gabusss
18.06.10,13:37
Môže zamestnávateľ umožniť zamestnancovi čerpať dovolenku už v druhom mesiaci zamestnania nového zamestnanca (čiže počas skúšobnej doby)? - napr. ked má tento zamestnanec už zaplatenú letnú dovolenku. Ď.
drobeceva
18.06.10,11:43
Môže zamestnávateľ umožniť zamestnancovi čerpať dovolenku už v druhom mesiaci zamestnania nového zamestnanca (čiže počas skúšobnej doby)? - napr. ked má tento zamestnanec už zaplatenú letnú dovolenku. Ď.
teoreticky môže. Ak by náhodou takýto zamestnanec vystúpil, v poslednej výplate sa mu prečerpaná dovolenka zrazí.
Ingrid G.
18.06.10,11:55
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom - zam-teľ môže poskytnúť zam-covi dovolenku aj keď ešte zam-covi nevznikol nárok - je to na dohode.
V prípade skončenia PP prečerpanú dovolenku môže zam-teľ zam-covi zraziť v poslednej výplate a na túto zrážku sa nevyžaduje súhlas zam-ca.
Niektorí zam-telia však neradi poskytujú dovolenku ak na ňu zam-ncovi ešte nevznikol nárok, môže sa totiž stať, že PP skončí na začiatku mesiaca a nie je z čoho túto zrážku vykonať.
gabusss
21.06.10,03:53
ďakujem veľmi pekne za odpovede
Tina855
12.08.10,11:32
prosím o radu, zamestnanec odrobil v mesiaci júl 6 dní, 1 deň bol sviatok a potom do konca mesiaca čerpal dovolenku. K 30.7.2010 bol s ním ukončený prac. pomer v skušobnej dobe.
Na dovolenku mu nárok nevznikol nakoľko začal pracovať 9.6. a v júni bol ešte aj pn. Prečerpal 15 dní dovolenky. hrubá mzda za odprac. dní v júli mu vyšla cca 132 eur, za dovolenku mu vyšlo 298 eur, ktoré som mu hned aj odmínusovala lebo nemal na ne nárok.
čiže z HM+náhrada za dovolenku - prečerpaná dovolenka = 132+298-298= Vymeriavaci základ. čiže odvody treba odviesť z HM čiže z tých 132 euro, alebo z Minimálneho VZ?
Tina855
12.08.10,11:50
Prosím nikto neporadí? z akého vymeriavaceho základu mám odviesť odvody? zo skutočne vyplatenej HM čo je tých 132 eur, alebo z minimálneho vymeriavaceho základu.
veronikasad
12.08.10,11:52
prosím o radu, zamestnanec odrobil v mesiaci júl 6 dní, 1 deň bol sviatok a potom do konca mesiaca čerpal dovolenku. K 30.7.2010 bol s ním ukončený prac. pomer v skušobnej dobe.
Na dovolenku mu nárok nevznikol nakoľko začal pracovať 9.6. a v júni bol ešte aj pn. Prečerpal 15 dní dovolenky. hrubá mzda za odprac. dní v júli mu vyšla cca 132 eur, za dovolenku mu vyšlo 298 eur, ktoré som mu hned aj odmínusovala lebo nemal na ne nárok.
čiže z HM+náhrada za dovolenku - prečerpaná dovolenka = 132+298-298= Vymeriavaci základ. čiže odvody treba odviesť z HM čiže z tých 132 euro, alebo z Minimálneho VZ?
Ak mu na dovolenky nevznikol nárok, tak mu ju nevykazuj. Zbytočne si komplikuješ život. Vykáž mu neplatené volno (ak nešlo o celozávodnú dovolenku, ktorá by bola prekážkou v práci na strane zamesttnávatela).
Tina855
12.08.10,12:21
no ale to bolo od 13.7. do 30.7. a my sme ho neodhlásili zo soc. poisťovne - ako neplatené voľno, lebo sa počítalo s tým že bude u nás pracovať na neurčito, čiže nárok mu vznikne. Lenže on zrazu ukončil prac. pomer k 30.7. Nie je neskoro dnes posielať RL do SP že mal neplatené voľno?
Tweety
12.08.10,12:23
no ale to bolo od 13.7. do 30.7. a my sme ho neodhlásili zo soc. poisťovne - ako neplatené voľno, lebo sa počítalo s tým že bude u nás pracovať na neurčito, čiže nárok mu vznikne. Lenže on zrazu ukončil prac. pomer k 30.7. Nie je neskoro dnes posielať RL do SP že mal neplatené voľno?
ÁNo, na posielanie RLFO je ozaj neskoro.
veronikasad
12.08.10,12:25
no ale to bolo od 13.7. do 30.7. a my sme ho neodhlásili zo soc. poisťovne - ako neplatené voľno, lebo sa počítalo s tým že bude u nás pracovať na neurčito, čiže nárok mu vznikne. Lenže on zrazu ukončil prac. pomer k 30.7. Nie je neskoro dnes posielať RL do SP že mal neplatené voľno?
neskoré nahlásenie nepl. volna je menšie zlo ako likvidácia preplatku dovolenky. (informuj sa v SP či dávajú pokuty, zatial som sa s tým nestretla).

Nezabudni na min. vymer. základ do zdr.poisťovne.
Katarína Cigánová
12.08.10,12:29
no ale to bolo od 13.7. do 30.7. a my sme ho neodhlásili zo soc. poisťovne - ako neplatené voľno, lebo sa počítalo s tým že bude u nás pracovať na neurčito, čiže nárok mu vznikne. Lenže on zrazu ukončil prac. pomer k 30.7. Nie je neskoro dnes posielať RL do SP že mal neplatené voľno?
priklámnma sa k názoru , že mu treba písat bud neplatené volno , alebo absenciu , Ano je neskoro poslat na SP prerušenie , ale lepšie neskoro ako vobec . a na dovolonku mu nevznikne ani náhodou nárok , pretože až po odpracovaní 60 dní by mu vznikla alikv. čast , a ani 1/12 za odpracované dni by mu nevznikol nárok , nakolko pišeš , že odpracoval 6 dní .

Záver : poučenie do budúcnosti - nedávajte dovolenku skor ako vznikne nárok , už vobec nie v skusobnej lehote a taktiež nevyplácajte vopred zálohy , ktoré nepokryju odpracované dni - to je rada navyše.
veronikasad
12.08.10,12:32
Katka, z akého dôvodu absenciu ?
Katarína Cigánová
12.08.10,12:34
Katka, z akého dôvodu absenciu ?
vlastne máš pravdu , A nemože byt , lebo zamestnavatel suhlasil s neprítomnostou v praci -
tak to poučenie do buducnosti platí rovnako
Tina855
12.08.10,12:34
Tak ďakujem.
Tweety
12.08.10,12:35
Tak ďakujem.
Raz ste mu už dovolenku dali, zamestnáv. s ňou súhlasil, tak ja by som to už nechala tak.
Tina855
12.08.10,12:45
A ešte otázka na RL to bude prerušenie poistenie a potom zrušenie prerušenia, však nie odhláška a znova prihláska. No a ono to skôr bolo tak že sa to písalo ako dovolenka, lebo je to synovec majiteľa a volal mu že chce dovolenku lebo hento a to a potom z dohodnutých 5 dní si sám spravil 10 dní bez udania dôvodu, čiže by to aj neplatené voľno malo byť. Ale majiteľ mu to chcel uznať ako dovolenku, kedže je to synovec, lenže s ním riadne vybabral.
Betina2
12.08.10,13:33
Ak raz mal dovolenku povolenú, tak ju nemôžeš zmeniť na neplatené voľno alebo neospravedlnenú absenciu. Ja by som určite brala do úvahy alikvótnu časť hrubej mzdy za odpracované dni (ak je odmenovaný mesačnou mzdou, tak je v tom už aj ten sviatok zahrnutý) a normálne by som k nej pripočítala riadne čerpanú dovolenku....z takto vyčísleného vymeriavacieho základu vypočítať a odviesť odvody do SP aj ZP. Z vyčíslenej čistej mzdy by som vykonala zrážku v prospech zamestnávateľa resp. mínusom ako nezdaniteľné náhrady vo výške vypočítanej náhrady za celkovú prečerpanú dovolenku, uviedla by som to v poznámke k výplatnej páske a výplatnej listine a prípadne aj v Personalistike (to je už vec programu, ako to umožni-každopádne odrátať od čistej mzdy). Ak výsledná suma na výplatu bude mínusom, tak Napísať oficiálny list od zamestnávateľa, že vzhľadom na prečerpanie dovolenky mu bolo zrazené XY a čiastku má uhradiť pri prevzatí výstupných dokladov priamo osobne u zamestnávateľa oproti PPD resp VPD s mínusom. Inak sa vystavuje riziku vymáhania súdnou cestou a pod.....Výstupné doklady napr. je tiež možné po určitú dobu zadržať, ale nie na večnosť a nie je to v poriadku. My sme to takto mali u dvoch ludí, čo čerpali neplatené volno na vlastnú žiadosť a zaplatili sme za nich odvody na ZP z min. VZ, výplata vyšla mínusom vo výške odvedeného ZP za zamestnanca a ten potom skončil PP, no a zamestnanec to vyplatil do pokladne v reiadnom výplatnom termíne. A ihned dostal do rúk doklady. Nebol s tým problém.
Alebo naozaj nedávať dovolenku počas skúšobnej doby...len niekedy sa to ozaj nedá predpokladať dopredu, najmä u rodinných príslušníkov...a zase občas aj seriózna osoba nevyhnutne potrebuje dovolenku.
veronikasad
12.08.10,13:38
Aj tak sa dá, ale načo zbytočne platiť odvody do sociálnej poisťovne ... (ide o majitelovho synovca)
Betina2
12.08.10,17:04
Veronika, ak mu raz vedúci opracovník, alebo konateľ podpísal súhlas na dovolenku a on nebude súhlasiť so zmenou tej dovolenky na neplatené voľno, tak asi s tým nič nenarobím. Dochádzka sa predsa eviduje priebežne. Ak s tým bude súhlasiť alebo ak sa majiteľ zatne, že tak to chce, tak nech to tak má, ale pochybujem, že zamestnancovi, aj ked je to synovec, to bude jedno. A na neospravedlnenú absenciu musí byť dôvod - a firma predsa vedela prečo absentuje - pre čerpanie dovolenky, ktorá sa mu povolila pre jej samotným začiatkom čerpania, takže tu mi nejako chýba ten dôvod neospravedlnenia.....ale vieme, ako to v menších firmách chodí, takže ak to podpíše konateľ........
veronikasad
12.08.10,18:52
Našla si v mojich príspevkoch niečo o neospravedlnenej absencii ?
V malých firmách to naozaj funguje celkom ináč, ako si písala v prísp. č. 18.
Betina2
12.08.10,19:10
Veronika prepáč, prehliadla som, že to nebolo práve od Teba spomínané.