popro
18.06.10,17:27
Vie niekto poradit ako najlepsie postupovat? Moja mama vlastni byt menej ako 5 rokov a nema tam trvaly pobyt. Byt mi chce darovat. Ja ho ale chcem mat na moju sro, teda pravnicku osobu. Moze ho ako sukromna osoba darovat pravnickej osobe? Pripadne je lepsie aby byt predala srocke za 1 €? Ako je to potom s danou s prijmu. Dakujem.
martinez
20.06.10,11:48
Vie niekto poradit ako najlepsie postupovat? Moja mama vlastni byt menej ako 5 rokov a nema tam trvaly pobyt. Byt mi chce darovat. Ja ho ale chcem mat na moju sro, teda pravnicku osobu. Moze ho ako sukromna osoba darovat pravnickej osobe? Pripadne je lepsie aby byt predala srocke za 1 €? Ako je to potom s danou s prijmu. Dakujem.

Je to problematicke, pretoze :
1/ Tvoja mama nema vlastnictvo dlhsie ako 5 rokov, cize pri eventualnom predaji by nebola oslobodena od dani z prijmu

2/ Ak by byt mama predala Tebe alebo Tvojej sro za 1 eur, mozno to posudzovat ako predaj zavislej osobe (vid §2,n)... zavisla osoba je osoba blizka alebo ekonomicky, personalne alebo inak prepojena... podla §2,p je inym prepojenim je vztah zalozeny na ucel znizenia zakladu dane.... Z uvedeneho vyplyva, ze dojde k transakcii medzi zavislymi osobami. Vtedy v nadvaznosti na §2,c by asi rozdiel medzi obvyklou cenou toho bytu a 1 eur, bol zakladom dane pre Tvoju mamu, ktora by ten rozdiel musela podla §8 dodanit.

3/ Darovanie podla §3,2,a nie je predmetoma dane.. cize uberal by som sa asi touto cestou.... pri darovani sa neskuma zavislost osob... darovanie pre sro je mozne.. v sro to zaradis v obvyklej cene toho bytu... oproti odpisom budes rozpustat vynosy.. (551/081 vs 384/648), cize to nebude mat ziadny dopad na zaklad dane.. ale pozor! aby si si mohol uplatnovat danove odpisy, musis byt pouzivat na dosahovanie tvojich zdanitelnych prijmov..
popro
02.07.10,17:22
skvele dakujem, urobim teda asi to darovanie. O tie odpisy mi nejde. Byt budem prenajimat, tak z neho prijmy vlastne budem mat, ale ci sa bude odpisovat to neviem.
Este k tomu predaju. Ak by to mala mama dodanit, ratal by sa zaklad dane z rozdielu starej kupnej ceny a teraz novej predajnej, alebo ako pisete, bol by zaklad obvykla cena?
Ice dive
02.07.10,18:52
skvele dakujem, urobim teda asi to darovanie. O tie odpisy mi nejde. Byt budem prenajimat, tak z neho prijmy vlastne budem mat, ale ci sa bude odpisovat to neviem.
Este k tomu predaju. Ak by to mala mama dodanit, ratal by sa zaklad dane z rozdielu starej kupnej ceny a teraz novej predajnej, alebo ako pisete, bol by zaklad obvykla cena?
základom dane by bol rozdiel medzi kúpnou cenou a predajnou cenou...

len neviem či je štastným riešením byt na prenájom dávať na sro... lebo sro ručí za záväzky celým svojim majetkom t.j. aj bytom.... ďalej sro si nemôže uplatniť paušálne výdavky % (ty ako fyzická osoba áno), sro si nemôže uplatniť "príležitostný príjem" z prenájmu, ktorý je oslobodený od dane... ty ako fyzická osoba áno.. (neviem presne ale tušim to bolo nejakých 852 € cca v 2008-2009) a čo je asi najpodstatnejšie ak by si chcel niekedy byt z sro prevádzať na seba ako fyzickú osobu sro by platila daň z predaja vždy nakoľko byt by bol v jej majetku... nevzťahuje sa na ňu oslobodenie s trvalým pobytom 2 rokov príp. bez 5 rokov...

na tvojom mieste by som byt previedol darovacou zmluvou z mamy na teba... ty ako fyzická osoba spíšeš nájomnú zmluvu s tvojou SRO kde si určíte nájomné xy napr. 852 € a registruješ sa na DU ako fyzická osoba, ktorá prenajíma nehnuteľnosť (budeš mať každý rok povinnosť podať daňové priznanie kde príjem z tejto činnosti nemusíš zdaniť nakoľko je od dane oslobodený.....(hranicu si presne zisti...)

no a tvoja sro, by mohla tento byt prenajímať ďalej za iné peniaze, ktoré by si zdaňoval v sro.... v podstate takto legálnym spôsobom nemusíš zdaňovať časť príjimov a neriskuješ že o byt prídeš...
popro
13.07.10,06:23
dakujem, naozaj uzitocna odpoved.