sophi215
18.06.10,12:26
Prajem pekný dník,
som nová poraďáčka a hneď mám na Vás otázku...
Mám prenajatý byt v BA a pri ročnom vyúčtovaní som zistila, že ja vlastne
prispievam do fondu opráv aj na jeho sporenie, čo sa mi moc nepáči, nakoľko
som len nájomník a tieto položky sa ma netýkajú. Podľa môjho známeho,
ktorý má skúsenosti s prenajímaním bytov by mi mal môj "domáci" pri
ročnom zučte tieto položky odrátať ako aj iné napr. zástupca vlastníkov a.p.
Ak s tým máte niekto skúsenosť ocením vašu radu!
Ďakujem!
Halli
18.06.10,10:33
Prajem pekný dník,
som nová poraďáčka a hneď mám na Vás otázku...
Mám prenajatý byt v BA a pri ročnom vyúčtovaní som zistila, že ja vlastne
prispievam do fondu opráv aj na jeho sporenie, čo sa mi moc nepáči, nakoľko
som len nájomník a tieto položky sa ma netýkajú. Podľa môjho známeho,
ktorý má skúsenosti s prenajímaním bytov by mi mal môj "domáci" pri
ročnom zučte tieto položky odrátať ako aj iné napr. zástupca vlastníkov a.p.
Ak s tým máte niekto skúsenosť ocením vašu radu!
Ďakujem!

Teba sa jednotlivé položky mesačného predpisu netýkajú, ale vlastníka áno..a veľmi. Vlastník ti mal určiť platbu za prenájom, v ktorej si mal všetko zohľadniť..ako a koľko -to je jeho vec.
.... A ročné vyúčtovanie vlastníka sa ti nemalo vôbec dostať do rúk. jedine, že by si myslela vyučtovanie nejaké od neho...
JankaO
18.06.10,10:34
V zmluve o nájme ste si dohodli cenu nájmu a úhradu služieb spojených s nájmom? Platíte dohodnutú sumu alebo inú?
verkaz
18.06.10,12:45
Slávica má pravdu, tieto náležitosti sa teba, ako nájomníka vôbec netýkajú. Ale všetko záleží od toho, čo ste si dohodli v Zmluve o nájme.
Mária27
18.06.10,14:01
Ročné vyúčtovanie nemalo byť odovzdané tebe, ale vlastníkovi, veď je na jeho meno. Kde si ho vzala? Ty platíš nájomné určite vyššie ako sú náklady na byt, inak by to nebol nájom ale výpožička.
Sumu nájomného máte dohodnutú len jednu, môžu tam byť ešte náklady za energie, ktoré neplatíš sama priamo a ktoré sa vyúčtujú podľa skutočnej spotreby.

§ 696 obč. zák.:
(1) Spôsob výpočtu nájomného, úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu, spôsob ich platenia, ako aj prípady, v ktorých je prenajímateľ oprávnený jednostranne zvýšiť nájomné, úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a zmeniť ďalšie podmienky nájomnej zmluvy, ustanovuje osobitný právny predpis.
(2) Úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.

Poznámka: vyhláška upravujúca nájomné, bola v r. 1999 zrušená, už je to len dohodou.
felix1
18.06.10,14:11
Nastastie uz tieto veci neriesi ziadna vyhlaska. Pre obe strany plati : OPLATI SA MI TO, ALEBO DOVIDENIA. Momentalne je najomca vo vyhode, bytov je viac :)