Viliam...
18.06.10,16:19
Chcel by som poprosiť o radu.

Vlastníme s manželkou byt 4 roky, ja mám v ňom nahlásený trvalý pobyt už 3 roky, manželka ešte ani jeden rok.

Teraz potrebujeme byt predať. Byt máme v bezpodielovom vlastníctve manželov.

V zákone o dani z príjmu som našiel § 4 odstavec: (8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak;

Príjem z predaja nehnuteľnosti by mal spadať do § 8 Ostatné príjmy - bod b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností.

Chcem sa teraz opýtať, či je možné, že by som si príjem z nehnuteľnosti zahrnul do daňového priznania len ja (na základe písomnej dohody s manželkou) a následne by som si uplatnil oslobodenie podľa § 9 Príjmy oslobodené od dane odstave 1, na základe toho, že v byte mám trvalý pobyt viac ako 2 roky od jeho predaja.

Je takýto postup správny?

Alebo existuje iný, legálny postup, ako to urobiť, aby manželka nemusela za svoju časť podielu daň zaplatiť.
betka
18.06.10,17:01
Však KZ môže byť medzi Jankom Mrkvičkom (Ty) a medzi kupujúcim. Keďže v kúpnej zmluve je to takto dohodnuté, žena s tým súhlasí, a tak ste oslobodený.

A čo myslíš toto je nelegálne??

I zákon si si Viliam správne našiel. Dohodli ste sa so ženou, tak je to takto...

Alebo sa mýlim?
Viliam...
19.06.10,17:21
Keby to bolo také jednoduché.
Na kúpnej zmluve musíme figurovať obaja, tak je to zapísané aj v liste vlastníctva. Ak by som tam bol len ja sám (a hoci by sme mali bezpodielové vlastníctvo), tak by to mohla byť cesta.

Ten zákon som si našiel, no neviem, či som si ho správne vyložil :)
Llívia
19.06.10,17:43
..V zákone o dani z príjmu som našiel § 4 odstavec: (8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; ...


Tak sa dohodnite inak, t.j. že príjem z predaja bytu budeš zdaňovať iba ty.
Viliam...
19.06.10,18:38
Áno, takto by som to chcel, no nie som si istý tým, či v prípade, keď ho budem celý zdaňovať ja, tak či si na celú sumu môžem uplatniť oslobodenie, alebo len na moju polovicu a z tej druhej polovice musím zaplatiť daň.

Toto mi nie je jasné a na toto by som rád počul (čítal:) odpoveď.
martinez
20.06.10,11:24
podla mna je jedna vec kupno-predajna zmluva (prevod vlastnictva) a druha vec zdanovanie...

ako si spravne uviedol §4,8.... "...v rovnakom pomere u kazdeho z nich, AK SA NEDOHODNU INAK".

ja si myslim, ze je to uplne ciste, nakolko vy dvaja sa mozete dohodnut, ze to budes zdanovat iba Ty... zdan to ty a uplatni si na CELU SUMU oslobodenie podla §9... nevidim, ziadny problem
Viliam...
21.06.10,07:24
Takto by sa to páčilo aj mne. Viete mi odporúčať, čo sa bude predkladať k daňovému priznaniu:

1) Predpokladám kópia zmluvy o dohode so zdanením príjmu - musí byť overená kópia? Podpisy musia byť overené? Nemá niekto návrh takejto zmluvy?

2) ďalej asi potvrdenie z mestského úradu o trvalom pobyte - tu asi originál

3) Kópia kúpnej zmluvy o predaji bytu? Toto je potrebné?

Potom do daňového priznania dám celú sumu za predaj mínus pôvodná kúpna cena a potom do poznámok uvediem, že si uplatňujem oslobodenie podľa príslušného paragrafu zákona o dani z príjmu?
Zoltán Kovács
21.06.10,07:31
Takto by sa to páčilo aj mne. Viete mi odporúčať, čo sa bude predkladať k daňovému priznaniu:

1) Predpokladám kópia zmluvy o dohode so zdanením príjmu - musí byť overená kópia? NIEPodpisy musia byť overené? Nemá niekto návrh takejto zmluvy?

2) ďalej asi potvrdenie z mestského úradu o trvalom pobyte - tu asi originál NIE

3) Kópia kúpnej zmluvy o predaji bytu?NIE Toto je potrebné?NIE

Potom do daňového priznania dám celú sumu za predaj mínus pôvodná kúpna cena a potom do poznámok uvediem, že si uplatňujem oslobodenie podľa príslušného paragrafu zákona o dani z príjmu?

Daňovému úradu budeš predkladať len daňové priznanie za rok. Nič iné, žiadne kúpne zmluvy alebo podobné veci. A tým pádom, že ide u teba o oslobodený príjem, tak do DP sa neuvádza.
DP sa podáva do 31.03. nasledujúceho roka, teda ak byt predáte v r. 2010, tak DP podaš do 31.03.2011.
Viliam...
21.06.10,09:37
A to nemusím ani uviesť, že som ten príjem mal a že je oslobodený od dane? Čiže, keď mi robí daňové priznanie zamestnávateľ, tak mi ho môže urobiť aj za rok 2010? Alebo si ho musím v tomto prípade urobiť ja sám? Keďže budem mať aj iné príjmy ako len príjmy so závislej činnosti.
Mária.K.
21.06.10,11:21
A to nemusím ani uviesť, že som ten príjem mal a že je oslobodený od dane? Čiže, keď mi robí daňové priznanie zamestnávateľ, tak mi ho môže urobiť aj za rok 2010? Alebo si ho musím v tomto prípade urobiť ja sám? Keďže budem mať aj iné príjmy ako len príjmy so závislej činnosti.
Ak sa s manželkou dohodnete, že celý príjem z predaja majetku patriaceho do BSM zdaní manžel, ktorý mal v byte trvalý pobyt viac ako 2 roky bezprostredne pred predajom a zamestnávateľ vám urobí ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2010, žiadne daňové priznanie už podávať nemusíte, nakoľko príjem z predaja bytu bude od dane oslobodený (platí to za predpokladu, že okrem príjmov zo závislej činnosti a oslobodených príjmov z predaja bytu nebudete mať v roku 2010 iné zdaniteľné príjmy).