč, ale práve preto sa to robí na školách začiatkom júna, aby sa to tých 15 dní stihlo, myslím ten protokol a tým sa pre uvádzajúceho učiteľa končí poberanie príplatku, t.j. od 1.7. už mu príplatok nepatrí....:)
Keď som to písala, tak som zaváhala nad dátumami, kedy jednotlivé úkony s tým spojené sa majú vykonať. Naopak som rada, že sa o tom diskutuje, pretože aj ja budem taký prípad riešiť. Adaptačné vzdelávanie máme úspešne ukončené, len nemáme nič okolo toho písomne vystavené. Takže ak 1.6. bol urobený protokol, 16.6. vydal riaditeľ rozhodnutie, až po 15 dní nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia 1.7. urobím potrebné úkony ? Môžete mi to niekto potvrdiť, alebo vyvrátiť ?
olga11
19.06.10,19:03
Súhlasím s tým , čo tu bolo doteraz povedané, ale predsa- nikde nie je napísané, že adaptačné vzdelávanie sa musí ukončiť v júni.
Ako postupovať v tom prípade, ak sa adaptačné vzdelávanie ukončuje napr. v septembri alebo októbri - patrí uvádzajúcemu učiteľovi príplatok za júl a august?Ďakujem
susann2
20.06.10,10:40
Súhlasím s tým , čo tu bolo doteraz povedané, ale predsa- nikde nie je napísané, že adaptačné vzdelávanie sa musí ukončiť v júni.
Ako postupovať v tom prípade, ak sa adaptačné vzdelávanie ukončuje napr. v septembri alebo októbri - patrí uvádzajúcemu učiteľovi príplatok za júl a august?Ďakujem
Adaptačné vzdelávanie musí byť ukončené do dvoch rokov. To kedy sa ukončí, je na rozhodnutí riaditeľa a odporúčaní uvádzajúceho učiteľa. Príplatok uvádzajúcemu učiteľovi možno ukončiť len na základe potrebných písomných dokladov a nie z dôvodu, že sú prázdniny a on dovolenkuje. Ja akurát nevidím zmysel, ukončiť toto vzdelávanie začiatkom budúceho školského roka, ved určite už teraz vie riaditeľ aj uvádzajúci učiteľ, či tento zamestnanec bude schopný pracovať samostatne.
Janka 52
21.06.10,08:54
Už sme to riešili aj my, vychádzalo nám to dátumovo tak ako píšeš, ale nakoniec sme to urobili tak ako sa robilo pri kvalifikačnej skúške
- dnes dostanem Osvedčenie o kvalif. kúške a od zajtra mi patrí
zaradenie vo vyššej triede.
Píše sa síce v§ 36 ods. 7 že na rozhodovanie riaditeľa o ukončení adap. vzdel. sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní, ale už raz bežala 15 dňová lehota - medzi vyhotovením protokolu a vydaním rozhodnutia.
Teda mi sme sa rozhodli - po vydaní rozhodnutia od nasledujúceho dňa robíme zaradenie po novom, ale je daná možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu v 15 dňovej lehote. /Ale kto by sa už odvolával ak úspešne urobil adap. vzdelávanie?/.
Týmto lehotám sa na školení, čo sme absolvovali nejako nevenovala pozornosť.
Možno to má byť ozaj len po 15 dňoch od vydania rozhodnutia,
k tomu by sa mohli vyjadriť nejakí právnici.
csuvto
21.06.10,11:49
Ja som pochopila tie termíny na školení tak, že na základe toho Hodnotenia vydá riaditeľ rozhodnutie (tam nebolo uvedené do akého termínu, asi čo najskôr) a po 15 dňoch od vydania rozhodnutia, nadobudne rozhodnutie právoplatnosť -potom sa zamestnanec preradí na samostatného zamestnanca.

Ale uvádzajúci učiteľ končí svoju činnosť vypracovaním hodnotenia a vtedy mu končí aj príplatok.
maml
21.06.10,12:11
Už sme to riešili aj my, vychádzalo nám to dátumovo tak 10.6.2010 ukončil adaptačné vzdelávanie podpísal sa protokol. 28.6.2010 vydal RŠ rozhodnutie, ktoré nadobudne právoplatnosť 13. 7. 2010 a od 14. 7. 2010
urobím zaradenie po novom - urobím nový dekrét.
V smernici č. 19/2009-R z 20. 10. 2009 sa píše v článku 6 po nadobudnutí právoplatnosti tohto rozhodnutia ho riaditeľ zaradí do kariérového stupňa samost. ped. zam. Kde by som sa dočítala o zastavení príplatku uvádzajúcemu pedagógovi?
susann2
21.06.10,12:36
Riaditeľ písomne menoval uvádzajúceho učiteľa, budem chcieť, aby písomne rozhodol aj o ukončení. Ak bude uvedené, že činnosť uvádzajúceho učiteľa sa končí dňom 30.6., tak dátumom 1.7. vystavím nový dekrét, resp. nasledujúci deň po ukončení činnosti.
Janka 52
23.06.10,11:07
Zaujímalo by ma, ako ste v praxi riešili uvádzanie zamestnanca, ktorý učí 2 apropačné predmety. Ak nemáme uvádzajúceho zamestnanca s rovnakými aprobačnými predmetmi, uvádzanie robia 2 učitelia a patrí im obom príplatok za uvádzanie?
susann2
24.06.10,05:17
Zaujímalo by ma, ako ste v praxi riešili uvádzanie zamestnanca, ktorý učí 2 apropačné predmety. Ak nemáme uvádzajúceho zamestnanca s rovnakými aprobačnými predmetmi, uvádzanie robia 2 učitelia a patrí im obom príplatok za uvádzanie?
Moje logické vysvetlenie zákona hovorí, že nemôžu dostávať dvaja učitelia príplatok za uvádzanie do praxe jedného učiteľa. V zákone je uvedené, že začínajúci pedagogický zamestnanec vykonáva pedagoickú činnosť pod dohľadom uvádzajúceho pedagoického zamestnanca. Je to uvedené v jednotnom čísle, to znamená, že to môže byť len jeden, aspoň tak si ja vysvetlujem zákony. Ďalej je v zákone uvedené, že uvádzajúci pedagogický zamestnanec musí mať 1. atestáciu, nie je požiadavka, aby mal rovnaky aprobačný predmet. V smernici MŠSR o adaptačnom vzdelávani, je uvedené, čo by malo byť obsahom takéhoto vzdelávania, sú to väčšinou všeobecné činnosti, zhodné pre všetky predmety. A v neposlednom rade, by mi to pripadalo aj ako zbytočné plytvanie peniazmi.
Janka 52
24.06.10,06:42
Moje logické vysvetlenie zákona hovorí, že nemôžu dostávať dvaja učitelia príplatok za uvádzanie do praxe jedného učiteľa. V zákone je uvedené, že začínajúci pedagogický zamestnanec vykonáva pedagoickú činnosť pod dohľadom uvádzajúceho pedagoického zamestnanca. Je to uvedené v jednotnom čísle, to znamená, že to môže byť len jeden, aspoň tak si ja vysvetlujem zákony. Ďalej je v zákone uvedené, že uvádzajúci pedagogický zamestnanec musí mať 1. atestáciu, nie je požiadavka, aby mal rovnaky aprobačný predmet. V smernici MŠSR o adaptačnom vzdelávani, je uvedené, čo by malo byť obsahom takéhoto vzdelávania, sú to väčšinou všeobecné činnosti, zhodné pre všetky predmety. A v neposlednom rade, by mi to pripadalo aj ako zbytočné plytvanie peniazmi.
Ďakujem pekne, susann, presne si to vysvetlila tak, ako to chápem aj ja. Len som sa chcela utvrdiť, pretože riaditeľstvo školy, ktorej sa to týka si myslí, že uvádzať musí vždy zamestnanec s 1.atestáciou a takým istým aprobačným predmetom. Už ich len nejako musím presvedčiť a snáď mi pomôže aj Tvoja odpoveď.