mjerry
18.06.10,15:00
Podľa Vyhl. 630/2005 Zb. z. §-u 7 odst (1) citujem „ …......... Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu 6) dohodnú, môže byť základná zložka minimálne 30% a maximálne 50% a spotrebná zložka minimálne 50% a maximálne 70% z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.
V tej istej Vyhláške

§ 7 odst.(10) citujem odst (10) „ (10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu 6) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 2 až 9 sa neuplatňuje.
§ 10 odst. (5) písm. ( d ) citujem „ (5) Údaje o rozpočítavaní množstva tepla na vykurovanie pre konečného spotrebiteľa sú: citujem písm. (d) „d) indikované údaje alebo korigované indikované údaje pomerového rozdeľovača tepla alebo určeného meradla množstva tepla konečného spotrebiteľa,


A teraz nasleduje otázka – ako ďalej?
Vlastníci bytov sa dohodli na pomere 40/60, ale podľa schválenej metodiky v konečnom dôsledku rozpočítavanie celkových nákladov je rozpočítané v pomere 73% podľa plochy 27 % podľa meračov .
Schválená metodika nezohľadňuje špecifiká bytovky ani správanie sa vlastníkov. Všetky údaje ostatných vlastníkov bytov, čo sa týka rozpočítavania na základe prijatého uznesenia SVB sú osobné údaje. Čo s tým ? Všetci sú spokojní, platia menej lebo zima bola miernejšia , krajné byty využívajú medializáciu ( nadpolovičná väčšina), že krajné byty majú väčšiu spotrebu , ale nik sa nepozastavuje nad otázkou či opodstatnenú. Po zateplení bytovky majú ten istý výkon radiátorových článkov ako pred zateplením, resp. ešte zvýšený oproti pôvodnému projektu !!!
Podľa Vyhl. 630/2005 Zb. z. §-u 7 odst (1) citujem „ …......... Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu 6) dohodnú, môže byť základná zložka minimálne 30% a maximálne 50% a spotrebná zložka minimálne 50% a maximálne 70% z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.
V tej istej Vyhláške

§ 7 odst.(10) citujem odst (10) „ (10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú podľa osobitného predpisu 6) inak, rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov 2 až 9 sa neuplatňuje.
§ 10 odst. (5) písm. ( d ) citujem „ (5) Údaje o rozpočítavaní množstva tepla na vykurovanie pre konečného spotrebiteľa sú: citujem písm. (d) „d) indikované údaje alebo korigované indikované údaje pomerového rozdeľovača tepla alebo určeného meradla množstva tepla konečného spotrebiteľa,


A teraz nasleduje otázka – ako ďalej?
Vlastníci bytov sa dohodli na pomere 40/60, ale podľa schválenej metodiky v konečnom dôsledku rozpočítavanie celkových nákladov je rozpočítané v pomere 73% podľa plochy 27 % podľa meračov .
Schválená metodika nezohľadňuje špecifiká bytovky ani správanie sa vlastníkov. Všetky údaje ostatných vlastníkov bytov, čo sa týka rozpočítavania na základe prijatého uznesenia SVB sú osobné údaje. Čo s tým ? Všetci sú spokojní, platia menej lebo zima bola miernejšia , krajné byty využívajú medializáciu ( nadpolovičná väčšina), že krajné byty majú väčšiu spotrebu , ale nik sa nepozastavuje nad otázkou či opodstatnenú. Po zateplení bytovky majú ten istý výkon radiátorových článkov ako pred zateplením, resp. ešte zvýšený oproti pôvodnému projektu !!!
sito
18.06.10,19:10
§ 7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla

(1) Ak v objekte rozpočítavania sú zabezpečené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlá tepla na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov rovnakej triedy presnosti, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 40 % a spotrebná 60 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie. Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu6) dohodnú, môže byť základná zložka minimálne 30 % a maximálne 50 %a spotrebná zložka minimálne 50 % a maximálne 70 %z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.

Zákon určil 40 : 60 %, ale zároveň umožnil 10 % odchýlku, ktorú si môžu schváliť vlastníci. Ak sa rozhodnú pre 30 %, tak pomer je 30 : 70 %. Ak sa rozhodnú pre 50 %, tak pomer je 50 : 50 %.

Nevidím súvislosť s tvojím pomerom 73 : 27 % ??? Ako???
mjerry
19.06.10,08:05
Zákon určil 40 : 60 %, ale zároveň umožnil 10 % odchýlku, ktorú si môžu schváliť vlastníci. Ak sa rozhodnú pre 30 %, tak pomer je 30 : 70 %. Ak sa rozhodnú pre 50 %, tak pomer je 50 : 50 %.

Nevidím súvislosť s tvojím pomerom 73 : 27 % ??? Ako???


Pokúsim sa doplniť súvislosť.
Vlastníci ako som uviedol nadpolovičnou väčšinou odsúhlasili metodiku, podľa ktorej pre každý byt náklady za vykurovanie podľa schválenej metodiky sú vypočítané tak, že sa rovnajú nákladom, ktoré sú rozpočítané pre každý byt tak, že 73% z celkových nákladov je rozpočítané podľa plochy a 27 % podľa meračov. Náklady na každý byt teda zodpovedájú pomeru 73/27. Je takéto rozpočítanie v súlade s vyhláškou? Ďakujem.
sito
19.06.10,09:41
Pokúsim sa doplniť súvislosť.
Vlastníci ako som uviedol nadpolovičnou väčšinou odsúhlasili metodiku, podľa ktorej pre každý byt náklady za vykurovanie podľa schválenej metodiky sú vypočítané tak, že sa rovnajú nákladom, ktoré sú rozpočítané pre každý byt tak, že 73% z celkových nákladov je rozpočítané podľa plochy a 27 % podľa meračov. Náklady na každý byt teda zodpovedájú pomeru 73/27. Je takéto rozpočítanie v súlade s vyhláškou? Ďakujem.

Vyhláška 358/2009, §7, odsek10

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

㤠10a
Prechodné ustanovenie účinné od
15. septembra 2009
Podľa ustanovení účinných od 15. septembra 2009
sa prvýkrát postupuje pri rozpočítaní dodaného množstva
tepla v teplej úžitkovej vode a množstva tepla na
vykurovanie za rok 2010.“.

Spôsob rozdelenia pomerom 73 : 27 je možný až na rok 2010, ak ho schvália vlastníci v súlade so zákonom 182/1993, § 14. Také vyúčtovanie môžete dostať prvý raz až 31.5.2011.

Na rok 2009 platila vyhláška 630/2005

§ 7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla

(1) Ak v objekte rozpočítavania sú zabezpečené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlá tepla na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov rovnakej triedy presnosti, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 40 % a spotrebná 60 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie. Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov podľa osobitného predpisu6) dohodnú, môže byť základná zložka minimálne 30 % a maximálne 50 % a spotrebná zložka minimálne 50 % a maximálne 70 % z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu6) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov
2 až 9 sa neuplatňuje.


Odsek 1 nemôžu vlastníci zmeniť. Takže podľa m2 môže byť rozdelených maximálne 50 % nákladov.

Ak vám boli náklady za rok 2009 rozpočítané pomerom 73 : 27, takéto rozdelenie je v rozpore so zákonom, vyhláškou 630/2005, ktorá platila pre rok 2009.
sito
19.06.10,10:52
Ahá, ahá, ahá! Mierry, ty si eskimák, nehovoríš o vašom dome, ale o svojom byte! V tom môže byť pomer 73 : 27. Ale v tom prípade to je v poriadku. Nie celkom podľa mňa by si zaplatil ešte viac, aby si odhodil tuniku a primerane kúril. ;)
najag
19.06.10,14:43
Vyhláška 358/2009, §7, odsek10
(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu6) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov
2 až 9 sa neuplatňuje.
Odsek 1 nemôžu vlastníci zmeniť. Takže podľa m2 môže byť rozdelených maximálne 50 % nákladov.

Uz som sa k tomu niekedy napisal svoj nazor, takze este raz v prilohe.....
mjerry
19.06.10,19:01
Odsek 1 nemôžu vlastníci zmeniť. Takže podľa m2 môže byť rozdelených maximálne 50 % nákladov.

Ak vám boli náklady za rok 2009 rozpočítané pomerom 73 : 27, takéto rozdelenie je v rozpore so zákonom, vyhláškou 630/2005, ktorá platila pre rok 2009.



Ďakujem za podrobné vysvetlenie a hlavne za citovaný záver.
mjerry
19.06.10,19:04
Ahá, ahá, ahá! Mierry, ty si eskimák, nehovoríš o vašom dome, ale o svojom byte! V tom môže byť pomer 73 : 27.



Nie som eskimák. Je mi jasné , že pomer 73 : 27 je výhodný pre byty, ktoré majú vyššie indikované hodnoty na meračoch ako tie, ktoré majú nižšie hodnoty. Problém je v tom, že niektoré porovnateľné byty majú vyššie indikované hodnoty na meračoch ako byty, ktoré sú optimálnejšie vykurované a to napr. z dôvodov zvýšeného výkonu vykurovacích telies a pod. Myslím si, že voči ostatným bytom je to neobjektívne. Hovorím o celom dome.
sito
19.06.10,20:07
Nie som eskimák. Je mi jasné , že pomer 73 : 27 je výhodný pre byty, ktoré majú vyššie indikované hodnoty na meračoch ako tie, ktoré majú nižšie hodnoty. Problém je v tom, že niektoré porovnateľné byty majú vyššie indikované hodnoty na meračoch ako byty, ktoré sú optimálnejšie vykurované a to napr. z dôvodov zvýšeného výkonu vykurovacích telies a pod. Myslím si, že voči ostatným bytom je to neobjektívne. Hovorím o celom dome.

Povedal by som, že v byte môže vyjsť uvedený pomer, má minimálny počet jednotiek. Úhrada podľa m2 je vyššia ako podľa merania. Ja mám 44 : 56 %. Ten pomer je v každom byte iný.

Ale, ak sa nejedná o pomer v byte, kto navrhol a schvaľoval pomer 73 % podľa m2 a 27 % podľa výsledku pomerového merania?

Pokiaľ si vlastník navýšil výkon radiátorov v byte a ešte má aj kopec nameraných jednotiek, mal by uhradiť aj kopec peňazí, ale čím vyšší pomer rozpočítania podľa m2, tým je ich úhrada nižšia. Isto sa jedná o pár bytov, ktoré nemôžu prehlasovať väčšinu. Ako k tomu prišlo vo vášom dome?
mjerry
20.06.10,13:24
Uz som sa k tomu niekedy napisal svoj nazor, takze este raz v prilohe.....



Prílohu som pozorne prečítal. Vďaka za podrobné vysvetlenie.
mjerry
20.06.10,13:28
Ale, ak sa nejedná o pomer v byte, kto navrhol a schvaľoval pomer 73 % podľa m2 a 27 % podľa výsledku pomerového merania?


Vychádza to podľa metodiky, ktorú schválila nadpolovičná väčšina.

Pokiaľ si vlastník navýšil výkon radiátorov v byte a ešte má aj kopec nameraných jednotiek, mal by uhradiť aj kopec peňazí, ale čím vyšší pomer rozpočítania podľa m2, tým je ich úhrada nižšia. Isto sa jedná o pár bytov, ktoré nemôžu prehlasovať väčšinu. Ako k tomu prišlo vo vášom dome?


Pri schvaľovaní metodiky bolo prijaté i uznesenie citujem: Schvaľuje „ Nezverejňovanie údajov jednotlivých bytov ostatným majiteľom bytov.“
sito
20.06.10,13:58
Prečítaj si túto tému. Zadávateľ sa rozhodol informovať nakoniec na úrade ochrany osobných údajov. Do ostal odpoveď a oboznámil nás.

Keď všetci nevedia všetko, čo sa ich v dome týka, tak vlastne nevie nikto nič, len ten kto rozpočíta náklady na teplo. Ako??? Ako on chce??? Alebo, ako sa dohodli vlastníci??? Keď to chce niekto skontrolovať musí všetko do detailov. Teda všetky vstupné údaje všetkých bytov. Inak to nejde. Dôvera môže byť aj slepá. Údajne ako spravodlivosť, keď má zaviazané oči.


http://www.porada.sk/t123977-mozu-byt-zverejnene-udaje-o-spotrebe-vody-a-tepla.html?highlight=osobn%E9+%FAdaje
mjerry
20.06.10,19:49
S diskusnými príspevkami k téme „ Môžu byť zverejnené údaje o spotrebe vody a tepla?“ som sa už oboznámil predtým. Ďakujem za radu.
Indikované údaje všetkých bytov som sa už pokúšal získať už predtým od spracovateľa metodiky, ktorý zabezpečuje rozpočítavanie tepla ako aj od SVB k reklamácii , zatiaľ žiaľ neúspešne. Riešenie podľa inštitutu nahliadania do dokladov ma odradilo.
milláčikk
20.06.10,19:52
Nie som eskimák. Je mi jasné , že pomer 73 : 27 je výhodný pre byty, ktoré majú vyššie indikované hodnoty na meračoch ako tie, ktoré majú nižšie hodnoty. Problém je v tom, že niektoré porovnateľné byty majú vyššie indikované hodnoty na meračoch ako byty, ktoré sú optimálnejšie vykurované a to napr. z dôvodov zvýšeného výkonu vykurovacích telies a pod. Myslím si, že voči ostatným bytom je to neobjektívne. Hovorím o celom dome.

To znamená čo ???
sito
21.06.10,03:45
S diskusnými príspevkami k téme „ Môžu byť zverejnené údaje o spotrebe vody a tepla?“ som sa už oboznámil predtým. Ďakujem za radu.
Indikované údaje všetkých bytov som sa už pokúšal získať už predtým od spracovateľa metodiky, ktorý zabezpečuje rozpočítavanie tepla ako aj od SVB k reklamácii , zatiaľ žiaľ neúspešne. Riešenie podľa inštitutu nahliadania do dokladov ma odradilo.

Skúsim k tomu po svojom. Vždy sa jedná o prvú osobu, druhú osobu a tretiu osobu.

Prvá osoba poskytne pri styku s druhou osobou svoje osobné údaje na spracovanie druhej osobe. Druhá osoba je viazaná zákonom o ochrane osobných údajov prvej osoby. Nesmie ich bez súhlasu prvej osoby zverejňovať, ani poskytnúť tretím osobám na ďalšie spracovanie.

V prípade pomerového merania tepla, vody, atď je prvá osoba kolektív, všetci vlastníci bytov. Druhá osoba je správca, ale aj rozpočítavateľ tepla. Na základe akého zákona spravil správca, rozpočítavateľ tepla s prvej osoby, vlastníkov, tretiu osobu.

Nenechaj sa odradiť, Napíš na Úrad o ochranu osobných údajov aby ti písomne odpovedali na to čí môžeš skontrolovať dohodnutý spôsob rozdelenia tepla bez všetkých údajov týkajúcich sa rozpočítania dodaného tepla do domu. Odpoveď predlož správcovi a uvidíš ako zareaguje. Je ešte jedna možnosť, že budeš opisovať stavy meračov. Ak budú vlastníci súhlasiť.

Čo potrebuješ vedieť?

1. Vyhlášky 630/2005, 358/2009.
2. Dohodnutý spôsob rozpočítania dodaného tepla a nákladov za teplo v dome, ktorý je v súlade s uvedenými vyhláškami.
3. UF faktor ( Koeficienty výkonu radiátorov ).
4. Koeficienty nevýhodnej polohy miestnosti v dome ( ochladzovanej plochy miestnosti v porovnaní s ostatnými miestnosťami v dome ).
5. Namerané, zaznamenané počty jednotiek, ks na každom prístroji pomerového merania v dome.

Ak chceš riešiť zvyšovanie výkonu radiátorov v miestnostiach, bytoch potreboval by si pôvodný projekt výkonu radiátorov. Prípadne si podľa koeficientov rovnakých bytov, ktoré majú pôvodné výkony radiátorov spraviť aj na rovnaké byty v dome, ktoré si navýšili výkon radiátorov.

Bez týchto údajov neskontroluješ správnosť rozpočítania, ale ani nikto iný. Vlastne ste si v dome schválili, že to netreba kontrolovať, ak je to špatné tak je to dobré rozpočítanie. Jednoducho, ten čo rozpočítava teplo nemôže byť kontrolovaný. Hlúposť, ale schválená v rozpore so zákonom.
sito
21.06.10,04:14
To znamená čo ???

To znamená, že vlastník v byte odmontoval, príklad: radiátor dlhý 150 cm s dvoma listami a namontoval si radiátor dlhý 220 cm s dvoma listami, vlnovcami medzi listami a po obvodemedzi listami mriežku. Prvý má koeficient výkonu 0,800 a druhý 1,800. Ak je na obidvoch 1 000 jednotiek, vieš čo to znamená?

Dostane do miestnosti pri plnom výkone o 125 % viac tepla, ktoré pri rozpočítani podľa m2 nezaplatí on, ale ostatní vlastníci.

Ak nekúri naplno podiel % sa znižuje do priemeru domu.

Aj toto je kradnutie tepla, efektívnejšie ako kradnutie cez steny, to je proti tomu malina, je to v poriadku?

Nie je!!!

Ale je!!! Tak to tvrdia mjeryymu.
milláčikk
21.06.10,05:22
To znamená, že vlastník v byte odmontoval, príklad: radiátor dlhý 150 cm s dvoma listami a namontoval si radiátor dlhý 220 cm s dvoma listami, vlnovcami medzi listami a po obvodemedzi listami mriežku. Prvý má koeficient výkonu 0,800 a druhý 1,800. Ak je na obidvoch 1 000 jednotiek, vieš čo to znamená?

Dostane do miestnosti pri plnom výkone o 125 % viac tepla, ktoré pri rozpočítani podľa m2 nezaplatí on, ale ostatní vlastníci.

Ak nekúri naplno podiel % sa znižuje do priemeru domu.

Aj toto je kradnutie tepla, efektívnejšie ako kradnutie cez steny, to je proti tomu malina, je to v poriadku?

Nie je!!!

Ale je!!! Tak to tvrdia mjeryymu.

A sám si naň potom nacapil pomerový merač ??????????????????:---
milláčikk
21.06.10,05:25
A sám si naň potom nacapil pomerový merač ??????????????????:---

A firma, čo robí rozpočítavanie??
Nezistila?
Nezmenila koeficienty?

Pekný barak / pekná firma :D:D / "kvalitné" služby.
sito
21.06.10,05:47
A firma, čo robí rozpočítavanie??
Nezistila?
Nezmenila koeficienty?

Pekný barak / pekná firma :D:D / "kvalitné" služby.

Vieš také veci sa stávali ešte pred namontovaním prístrojov pomerového merania tepla. Takže prístroj im bol namontovaný prvý krát a už mu bol určený koeficient výkonu podľa skutočnosti, ale skutočnosť je, že je o 125 % výkonnejší.

Druhý príklad: Byt bol kúpený, nový vlastník renovoval, radiátory si kúpil sám, vymenil a požiadal správcu o premontovanie prístrojov na nové radiátory. Stalo sa, jasné, koeficienty výkonu radiátorov sa zvýšili v byte o 60 %. Kopce nameraných jednotiek = kopec úhrady za teplo!

A to je nespravodlivé, podľa neho je treba rozdeliť náklady podľa vyhlášky 358/2009 pomerom minimálne 60 : 40, aby on tak moc neplatil, prípadne aj viac, však vyhláška to umožňuje.

Prehlásil "ja tie radiátory potrebujem aj to teplo, ostatný musia kúriť viac, aby ten rozdiel bol menší medzi bytmi".

Môj názor: Keď potrebuje, má ho mať, ale nech si ho aj zaplatí a nie aby ho platili ostatní vlastníci. Ty nesúhlasíš???
milláčikk
21.06.10,06:46
Vieš také veci sa stávali ešte pred namontovaním prístrojov pomerového merania tepla. Takže prístroj im bol namontovaný prvý krát a už mu bol určený koeficient výkonu podľa skutočnosti, ale skutočnosť je, že je o 125 % výkonnejší.

Druhý príklad: Byt bol kúpený, nový vlastník renovoval, radiátory si kúpil sám, vymenil a požiadal správcu o premontovanie prístrojov na nové radiátory. Stalo sa, jasné, koeficienty výkonu radiátorov sa zvýšili v byte o 60 %. Kopce nameraných jednotiek = kopec úhrady za teplo!

A to je nespravodlivé, podľa neho je treba rozdeliť náklady podľa vyhlášky 358/2009 pomerom minimálne 60 : 40, aby on tak moc neplatil, prípadne aj viac, však vyhláška to umožňuje.

Prehlásil "ja tie radiátory potrebujem aj to teplo, ostatný musia kúriť viac, aby ten rozdiel bol menší medzi bytmi".

Môj názor: Keď potrebuje, má ho mať, ale nech si ho aj zaplatí a nie aby ho platili ostatní vlastníci. Ty nesúhlasíš???

Aj ja som si miesto 15 článkového "zohnal" 22 článkový, ale dávno pred meračmi.

PS
A teraz po výmene okien by mi bohate stačil aj ten 15 čl.
No ale pri nákladoch 0,3GJ/m2 a celkovej spotrebe 400 -450 € ročne sa mi neoplatí babrať do toho.(aj tak 2 zo 4 radiátorov idú minimum - kuchyňa možno 10 dní za sezónu / spálňa 50-70 )
sito
21.06.10,07:14
Aj ja som si miesto 15 článkového "zohnal" 22 článkový, ale dávno pred meračmi.

PS
A teraz po výmene okien by mi bohate stačil aj ten 15 čl.
No ale pri nákladoch 0,3GJ/m2 a celkovej spotrebe 400 -450 € ročne sa mi neoplatí babrať do toho.(aj tak 2 zo 4 radiátorov idú minimum - kuchyňa možno 10 dní za sezónu / spálňa 50-70 )

Ale to je v poriadku. U nás si jeden pred meraním navýšil výkon o 37 %. Rozpočítavalo sa podľa m2 takže okrádal. A to tvrdil, že ešte stále má v byte zimu.

Po meraní priemer jednotiek korigovaných výkonom radiátorov je na jeho byt za rok 2009 je 3 217 jednotiek. No v skutočnosti má len 756 jednotiek to je o 76,55 % pod priemer. A teraz mu stačí. Je to byt na prízemí nad suterénom.

Pre zaujímavosť vnútorný byt s najvyšším počtom jednotiek 6 039, vonkajší pod strechou 9 046 jednotiek a tým nestačí.

Prvý potrebuje 7,99 krát viac, druhý 11,97 krát viac tepla dodaného cez radiátory. Tým by bodlo 95 až 100 % rozpočítať podľa m2. Ak by ostatní vlastníci súhlasili, čo v skutočnosti môžu, môžem povedať, že padli na hlavu?
najag
21.06.10,14:30
Prílohu som pozorne prečítal. Vďaka za podrobné vysvetlenie.

Nemas za co, ak mozeme a vieme, tak poradime .....:D