amaluska
18.06.10,14:54
Dobry den, netusim, ci som to zaradila spravne:-)
V ramci EU projektu sme museli obsadit jednu pracovnu pozicii podla komentra v rozpocte takto:"Zmluva pracovného charakteru, zabezpečene formou zmluvy na základe obchodného zákonníka".Vyberovym konanim sme vybrali firmu XY s.r.o., ktora patri jedinemu majitelovi, ktory v nej vystupuje ako konatel. Cize ten clovek obsadil pracovnu pozicii v ramci projektu externe.

Nasa financna manazerka na Ministerstve vsak od nas chce doklad o pracovno-pravnom vztahu toho cloveka k firme. Potrebuje vylucit "subdodavku", ktora by nebola opravnenym vydajom. Sme teraz v koncoch, co sa od nas ocakava, ze predlozime. ten clovek sam so sebou predsa nemoze uzavriet zmluvu..ani dohodou, ani prikaznu zmluvu..Ved by platil odvody dvakrat, ako majitel, aj ako zamestnanaec. okrem toho, spatne to ani nie je mozne.

No, viem, tazka otazka a mozno zlozito polozena. Napriek tomu skusam, ci niekto nevie poradit:-)
Amka
dana9
18.06.10,13:05
Ahoj, ide o to ze ten pan by mal byt zamestnancom XY s.r.o, neznamena to ze je zamestnancom sam seba ale je zamestnancom s.r.o., teda samostatneho pravneho subjektu odlisneho od svojich spolocnikov/zakladatelov a konatelov. je sice pravda to ze by ako konatel v mene sro uzatovril zmluvu sam zo sebou ale z pravneho hladiska je to v poriadku.
amaluska
18.06.10,15:08
Dakujem velmi pekne za tak rychlu odpoved. Kedze ja nie som ekonom, mozem sa opytat, co rozumiete pod pojmom "uzatovril zmluvu sam zo sebou" ? Skuste byt konkretna, aku zmluvu by ste uzatvorili vy? A co by to pre neho co sa tyka odvodov znamenalo? A da sa to uzavriet aj spatne od oktobra minuleho roka?
Prosim, ak sa pytam uplne nekompetentne, velmi sa ospravedlnujem. My sme sa s nim rozpravali a on tiez nechape, ako ma zmenit terajsi stav.
dana9
18.06.10,18:54
no, to som pouzila trosku zavadzajuci vyraz
ide o to ze zmluva by bola uzatvorena medzi tym panom ako fyzickou osobou - zamestnancom a na strane druhej by bola ta s.r.o ako zamestnavatel, za tu spolocnost by vsak zmluvu zase podpisal ten pan, kedze je jej konatelom
dufam ze teraz je to pochopitelnejsie vysvetlene :-)
amaluska
20.06.10,11:03
Ste velmi mila, ze ste tak trpezliva so mnou:)
Tak, teraz zmenim otazku..Kedze mna zamestnali este za socializmu tak, ze som prisla tam, kam mi dali "umietnenku" a "nieco" som podpisala a tak pracujem doteraz, je pre mna proste spanielskou dedinou typy pracovnych vztahov a co z toho pre cloveka vyplyva:))) Takze sa stale pkusam zistit:
1. co za pracovny vztah uzatvara firma XY s.r.o. s fyzickou osobou XY.
2. kazdy zamestnanec plati predsa nejake odvody, zaroven zamestnavatel za neho plati dalsie. Cize fyzicka osoba XY by platil odvody, firma XY by platila odvody a co este by platili on +on ako firma?
3.je to mozne spatne uzavriet a vobec, ako mohol doterza fungovat bez uzavretej zmluvy?

Ak mi na toto neodpoviete, plne vas pochopim, lebo iste ste pochopili, ze mam silne medzery v tejto problematike a proste neviem na vse rady zareagovat prave pre svoje nevedomosti..:-((
No tak rada by som vedela zaujat nejaky postoj a vyriesit nasu situaciu. Evidentne to nevie ani on...
Amka
veronikasad
20.06.10,11:11
Pracovnoprávny vzťah je založený pracovnou zmluvou - medzi zamestnancom (fyzickou osobou) a zamestnávatelom (s.r.o.)

Zákon o zdravotnom a sociálnom poistení presne vymedzuje výšku odvodov, ktorú platí zamestnanec aj zamestnávatel. Zamestnanec dostáva mzdu zníženú o odvody zamestnanca. Odvody za zamestnanca aj zamestnávatela odvádza zamestnávatel.

Spätné uzatvorenie prac. pomeru nie je možné, iba ak pracovný pomer riadne trval a zamestnávatel to chce dať "papierovo" do poriadku. Ale za nesplnenie oznamovacej povinnosti, príp. neplatenie odvodov môže očakávať pokuty zo zdravotnej aj sociálnej poisťovne
Black
27.06.10,10:59
Ahoj

Preco by nebolo mozne uzavriet zmluvu sam zo sebou? Myslim ze je to mozne a pokial viem zakonnik prace to nezakazuje. Viem je to trochu nelogicke, ale v praxi som videl vela takych zmluv.

Odporucam aby konatel uzavrel dohodu o pracovnej cinnosti presne na ten isty pocet hodin ako je urcene v projekte. Ako konatel neplati odvody a z dohody o pracovnej cinnosti sa plati iba dan (a nejake male percento do SP). Zaroven na dohodu o pracovnej cinnosti (podla mna) nemusite davat taku istu vysku mzdy ako je definovane v projekte, pricom to mozete zdovodnit tak, ze firma má este ine naklady ako naklady na zamestnanca (dan, vytvorenie prac. miesta a pod.).

Inak vobec nechapem, preco od vas vyzaduju pracovnu zmluvu, ked mate v komentari rozpoctu definovanú zmluvu podla obchodneho zakonnika, nestaci im cestne prehlasenie konatela?