Jozef
26.10.05,08:39
Zdravim vas poradaci,

neveute mi nahodou niekto poradit ako vystyvit bianco zmenku?
Mam eoberatela, ktory nam dlzi dost velku sumu a potrebujeme mat nejaku zaruku, tak majitel sa rozhodol, aby som vystavil bianco zmenku.
Zrejme pojde o vlastnu zmenku, len ci neviete ake nalezitosti ma mat a nejaky vzor vystavenia.
Vdaka
lenkak
26.10.05,14:05
V ..................., dňa ................


Vlastná zmenka


Za túto zmenku zaplatím v .............................(miesto kde sa má platitť) spoločnosti ....................,adresa, IČO:.............,vedenej v obchodnom registri Okresného súdu .........., oddiel ......, č. vložky: ............. sumu ___________________,-Sk (slovom __________________________________________________ __ slovenských korún).

Zmenka je splatná : ______________________________ .


Vystaviteľ:
Obchodné meno /Názov.....................................
Miesto podnikania/sídlo:....................................
IČO/rodné číslo:.......................................... .......
Údaje o zápise v obchodnom al. Živnostenskom registri:
.................................................. ...................................
štatutárny orgán:........................................... ............









------------------------------------
podpis vystaviteľa
durisovad
26.10.05,19:21
Este by som podotkla, ze zmenka je velmi dobry nastroj proti neplaticom, da sa totiz velmi rychlo a uspesne na sude vymahat.
bepo
27.10.05,04:36
Este by som podotkla, ze zmenka je velmi dobry nastroj proti neplaticom, da sa totiz velmi rychlo a uspesne na sude vymahat.Ak je z čoho vymáhať
durisovad
27.10.05,19:17
Ak je pochybnost, ze zmenka bude vyplatena a ak su indicie, ze nebude ani vymahatelna, potom by som asi poziadala o otvorenie akreditivu. Alebo by som pozadovala zalohu aspon vo vyske 90 % hodnoty dodavky. Ale v tomto pripade je uz zrejme obchod uzatvoreny, len peniazky neprisli.
Jozef
28.10.05,05:14
Lenkak, vdaka za vzor.
Snad som to dobre pochopil, tak len pre upresnenie.

V pripade bianco zmenky vyplnim vsetko okrem sumy, ze? Co sa tyka vyplatenia, tam uvediem miesto, kde sa to bude vyplacat? Nemoze tam byt uvedeny ucet v banke?
Splatnost zmenky musim uviest?
Vystavitel bude uvedeny nas odberatel?
Vdaka
Jozef
Zita5
28.10.05,06:12
Lenkak, vdaka za vzor.
Snad som to dobre pochopil, tak len pre upresnenie.

V pripade bianco zmenky vyplnim vsetko okrem sumy, ze? Co sa tyka vyplatenia, tam uvediem miesto, kde sa to bude vyplacat? Nemoze tam byt uvedeny ucet v banke?
Splatnost zmenky musim uviest?
Vystavitel bude uvedeny nas odberatel?
Vdaka
JozefMusí byť kompletná , vypisuje sa aj suma , v prípade , že sa dohodnete s odberateľom na čiastkových úhradách , tak aj toľko zmeniek sa vypisuje .

Miesto kde sa bude vyplácať uvádzaš, može to byť aj banka a číslo účtu , ktoré odberateľ vlastní . Záleží na dohode , pretože na zmenke môžeš určiť a miesto plnenia sídlo firmy .

Splatnosť zmenky sa uvádza .
Vystaviteľ vo Vašom prípade bude Váš odberateľ .


Váš odberateľ potrebuje zmenku " Za túto zmenku zaplatím " a túto zakúpite v predajni ŠEVT . Viem že predávajú dva druhy . Zmenka vlastná a zmenka cudzia , stojí to 2,- Sk/1 ks . Já som vypisovala zmenku vlastnu , kde sme sa zaviazali dodávateľovi , že uhradíme v určitý termín určitú sumu .
Zita5
28.10.05,06:34
http://www.sevtonline.sk/obrazky/309320.jpg

Vzor prikladám " Cudzia ". Inak zo stránky www.sevt.sk (http://www.sevt.sk/) . Musíte si vybrať .
Zita5
28.10.05,06:40
http://www.sevtonline.sk/obrazky/309310.jpg

Vzor prikladám " Vlastná "
Jozef
28.10.05,07:45
Vdaka za vzory,
a este k tomu vystaveniu. Ja potrebujem vystavit zmenku bez uvedenia sumy a datumu splatnosti, nakolko ja do predu neviem ci ta zmenka bude pouzita, nakolko ak odberatel nam svoj dlh uhradi, tak zmenka sa roztrha a nebude uplatnena.

Tam ide o akysi druh rucenia, aby sme v krajnom pripade do zmenky dopisali aktualny stav dlhu a aktulany datum splatnosti.

Takto sa to v praxi nerobi alebo nie je to mozne?
A pokial vystavim zmeniek viac, niekde sa to na tej zmenke uvadza, ze je to prva z dvoch napriklad?
Vdaka
Zita5
28.10.05,08:14
Vdaka za vzory,
a este k tomu vystaveniu. Ja potrebujem vystavit zmenku bez uvedenia sumy a datumu splatnosti, nakolko ja do predu neviem ci ta zmenka bude pouzita, nakolko ak odberatel nam svoj dlh uhradi, tak zmenka sa roztrha a nebude uplatnena.

Tam ide o akysi druh rucenia, aby sme v krajnom pripade do zmenky dopisali aktualny stav dlhu a aktulany datum splatnosti.

Takto sa to v praxi nerobi alebo nie je to možne?
A pokiaľ vystavim zmeniek viac, niekde sa to na tej zmenke uvadza, ze je to prva z dvoch napriklad?
VdakaToto môžete riešiť formou " Dohody o vyplňovacom práve k bianco zmenke ".

-Nezabudnúť v nej uviesť , že dĺžnik vyhlasuje , že odovzdal veriteľovi vlastnú bianco zmenku vystavenú ........... v ............

- dôvod na ktorý slúži bianco zmenka- na zabezpečenie čoho
- z čoho vyplýva dlh

- dĺžnik Vám dohodou udeľuje právo " vyplňovacie " - čiže Vás poverí o doplnenie dátumu splatnosti o zmenkovú dĺžnu sumu , ktorá zodpovedá ešte nesplateným záväzkom dĺžnika voči veriteľovi.

- v prípade uhradenia záväzkov zo strany dĺžnika , ako naloží veriteľ so zmenkou

Obchodný zákonník pozri od § 261 až po 269 zákona č.513/1991 Zb.


Alebo si naštuduj , ako bolo už vyššie v téme poradené - Obchodný zákonník- zákon č. 513/1991 Zb. § 682 - Zmluva o uzatvorení akreditívu

Zatiaľ z môjho pohľadu toľko , možno sa ešte niekto pridá resp. opraví.:)
Jozef
28.10.05,10:12
Vdaka Zita5,

ako vidim mas so zmenakmi prax.

Takze to co nebude vyplnene musi byt predmetom dohody a presne stanovene v nej co a ako a kedy.

Ak este mas nejake specialitky ohladne zmeniek, skus napisat, aby som sa

pripadne vyhol nejakej chybe, ktoru mozem urobit pri jej vystavovani.

Musi byt na zmenke peciatka firmy, alebo staci len podpis?

Ja som par rokov do zadu vystavoval jednu zmenku, ale uz si nepamatam co tam bolo. Pamatam si, len ze tam boli nejakeke specialne vyrazy. ale ake to uz neviem.
Ale vdaka za info, pomohla si mi aj ostatni.
bepo
28.10.05,12:19
Nevyplnenú zmenku by som z ruky dal len veľmi dôveryhodnej osobe,je tam vysoké riziko zneužitia
Jozef
15.11.05,06:37
Ahojte, vdaka vam vsetkym za vase nazory a informacie ohladne bianco zmenky.

Uz mam pripravenu aj dohodu o vyplnovacom prave, len neviem ci na zmenku takehoto typu mozem napisat ...bez protestu... a co znamena vyraz ...na rad...a .....nie na rad.

Vdaka vopred ak mi niekto odpovie
Jozef